آموزش رمز ارز

پرایوسی کوین چیست (معرفی کامل Privacy Coin)

پرایوسی کوین چیست ؟ سوالی که دیر یا زود در دنیای رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال ذهن شما را درگیر خود می‌کند؟ در سال 2022 و در آستانه گذر از اولین ماه سال 2023 میلادی رمزارزهایی مانند بیتکوین، اتریوم و… بخش مهمی از تجارت‌ها و همین‌طور پرداخت‌ها و دریافت‌های مبتنی بر ثروت را در دنیا تشکیل می‌دهند اما این حوزه هر روز در حال گسترش است و مجموعه‌ها، شرکت‌ها و استارتاپ‌ها و سازمان‌های زیادی در پس آن به دنبال رونمایی از رمزارز اختصاصی خودشان هستند.

در پاسخ به این سوال که پرایوسی کوین چیست باید گفت که این رمز ارزها، در واقع نوع جدیدی از حریم خصوصی را جار می‌زنند که به‌هرحال قابلیت‌ها، امکانات و ویژگی‌های مهم زیادی دارد.

رمزارز خصوصی یا پرایوسی کوین چیست؟

اصطلاح “کوین‌های حریم خصوصی” در واقع بیانگر تبادل مالی خواهد بود که در آن، عملیات پرداخت و دریافت بدون درنظرگرفتن اطلاعات فرستنده و گیرنده مشخص می‌گردد. به همین منوال، می‌توان گفت که سطح بالاتری از ایمنی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

ما اغلب می‌شنویم که بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال ناشناس هستند اما در واقع آنها فقط نام مستعار هستند. ازآنجایی‌که هر تراکنش، عمومی است هرکسی می‌تواند اتفاقاتی را که در بلاک‌چین می‌افتد را ردیابی کند.

به همین دلیل است که کوین‌های حفظ حریم خصوصی یا کوین‌های افزایش‌یافته ناشناس (AEC) وجود دارند. این به کاربر اجازه می‌دهد تا به‌صورت ناشناس مبادله کند؛ زیرا مبدأ و مقصد کوین‌ها مبهم است (مثلاً با مخفی‌کردن اطلاعات یا ترکیب‌کردن داده‌ها). این همچنین باعث می‌شود که کوین‌ها در بلاکچین از طریق ابزارهای تجزیه‌وتحلیل بلاک‌چین غیرقابل‌ردیابی باشند. برخی از کوین‌های حریم خصوصی شناخته شده عبارت‌اند از Dash (DASH)، ارز دیجیتال مونرو (XMR)، Zcash ZEC یا GRIN.

کاربران هنگام تراکنش با کوین‌های حریم خصوصی باید محتاط باشند. در واقع آنها نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری شده نشان‌دهنده ریسک بالاتر پول‌شویی و صدالبته مفاهیمی مانند: رانت، تأمین مالی تروریسم هستند. به‌عنوان‌مثال، FATF در نظر دارد که استفاده از کوین‌های حریم خصوصی یک شاخص خطر کلیدی بوده و باید تا حد زیادی جلوی تبادلات مالی عمده ناشناس در آن‌ها گرفته شود.

رمزارز خصوصی یا پرایوسی کوین چیست؟

کوین‌های حریم خصوصی چگونه کار می‌کنند؟

پس از پاسخ به این سوال که: پرایوسی کوین چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که این رمز ارزها در سطح و لایه‌ای ایمن‌تر شناخته می‌شوند و استفاده از آن‌ها تقریباً بدان معنی است که داده‌ها قابل آنالیز برای کسانی مایل به کسب اطلاع در مورد پرداخت‌ها خواهند بود نیستند.

البته که فناوری بلاک‌چین مهم‌ترین پاسخی است که می‌توانیم به سوال: پرایوسی کوین چیست؟ بدهیم. به‌عنوان یک مکانیسم استاندارد که مبتنی بر ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، تمام کوین‌های حریم خصوصی از اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS) یا یک نسخه ترکیبی از هر دو PoW و PoS استفاده می‌کنند. هر کوین یا ارز دیجیتال حریم خصوصی ممکن است از نظر عملکرد متفاوت باشد، وقتی صحبت از تفاوت آن با سایر ارزهای رمزنگاری شده باشد؛ به‌عبارت‌دیگر، چه چیزی آن را “خصوصی” می‌کند.

توکن حریم خصوصی چیست؟

مفاهیم توکن حریم خصوصی بیشتر به حوزه فعالیت این شرکت‌ها و همین‌طور کوین‌ها اشاره دارد. بسته به ارز دیجیتال، اطلاعات ثبت شده در بلاک‌چین می‌تواند شامل جزئیاتی مانند آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده و مبلغ تراکنش باشد. به‌عنوان‌مثال، هر زمان که تراکنش بیت‌کوین اتفاق می‌افتد، همه و مادرانشان می‌توانند ببینند که مالکیت BTC از یک آدرس بیت‌کوین به آدرس بیت‌کوین دیگر منتقل شده است.

اگر شخصی به آدرس بیت‌کوین شما برای شما بیت‌کوین بفرستد، ازآنجایی‌که یک آدرس عمومی است، هرکسی می‌تواند ببیند چند بیت‌کوین دریافت کرده‌اید. ارزهای دیجیتالی که در این پلتفرم حضور دارند، در واقع معاملات ایمنی هستند که بر خلاف سایر سرویس‌ها، امکان ردیابی را (واقعاً) ندارند. چون از ابتدا در مورد ارز دیجیتال گفته می‌شود که روش پرداختی غیرقابل‌ردیابی است. درصورتی‌که این موضوع تماماً اشتباه بود و توکن‌ها می‌توانند این امکان را در اختیار بسیاری قرار دهند که اطلاعات پیش‌فرض و شخصی افراد درست مانند حساب‌های بانکی و پرداخت‌های درون‌شبکه‌ای بانکی را انجام دهند.

درصورتی‌که مایل به انجام پرداخت ایمن هستید و پس از بررسی مقاله: پرایوسی کوین چیست حالا می‌خواهید با مهم‌ترین کوین‌ها در این حوزه آشنا شوید، به همین منوال، در ادامه ما قصد داریم چند مورد از مهم‌ترین و بهترین سرویس‌های پرایوسی کوین در دنیا را به شما معرفی کنیم.

انواع پرایوسی کوین

انواع پرایوسی کوین

حال که با مفهوم کلی رمز ارزهای دیجیتال حریم خصوصی آشنا شدید لازم است که چند مورد از آن‌ها را که در سراسر دنیا با ارقام مناسب معامله می‌شوند را بشناسید. پس از این که در مورد موضوع: پرایوسی کوین چیست اطلاعات کافی را کسب کردید، لازم است بدانید که پرایوسی کوین‌ها می‌توانند مبتنی بر این که داده‌های شما را جمع‌آوری نکنند، پرداخت‌ها و دریافت‌ها را به‌درستی و بدون کوچک‌ترین مشکل انجام دهند.

ارز دیجیتال Monero

مونرو یکی از محبوب‌ترین و توانمندترین‌ها در حوزه پرداخت‌های دیجیتالی غیرمتمرکز و ایمن است. مونرو با قیمت 184 دلار در حال حاضر بیست و دومین ارز دیجیتال محبوب است. تقریباً بیش از 3.4 میلیارد دلار ارزش دارد و مبتنی بر عملیات Ring Confidential Transactions یا RingCT، قابلیت‌های کلیدی زیادی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. می‌توانید اطلاعات تکمیلی را در مورد این که پرایوسی کوین چیست و این که چگونه مونرو روی آن تأثیر می‌گذارد را در وبگاه رسمی این مجموعه مشاهده نمایید.

Zcash یا زد کش

یکی دیگر از انواع پرایوسی کوین که باید آن را به شما معرفی خواهیم کرد زد کش است که نسبت به سایر گزینه‌ها معروف و شناخته‌شده‌تر است. این پلتفرم خود را این‌گونه معرفی می‌کند: در صورتی بیت‌کوین مانند http برای پول است، Zcash https شناخته می‌شود که سطح بالاتری از ایمنی را ارائه می‌دهد و بر ویژگی‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی آن تأکید می‌کند.

البته در نهایت ممکن است در آینده ما تفاوت‌های مهم‌تری از انواع پرایوسی کوین را نسبت به سایر رمز ارزها ببینیم که این موضوع می‌تواند بسته به دامنه فعالیت آن‌ها، کاملاً آینده‌نگرانه باشد.

معرفی انواع پرایوسی کوین: Dash

Dash یکی دیگر از ویژگی‌های شناخته شده میزبانی رمزارزها در حفظ حریم خصوصی است. نهادی که توسعه کوین را مدیریت می‌کند، گروه Dash Core، بااین‌حال، در موارد متعددی تصریح کرد که Dash یک دارایی حریم خصوصی نیست، اگرچه دارای ویژگی‌های انتخابی برای ناشناس ماندن بیشتر است.

فرناندو گوتیرز، مدیر ارشد بازاریابی گروه، پیش‌تر به کوین تلگراف گفت: دش یک ارز دیجیتال پرداخت با تمرکز قوی بر قابلیت استفاده است که شامل سرعت، هزینه، سهولت استفاده و محافظت از کاربر از طریق حریم خصوصی اختیاری است.

“دش AEC نیست!” رایان تیلور، مدیرعامل DashPay، در ژانویه 2021 در توییتی با اشاره به ارزهای رمزنگاری شده با ناشناس بودن یا AEC – اصطلاحی که توسط نهادهای نظارتی ایالات متحده استفاده می‌شود، گفت. وی در توییت خود اضافه کرد: «به‌عنوان یک فورک واقعی بیت‌کوین، تمام تراکنش‌های دش کاملاً شفاف هستند.» همه ورودی‌ها، خروجی‌ها، آدرس‌ها و مبالغ در هر تراکنش ثبت می‌شوند و صد البته توسط هرکسی در بلاک‌چین عمومی آن قابل‌مشاهده است.

XCoin به‌عنوان یک فورک بیت‌کوین در سال 2014 به دنیای کریپتو پیوست و بعداً به Darkcoin تغییر نام داد و متعاقباً به Dash تغییر نام داد. این دارایی بر اساس بلاک‌چین اثبات سهام خودش است.

مزایای پرایوسی کوین‌ها

موضوع مهمی که در مورد کوین‌های ایمن باید بدانید این است که همه آن‌ها، به نوعی می‌توانند بخش مهمی از پرداخت‌ها و داده‌های دریافت را کنترل و در یک بستر ایمن انتقال دهند. به همین منوال، اهمیت زیادی در دنیا دارند و قابلیت های آن‌ها، بیش از آن‌که فکرش را بکنید، ممکن است مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. البته که مزیت این سرویس‌ها در حال حاضر بیش از چیزی است که بتوان در مورد معایب توضیح داد.

استفاده از پرایوسی کوین‌ها مزیت‌ها، ویژگی‌ها و همین‌طور قابلیت‌های زیادی را به نیازهای شما مبتنی بر پرداخت و دریافت نقدینگی اضافه می‌کند. پیش از هر چیزی، باید بدانید که رمزارزها به‌طورکلی روش ایمنی برای خریدوفروش هستند.

حریم خصوصی

بدون شک، حریم خصوصی بزرگ‌ترین مزیتی است که پرایوسی کوین‌ها دارند. است. کاربران در برابر افرادی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری در مورد یک تراکنش ارز دیجیتال بدانند محافظت می‌شوند.

امنیت مالی

شرکت‌ها و دولت‌ها دائماً به دنبال اطلاعات مالی مردم هستند. ازاین‌رو، افراد بیشتری به ارزهای دیجیتال به‌عنوان راهی برای فرار از این نظارت روی می‌آورند. اگرچه بیت‌کوین و سایر آلت‌کوین‌ها امنیت مالی را از طریق تمرکززدایی ارائه می‌کنند، اما امنیت مالی مشابه کوین‌های حریم خصوصی را ارائه نمی‌کنند، زیرا هر تراکنش به‌صورت عمومی در بلاک‌چین قابل‌مشاهده است.

همان پول نقد است!

همان‌طور که پول نقد غیرقابل‌ردیابی است، کوین‌های حریم خصوصی نیز قابل ردیابی نیستند. ازآنجایی‌که استفاده از پول نقد یکی از ایمن‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای انجام تراکنش به‌صورت حضوری است، کوین‌های حفظ حریم خصوصی به‌عنوان پول نقد دیجیتال این کار را به‌صورت غیرمتمرکز انجام می‌دهند.

مزایای پرایوسی کوین‌ها

جمع‌بندی نهایی مبحث پرایوسی کوین چیست؟

در این مقاله و در بیتمینو در مورد این که پرایوسی کوین چیست و چه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارد صحبت کردیم. پیش از هر چیزی باید بدانید که کوین‌های حریم شخصی یا خصوصی، بخش مهمی از سیستم تبادلات مالی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند و هرروزه نظارت‌های مختلفی از سوی سازمان‌های جهانی و مدنی بر روی آن‌ها، برای انجام بهتر و ایمن‌تر تبادلات انجام می‌گردد.

البته به طبع مشکلاتی در مورد حریم خصوصی در پرداخت‌ها صورت می‌گیرد که موضوعی اساسی و همیشگی در دنیای مالیات و ارزش‌های افزوده به‌حساب می‌آید، با تمامی این تفاسیر، تعداد توکن‌های موجود در این بازار روزبه‌روز در حال گسترش و افزایش است و انتظار می‌رود که کوین‌های حریم خصوصی، حتی در کشورهای مختلف و دورافتاده نیز به‌مراتب محبوب‌تر از پرداخت‌های روتین بانکی شوند.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه