آموزش رمز ارز

ارز پولکادات چیست ؟ (درباره این ارز بیشتر بدانید)

پروژه‌های زیادی در سطح کریپتو کارنسی فعال هستند که هر کدام، برای پوشش یکی از ضعف‌های بلاکچین ساخته می‌شوند. برای مثال، سولانا هزینه بالای تراکنش‌ها و سرعت پایین تایید تراکنش‌ها را برطرف کرده است، الگورند یک پلتفرم قرارداد هوشمند فوق العاده است و پولکادات، موضوع مورد بحث امروز ما، امکان اتصال بلاک چین‌‌های مختلف به یک شبکه واحد و ایجاد تعامل بین آنها را ممکن کرده است! در این مقاله می‌فهمیم پولکادات چیست.

پولکادات (Polkadot) که با نماد سه حرفی DOT نیز در بین تریدرها شناخته می‌شود، یکی از پروژه‌هایی پیشرو در زمینه توسعه بلاکچین است. این شبکه، جزو بلاکچین‌های نسل جدید است و این توانایی را دارد که تعداد زیادی بلاکچین مختلف را به یک شبکه واحد متصل کند؛ این درست همان کاری است که پروژه کازماس، به خوبی در حال انجام آن است. در واقع این دو پروژه، رقیب یکدیگر به حساب می‌آیند.

در ادامه این مطلب، می‌خواهیم پروژه پولکادات و ارز دیجیتال آن یعنی دات را به شما معرفی کنیم. همچنین می‌خواهیم نگاهی به سوابق مدیران و موسسین این پروژه بیاندازیم. تعدادی از والت‌هایی که از ارز دیجیتال DOT پشتیبانی می‌کنند را به شما معرفی کنیم و در انتها، آینده آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس اگر می‌خواهید بدانید پولکادات چیست حتما تا انتها با ما در بیتمینو همراه باشید!

معرفی پروژه پولکادات

در ابتدای مقاله پولکادات چیست، همان طور که در بالا گفتیم، Polkadot نسل جدید بلاک چین است که امکان اتصال بلاکچین‌‌های مختلف را به یک شبکه واحد متصل می‌کند. این شبکه واحد، بلاکچین پولکادات نیست؛ بلکه تشکیل شده از همان بلاکچین‌‌های مختلف است. این بلاکچین‌ها، این امکان را دارند که به انتقال داده میان یکدیگر بپردازند و به نوعی، با یکدیگر تعامل ایجاد کنند.

هدف از توسعه پولکادات، در واقع ایجاد یک پل ارتباطی میان بلاکچین‌ های عمومی و بلاکچین‌های خصوصی است. البته که از این پروژه، به عنوان یکی از بسترهای مناسب برای توسعه وب3 (Web3) یاد می‌شود. Polkadot بر امنیت ونقل و انتقالات ارزهای دیجیتال در بین بلاکچین‌ها تمرکز دارد. به این صورت، پولکادات دو مشکل مقیاس‌پذیری و تعامل بلاکچین‌ها با یکدیگر را حل کرده است.

به دلیل مقیاس‌پذیری فوق العاده شبکه پولکادات، سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار بالاست؛ برای مثال، سرعت ثبت تراکنش‌ها، چیزی در حدود 170 هزار تراکنش در هر ثانیه است! یعنی بیشتر از 8500 برابر سریعتر از اتریوم!

ارز پولکادات
ارز پولکادات

توسعه دهندگان می‌توانند بلاکچین اختصاصی خودشان را در کمتر از نیم ساعت بسازند. بلاکچین‌های ایجاد شده، در چارچوب Substrate ساخته می‌شوند. توسعه دهندگان مختلف، این امکان را دارند که نوع کارمزد تراکنش‌ها و سرعت انجام آنها را انتخاب کنند. یکی دیگر از مزیت‌های Polkadot، این است که بروزرسانی‌های بزرگ را بدون هارد فورک (Hard Fork) اعمال می‌کنند.

معرفی ارز دیجیتال پولکادات DOT

ارز دیجیتال پولکادات که با اسم دات (DOT) نیز شناخته می‌شود، توکن بومی شبکه Polkadot است که کاربردهای گسترده‌ای در شبکه دارد. در ادامه، می‌توانید تعدادی از این کاربردها را مشاهده کنید:

مشارکت در شبکه

افرادی که توکن‌های DOT را ذخیره می‌کنند، می‌توانند در امور شبکه مشارکت داشته باشند. تمام کارها و امتیازاتی که ماینرها در پروژه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (Proof of Work یا PoW) دارند، در Polkadot به دارندگان توکن دات اختصاص دارد.

سهام گذاری در شبکه

یک نظریه در شبکه وجود دارد که صاحبان توکن‌ها را به رفتار صحیح و فعالیت سازنده در شبکه ترغیب می‌کند. کسانی که ارز دیجیتال پولکادات را هولد می‌کنند، به دو دسته تقسیم می‌شود.

  1. کسانی که افراد درستکار هستند و بر اساس این نظریه، پاداش دریافت می‌کنند.
  2. کسانی که خرابکار هستند و بر اساس این مکانیزم، سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.

این مکانیزم، ایمنی شبکه را تضمین می‌کند.

وثیقه گذاری

بلاکچین‌های جدید که قصد دارند به شبکه پولکادات اضافه شوند، باید مقداری توکن DOT را به عنوان وثیقه به شبکه اضافه کنند. همچنین بلاکچین‌های غیر قابل استفاده و اصطلاحا منقضی شده، از طریق حذف توکن‌هایی که به عنوان وثیقه گذاشته بودند، از شبکه حذف می‌شوند. این ساز و کار، نوعی اثبات سهام تلقی می‌شود.

هم اکنون که در حل نگارش این مطلب هستیم، هر واحد از ارز دیجیتال پولکادات، در حدود 14 دلار قیمت دارد و در کانال کمتر از 20 دلار، در حال نوسان است. ارز دیجیتال Polkadot رتبه 13 برترین ارز دیجیتال را از آن خود کرده است.

بنیانگذاران پروژه پولکادات، چه کسانی هستند؟

گوین وود (Gavin wood)، مدیریت پروزه بزرگ پولکادات را بر عهده دارد. او که یکی از هم بنیانگذاران اتریوم است، به دلیل اختلافاتی با ویتالیک بوترین خالق اتریوم، از اتریوم جدا شد و روی پروژه Polkadot تمرکز کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خالق اتریوم می‌توانید مقاله خالق اتریوم کیست را مطالعه کنید.

او یک مهندس کامپیوتر است و فعالیتش را در زمینه بازی سازی آغاز کرد. در سال 2011 برای اولین بار نام بیت کوین و ارز دیجیتال را شنید؛ اما به آن توجهی نکرد. این بی توجهی تا سال 2013 ادامه داشت. در این سال، او با بررسی بیت کوین و ساختار آن، مجذوب آن شد!

در این میان، او با ویتالیک بوترین جوان که یکی از اعضای فعال انجمن بیت کوین بود، آشنا شد. این آشنایی، موجب شد تا آنها به همراه تعدادی دیگر از بنیانگذاران فعلی اتریوم مثل چارلز هاسکینسون، میهای آلیسی و تعدادی دیگر از دوستداران بیت کوین، به توسعه اتریوم بپردازند.


مشاهده قیمت لحظه ای بیت کوین در سایت بیتمینو


گون وود در سوابق شغلی خود، ساخت و اختراع یک زبان برنامه نویسی به نام Solidity را دارد. او در سال 2014 با همکاری سازمان Web3، شبکه پولکادات راه راه اندازی کردند. وود در سال 2016 از تیم اتریوم جدا شد و تمام تمرکزش را معطوف به توسعه Polkadot کرد.

البته او در این راه تنها نبود! در سال 2017 دو شخص به نام‌های رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر چاپن (Peter Czaban) به تیم پولکادات پیوستند و کمک کردند تا این پروژه و ارز دیجیتال DOT، وارد بازار کریپتو کارنسی شود. در بین سال‌های 2017 و 2018، هکرها مشکلات بسیار زیادی برای این شبکه به وجود آوردند؛ اما پس از این بحران، آنها توانستند با بروزرسانی و بهبود اکوسیستم Polkadot، به پیشرفت‌شان ادامه دهند.

صد البته که کمک‌های بنیاد Web3 در توسعه و بهبود اوضاع برای این پروژه بی تاثیر نبوده است.

والت‌های مورد استفاده ارز دیجیتال Polkadot

تعداد والت‌هایی که از ارز دیجیتال پولکادات پشتیبانی می‌کنند، نسبتا زیاد است؛ این یعنی دست تریدرها برای انتخاب یک والت مناسب باز است. انواع مختلفی از والت‌ها وجود دارند که می‌توانید با توجه به امکانات و کاربردهای هر کدام از آنها، اقدام به تهیه یکی از آنها کنید.

در لیست زیر، 8 والت برتر را برای شما آورده‌ایم.

* ما در سایت بیتمینو، استفاده از هیچ والتی را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم. والت‌های معرفی شده، بر اساس تعداد نصب و محبوبیت بین افراد مختلف انتخاب شده‌اند. وظیفه تحقیق درباره هر والت، به عهده خود شماست.

آینده ارز دیجیتال پولکادات

قیمت پولکادات یکی از معیارهای مهم برای تصمیم به سرمایه گذاری برای پولکادات است. برای افرادی که علاقه دارند در پروژه‌های مبتکرانه و کاربردی سرمایه گذاری کنند، پولکادات یک پروژه و ارز دجیتال عالی است و قیمت پولکادات رو به رشد است. البته بسیاری پروژه مبتکرانه و خلاقانه وجود دارد که در طی چندین سال، استقبال زیادی از آنها به عمل نیامده است؛ در صورتی که ممکن است ارزهایی که با نام شت کوین شناخته می‌شوند، در کمتر از چند روز، قیمتشان چند برابر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجب شت کوین می‌توانید مقاله شت کوین چیست را در سایت بیتمینو مطالعه کنید.

تریدرهای با تجربه و هولدرهای موفق، علاوه بر منطق، احساسات حاکم بر بازار را هم در نظر می‌گیرند و سپس به خرید و فروش می‌پردازند. با توجه به این نکته، از تعداد هولدرها و علاقمندان به پولکادات، می‌توان این مورد را فهمید که پولکادات، آینده درخشانی در پیش رو دارد و باید منتظر افزایش قیمت آن در آینده‌ای نزدیک باشیم.

با توجه به اطلاعات بالا، بهتر است پولکادات را جدی بگیرید و اگر شرایطش را دارا بودید، به خرید و فروش آن بپردازید.

سخن پایانی

در این مقاله فهمیدیم که پولکادات چیست؛ شبکه‌ای قدرتمند و پروژه‌ای محبوب و آینده دار است که پیشبینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک، شاهد افزایش تسلط آن بر بازار باشیم. تا به امروز، بیش از 400 پروژه مختلف بر بستر پولکادات و بلاکچین‌های آن فعال هستند که این، نوید یک آینده روشن را برای این پروژه می‌دهد.

پروژه‌های بزرگ و مشهوری نظیر آکالا (Acala)، شبکه فالا (Phala Network)، بیفراست (Bifrost)، مون بیم (MoonBeam) و ده‌ها پروژه دیگر!

با این اوصاف، بهتر است در تریدهایتان، نیم نگاهی به پولکادات نیز داشته باشید!

ممنونیم که تا انتها با ما در بیتمینو همراه بودید. شما می‌توانید نظراتتان درباره این مقاله یا درباره ارز دیجیتال پولکادات، در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

سوالات متداول:

1) آیا Dot یک توکن ETH است؟

اتریوم (ETH) و پولکادوت (DOT) توکن هایی هستند که زنجیره‌های خود را تامین می‌کنند. آنها به کاربران امکان همکاری در پروژه‌ها و پردازش تراکنش‌ها را می دهند و زنجیره‌های آنها هر دو به دنبال بهبود قابلیت استفاده از رمزنگاری هستند، هرچند به روش های مختلف این مورد انجام می‌شود.

2) آیا پولکادوت بهتر از کاردانو است؟

Cardano و Polkadot هر دو پتانسیل یکپارچه سازی بلاک چین را به لطف کارمزدهای کم تراکنش و الگوریتم‌های اجماع نشان می‌دهند. Polkadot از نظر توسعه از Cardano جلوتر است و Cardano سعی می‌کند با ایجاد امکان به کاربران برای پرداخت هزینه تراکنش به ارزی که ارسال می کند، در این رقابت برگ برنده را داشته باشد.

3) آیا پولکادوت می تواند اتریوم را شکست دهد؟

پولکادوت از نظر فعالیت‌های توسعه‌ای اتریوم، سولانا و بیت کوین را شکست می‌دهد. طبق گفته Santiment، پولکادوت Near، Ethereum، Solana، Avalanche و Bitcoin را با بالاترین فعالیت توسعه شکست داد. پولکادوت در سپتامبر 2022 هر روز بیش از 500 مشارکت را به رسمیت شناخت که بالاترین رقم برای پروتکل چند زنجیره ای است.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه