دنیای NFTسرمایه گذاری ارز دیجیتال

تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال در چیست؟

حتی اگر در حوزه کریپتو و رمز ارزها فعالیت نکرده باشید، به احتمال زیاد بارها اصطلاح‌ ان اف تی و ارز دیجیتال را شنیده‌اید. در واقع nft و ارز دیجیتال هر دو جزو دارایی‌های دیجیتال بوده و هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که این دو اصطلاح چه تفاوتی با یکدیگر داشته و هر کدام چه کاربردی دارند؟ به همین خاطر تصمیم داریم در ادامه این نوشته به تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال در چیست، پرداخته و این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

بنابراین، اگر دوست دارید در مورد تفاوت nft و ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری به دست آورید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست؟

قدم اول برای آشنایی با تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال، آشنایی با مفاهیم این دو اصطلاح است. ارزهای دیجیتال شکلی از دارایی هستند که با پروتکل‌های رمزنگاری طراحی شده و به صورت دیجیتال نگهداری می‌شوند.  این ارز شکل فیزیکی نداشته و برای بهرمند شدن از ویژگی‌هایی مانند شفافیت، غیر متمرکز بودن و امنیت از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند. در واقع ارز دیجیتال معادل فارسی Cryptocurrency به معنای پول رمزنگاری شده است. به همین خاطر در فارسی به آن رمز ارز یا ارزهای رمزنگاری نیز گفته می‌شود.

اولین رمز ارز، بیت کوین نام دارد که توسط شخصی ناشناس به نام ناکاموتو طراحی و عرضه شده است. در حال حاضر نیز بیت کوین معروف‌ترین و گران‌ترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود. از آنجایی که این دارایی، رمزنگاری بسیار پیچیده‌ای دارد، امنیت بالایی داشتی و ایجاد ارز دیجیتال تقلبی تقریبا غیرممکن است.

یکی از ویژگی‌های مهم رمز ارزها، غیر متمرکز بودن آن‌هاست. یعنی هیچ گروه یا سازمانی آن را کنترل نکرده و انتقال آن نیاز به بانک یا شخص ثالث ندارد. این ارزها را می‌توانید به صورت مستقیم به شخص دیگری منتقل کنید. همین مساله موجب شد تا ارز دیجیتال محبوبیت زیادی در بین مردم به دست آورد. پس، فارغ از محل زندگی و تحریم‌های سیاسی، می‌توانید ارز دیجیتال را به حساب یک نفر دیگر واریز کنید.

به عنوان مثال اگر فرزند شما در یکی از کشورهای خارجی در حال تحصیل است، می‌توانید پول خود را به ارز دیجیتال تبدیل کرده و به حساب او واریز کنید. اما اگر می‌خواستید از طریق بانک اینکار را انجام دهید، اولا پروسه خیلی طولانی نیاز داشت. ثانیا اگر کشور مقصد، بانک مبدا را تحریم کرده باشد، عملا انجام اینکار غیرممکن خواهد بود.

نکته‌ای که در رابطه با ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که بعد از خرید باید آن را در کیف پول‌های مخصوص نگهداری کنید تا کسی نتواند به آن دسترسی داشته باشد. کیف پول‌ها نیز در حالت کلی به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می‌شوند که امنیت کیف پول‌های سخت افزاری بسیار بیشتر است.

رابطه بلاک‌چین و ارز دیجیتال

در ادامه بررسی تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال، بهتر است با سیستم بلاک‌چین نیز آشنا شویم. چرا که هر دو این‌ها روی این فناوری طراحی شده‌اند. بلاک‌چین از دو کلمه Block و Chain تشکیل شده که معنای تحت اللفظی آن می‌شود، زنجیره‌ای از بلوک‌ها.

در واقع BlockChain یک نوع سیستم ثبت گزارش و اطلاعات بوده و به محل ذخیره اطلاعات یا همان دیتابیس، دفتر کل توزیع شده می‌گویند. دیتابیس بلاک‌چین از زنجیره‌ای از بلوک‌ها تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها ظرفیت مشخصی دارند که بعد از تکمیل شدن، به زنجیره قبلی متصل می‌شوند. بعد از اینکه اطلاعات در شبکه بلاک‌چین ثبت شد، برای همه اعضا در دسترس بوده و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را تغییر یا حذف کرد. بلکه به صورت کاملا شفاف برای همه کاربران BlockChain قابل مشاهده است.

هنگامی که ارزهای دیجیتال قصد انجام تراکنش را دارند، تراکنش ابتدا وارد شبکه ماینرها شده و اعتبار و وضعیت تراکنش کاربر سنجیده می‌شود. بعد از تایید شدن، ارز انتقال یافته و تراکنش در بلاک چین ذخیره می‌شود. برای اینکه کسی بتواند تغییری در تراکنش‌ها ایجاد کند، باید تمام کامپیوترهای بلاک‌چین آن را تایید کنند.

در بیتمینو بخوانید: بلاک چین چیست

پس می‌توان نتیجه گرفت استفاده از بلاک‌چین در ارزهای دیجیتال باعث شده تا امنیت این ارزها بالا رفته و انتقال آن بسیار ساده شود.

مزایا و معایب ارز دیجیتال

مزایا و معایب ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال با توجه به ماهیت خود، دارای یک سری مزایا و معایب است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

مزایای ارز دیجیتال

 • استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیچیده و داشتن امنیت بالا
 • انجام معامله و انتقال راحت پول
 • مخفی ماندن هویت خریدار و فروشنده و عدم ردیابی تراکنش‌ها
 • از بین بردن واسطه‌ها

معایب ارز دیجیتال

 • نوسان بسیار زیاد قیمت ارز دیجیتال
 • ممنوع بودن آن در برخی کشورها
 • امکان سرقت دارایی‌ها در صورت دستیابی به رمز کیف پول شما
 • امکان استفاده از ارز دیجیتال برای کارهای غیر قانونی به خاطر مخفی بودن هویت افراد

ان اف تی چیست

NFT چیست و چه کاربردی دارد؟

NFT یا همان توکن غیر قابل معاوضه (Non-Fungible Token) نوعی از ارز دیجیتال است که سند مالکیت آن‌ها به صورت غیر تکراری در شبکه بلاک‌چین صادر می‌شود. برای توضیح دقیق بهتر است یک مثال بزنیم. فرض کنید شما یک تابلو نقاشی با رنگ روغن کشیده‌اید و قصد فروش آن را دارید. شما می‌توانید این اثر هنری را به یک NFT تبدیل کرده و حتی با از بین رفتن خود تابلو، خود اثر به عنوان یک NFT باقی بماند. همچنین حق مالکیت آن نیز برای شما حفظ می‌شود.

در واقع شما با تبدیل کردن نقاشی به عکس، آن را در قالب یک ان اف تی به فروش می‌رسانید. این عکس دارای یک شناسنامه منحصر به فرد بوده و کپی آن هیچوقت با اثر اصلی قابل مقایسه نخواهد بود. پس NFT نوعی رمز ارز است که ارزش خود را در طول زمان حفظ کرده و می‌توان بر روی آن سرمایه گذاری کرد.

در بیتمینو بخوانید :nft چیست

بنابراین توکن ان اف تی نیز یک نوع رمز ارز مانند سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم بوده، با این تفاوت که غیر قابل معاوضه است. چرا که هیچ دو nft با یکدیگر برابر نبوده و نمی‌توان مانند سکه یا اسکناس به صورت مستقیم رد و بدل کرد. به بیان ساده‌تر، شما نمی‌توانید یک nft را داده و در مقابل آن یک nft دیگر دریافت کنید. درست مثل دوتا نقاشی که ارزش یکسانی ندارند. پس یکی از اصلی‌ترین تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال در قابلیت معاوضه است. در ارزهای دیجیتال شما می‌توانید مثلا یک بیت کوین داده و در مقابل یک بیت کوین بگیرید، اما در ان اف تی اینطور نیست.

NFT ‌ها انواع مختلفی داشته و می‌توانند به صورت فایل موسیقی، فایل ویدیویی، هنر دیجیتال و… باشند.

مزایا و معایب ان اف تی

مزایا و معایب NFT

از آنجایی که NFT موضوع جدیدی است، باعث شده تا سرمایه گذاران نظرهای متفاوتی نسبت به آن داشته باشند. عده‌ای این توکن را فریبکارانه دانسته و عده‌ای آن را یک راه برای ایجاد دنیای مجازی غیر متمرکز می‌دانند. در ادامه بیشتر با مزایا و معایب توکن ان اف تی آشنا خواهیم شد.

مزایای NFT

 • قابلیت تقسیم‌پذیری ندارد. یعنی نمی‌توان ان اف تی را مثل بیت کوین به واحد‌های کوچکتر تقسیم کرد.
 • به خاطر ذخیره شدن اطاعات در بلاک‌چین، امکان از بین رفتن و تخریب NFTها وجود ندارد.
 • غیر اشتراکی است. به طور مثال نمی‌توان یک کاراکتر کارتونی را در چند بازی استفاده کرد.
 • ردیابی مالک اصلی ان اف تی امکان‌پذیر است. چرا که مالکیت بر روی شبکه بلاک‌چین ذخیره شده و نمی‌توان آن را جعل کرد.
 • کمیاب بودن NFT به خاطر تولید محدود از یک طرح.
 • امکان انتقال مالکیت

معایب NFT

 • پول‌های زیادی در NFT جابه‌جا شده و برخی از آن‌ها رشدهای عجیبی را تجربه می‌کنند. همین امر شک بسیاری از افراد را در پی دارد.
 • بسیاری از سرمایه گذاران هنوز متوجه نشده‌اند که چطور یک اثر دیجیتال مانند یک اثر هنری واقعی ارزشمند است.
 • بیت کوین و اتریوم برای حفظ امنیت، انرژی بسیار بالایی مصرف می‌کنند که برای محیط زیست تاثیر منفی دارد. البته در نسخه 2 اتریوم قرار است این مساله حل شود.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت دیدگاه هر کس متفاوت بوده و مزایا و معایب هم با همان دیدگاه سنجیده می‌شود.

فرق ان اف تی و دیجیتال

تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال

حال که با تعریف این دو اصطلاح آشنا شدید، بهتر متوجه تفاوت NFT و ارز دیجیتال خواهید شد. در واقع ان اف تی و رمز ارزها شباهت زیادی به یکدیگر داشته و تفاوت آن‌ها اندک است. از نقاط مشترک این دو می‌توان به بلاک‌چین اشاره کرد که هر دو برای امنیت بالا از آن استفاده می‌کنند. در ادامه بیشتر با تفاوت‌های ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال آشنا خواهیم شد.

در بیتمینو بخوانید : ارز دیجیتال چیست

 • ارز دیجیتال قابل معاوضه بوده ولی توکن NFT غیر قابل معاوضه است. یعنی ارزش یک ان اف تی با ان اف تی دیگر یکسان نیست. چرا که هر دو ارزش متفاوتی دارند. اما در ارز دیجیتال می‌توان یک رمز ارز را با رمز ارز دیگر مبادله کرد.
 • ارزهای دیجیتال قابل خرج بوده ولی NFTها قابلیت خرج ندارد. شما به صورت مستقیم می‌توانید رمز ارز را در هر کجای دنیا خرج کنید. اما برای خرج کردن ان اف تی ابتدا باید آن را به ارز دیجیتال تغییر داده و سپس استفاده کنید.
 • هر وقت که به نقدینگی احتیاج داشتید، می‌توانید ارز دیجیتال را به صرافی‌ها بفروشید. اما امکان فروش NFT به صرافی‌ها وجود ندارد و باید آن را به یک شخص دیگر واگذار کنید.
 • دیگر تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال در هدف آن‌ها است. در حقیقت NFT یک دارایی دیجیتال برای نمایش مواردی مانند عکس، فیلم، فایل صوتی و … بوده و به اشیا فیزیکی مانند آثار هنری، کلکسیونی و حتی املاک اشاره دارد. اما ارزهای دیجیتال با هدف انجام مبادله مانند ارزهای رایج به وجود آمده‌اند. به همین خاطر می‌توانید با رمز ارزها، هزینه کالا و خدمات را پرداخت کنید.
 • ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی داشته ولی NFTها نسبتا پایدار هستند. در واقع ان اف تی‌ها بر اساس شایستگی‌ها ارزش‌گذاری شده و با نوسانات بازار تغییر نمی‌کنند.
 • تفاوت بعدی ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال در منحصر به فرد بودن NFT است. یعنی ان اف تی قابل تقسیم نبوده و نمی‌توان آن را به واحدهای کوچک تقسیم کرد. به همین دلیل شباهت زیادی به دارایی فیزیکی دارند. اما ارزهای دیجیتال قابل تقسیم هستند.

 

خطرات NFT ها و ارزهای دیجیتال

مانند تجارت سهام یا سرمایه گذاری مالی، کار با NFT ها و ارزهای دیجیتال دارای خطرات خاصی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ارتقا بدون پشتوانه توسط اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها ممکن است به دنبال کنندگان خود بگویند که کدام توکن های غیرقابل تعویض، آلت کوین‌ها یا سایر ارزهای دیجیتال را به دلیل حمایت مالی بخرند. این موضوع می‌تواند منجر به درک نادرست جوانان از منبع ثروت افراد تأثیرگذار شود که ممکن است منجر به از دست دادن پول خود شود. در واقع، برخی از اینفلوئنسرها هزاران دستمزد دریافت می‌کنند تا پروژه‌های ارز دیجیتال را تایید کنند.

سود مالی کم

برخی از جوانان ممکن است با ایده کسب مبالغ هنگفت وارد این شکل از سرمایه گذاری شوند. متأسفانه برای خیلی ها اینطور نیست.

در حالی که افراد جوان ممکن است محتوای اینفلوئنسرهایی را ببینند که NFTها را در رسانه‌های اجتماعی می‌فروشند یا کریپتویی را تبلیغ می‌کنند که از نظرشان پتانسیل رشد بالایی دارد؛ در این شرایط افراد تازه کار در این زمینه ممکن است دلایل تعیرف و تجدید ها را درک نکنند.

از دست دادن کل دارایی

سرمایه گذاری در NFT ها و به ویژه ارزهای دیجیتال پرخطر است. درست مانند بازار سهام، نرخ خرید و فروش به طور منظم در نوسان است. این بدان معنی است که یک نوجوان ممکن است مقدار زیادی پول را در رمزارز سرمایه گذاری کند و در نهایت تمام یا بیشتر آن را از دست بدهد.

به طور مشابه، شخصی می‌تواند یک NFT را به قصد فروش بخرد، اما قیمت و ارزش به سرعت تغییر می‌کند. ممکن است در نهایت چیزی نسبتاً بی ارزش در دستان خود داشته باشند.

غیرقانونی بودن

هم توکن‌های غیرقابل تعویض و هم ارزهای دیجیتال در بریتانیا قانونی هستند. با این حال، NFT ها توسط همان قوانینی که بر یک شی فیزیکی مانند یک اثر هنری یا مالی تأثیر می‌گذارد، تنظیم نمی‌شوند.

علاوه بر این، کاربران در معرض خطر سرمایه گذاری در NFT هایی هستند که جعلی هستند یا از هنرمندان دیجیتال اصلی کپی شده‌اند. اگر این اتفاق بیفتد، بعید است که پول خود را پس بگیرند. محبوبیت NFT در رسانه‌های اجتماعی به این معنی است که جوانان اغلب این محتوا را بدون درک روشنی از خطرات احتمالی موجود می‌بینند. به این ترتیب، آنها ممکن است چیزی را خریداری کنند که با آن ناآشنا هستند.

سوالات متداول:

آیا امکان ذخیره‌سازی ارز دیجیتال و ان اف تی در یک کیف پول وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید در یک کیف پول هر دو ارز را نگهداری کنید. اما کیف پول انتخابی باید از NFT مورد نظر شما پشتیبانی کند. کیف پول‌هایی مانند متامسک، تراست ولت و سیف پل برای نگهداری ان اف تی و ارز دیجیتال مناسب هستند.

ان اف تی برای سرمایه گذاری بهتر است یا ارز دیجیتال؟

در این مقاله تفاوت ان اف تی‌ها با ارزهای دیجیتال را به طور کامل بیان کردیم. اینکه کدام یک را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، بستگی به استراتژی، علایق، شرایط و تصمیم شما دارد. به همین دلیل نمی‌توان به طور قطع یکی از آن‌ها را مشخص کرد. در حالت کلی، هر دو قابلیت درآمدزایی بالایی دارند.

آیا می‌توان ان اف تی را به ارز دیجیتال تبدیل کرد؟

بله، شما می‌توانید NFT را به ارز دیجیتال مورد نظر خود تبدیل کنید. برای اینکار دو راه دارید. یا ان اف تی را به یک نفر فروخته و در مقابل رمز ارز مورد نظر را دریافت کنید. یا ان اف تی را به یکی از ارزهای موجود تبدیل کرده و سپس ارز دیجیتال را به رمز ارز مورد نظر تبدیل کنید.

 

خلاصه مطلب

در این نوشته سعی کردیم تفاوت ان اف تی‌ها و ارزهای دیجیتال را بررسی کرده و ویژگی هر کدام را توضیح دهیم. هم ارزهای دیجیتال و هم NFTها برای ثبت مالکیت و تراکنش‌ها از بلاک چین استفاده می‌کنند تا امنیت بالایی داشته باشند. به طور کلی تفاوت بزرگ این دو بیشتر از لحاظ اقتصادی است. به این صورت که ان اف تی‌ها هم جنبه اقتصادی و هم جنبه غیراقتصادی دارند. در حالی که ارز دیجیتال فقط جنبه اقتصادی دارد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که شما کدام یک را برای سرمایه گذاری ترجیح می‌دهید؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا سایر کاربران نیز از تجربیات شما استفاده کنند.

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.

نوشته های مشابه