مفاهیم پایه ارز دیجیتال

دارک وب چیست و چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

دنیای اینترنت فراتر از آن چیزی است که ما در گوگل یا سایر موتورهای جستجو به آن‌ها دسترسی داریم. در واقع اینترنت از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است و برای دسترسی به بخش‌های زیرین آن نیاز به نرم‌افزار، رمز عبور و URL مخصوص داریم. وب معمولی (Surface Web)، دیپ وب (Deep Web) و دارک وب (Dark Web) سه لایه اصلی اینترنت به شمار می‌روند که افراد عادی فقط از وب معمولی استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر شایعات زیادی در مورد ارتباط بین کوین و دارک وب منتشر شده و بسیاری از افراد بر این باورند بیت کوین به خاطر داشتن ماهیت غیرمتمرکز، به عنوان ارز اصلی در دارک وب استفاده می‌شود. اما تا چه حد این شایعات واقعیت دارد؟ برای آشنایی شما عزیزان با این موضوع قصد داریم در ادامه این نوشته به موضوع دارک وب چیست و چه ارتباطی با بیت کوین دارد بپردازیم.

در حقیقت صحبت از پیشینه بیت کوین بدون اشاره به ارتباط آن با دارک وب، کاری دشوار است. به خصوص که اولین بازار دارک وب به نام جاده ابریشم از بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت امن و بدون سانسور استفاده می‌کرد.

دارک وب چیست

دارک وب چیست؟

Dark web یا همان وب تاریک به بخش غیرقانونی و ترسناک اینترنت گفته می‌شود. این بخش از اینترنت با موتورهای جستجوی معمولی مثل گوگل قابل دسترسی نبوده و باید از نرم‌افزارهای خاص و با داشتن URL به آن دسترسی داشته باشید. در دارک وب، ناشناس بودن و امنیت حرف اول را می‌زند. این مساله سبب شده تا مکان مناسبی برای برنامه‌ریزی ارتباطات مجرمانه و غیرقانونی باشد؛ اقداماتی همچون خرید و فروش مواد مخدر، قاچاق اعضای بدن، شرط‌بندی، خرید و فروش کالاهای غیرمجاز، پولشویی و کلاهبرداری‌‌های مختلف.

البته بهتر است بدانید استفاده از دارک نت و مخفی کردن هویت فقط به خاطر انجام کار غیرقانونی نیست. به عنوان مثال یک روزنامه‌نگار می‌تواند از این شبکه برای برقراری ارتباط آنلاین استفاده کرده و خبرها را بدون نگرانی از فاش شدن هویتش، به اطلاع افراد دیگر برساند.

این شبکه برای اولین بار در سال 2009 با هدف حفظ حریم خصوصی کار خود را شروع کرد. برای دسترسی به این شبکه باید از مرورگرهایی مثل Tor استفاده کنید؛ چرا که این مرورگرها از یک سیستم رمزگذاری شده استفاده می‌کنند تا هویت شما مخفی بماند. دولت‌ها، نیروهای نظامی، افرادی که ایدئولوژی خاصی دارند، روزنامه نگاران و نژاد پرستان از جمله کسانی هستند که بیشترین استفاده را از دارک وب دارند.

دیپ وب چیست

 دیپ وب چیست؟

Depp Web به مجموعه‌ای از وب‌سایت‌های طبقه‌بندی نشده گفته می‌شود که موتورهای جستجو عادی مثل بینگ و گوگل قادر به ایندکس کردن آن‌ها نیستند. تعداد سایت‌ها و پایگاه داده‌هایی که در دیپ وب وجود دارند، بسیار بیشتر از وب معمولی است. این وب‌سایت‌ها سطح امنیتی بسیار قوی‌تری از سایت‌های معمولی دارند و هویت افراد در آن ناشناس است.

وب‌سایت‌های وب عمیق معمولا از آدرس‌های Onion استفاده می‌کنند تا آی پی سرورها درهم نمایش داده شده و شناسایی محل سرور عملا ناممکن باشد.

دارک وب و دیپ وب گاها به جای یکدیگر استفاده می‌شوند که گویی یک مفهوم واحد دارند. در واقع دیپ وب به کل صفحاتی که از دید موتورهای جستجو مخفی هستند، اشاره کرده و دارک وب به بخشی از دیپ وب که در آن فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌شود، گفته می‌شود.

ارزهای دیجیتال چه ارتباطی با دارک وب دارند؟

رمز ارزها یک نوع دارایی دیجیتال هستند که ماهیتی غیرمتمرکز و ناشناس دارند. در حالت کلی ارزهای دیجیتال به دو نوع ناشناس و نیمه ناشناس مثل بیت کوین، اتریوم و… تقسیم می‌شوند. ارزهای ناشناس تاکید زیادی بر حفظ حریم خصوصی افراد داشته و بعد از انجام تراکنش، سابقه و تاریخچه معامله را از بین می‌برند. به این نوع از ارزهای دیجیتال پرایوسی کوین گفته می‌شود.

به همین خاطر در دارک وب از این ارزها برای پرداخت هزینه کالا و خدمات استفاده می‌شود؛ چرا که مبادلات دارک وب معمولا غیرقانونی بوده و هیچ نظارتی از طرف نهادهای قانونی در آن وجود ندارد.

دارک وب چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

دارک وب چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

قبل از روی کار آمدن ارزهای دیجیتال، فرایند ایجاد بازار در دارک وب به خاطر نبود یک سیستم پرداخت با شکست مواجه شد؛ اما با ظهور بیت کوین، بازار غیرقانونی دارک وب بار دیگر ظهور کرده و این بار از بیت کوین برای تراکنش‌ها استفاده می‌کند. چرا که بیت کوین یک دارایی دیجیتال بوده و نیازی به خدمات بانکی ندارد. افراد با بیت کوین می‌توانند به راحتی هزینه کالا و خدمات را بدون شناسایی پرداخت کنند.

البته به غیر از بیت کوین و ارزهای دیجیتال، از ارزهای فیات نیز برای مخفی کردن هویت استفاده می‌شود. طبق تحقیقات و گزارش‌های ارائه شده، حدود 47 درصد از تراکنش‌های بیت کوین مربوط به دارک وب است. یعنی نیمی از تراکنش‌های بیت کوین برای انجام کارهای غیرقانونی و ارضای هوس‌های مافیا اختصاص داده شده است. البته نیمی از آن نیز در دست دوستداران و علاقمندان به ارز دیجیتال است.

در حوزه ارزهای دیجیتال نیز قانون گذاری‌های جدید در حال انجام است تا استفاده از این دارایی برای انجام کارهای غیرقانونی کم شود.

دلایل استفاده از بیت کوین در دارک وب

در ادامه آشنایی با مفهوم دارک وب چیست و چه ارتباطی با بیت کوین دارد، بهتر است بدانید اولین ارز دیجیتالی که در دارک وب مورد استفاده قرار گرفت، بیت کوین بود. از جمله دلایل استفاده از این رمزارز در وب تاریک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. ناشناس بودن تراکنش‌های بیت کوین

تراکنش ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین، تقریبا ناشناس و غیر قابل ردیابی است. علت اینکه گفتیم تقریبا، به این خاطر است که آدرس‌ها قابل ردیابی هستند اما اینکه مالک اصلی و شخص پشت این تراکنش چه کسی است، کاملا نامعلوم بوده و امکان ردیابی ندارد.

در دنیای وب تاریک که ناشناس بودن و انجام تراکنش بدون هیچ ردپایی، حرف اول را می‌زند، استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیار شایع است.

2. امنیت بالای تراکنش‌های بیت کوین

بلاک‌چین از فناوری رمزنگاری بسیار پیچیده‌ای استفاده می‌کند که هک کردن آن تقریبا غیرممکن است. به همین خاطر بلاک‌چین بستری امن برای انجام تراکنش‌های معامله‌گران در دارک وب به وجود آورده است. همچنین بیت کوین از کلیدهای خصوصی منحصر به فرد برای هر کیف پول استفاده می‌کند که همین مساله نیز باعث افزایش امنیت تراکنش‌های بیت کوین می‌شود.

محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در دارک وب

محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در دارک وب

لازم به ذکر است، به خاطر مقیاس‌پذیری پایین بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری توانسته‌اند محبوبیت زیادی در دارک وب به دست آورند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. مونرو (Monero)

مونرو بک رمز ارز با حریم خصوصی بالا بوده و بزرگترین ارز دیجیتال پیگیر گریز شناخته می‌شود. این ارز از قابلیت امضا حلقوی برای جلوگیری از ردیابی تراکنش‌ها استفاده می‌کند. در واقع اطلاعات مونرو تنها در صورت خواست فرد نمایش داده می‌شود، در غیر اینصورت برای هیچکس قابل مشاهده نخواهد بود. این مساله موجب شده تا مونرو یکی از ارزهای محبوب در دارک وب باشد.

2. هورایزن (Horizen)

این ارز نیز مانند مونرو قابلیت پیگیری نداشته و مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را ندارد. چرا که بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده است.

3. زی کش (ZCash)

ZCash یکی از فورک‌های بیت کوین به شمار می‌رود و از کد این ارز برای ایجاد شبکه خود استفاده کرده است. زی کش بیشترین حفظ حریم خصوصی را داشته و همه تراکنش‌ها بدون ثبت آدرس انجام می‌شود. البته شخص می‌تواند ناشناس ماندن را در زی کش انتخاب نکرده و اطلاعات تراکنش در شبکه نمایش داده شود.

ارتباط بازار سیاه جاده ابریشم با بیت کوین

بازار سیاه جاده ابریشم (Silk Road) چه بود و چه ارتباطی با بیت کوین داشت؟

یکی از سایت‌های محبوب در دارک نت، جاده ابریشم بود که در سال 2011 راه‌اندازی شد. این سایت که خود را یک بازار ناشناس توصیف کرده بود، کاربران می‌توانستند انواع فعالیت‌های غیرقانونی مثل خرید و فروش مواد مخدر، اسلحه، داده‌های کارت اعتباری و… انجام دهند. در حقیقت جاده ابریشم اولین بازار سیاه در نوع خود به شمار می‌رفت.

در این بازار از بیت کوین به خاطر سهولت پرداخت، ناشناس بودن و نداشتن محدودیت بین مرزی به عنوان وسیله پرداخت استفاده می‌شد. این مساله سبب شد تا بعد از چند ماه قیمت بیت کوین از 1 دلار به 30 دلار افزایش پیدا کند. اما بعد از مدتی دولت ایالت متحده و FBI، بازار جاده ابریشم را در سال 2013 شناسایی کرده و تعطیل کردند. بعد از این اتفاق قیمت بیت کوین 90 درصد کاهش پیدا کرد.

برای مشاهده قیمت لحظه ای بیت کوین کلیک کنید

اما جاده ابریشم تنها سایتی نبود که از بیت کوین برای معاملات استفاده می‌کرد. بعد از آن سایت‌های غیرقانونی دیگری نیز از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مثل لایت کوین برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کردند. از جمله این سایت‌ها می‌توان به The Armory, Dream Market, Hansa و Wall Street اشاره کرد.

نتیجه گیری

ما در نوشته دارک وب چیست و چه ارتباطی با بیت کوین دارد سعی کردیم همه نکات مربوط به ارتباط بین دارک وب و بیت کوین را بررسی کنیم. اما توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان به سراغ Dark Web نروید؛ چرا اینکار عواقب خطرناکی را به دنبال دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • وجود بدافزارها: در سراسر دارک وب، نرم افزارهای مخرب زیادی وجود دارند که با دانلود برخی پورتال‌ها، وارد سیستم شما می‌شوند. هدف اصلی آن‌ها انجام حملات سایبری و به دست آوردن اطلاعات شماست. بدافزار بات نت، کی لاگرها و باج افزار از جمله نرم افزارهای مخرب دارک وب است.
  • کلاهبرداری: از آنجایی که دارک وب محل جمع شدن خلافکارها است، برخی از خدمات موجود در این شبکه کلاهبرداری بوده و فقط برای گول زدن افراد طراحی شده‌اند.
  • نبود نظارت دولتی: به خاطر هویت مخفی افراد در شبکه دارک وب، امکان ردیابی و پیگیری کلاهبرداری‌ها و سایر موارد وجود ندارد. پس اگر در هنگام فعالیت در این شبکه مشکلی برای شما به وجود آمد، کاری از دستتان برنمی‌آید. حتی امکان دارد در معرض تهمت کارهای غیرقانونی قرار بگیرید.

پس سعی کنید تا جای ممکن به سراغ دارک وب نروید؛ حتی اگر برای کنجکاوی باشد.

دقت داشته باشید، همانطور که از ارزهای سنتی برای انجام کلاهبرداری و کارهای غیرقانونی استفاده می‌شود، از رمز ارزها نیز می‌توان برای انجام اینکارها استفاده کرد. اما این مساله نشان‌دهنده کلاهبردار، پولشو یا مجرم بودن افراد فعال در حوزه ارز دیجیتال نیست. چرا که با هر ارزی می‌توان کارهای مجرمانه انجام داد؛ چه با ارز دیجیتال و چه ارزهای سنتی. پس اگر از علاقمندان رمز ارزها به خصوص بیت کوین هستید، با خیال راحت وارد این بازار شده و به معامله‌گری بپردازید.

سوالات متداول:

1) چگونه می توانیم وارد دارک وب شویم؟

شما می توانید با نصب مرورگرهای خاص و ناشناس مانند TOR به دارک وب دسترسی پیدا کنید. پس از نصب، مرورگر مانند مرورگرهای سنتی کار می‌کند. اما دسترسی به اطلاعات ممکن است کمی دشوار باشد؛ زیرا از هیچ شاخص برای مکان یابی اطلاعات مورد نظر استفاده نمی‌کند؛ بنابراین بهتر است مطمئن شوید که نرم افزار امنیتی مورد نیاز را نصب کرده‌اید تا کامپیوتر و اطلاعات شخصی شما در امان باشد.

2) آیا دسترسی به دارک وب غیرقانونی است؟

علیرغم آنچه از نام آن پیداست، دسترسی به دارک  وب غیرقانونی نیست. در واقع حریم خصوصی و ناشناس بودن را برای افراد فراهم می‌کند که وب سایت‌های سنتی به افراد ارائه نمی‌دهند. برای مثال، مردم می‌توانند بدون ترس از نظارت مقامات دولتی و سایر گروه‌ها، به دارک وب بروند و افکار خود را درباره فعالیت‌های سیاسی منتشر کنند.

3) آیا می توانیم اطلاعات خود را از دارک وب حذف کنیم؟

هنگامی که اطلاعات شما در دارک وب است، حذف آن می‌تواند دشوار یا حتی غیرممکن باشد.در دارک وب داده‌های شخصی دزدیده شده عموماً در حمایت از فعالیت‌های مجرمانه استفاده می‌شوند.
حتی اگر بتوانید اطلاعات خود را از دارک وب حذف کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که کپی نشده یا در سایت های دیگر پست نشده باشد. به جای حذف اطلاعات به خطر افتاده، روی تغییر رمزهای عبور تمرکز کنید، به شرکت‌های کارت اعتباری خود اطلاع دهید و اطمینان حاصل کنید که داده‌های دزدیده شده توسط بخش نظارتی آن‌ها نادیده گرفته می‌شوند.

در بیتمینو بخوانید :

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.

نوشته های مشابه