مفاهیم پایه ارز دیجیتال

شت کوین چیست؟ و چگونه شتکوین را تشخیص دهیم ؟

اصطلاح شت کوین به ارز دیجیتالی که ارزش کمی دارد یا بدون قیمت خاصی است، اطلاق می‌شود. این نوع ارزها معمولا هیچ آینده روشن و قابلی تشخصی برای سرمایه گذاری ندارند و منظور از کلمه شت، بدرد نخور است.

یعنی شما با یک اگاهی کامل می‌دانید ارز مورد نظر به صورت یک شت کوین یا یک ارز دیجیتالی که اصلا صرفه اقتصادی ندارد و ارزش مادی و معنوی هم برای آن تعریف نشده قرار است آن را خریداری یا معامله کنید. همچنین صرافی‌های معتبر از ارزهای شت کوین پشتیبانی نمی‌کنند و از این نوع ارز‌های رمز نگاری شده در هیچ جا استفاده نمی‌شود.

کلمه شت کوین یک واژه تحقیر آمیز است که برای توصیف آلت کوین یا ارزهای رمزپایه استفاده می‌شود که پس از محبوبیت بیت کوین ایجاد شده است. کاهش ارزش یک شت کوین به دلیل عدم موفقیت سرمایه گذاران و وایت پیپر آن است؛ زیرا قیمت یک ارز بر اساس حدس و گمان در روند بازار تخمین می‌خورد.


مشاهده قیمت لحظه ای ارز دیجیتال مانند : قیمت لحظه ای بیت کوین و یا قیمت دوج کوین


نحوه عملکرد شت کوین

امروزه علاقه به ارزهای رمزنگاری شده از زمان معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. موفقیت این بازار به سبب نوع کسب و کار و عملکرد آن است که به استفاده از فناوری بلاک چین برای ایجاد آلت کوین‌ های برمی‌گردد.

توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال معمولاً تعداد توکن‌ هایی را که در نهایت در دسترس عموم قرار می‌گیرند و قرار است میان مردم و در بازار کریپتو توزیع شود، اعلام می‌کنند، برای مثال توکن‌های قابل خرید و فروش بیت کوین به اندازه ۲۱ میلیون توکن بوده که این در حالی است که تاکنون حدود ۱۸ میلیون آن در بازار عرضه شده است.

تعیین محدودیت توکن‌ها، موجب کمیابی آن ارز دیجیتال می‌شود، زیرا سرمایه گذاران می‌دانند که توکن‌های اضافی پس از یک نقطه خاص ایجاد نمی‌شوند. توکن‌های بیشتر از حد، از نظر ارزش‌ مادی و معنوی، قیمت یک ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد، برای مثال مانند ترتیبی که انتشار سهام جدید ممکن است ارزش آن سهام را پایین بیاورد یا بالا ببرد، به همین دلیل مسئله انتشار توسط کمپانی توسعه دهنده در تاثیر گذاری قیمت یک شت کوین و آینده یک ارز دیجیتال بی‌ارزش تاثیرگذار است.

از آنجایی که تا امروز اکثر ارزهای رمزنگاری شده کاربرد محدودی در دنیای واقعی دارند، خرید، فروش و خدمات در دنیای واقعی با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده هنوز کار منطقی و معمولی نیست و در اکثر مواقع ارزش شت کوین‌ها بر اساس حدس، گمان، نوع توضیع آن یا وایت پیپر منتشر شده آن است.

شت کوین چیست
شت کوین چیست

نشانه‌ های کلیدی شت کوین چیست؟

تشخیص یک ارز دیجیتال شیت کوین بسیار آسان و بی دردسر است. زیرا این ارزهای بدرد نخور از الگوی‌های بی‌خاصیت پیروی می‌کنند. زمانی که یک شت کوین برای اولین بار راه‌اندازی می‌شود، ممکن است توجه ویژه‌ای برای سرمایه گذاران یا تریدر‌های بازار کریپتو داشته باشد، اما معمولا قیمت آن‌ها نسبتاً پایین است و با اندکی سرمایه می‌شود مقدار زیادی از آن را خریداری کرد.

با افزایش سرمایه و حجم بازار در ارز دیجیتال موجود، قیمت‌ها‌‌ی آن به سرعت افزایش می‌یابد. به زبانی ساده تر باید به شما بگویم، به دلیل اینکه سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال شت کوین بسیار پایین است؛ درنتیجه حجم معاملات روزانه و حجم پول در کل بازار بسیار پایین است؛ بنابراین به راحتی بالا و پایین می‌شود و به همین دلیل است که بعضی از آنها سود‌های کلان مانند هزار درصد یا حتی یک ملیون درصد سود می‌خورند.

شت کوین معمولاً از ارزش بازار پایینی برخور دار است. محدوده بازار باعث می‌شود که تعداد کمی از سرمایه گذاران قیمت‌ها را دستکاری کرده و قیمت آنها را کمی افزایش یا کاهش دهند. معمولا به این اصطلاح پامپ، گفته می‌شود.

به معنی اینکه چندین سرمایه گذار پول کلانی را وارد حجم کوچک آن شت کوین بی‌ارزش می‌کنند؛ به همین دلیل درصد سود بالایی را نشان می‌دهد و جزو ارز‌های پرسود در صرافی نمایش داده می‌شود. پس اگر تصمیم به خرید یک ارز دیجیتال بی ارزش دارید حتما به این نکته توجه کنید که آیا پامپ‌های این شت کوین فیک است یا اینکه به صورت منطقی رشد کرده است.

قبل از خرید شت کوین و الت کوین  چه تحقیقی باید انجام دهیم؟

دانستن نشانه‌های اصلی یک شت کوین برای موفقیت مالی در بازار ارزهای دیجیتال بسیار مهم است، دانستن نکات مهم  قبل از خرید یک ارز رمزنگاری شده به خصوص شت کوین‌های بی ارزش، تحقیقات زیادی باید انجام داد. نکات زیر به بررسی هر پروژه ارز رمزنگاری شده برای تعیین اینکه آیا آن ارز در دسته “شت کوین” قرار می‌گیرد یا خیر، به شما کمک می‌کند.

آیا سرمایه گذاری در شت کوین کار خوبی است؟

شت کوین‌ ها به طور کلی یک نوع سرمایه گذاری بد در بازار کریپتو شمار می‌روند. این ارزها خواهان سود‌های بزرگ هستند، اما معمولا به نتیجه نمی‌رسند.

چگونه می توان یک شیت کوین را شناسایی کرد؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که هر ارز دیجیتالی به جز بیت کوین، شت کوین به شمار ‌می‌رود. اما ارزهای قوی دیگری با قیمت‌های بسیار بالا و پروژه‌های بسیار بزرگ نیز در بازار کریپتو وجود دارند. معمولا ارز هایی که رتبه بالای 500 را در میان ارز های دیجیتال کسب می‌کنند، یک شت کوین حساب می‌شوند.

در دنیای رمزنگاری و بازار پر هیجان کریپتو کارنسی، زمانی که یک پروژه جدید ساخته و راه‌ اندازی می‌شود، ویژگی‌ها یا ویژگی‌های خاصی به آن ارز دیجیتال مربوط است که به آن پروژه درجه امنیت و اعتبار می‌بخشد.

اما وقتی پروژه‌های بزرگ و انقلابی در صنعت رمزنگاری نوید پیشرفت و توسعه می‌دهند، اما بدون انتظارات و مشخصات مشخص یا عملکردهای تعریف شده توسط توسعه ‌دهنده و تیم پشتیبانی نامشخص، معمولا ۹۹.۹۹ درصد آنها احتمال دارد که یک شت کوین باشد.

نکات مهم در مورد ارزهای دیجیتال شت کوین

ارزهای رمزنگاری شده جدید همیشه به صورت ICO «Initial Coin Offering» که به معنای ارائه توکن اولیه است، تولید می‌شوند. این سبک از معرفی همیشه به دنبال تبلیغ و معرفی ارز رمز نگاری شده یا آلت کوین است که تازه توسعه یافته و به دنبال جذب سرمایه هستند. پس این روش از توزیع اولیه سکه می‌تواند نوید دهنده با ارزش بودن یک ارز دیجیتال شت کوین باشد و آن ارز را از دیگز رمز ارزهای بدرد نخور جدا کند.

اما ICOها همیشه قابل اعتماد یا امن نیستند. به هر حال همه ما می‌دانیم که هر سیستمی به نحوه خودش دارای یکسری نقاط ضعف و نقاط قوت است. در حقیقت، سیستم توزیع توکن اولیه ICO در سال 2017 مشکلات کلاهبرداری شدیدی را برای جامعه رمزنگاری به ارمغان آورد. اما به هر حال اگر برای شما تشخیص یک ارز دیجیتال معتبر از یک شت کوین و ارز به درد نخور مهم و ارزشمند است، سیستم توزیع توکن اولیه می‌تواند سرنخ مناسبی برای یافتن این سوال باشد.

اینکه چرا یک آلت کوین با قیمتی خاص ارزش گذاری می‌شود به رویکردی متفاوت از تعیین قیمت اوراق بهادار یا ارزهای سنتی و جفت ارزهای بازار فارکس یا بورس ایران نیاز دارد. اکثر آلت‌ کوین‌ها معمولا توسط دولت‌ها، سازمان‌های سرمایه گذاری و… حمایت نمی‌شوند؛ به این معنی که سرمایه‌ گذاران و تریدر‌ها نمی‌توانند به رشد تولید ناخالص داخلی (GDP)، سطوح بدهی یا تورم اطمینان کنند تا تشخیص دهند که آیا قیمت گذاری آن ارز دیجیتال شت کوین معتبر است یا اینکه به صورت غیر منصفانه قیمت گذاری و ارزش‌دهی شده است. معمولا شت کوین‌ها برای توسعه اولیه خود با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

علاوه بر این سردرگمی که آیا یک آلت کوین واقعاً ارزشمند است یا خیر، این است که بیشتر اطلاعات مربوط به آلت کوین‌ها و شیت کوین‌ در اینترنت یافت می‌شود، در واقع تشخیص درستی اطلاعات منتشر شده بسیار سخت است.

بررسی نهایی شت کوین ها

به طور خلاصه و کاملا ساده به شما باید بگویم که اگر قصد خرید یک شت کوین و ارز دیجیتال نامعتبر را دارید و احساس می‌کنید که می‌توانید از نوسانات و سودهای هزار درصدی آن سود‌های کلان کسب کنید کاملا در اشتباهید. اگر به دنبال موفقیت مالی به این سبک هستید، باید به شما بگویم چنین کاری دقیقا مانند قمار است و شانس برنده شدن شما در آن بسیار پایین است.

به نوعی دیگر وقتی شما یک ارز دیجیتال شت کوین را خریداری می‌کنید، در واقع دارید پول خود را درون چاه می‌اندازید!!! پس از خرید ارزهای دیجیتال شت کوین هیچ امیدی به پولتان نداشته باشید، کسب سود توسط چنین آلت کوین‌ هایی کاملا شانسی است و تحلیل کردن آنها کمی سخت و غیر منطقی است.

اما اگر به دنبال یک شبه ثروتمند شدن و هستید و با نوعی قمار مشکل ندارید، ممکن است برای شما بازار خوبی باشد ولی اما اگر قصد دارید به صورت اگهانه و منطقی به موفقیت مالی برسید چنین بازاری مناسب شما نیست. همیشه این را به یاد داشته باشید که پنیر مفتی فقط توی تله‌ی موش هستش!!!

سوالات متداول:

1) برخی از بهترین شیت کوین ها برای خرید کدامند؟

شیت‌کوین‌های محبوب مانند Dogecoin (DOGE)، Shiba Inu (SHIB)، ApeCoin (APE) و Floki Inu (FLOKI) در چند سال اخیر رشد بالایی داشته‌اند؛ اما، پروژه‌های پیش‌فروش جدید مانند Love Hate Inu (LHINU) و C+Charge (CCHG) نیز با عملکرد فوق‌العاده پیش‌فروش‌شان محبوبیت پیدا می‌کنند.

2) آیا شیت کوین ها سرمایه گذاری خوبی هستند؟

برای سرمایه گذاران مهم است که اهداف سرمایه گذاری خود را با آنچه شیت کوینها ارائه میدهند مقایسه کنند. اگر این دو بر هم منطبق باشند، ممکن است یک شیت کوین سرمایه گذاری خوبی باشد. هر سرمایه‌گذار باید خودش تصمیم بگیرد که آیا شیت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری ارزشمندی هستند یا خیر، اما همه دارایی‌های کریپتو سرمایه‌گذاری‌های پرخطری هستند. سرمایه گذاران باید احتیاط کنند و دقت لازم را انجام دهند.

3) چه سکه هایی به عنوان شیت کوین طبقه بندی می شوند؟

اغلب سکه‌های میم مانند Dogecoin و Shiba Inu هستند که به عنوان شیت‌کوین طبقه‌بندی می‌شوند، زیرا هیچ کاربردی واقعی ندارند. آنها قد و قامت خود را از تأیید افراد مشهور به دست آوردند و جوامع آن‌ها، آن‌ها را بیش از آنچه واقعا هستند تبلیغ می‌کردند. برخی از شیت کوین‌ها استثنا هستند و سرمایه گذاران را قادر می‌سازند تا پاداش کسب کنند.

نوشته های مشابه