آموزش رمز ارزمفاهیم پایه ارز دیجیتال

نحوه استیک کردن پولکادات و همه چیز در مورد آن 💱

آموزش، مبنا و نحوه استیک کردن پولکادات یکی از پرتکرارترین سؤالات در دنیای ارز دیجیتال برای کسانی است که به‌تازگی وارد این حوزه می‌شوند. در واقع شما می‌توانید بر پایه یک بستر ایمن، از بلاک‌چین‌هایی که امکان همکاری و هم پرداخت دارند استفاده کنید. درواقع با یک راهکار منطقی برای تبادلات مالی گسترده مواجه هستیم. همین‌طور بهره‌گیری از این تکنیک مزیت‌های مالی و سودی زیادی برای شما خواهد داشت.

منظور از استیک کردن پولکادات چیست؟

پیش از یادگیری نحوه استیک کردن پولکادات و مفاهیم مرتبط با آن، پیشنهاد می‌کنیم که یک کلیت در مورد آن داشته باشید تا بهتر بتوانید در مورد ورود به این سیستم محبوب تصمیم‌‌‌گیری کنید.

پولکادوت (CRYPTO:DOT) پروتکلی است که برای ایجاد شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های قابل همکاری طراحی شده است. این شبکه به بلاک‌چین‌های مستقل اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با هم کار کنند. در نهایت، هدف این پروژه ساخت یک وب کاملاً غیرمتمرکز است.

رمز ارز بومی پولکادات، رمز DOT است. این یک توکن حکومتی است، به این معنی که دارندگان توکن از طریق رای دادن بر پروتکل پولکادوت کنترل دارند. همچنین برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها از طریق استیکینگ و برای پیوند پاراچین‌های پولکادوت (بلاک‌چین‌های موازی) استفاده می‌شود. پولکادوت خیلی طول نکشید تا به موفقیت دست پیدا کند؛ زیرا یکی از بزرگ‌ترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان در عرض یک سال پس از راه‌اندازی بود.

چه چیزی Polkadot را منحصربه‌فرد می‌کند؟

بیشتر بلاک‌چین‌ها به‌تنهایی کار می‌کنند و کاملاً از یکدیگر مستقل هستند. به‌عنوان‌مثال، بیت کوین (CRYPTO:BTC) مانند اتریوم (CRYPTO:ETH)، کاردانو (CRYPTO:ADA) و سایر ارزهای دیجیتال، بلاک‌چین مخصوص به خود را دارد. آنها با یکدیگر ارتباط برقرار نمی‌کنند؛ بنابراین برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ساخته شده روی اتریوم و کاردانو نمی‌توانند تعامل داشته باشند. (بر اساس آموزش و نحوه استیک کردن پولکادات، ما در ادامه توضیحات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.)

اینجاست که Polkadot وارد می‌شود. این یک شبکه چند زنجیره‌ای است، به این معنی که می‌تواند بلاک‌چین‌های مختلف را به هم بپیوندد. توسعه‌دهندگانی که از آن استفاده می‌کنند می‌توانند بلاک‌چین‌های خود را بسازند که قادر به تعامل با سایر بلاک‌چین‌های شبکه پولکادوت هستند.

قابلیت همکاری فرصت‌های جدیدی را برای بلاک‌چین‌ها در Polkadot باز می‌کند. باید بگوییم که یک بلاک‌چین به کاربران اجازه می‌دهد تا در نسخه‌های توکن شده سهام سرمایه‌گذاری کنند. همچنین می‌تواند داده‌ها را از یک بلاک‌چین جداگانه با داده‌های به‌روز قیمت سهام به دست آورد.

یکی دیگر از مزایای توسعه‌دهندگان این است که پولکادوت از اعتبارسنجی تراکنش‌ها و امنیت شبکه مراقبت می‌کند. تراکنش‌ها در زنجیره رله شبکه پردازش می‌شوند؛ این ویژگی به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به ایجاد یک سیستم امن برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، به طور کامل روی پروژه‌های بلاک‌چین خود تمرکز کنند.

پولکادوت از کجا آمد؟

پولکادوت از کجا آمد؟

گاوین وود، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، ایده Polkadot را مطرح کرد و کاغذسفید آن را در سال 2016 منتشر کرد. سال بعد، Wood و Peter Czaban یک سازمان غیرانتفاعی به نام Web3 Foundation را تأسیس کردند که به توسعه Polkadot اختصاص داشت. رابرت هابرمایر که سابقه تحقیق و توسعه در بلاک‌چین دارد، همچنین یکی از بنیان‌گذاران پولکادوت است.

در اکتبر 2017، بنیاد Web3 با فروش توکن‌های DOT، 145 میلیون دلار در اتریوم جمع‌آوری کرد. بااین‌حال، کیف پولی که توکن‌های ETH را ذخیره می‌کرد، هک شد و حدود 90 میلیون دلار وجوه مسدود شدند. برای جبران ضرر، این بنیاد در سال 2019 یک فروش توکن خصوصی برگزار کرد. Polkadot در چند مرحله عرضه شد.

پولکادوت در دنیای ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

پولکادوت دو نوع بلاک‌چین دارد:

  1. زنجیره رله: این زنجیره مرکزی پولکادوت است که در آن تراکنش‌ها پردازش می‌شوند. این سیستم با حداقل عملکرد طراحی شده است؛ زیرا هدف آن مدیریت سیستم به‌عنوان یک کلیت است.
  2. پاراچین‌ها: اینها بلاک‌چین‌های موازی هستند که روی چارچوب پولکادوت اجرا می‌شوند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هر پاراچین، بلاک‌چین مخصوص به خود است و می‌تواند برای استفاده خاص خود طراحی شود.

شبکه پولکادوت اسلات‌های پاراچین را به پروژه‌های بلاک‌چین اختصاص می‌دهد. تعداد محدودی اسلات موجود است و تخمین زده می‌شود که پولکادوت می‌تواند تا حدود 100 پاراچین را مدیریت کند. در حال حاضر اسلات‌های پاراچین را با فروش آنها در مزایده اختصاص می‌دهد و اسلات‌ها را می‌توان تا 96 هفته اجاره کرد.

برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، پولکادوت از مکانیزم اجماع اثبات سهم بازار استفاده می‌کند. این یک تغییر در مدل محبوب اثبات سهام است. نحوه کار به این صورت است: دارندگان توکن علاقه‌مند به کمک به اعتبارسنجی تراکنش‌ها می‌توانند توکن‌های DOT خود را به اشتراک بگذارند؛ این بدان معناست که آنها در ازای شرط‌بندی پاداش، آن توکن‌ها را به‌عنوان وثیقه قفل می‌کنند.

کسانی که سهام دارند می‌توانند انتخاب کنند که نامزد یا تأییدکننده باشند. نام‌گذاردن اعتبارسنجی‌هایی را معرفی می‌کنند که به آنها اعتماد دارند تا تراکنش‌ها را تأیید کنند. اعتبارسنجی‌ها کسانی هستند که بلوک‌های تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. هر دو نامزدها و اعتبارسنجی منتخب آنها پاداش بلوک (توکن‌های DOT) را دریافت می‌کنند که اعتباردهنده تراکنش‌هایی را به زنجیره بلوک اضافه کند.

پولکادوت در مقابل کاردانو در مقابل اتریوم

پیش از ورود به دامنه آموزش و نحوه استیک کردن پولکادات، اجازه دهید که توضیحات کلی در مورد آن را با یک مقایسه ساده به شما شرح دهیم.

Polkadot، Cardano و Ethereum همگی پلتفرم‌های بلاک‌چینی هستند که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آنها برای ساخت پروژه‌های خود استفاده کنند. هرکدام از آنها توکن‌های ارز دیجیتال بومی خود را دارند که برای حاکمیت و سهام استفاده می‌شود. در اینجا یک تفکیک سریع از نحوه مقایسه آنها با یکدیگر آورده شده است:

متریک‌ها POLKADOT CARDANO ETHEREUM
تاریخ عرضه می 26, 2020 سپتامبر 27, 2017 جولای 30, 2015
ارز دیجیتال بومی DOT ADA ETH
مکانیسم اجماع اثبات سهام مکانیزم سهام اثبات کار با انتقال به اثبات سهام
ویژگی‌های کلیدی معماری چند زنجیره‌ای توسعه بر اساس تحقیقات همتا اولین بلاک‌چین قابل‌برنامه‌ریزی
نقاط ضعف تعداد محدودی پاراچین

که به بالاترین پیشنهاد فروخته می‌شود

فرایند تحقیق و توسعه طولانی ازدحام شبکه

نحوه استیکینگ پولکادات

نحوه استیکینگ پولکادات

برای یادگیری نحوه استیک کردن پولکادات، شما نیاز به مفهوم کلی و البته کمی تخصصی از یک ارز دیجیتال و فرم کارکرد آن خواهید داشت. به همین منظور می‌توانید از مقالاتی که در زمینه آموزش رمزارز در بیتمینو در اختیار شماست استفاده کنید.

شما می‌توانید از روش‌های مختلف برای استیکینگ پولکادات استفاده کنید. در ادامه آموزش و نحوه استیک کردن پولکادات مناسب ایرانیان را به شما شرح خواهیم داد که عموم افراد نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

استیک روی صرافی کوینکس

اولین وب سایتی که به شما این امکان را می‌دهد، کوینکس خواهد بود. برای انجام آن، کافی است وارد پورتال شده و عملیات ثبت‌نام را انجام دهید. سپس به جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استیک کردن پولکادات، می‌توانید پولکادات را به این صرافی انتقال داده و به سراغ گزینه مرتبط با آن در بخش اسپات والت بروید.

بعد از انتقال ارزها، در اسپات والت می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را مشاهده کرده و با انتخاب گزینه Transfer، Finance Account را تأیید کنید. در مرحله آخر، می‌توانید در قسمت Finance Account سود حاصل خود را مشاهده کرده و سپس ارزهای خود را به همین منوال استیک کنید.

استیک با سایت polkadot

نحوه استیک کردن پولکادات در سایت رسمی این پلتفرم بسیار ساده است. شما صرفاً نیاز به کیف پول، واحد مالی و همین‌طور پرداختی خواهید داشت.

polkadot روی پورتال رسمی خودش هم می‌تواند به شما این امکان را بدهد. به جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد نحوه استیک کردن پولکادات، بخش راهنما در همان ابتدا توضیحات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما به‌طورکلی، لازم است که یک حساب کاربری روی سایت ایجاد کرده و سپس روی گزینه استیکینگ در منوی کاربری کلیک کنید.

در بیتمینو بخوانید: استیک کردن یا استیکینگ (Staking) چیست؟

Account actions را انتخاب کرده و روی گزینه +Nominator button کلیک کنید. در نهایت به‌صورت پیش‌فرض، Polkadot به شما این امکان را می‌دهد که یک زیرمجموعه عالی از اعتبارسنج‌ها را فراهم کرده و سپس با Bond and Nominate واحدهای مالی خود را کنترل کنید.

ارتباطات پولکادات

ازآنجایی‌که پولکادوت روی ارائه چارچوبی برای پروژه‌های مختلف بلاک‌چین تمرکز دارد، برای اتصالات ساخته شده است. در اینجا برخی از انواع پروژه‌های موجود در اکوسیستم پولکادوت آورده شده است:

اوراکلز: اتصالات بین یک بلاک چین و یک سیستم خارجی به‌طوری‌که قراردادهای هوشمند می‌توانند از داده‌های دنیای واقعی استفاده کنند. یکی از برجسته‌ترین همکاری‌های پولکادوت با Chainlink (CRYPTO:LINK)، ارائه‌دهنده اصلی Oracle آن است.

پلتفرم‌های DeFi: شبکه‌هایی که خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا جایگزین‌هایی برای مؤسسات مالی سنتی ارائه می‌دهند. Acala یکی از پروژه‌های اصلی DeFi در شبکه است و یک استیبل‌کوین دلار آمریکا را ارائه می‌دهد که می‌تواند در dApps ادغام شود.

پل‌ها: اتصالات بین دو بلاک‌چین به‌طوری‌که کاربران بتوانند دارایی‌ها را بین آنها انتقال دهند. پل‌های پلکادوت عبارت‌اند از Interlay و Snowfork.

تنها چند هفته پس از راه‌اندازی پاراچین‌های پولکادوت، این شرکت با T-Systems MMS، یکی از شرکت های تابعه شرکت بزرگ مخابرات آلمان Deutsche Telekom، همکاری کرد. T-Systems MMS با اجرای گره‌های اعتبارسنجی در شبکه Polkadot شرکت خواهد کرد و همچنین در قرارداد مشارکت خود توکن‌های DOT را به دست آورد.

ریسک‌های منحصربه‌فرد

یکی از مشکلات احتمالی پولکادات، تعداد محدود پاراچین است. تخمین زده می‌شو که این شبکه می‌تواند تقریباً 100 پاراچین را پشتیبانی کند، اگرچه رسیدن به این هدف زمان می‌برد.

اسلات‌های پاراچین در حال حاضر در حراجی‌ها فروخته می‌شوند و تا 96 هفته اجاره داده می‌شوند. این موضوع احتمالاً کار را برای پروژه‌های کوچک‌تر با بودجه کمتر برای ایمن کردن جایگاه‌های پاراچین خود دشوار می‌کند. راه‌اندازی به نفع پروژه‌هایی است که سرمایه زیادی پشت سر آنها قرار دارد. نحوه استیک کردن پولکادات شما نیز تا حد زیادی می‌تواند روی این مسئله تأثیر بگذارد.

سیستم حکمرانی پولکادوت نیز نسبت به کسانی که بودجه بیشتری دارند ارجحیت دارد. DOT یک نشانه حاکمیتی است که به دارندگان این حق را می‌دهد که پیشنهادهای خود را ارائه کنند و در مورد آنها رأی دهند. بااین‌حال، برای ارائه یک پروپوزال، ثانویه پیشنهاد یا رای دادن باید نشانه‌های DOT را قفل کنید و هنگامی که پیشنهادی را ارائه می‌دهید یا می‌دهید، هیچ تضمینی وجود ندارد که سیمبل های DOT شما برگردانده شوند.

به دلیل نحوه راه‌اندازی سیستم، افراد و شرکت‌هایی که بیشترین توکن‌های DOT را دارند، تأثیر قابل‌توجهی بر پروژه دارند.

آیا پولکادوت سرمایه‌گذاری خوبی است؟

آیا پولکادوت سرمایه‌گذاری خوبی است؟

پولکادوت یک فرصت سرمایه‌گذاری جذاب است؛ زیرا فقط سطح پتانسیل خود را با هر بار معامله در این بستر بهبود می‌دهد. اگر نحوه استیک کردن پولکادات صحیح را بیاموزید، مطمئن باشید که می‌توانید در طولانی‌مدت نتایج خیلی خوبی از این سرویس بگیرید.

درآمد غیرفعال نیز مزیت خوبی برای نگهداری توکن‌های DOT است. درحالی‌که می‌توانید انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را به خریداری و برای فروش به اشتراک بگذارید، پولکادوت تمایل دارد نرخ‌های پاداش بالاتری را نسبت به بسیاری دیگر ارائه دهد. رقابت سختی که پولکادوت با آن روبه‌رو می‌شود، قابل‌تأمل است. چندین پلتفرم محبوب بلاک‌چین وجود دارد که اتریوم شناخته‌شده‌ترین آنهاست. کاردانو و سولانا (CRYPTO:SOL) نیز محبوب هستند.

ممکن است بخواهید روی پولکادوت و سایر بلاک‌چین‌های قابل‌برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری کنید تا تمام پتانسیل خود را در یک سبد قرار ندهید. راه دیگر برای ایجاد سبد ارزهای دیجیتال متنوع، سهام ارزهای دیجیتال است.

اگر تصمیم دارید در Polkadot سرمایه‌گذاری کنید، به یاد داشته باشید که در مراحل اولیه توسعه است. این بدان معناست که بهتر است آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر بگیرید که در آن نتایج را در سال‌ها ارزیابی می‌کنید نه ماه‌ها. مانند سایر انواع ارزهای دیجیتال، پولکادوت نیز بی‌ثبات است؛ بنابراین باید انتظار داشته باشید که نوسانات قیمتی زیادی را شاهد باشید.

جمع‌بندی مباحث نحوه استیک کردن پولکادات

نحوه استیک کردن پولکادات در واقع یک روش سودآوری و افزایش نرخ بهره در بسیاری از سیستم‌های ارز دیجیتال است که به خریداران و فروشندگان، امکان ترکیب پایه‌های پرداخت و خرید را می‌دهد. درصورتی‌که مایل به افزایش سوددهی در بیت‌کوین، ارزهای دیجیتال رایج و… هستید می‌توانید بر اساس توضیحاتی که در خصوص آموزش و نحوه استیک کردن پولکادات در اختیار شما قرار گرفته است، پیش بروید. البته این موارد صرفاً پیشنهاداتی هستند که می‌توانند برای شروع، به‌عنوان یک راهنمای کلی، ایده فعالیت و اجرای این سرویس را به شما نشان دهند.

در نهایت تصمیم‌گیری در مورد این سرویس، بر اساس قیمت پولکادات و بسیاری فاکتورهای دیگر انجام می‌شود.

سوالات متداول:

1) آیا باید DOT را به اشتراک بگذارم؟

DOT یک توکن تورمی است که به جای نگهداری غیرفعال در کیف پول استفاده می شود. DOT سه هدف اصلی را دنبال می کند:
سهامداری، پیوند (برای اجاره پاراچین) و مشارکت حاکمیتی.
Staking DOT به شما این امکان را می دهد که در ازای ایمن سازی شبکه، جوایزی کسب کنید. جوایز از جوایز بلاکی می‌آیند که اعتبارسنجی‌های پولکادوت هنگام تولید بلوک در شبکه دریافت می‌کنند.

2) چقدر می توانید پولکادوت را به دست آورید؟

نرخ پاداش تخمینی فعلی پولکادوت 14.25٪ است. این بدان معنی است که به طور متوسط، سهامداران پولکادوت در صورتی که دارایی را به مدت 365 روز نگهداری کنند، حدود 14.25 درصد درآمد دارند. برای مثال در زمان نگارش این مقاله و در 24 ساعت پیش، نرخ پاداش برای پولکادوت 14.26٪ بود. 30 روز پیش، نرخ پاداش برای پولکادوت 14.34٪ بود.

3) کاردانو یا پولکادوت کدام بهتر است؟

برخی می گویند که ویژگی های فنی پولکادوت بهتر از کاردانو است. به عنوان مثال، هر دو از نسخه‌ای از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، اما پولکادوت شبکه‌ای از چندین بلاک چین متصل به یک شبکه دارد. به همین دلیل، زیرساخت آن سازگارتر است.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه