دنیای NFT

آیا سرمایه گذاری روی NFT ارزش دارد؟

سرمایه گذاری روی NFT مبحثی است که بسیاری بخصوص در سال 2022 میلادی درگیر آن بودند و به طبع انتظار می‌رود که این روند ادامه‌دار باشد. در نوساناتی که قیمت بیت‌کوین را مدام تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، یکی از پرتکرارترین سؤالات این است که آیا واقعاً بازار ان اف تی‌ها نیز قرار است نابود شود؟

وقتی صحبت از سرمایه گذاری در دارایی‌های دیجیتال می‌شود، شکی نیست که توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) در حال افزایش محبوبیت هستند. اما سوال بزرگ‌تر این است که چه چیزی یک NFT را ارزشمند می‌کند؛ بنابراین می‌توان سرمایه گذاری عاقلانه‌ای را در مواجهه با گسترش NFT انتخاب کرد.

چند ویژگی وجود دارد که برای ارزشمند ساختن یک توکن غیرقابل‌تعویض ضروری است. این موارد عبارت‌اند از نادر بودن، مطلوبیت و تقاضا. یک توکن غیرقابل‌تعویض با تمام این ویژگی‌ها مطمئناً سرمایه گذاری خوبی خواهد بود و حتی می‌تواند در آینده ارزش بیشتری داشته باشد. در این ارزیابی NFT، این ویژگی‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه از آنها برای تعیین اینکه آیا NFTها ارزش خرید دارند یا خیر، استفاده کنید. موضوع همان بحث سرمایه گذاری روی NFT خواهد بود.

قاعده کلی این است: ارزش NFT توسط جامعه بر اساس عوامل متعددی از جمله قیمت قبلی فروخته شده، نمونه کارها از سازنده، سابقه کار و اینکه چه کسی کار خود را جمع‌آوری کرده است، تعیین می‌شود.

مطالب مرتبط: پرایوسی کوین چیست (معرفی کامل Privacy Coin)

NFT چیست؟

NFT چیست؟

سرمایه گذاری روی NFT به‌طورکلی از نظر بسیاری یک مفهوم غیرقابل‌انکار است که در حال رخ‌دادن بوده و برخی نیز آن را ریسک می‌دانند. یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که باید در مورد سرمایه گذاری روی NFT و شروع و ورود به آن بدانید این است که شما تا حد زیادی تعیین‌کننده قیمت هستید، بله احساسات شما می‌تواند موجب اثرگذاری روی این بازار باشد.

 NFT یک مفهوم کلی نیست و در واقع بیانگر نوع جدیدی از معاملات است. این عبارت مخفف Non-Fungible Token بوده و اساساً دارایی منحصربه‌فرد است. بر خلاف سایر دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم، هر NFT منحصربه‌فرد است و هرگز قابل تکرار نیست. این باعث می‌شود که آنها بسیار ارزشمند باشند، زیرا تعداد محدودی از آنها وجود دارد. تعیین ارزش NFT مستلزم بررسی نادر بودن، سودمندی، تقاضا، شناخت برند و پیشگیری از جعل است. اگر یک NFT همه این ویژگی‌ها را داشته باشد، احتمالاً سرمایه گذاری خوبی خواهد بود.

NFTها چگونه ساخته می‌شوند؟

از نظر فنی ساخت NFT کامپیوتر با دانش هر تکنولوژی خاصی امکان‌پذیر است. هنرمندان، بازی‌ها، شرکت‌ها و نوازندگان می‌توانند محصولات NFT را ایجاد کرده و آنها را بفروشند. وظیفه آنها ایجاد و تبدیل آن بر روی بلاک‌چین به توکن‌های غیرقابل‌تعویض است. گاهی اوقات به این مراحل تبدیل می‌گویند. پس از تکمیل، فرد می‌تواند توکن‌های غیرقابل‌تعویض را در بازاری که انتخاب می‌کند معامله کند.

لطفاً به‌خاطر داشته باشید که هزینه‌ها بسیار بالا است، زیرا قیمت مشخصی برای کربن در بلاک‌چین اتریوم وجود ندارد. سرمایه گذاری روی NFT نیز در شبکه اینترنت و فضای دیجیتال انجام می‌شود.

درک ارزش NFT

برای این که بتوانید سرمایه گذاری روی NFT را انجام دهید لازم است که نحوه ارزش‌گذاری روی این محصول را به‌خوبی در کنید.

در فضای رمزنگاری، دو نوع توکن وجود دارد: قابل تعویض و غیرقابل‌تعویض. توکن‌های پول مانند قابل تعویض هستند. هر اسکناس یک دلاری بدون توجه به شماره سریال اسکناس ممکن است برای جایگزینی اسکناس یک دلاری استفاده شود.

از سوی دیگر، توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) هنر دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که هر توکن دیگری نمی‌تواند جایگزین آن شود. جذابیت NFT نتیجه تأیید مالکیت و منحصربه‌فرد بودن آن و همچنین قابلیت همکاری آن است که قابلیت استفاده آن را در برنامه‌های مختلف تضمین می‌کند. مدل‌های کسب‌وکار جدید و موارد کاربردی در نتیجه این ویژگی‌ها ممکن می‌شوند.

از این نظر، کمبود NFTها آنها را ارزشمند می‌کند. طبق اصل کمیابی، هر چه چیزی کمتر در دسترس باشد، احتمال اینکه ما آن را بخواهیم و بهای بیشتری برای آن بپردازیم بیشتر است. سرمایه گذاری روی NFT می‌تواند موجب ارتقا ارزش آن شود.

چرا NFTها ارزشمند هستند؟

چرا NFTها ارزشمند هستند؟

برای درک بیشتر ارزش NFT ها، لازم است که ” fungibilit” را بهتر درک کنیم. سرمایه گذاری روی NFT به همین راحتی انجام نمی‌شود و لازم است که قیمت اثر مشخص گردد و سپس در چند مرحله تعیین گردد.

“قابل تعویض” اصطلاحی است که زمانی استفاده می‌شود که بتوانید دارایی خود را با دارایی دیگری باارزش برابر مبادله کنید. ارز نمونه‌ای از دارایی قابل تعویض است. به‌عنوان‌مثال، تصور کنید که شما 20 دلار دارید و در ازای 20 دلار، دو اسکناس 10 دلاری دریافت می‌کنید. شما هنوز همان ارزش را دارید؛ اما دارایی خود را مبادله کرده‌اید و دارایی جدیدی دریافت کرده‌اید.

بیت‌کوین نمونه دیگری از دارایی قابل تعویض است. شما می‌توانید برای دریافت کالاها و خدمات ارزشمند، بیت‌کوین را مبادله کنید. تفاوت بین NFT و بیت‌کوین در غیرقابل‌تعویض بودن NFT است. NFTها منحصربه‌فرد و غیرقابل‌تعویض هستند. اگر هنوز درگیر این پرسش هستید که: آیا سرمایه گذاری روی NFT ارزش داره؟ باید بگوییم که به‌جرئت بله؛ البته دامنه انتخاب شما تا حد زیادی تعیین‌کننده این مسئله است. منحصربه‌فرد بودن این تکنولوژی درست مانند ارزهای دیجیتال باعث شده است که بسیاری مبنای ارزش‌گذاری روی انواع محصولات را ان اف تی بدانند.

چه چیزی یک NFT را ارزشمند می‌کند؟

هنگام تعیین اینکه چه چیزی یک NFT را ارزشمند می‌کند، چند جنبه کلیدی مختلف وجود دارد؛ بنابراین، چگونه متوجه می‌شوید که یک توکن غیرقابل‌تعویض دارای ارزش است؟

  • ارزش اساسی (ارزش پشت خالق.)
  • ارزش بالقوه (ارزش آینده، هنرمندان و خالقان جدید و آینده، افراد مشهور.)
  • درک خریدار (ارزش NFT برای شما چیست؟)
  • ارزش بازار مشابه (محصولات NFT دیگر از همان سازنده برای چه می‌فروشند؟)

بنابراین، با تضاد با ارزهای دیجیتال که قابل تعویض هستند. توکن‌های قابل تعویض به واحدهای کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. برخی از نمونه‌ها بیت‌کوین و اتریوم هستند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید بیت‌کوین‌ها را به ساتوشی‌ها و اتریوم را به واحدهای پایه معروف به Wei تقسیم کنید. سرمایه گذاری روی NFT نیز تا حد زیادی شبیه به ارزهای دیجیتال است، اما مبنای تخصصی ارزش‌گذاری روی آن با چیزی که فکر می‌کنید متفاوت است.

انواع مختلف NFTهای دارای ارزش کدام‌اند؟

انواع مختلفی از توکن‌های غیرقابل‌تعویض وجود دارد که دارای سطح مشخصی از ارزش هستند، اما دقیقاً انواع مختلف NFT باارزش چیست؟ چندین نوع NFT گواهی‌های احراز هویت برای هر محتوای دیجیتالی مانند موسیقی، آثار هنری، کلکسیون‌ها، شخصیت‌ها و اشیا در یک بازی ویدئویی و غیره هستند.

همه این‌ها را می‌توان به NFT تبدیل کرد و مالکیت آنها را می‌توان ادعا و تأیید کرد. مهم است که شما بتوانید میزان اصالت و قیمت یک اثر را در بازار NFT تعیین کنید. در این صورت ارزش‌گذاری و سرمایه گذاری روی آن نیز سهل‌تر خواهد شد. البته امروزه کنترل بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال روی NFTها کم‌تر شده است. در نتیجه نگرانی بابت استفاده از آن وجود ندارد. (چون در طول این مدت، ارزش دلاری بیت‌کوین کم‌تر شده و نوسان زیادی را تجربه کرده است.)

آینده NFTها چگونه است؟

آینده NFTها چگونه است؟

کاملاً مشهود است که فناوری بلاک‌چین در حال تغییر آینده تجارت است. این شامل بیت‌کوین و همچنین دارایی‌های دیجیتال مانند NFT می‌شود. ما به‌تازگی هنر رمزنگاری را شروع کرده‌ایم و اگر افراد موفق در حوزه‌های تخصصی هنر و مد شروع به شرکت در این فضا کنند، قطعاً این فضا تغییرات کلیدی زیادی را به خود خواهد دید.

حتی شرکت‌ها و برندها نیز از این فرصت جدید استفاده می‌کنند. اخیراً تاکو بل با گیف‌های متحرک عرضه شد و نیم ساعت بعد از عرضه به فروش رسید. پرینگل‌ها از نزدیک دنبال می‌شوند و NBA مطمئناً با استفاده از عکس برتر NBA در بازار که در آن کالاهای کلکسیونی دیجیتال معامله می‌شود، آن را از بین می‌برد. امکان فروش جواهرات مجازی، لوازم جانبی و لباس مجازی با استفاده از بازارهای NFT و رسانه‌های اجتماعی بسیار زیاد است. به طبع سرمایه گذاری ان اف تی نیز می‌تواند گستره‌ای وسیع از کالاها و دسته‌بندی‌های مختلف از محصولات مهم را در بر بگیرد.

درحالی‌که در بازار NFT باید پول زیادی به دست آورد، چالش‌ها و مسائلی وجود دارد که باید حل شوند. یکی از مناقشات عمده در مورد NFTها سهم آنها در ردپای کربن است که نگرانی‌های زیادی را ایجاد می‌کند. موضوع این است که گاهی در مباحث ارزش‌گذاری و سرمایه گذاری NFT مفاهیمی از مشکلات همیشگی موجود در اقتصاد اضافه می‌شود. به‌هرحال ما رگه‌هایی از کلاه برداری و پول‌شویی را نیز در آن می‌بینیم.

آیا NFTها ارزش سرمایه گذاری را دارند؟

پله آخر: آیا NFTها ارزش سرمایه گذاری را دارند؟

با برخاستن ناگهانی NFT ها، افراد زیادی به دنبال خرید و فروش آن هستند؛ بنابراین، آیا توکن‌های غیرقابل‌تعویض ارزش سرمایه گذاری را دارند؟

NFTها ارزش سرمایه گذاری را دارند تا زمانی که توکن خریداری شده دارای ارزش اساسی باشد. ارزش زیربنایی نشان‌دهنده ارزش شرکت یا شخص پشت استخراج NFT است. ارزش اساسی همچنین به دارایی‌های مشهود و نامشهود مرتبط با NFT بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، جک دورسی، بنیان‌گذار توییتر، اولین توییت را حراج گذاشته است. مناقصه آنلاین به 2 میلیون دلار رسیده است. آثار هنری دیگر هنرمندان تا 50 میلیون دلار و بالاتر فروخته شده است.

این گواه بر این است که پول زیادی در فضای NFT وجود دارد. اما در نهایت ارزش یک NFT چیزی است که بازار آن قطعه را می‌خواهد. درست مانند نحوه ارزش‌گذاری و فروش آثار هنری در دنیای واقعی برای سنین بر اساس ارزش تعیین شده توسط بازار، NFTها نیز از این روند پیروی خواهند کرد. سرمایه گذاری روی NFT اگر به‌صورت بلندمدت و بر اساس تحقیقات انجام شود، حتی می‌تواند هدفمندتر از هر بازار مالی دیگری، نتایج خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

سوالات متداول:

1) آیا آینده‌ای برای NFT ها وجود دارد؟

به طور کلی، آینده NFT ها در بازی و IP هیجان انگیز و پر از پتانسیل است. همانطور که تکنولوژی و بازار همچنان در حال تکامل هستند، می‌توان انتظار داشت که استفاده‌ها و همکاری‌های نوآورانه‌تری را در دنیای بازی و IP مشاهده کنیم.

2) آیا سرمایه گذاری در NFT ها ایده خوبی است؟

NFT ها یک رسانه جدید هیجان انگیز برای جمع آوری هنر دیجیتال هستند، اما به عنوان سرمایه گذاری خوب نیستند. احتمال از دست دادن بخشی یا تمام پول خود در سرمایه گذاری NFT بسیار زیاد است و با وجود Blue Chips و صندوق های شاخص، شما نیازی به NFT ندارید تا به طور مستقل ثروتمند شوید.

3) آیا مردم واقعاً از NFT پول در می آورند؟

روش مستقیم و موثر کسب درآمد با NFT ها ایجاد و فروش آنهاست. بله، شما می توانید هر چیزی دیجیتالی مانند آثار هنری، تصاویر، ویدئوها، میم‌ها، خواص و غیره را به عنوان NFT ایجاد و بفروشید. اگر درجه خلاقیت دارید، می‌توانید با فروش آن‌ها به عنوان NFT از تمام خلاقیت‌های خود درآمد کسب کنید.

در بیتمینو بخوانید :

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه