دنیای NFT

تعویض پذیری در nft چیست؟

امروزه دیگر کمتر کسی است که اسم ارزهای دیجیتال، توکن nft، دنیای مجازی، تعویض‌پذیری و دیگر مفاهیم مرتبط با دنیای کریپتو را نشنیده باشد. یکی از مفاهیم نسبتا جدید که در سال‌های اخیر هم محبوبیت بسیار زیادی در میان کاربران پیدا کرد، ان اف تی ها یا همان ارزهای تعویض‌ناپذیر بودند. خیلی سریع این دارایی‌ها توانستند جایگاه خود را در بازار کریپتو پیدا کنند و سرمایه قابل توجهی در سراسر دنیا به خرید و فروش و ایجاد توکن غیرقابل معاوضه اختصاص داده شد. همانطور که گفته شد، یکی از ویژگی‌های اصلی ان اف تی ها تعویض‌پذیری است که در ادامه این مقاله به شکل کامل در مورد این ویژگی توضیح داده می‌شود.

ان اف تی چیست؟

یک توکن nft در واقع نوعی مالکیت برای یک اثر ایجاد می‌کند و آن اثر را با ارزش کرده و به نوعی آن را قیمت گذاری می‌کند. در این نوع ارز دیجیتال شما می‌توانید هر اثر هنری که با مهارت و امکانات خود ایجاد کرده‌اید را به فروش برسانید. در پلتفرم‌های مختلف دیگر به علت نبود مدرک و علامتی به عنوان نشان دهنده‌ی حق مالکیت هر شخصی می‌تواند از اثر شما استفاده کرده و هیچ هزینه‌ای بابت آن پرداخت نکند.

اما در مورد ان اف تی به همین موضوع اشاره شده و یک حق مالکیتی به اثر، که شما شخصا ایجاد کرده‌اید می‌دهد. با این کار شما اثر خود را به ان اف تی تبدیل کرده و روی این اثر قیمت گذاری می‌شود. این اثر هر چیزی ممکن است باشد؛ مثلا یک عکس که شما با گوشی همراه خود گرفته‌اید یا یک مجسمه‌ای که با گل درست کرده‌اید. در اینجا با تبدیل مجسمه به توکن غیرقابل معاوضه، حق مالکیت مجسمه به شما تعلق می‌گیرد و حتی با از بین رفته این مجسمه حق مالکیت از بین نمی‌رود. در حقیقت ان اف تی به اشیا یا اثر هنری مانند یک شخصیت رفتار کرده و آن را شناسنامه‌دار می‌کند. این شناسنامه طوری طراحی می‌شود که حتی با کپی اثر از بین نمی‌رود.

همان طور که تالار ارز دیجیتال نیز اشاره کرده است،  کاربرد عمدهٔ nft در دنیای متاورس و بازی‌های کارتی است که از آن برای تعریف دارایی‌ها درون انواع بازی و دنیای متاورس استفاده می‌شود. ویژگی بارز این توکن، خاص و منحصربه‌فرد بودن آن است و بسیاری از کمپانی‌های پیشرو درزمینهٔ متاورس، از این توکن استفاده می‌کنند و آیندهٔ خوبی برای آن متصور هستند.

دسته بندی ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال از دیدگاه‌های مختلف به دسته‌بندی‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شوند. از نظر تعویض‌پذیری توکن‌ها به دو دسته تعویض‌پذیر و تعویض‌ناپذیر تقسیم می‌شوند. در ادامه هریک از دسته‌ها و تفاوت آن‌ها توضیح داده می‌شود.

منظور از تعویض پذیری ارزهای دیجیتال چیست؟

در دنیای کریپتو مفهومی به نام تعویض پذیری دارایی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا می‌توانید دارایی خود را به یک یا چند وسیله هم ارزش و هم قیمت تعویض کنید یا خیر. مثل اینکه بخواهید ماشینی با یک نوع مدل را با یک ماشین با بهای یکسان ولی مدل متفاوت تعویض کنید. در این حالت ارزش هر دو ماشین یکسان است اما شما به علت کاربردهای متفاوت آن‌ها می‌خواهید معاوضه صورت بگیرد. در ارز‌های دیجیتال تعویض پذیر هم به همین شکل می‌توان واحدهای هم‌ارزش از ارزهای مختلف را به هم تبدیل کرد.

اما توکن‌های غیر قابل تعویض نیز وجود دارند که امکان عوض کردن آن‌ها با یکدیگر وجود ندارد؛ یعنی نمی‌توان یک توکت غیرقابل تعویض را با توکن‌های هم‌بهای دیگر مبادله کرد.

توکن غیرقابل معاوضه

توکن‌های تعویض ناپذیر با نام ان اف تی شناخته شده و شناسنامه منحصربه‌فردی دارند که به هریک از آن‌ها اختصاص داده می‌شود.خاصیت غیرقابل تعویض بودن این نوع دارایی‌ها موجب شده توکن غیرقابل معاوضه nft به یک ارز متفاوت‌تر از سایر ارزهای دیجیتال تبدیل شود. با خرید یک ان اف تی حق مالکیت یک اثر هنری به شخص خریدار اختصاص داده می‌شود.

ان اف تی ها شامل چه دارایی‌هایی می‌شوند؟

بهتر است بدانید که ان اف تی به یک عکس یا یک تابلوی نقاشی محدود نمی‌شود. می‌تواند یک فایل صوتی، یک ادیت از یک عکس، یک لوگو، تمبر، ویدیو و… را در بر گیرد. اهمیت هر ان اف تی با بقیه متفاوت است؛ مثلا نمی‌توان آهنگ یک خواننده را با یک آهنگ خواننده دیگر یکی در نظر گرفت. در حالت خلاصه می‌توان گفت در تبدیل یک وسیله یا اثر هنری به ‌ان‌اف‌تی محدودیت خاصی وجود ندارد؛ فقط مالکیت اثر مهم بوده و باید بدانید که منحصربه‌فرد است و با دارایی‌های دیگر به هیچ وجه قابل تعویض نیست.

حال که دانستیم این دارایی‌ها غیرقابل تعویض هستند، آیا این ویژگی مزیتی نیز دارد؟ تعویض‌ناپذیر بودن ان اف تی‌ها موجب چه اثراتی در دنیای کریپتو شده است؟ با ادامه متن همراه باشید.

اثرات تعویض پذیری در ارز دیجیتال

در حالت کلی تعویض پذیری به مفهوم برابر بودن واحد‌های ارزی گفته می‌شود و ارزش واحد‌ها یکسان هستند، به همین دلیل نیز امکان معاوضه وجود دارد. امکان تعویض پذیری در ارز برای داشتن اطمینان خاطر در استفاده از پلتفرم‌های ارز دیجیتالی مهم تلقی می‌‌شود. مثلا یک گرم طلا ارزش یکسانی دارد و در کل دنیا به ارزش یک گرم اهمیت دارد. در دارایی‌های های غیر قابل تعویض اینگونه نیست و ممکن است اثر هنری که از رنگ و تخته یکسانی با یک اثر هنری داشته باشد اما در مورد nft ارزش متفاوتی به خود بگیرد. تعویض پذیری اعتماد بیشتری به فرد می‌دهد و استفاده از دارایی را در مقیاس وسیعی ممکن ساخته است‌. اما ویژگی‌های تعویض ناپذیری چگونه خواهد بود؟ تعویض ناپذیری باعث می‌گردد که از واحد یکسانی برای ارزش گذاری دارایی استفاده نشود و هر اثر یا کالا ویژگی مخصوص خود را داشته باشد.

انحصاری کردن یک اثر با ان اف تی ها

ویژگی منحصربه‌فردی که هر اثر هنری دارد و آن را سایر اثرات جدا می‌کند باعث شده nft آن اثر ارزش منحصربه‌فردی داشته باشد و این ویژگی این نوع دارایی را از سایر ارزهای دیجیتالی خاص‌تر کرده است. یک ارز دیجیتالی تعویض ناپذیر هویت اصلی را نشان می‌دهد به طوری که پس از بارگذاری اثر، اطلاعات دقیق صاحب دارایی ثبت می‌شود و از جعلی بودن یا کپی برداری از اثر جلوگیری می‌کند. توکن Nft چند شاخه نیست و به علت کمیاب بودن ارزش بالایی می‌یابند. مالکیت دارایی را به هیچ وجه تغییر نمی‌دهند و پس از ثبت اطلاعات، دیگر قابل تعویض نخواهند بود.

توکن nft

جمع بندی

دانستیم که ان اف تی‌ها دارایی‌هایی هستند که نمی‌توان آن‌ها را باهم تعویض و مبادله کرد. این ویژگی موجب می‌شود که آثار هنری ارزش خود را همیشه حفظ نموده و به شکل انحصاری در اختیار صاحب اثر باشند. این امکان در ارزهای دیجیتال موجب می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های خوبی در این حوزه صورت بگیرد و آثار هنری نیز ارزش بالای خود را حفظ کنند.

منبع :

https://www.investopedia.com/non-fungible-tokens-nft-5115211

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه