سرمایه گذاری ارز دیجیتالمفاهیم پایه ارز دیجیتال

سرمایه گذاری دوگانه چیست؟ Dual investment در بازار ارز دیجیتال

وقتی در مورد سرمایه گذاری دوگانه در ارز دیجیتال صحبت می‌شود، ما عموماً با یک مدیریت سرمایه با بازدهی و سود بالا مواجه هستیم که اگر کنترل نشود، صرفاً به‌عنوان یک ریسک اساسی می‌تواند همه چیز را به هم بریزد.

در چنین شرایطی، عموماً پیشنهاد می‌شود که سرمایه‌گذاران، اطلاعات کاملی در مورد نحوه سرمایه گذاری دوگانه، مزیت‌ها و معایب آن را بررسی کنند تا به یک جمع‌بندی نهایی در مورد آن برسند. Dual investment از دیرباز تاکنون در دنیای تبادلات مالی بزرگ وجود داشته و پس از آن، توانسته بیت‌کوین، اتریوم، تتر و دوج کوین ها را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر تریدر و سرمایه‌گذار دوگانه یا دوال هستید، منطقاً در مورد آن سؤالاتی هم دارید که هنوز با وجود تجربه‌تان، به آن‌ها پاسخ نداده‌اید.

این که شما چه زمانی وارد بحث سرمایه گذاری دوگانه شوید یا اصلاً می‌توانید در آن موفق باشید، هم به خودتان بستگی دارد و هم به دامنه فعالیت و نوع حوزه کاری شما؛ سرمایه گذاری دوگانه یک محصول مالی ساختاریافته مدیریت ثروت با بازده بالاست که شامل دو ارز مختلف است. درواقع یک محصول مالی حمایت شده غیراصولی با بازده شناور است. بازده‌ها بر اساس معیار از پیش تعیین شده که “قیمت هدف” نامیده می‌شود، تنظیم می‌شود.

به زبان ساده، کاربران سرمایه گذاری دوگانه باید در یک ارز دیجیتال سپرده‌گذاری کنند و می‌توانند بر اساس دو دارایی درآمد کسب کنند. پس از سپرده‌گذاری یک دارایی کریپتو، بازدهی آن قفل می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا با افزایش ارزش دارایی سرمایه گذاری، درآمد کسب کنند. اینکه سرمایه‌گذاران چقدر می‌توانند درآمد داشته باشند به عملکرد دارایی سهام آنها در سررسید بستگی دارد.

مرتبط در این حوزه: پلتفرم تریدر جو چیست؟ آشنایی با صرافی Trader Joe

آیا سرمایه گذاری دوگانه یک محصول مالی غیراصولی است؟

سرمایه گذاری دوگانه یک محصول بدون حمایت اصلی است که ریسک اصلی آن ناشی از تغییرات احتمالی در قیمت‌های بازار است. هنگامی که نوسانات زیادی در بازار وجود دارد، ممکن است پیش‌بینی تفاوت‌های بالقوه بین قیمت هدف و قیمت بازار در زمان سررسید برای کاربران دشوار باشد؛ بنابراین، این احتمال وجود دارد که پیش‌بینی اینکه ارز تسویه‌حساب چقدر خواهد بود نیز دشوار باشد؛ بنابراین، قبل از ورود به یک حوزه تخصصی سرمایه گذاری دوگانه، مطمئن شوید که ویژگی‌های محصول و همچنین خطرات احتمالی را درک کرده‌اید.

مثلاً:

کاربر A 1 بیت کوین سرمایه گذاری کرد تا در یک محصول سرمایه گذاری دوگانه KuCoin با قیمت هدف 20000، APR 300٪ و مدت‌زمان 14 روز مشترک شود. هنگامی که محصول منقضی می‌شود، کاربر A موارد زیر را دریافت می‌کند:

اگر قیمت تسویه BTC_USDT ≥ 20,000 باشد، پرداخت به USDT تسویه خواهد شد و مبلغ پرداختی = 1 * (1+300٪ * 14/365) * 20,000 = 22,301 USDT است.

اگر قیمت BTC_USDT به 23,000 افزایش یابد، ارزش اصلی 1 BTC کاربر A 23,000 USDT است (اگر کاربر A در آن زمان محصول سرمایه گذاری دوگانه را خریداری نکرده باشد) و کاربر A در حال حاضر فقط 22,301 USDT دارد. تفاوت بین این دو ضرر ضمنی است که 699 USDT است.

چرا گستره APR محصولات Dual investment تا این حد متنوع است؟

چرا گستره APR محصولات Dual investment تا این حد متنوع است؟

APR یا نرخ درصدی سالیانه، یک واحد مهم و اساسی خواهد بود که می‌تواند معاملات شما را در سرمایه گذاری دوگانه تحت‌تأثیر قرار دهد. نرخ درصد سالیانه و Target Price یا نرخ هدف دو پارامتر مهم محصولات سرمایه گذاری دوگانه هستند و دست‌به‌دست هم خواهند داد. APR بالاتر به این معنی است که هر چه قیمت هدف به قیمت فعلی نزدیک‌تر باشد و سرمایه‌گذاران عدم‌اطمینان بیشتری را تحمل کنند؛ بنابراین، سرمایه‌گذاران می‌توانند قیمت هدف محصول و APR مربوطه را باتوجه‌به ریسک‌پذیری خود انتخاب کنند.

یک‌سری اصطلاحات سرمایه گذاری دوگانه، در نهایت ممکن است موجب ایجاد سوال برای شما شوند؛ در نتیجه اجازه دهید که نخست در مورد هرکدام از آن‌ها، یک توضیح تکمیلی در اختیارتان قرار دهیم که علاوه بر درک آسان‌تر مقوله سرمایه گذاری به این شکل و فرم، در مورد انتظاراتی که از این بازار مالی دارید اطلاعات بیشتری را دریافت کنید.

جدول اصطلاحات کلیدی سرمایه گذاری دو گانه

قیمت هدف قیمت هدف یک قیمت معیار است که برای تعیین ارز بازده سرمایه‌گذاران استفاده می‌شود. در روز انقضا، قیمت تسویه با این قیمت معیار تعیین می‌شود؛ به این معنی که اگر قیمت تسویه کمتر از قیمت هدف باشد، محصول به ارز سرمایه گذاری (یعنی BTC در این مورد) تسویه خواهد شد. در غیر این صورت، به USDT تسویه خواهد شد.
خرید ارز خرید ارز به دارایی موردنیاز برای صرف سرمایه گذاری دوگانه اشاره دارد و می‌توان آن را با استفاده از ارز محلی یا استیبل‌کوین خریداری کرد.
دوره زمانی مدت‌زمان معینی است که کاربر می‌توان سرمایه گذاری دوگانه را خریداری کرد.
توافق تسویه به تعدادی از قوانین از پیش تعیین شده اشاره دارد که پس از اجرای سرمایه گذاری توسط کاربر تأیید می‌شود. این قوانین شامل زمان و تاریخ تعیین شده‌ای است که محصول کاربر منقضی می‌شود. در KuCoin، ساعت معمولاً 16:00 (UTC+8) در تاریخ تسویه‌حساب کاربر است.
قیمت تسویه این محدوده به قیمت دارایی پایه در انقضای محصول کاربر اشاره دارد. به‌عنوان‌مثال، سرمایه گذاری با قیمت BTC در ساعت 15:30-16:00 (UTC+8) در تاریخ انقضای تعیین شده توسط کاربر تسویه خواهد شد.
نرخ درصد سالانه (APR) یا بازده APR به مبلغی اشاره دارد که در یک سال پس از محاسبه نرخ بهره می‌توانید کسب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که بر اساس این اصطلاحات، پایه یادگیری سرمایه گذاری دوگانه در بایننس را نیز در ذهن خود داشته باشید، چون قصد داریم در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت کنیم.

مزایای سرمایه گذاری دوگانه

البته که سرمایه گذاری دوگانه در فارکس و ارزهای دیجیتال، مزیت‌ها و ویژگی‌های مثبت زیادی دارد که برخی از آن‌ها شبیه به تیترهای مقالات زرد است؛ ما در این مورد ترجیح دادیم که منطقی‌ترین‌ها را برشماریم. سرمایه گذاری دوگانه در مقایسه با سرمایه گذاری معمولی در فارکس و بازار ارزهای دیجیتال یا هر حوزه دیگری، مزایای متعددی را ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

بازده غیرفعال

از یک‌روی دیگر و با تمامی تفاسیر، می‌توان گفت که سرمایه گذاری به‌صورت منفعل، مهم‌ترین نفع و زاویه مثبتی است که در این روش دیده می‌شود که ما به شکل ویژه‌ای، بهره‌گیری از آن را پیشنهاد می‌کنیم.

پیشنهادهای متعدد

سرمایه گذاری دوگانه به شما این امکان را می‌دهد که از یک هدف تسویه‌حساب گسترده از دارایی‌های رمزنگاری، از جمله کوین و ارز رمزنگاری موردعلاقه خود، درآمد بسیار خوب و متداولی کسب کنید.

کارمزد تراکنش صفر

با سرمایه گذاری دوگانه در هر واحد ارزی، وقتی به هدف تسویه‌حساب نزدیک خواهید شد، کارمزد تراکنش لازم نیازی نخواهد بود و این یک اصل مهم و اساسی است.

خرید کم، فروش بالا

خرید کم سبب می‌شود که شما فروش استاندارد و بالایی داشته باشید.

سرمایه گذاری دوگانه بایننس

سرمایه گذاری دوگانه بایننس چیست؟

سرمایه گذاری دوگانه به این دلیل که شما دو جهت دارید. Buy Low Dual Investment به شما این قابلیت و دسترسی را می‌دهد که در آینده و بر اساس پیش‌بینی‌هایی که در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال خواهید داشت، ارزهای دیجیتال را با قیمت کمتری خریداری کنید و درعین‌حال سود نیز کسب کنید. از طرف دیگر، از Sell High Dual Investment می‌توان برای فروش ارزهای دیجیتال با قیمت بالاتر در آینده و درعین‌حال سود نیز استفاده کرد.

بنابراین 4 نتیجه ممکن وجود دارد.

اگر از خرید با سرمایه گذاری دوگانه کم استفاده می‌کنید:

اگر قیمت به قیمت هدف موردنظر شما برسد، کریپتو شما با آن قیمت با درآمد اضافی «فروخته خواهد شد». به‌عنوان‌مثال، اگر با BUSD در مقابل BTC ثبت‌نام کنید و بیت‌کوین به مقدار دلخواه شما کاهش یابد، BUSD شما به قیمت BTC فروخته می‌شود و درصد بیشتری دریافت خواهید کرد.

اگر قیمت برآورده نشود، همچنان بازدهی (بازدهی درصدی سالانه) APY کسب خواهید کرد.

اگر از Sell High Dual Investment استفاده می‌کنید:

و اگر قیمت دارایی بیش از قیمت هدف افزایش یابد، سرمایه‌گذاری شما به یک ارز دیجیتال جایگزین تبدیل می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر با BTC در مقابل BUSD (به‌عنوان یک ارز دیجیتال جایگزین) ثبت‌نام کنید و قیمت بیتکوین از ارزش ترجیحی شما بالاتر رود، بیت‌کوین شما به‌ازای آن سکه پایدار فروخته می‌شود.

اگر قیمت از قیمت هدف تجاوز نکند، همچنان بازدهی APY را در ارز دیجیتال سپرده شده خود دریافت خواهید کرد.

ریسک‌های سرمایه گذاری دوگانه بایننس

بزرگ‌ترین ریسک سرمایه گذاری دوگانه در این است که اشتراک نمی‌تواند لغو شود. هنگامی که دارایی‌های خود را قفل کردید، نمی‌توانید قفل آن‌ها را تا پایان دوره اشتراک باز کنید. همانطور که در مثال‌های بالا مشاهده کردید، اگر قیمت بسیار پایین‌تر یا بالاتر از قیمت هدف شما حرکت کند، به طور بالقوه مقدار زیادی از ارزش دلار را از دست خواهید داد.

پرداخت با قیمت اولیه تعیین می‌شود. اگر معامله انجام نشود، ممکن است بخشی از سرمایه گذاری خود را از دست بدهید. اگر بیت‌کوین را به ارزش 10000 دلار لاک کرده باشید، در طول دوره قفل بیت‌کوین شما 15000 دلار ارزش خواهد داشت. اما ازآنجایی‌که محصول محقق نشده است، شما فقط 10000 دلار بیت‌کوین + APY دریافت خواهید کرد. به این معنی که بخشی از سرمایه خود را از دست خواهید داد. شما سود 5000 دلاری را دریافت نخواهید کرد. اما مقدار متناسب بیت‌کوین به 10000 دلار است. این امر سرمایه گذاری دوگانه را کاملاً مخاطره‌آمیز می‌کند. اما اگر مایل به نگهداری طولانی‌مدت هستید، نباید از آن بترسید.

راهنمای اصطلاحات کلیدی سرمایه گذاری دوگانه بایننس

قبل از ارجاع به بخش‌های دیگر آموزش استفاده از سرمایه گذاری دوگانه، مهم است که با اصطلاحات کلیدی آشنا شوید تا بتوانید بهتر موضوعات مذکور را درک کنید.

 • قیمت اعتصابی در سرمایه گذاری دوگانه: قیمت تعیین‌شده‌ای که در آن ارز سپرده به ارز جایگزین تبدیل می‌شود، درصورتی‌که قیمت تسویه از این قیمت بالاتر یا کمتر باشد، بسته به محصول.
 • قیمت تسویه‌حساب: میانگین قیمت نقدی در 30 دقیقه گذشته.
 • قیمت نقطه‌ای: قیمت فعلی ارزی که سپرده‌گذاری می‌کنید.
 • دارایی زیربنایی: دارایی که سرمایه گذاری دوگانه بر آن استوار است. به‌عنوان‌مثال، اگر به قیمت نقدی ETH و قیمت اعتصاب ETH اشاره می‌کنید، دارایی اساسی ETH است.
 • تاریخ تحویل: تاریخی که دارایی‌های قفل شده شما آزاد می‌شود.
 • روزهای سپرده‌گذاری: تعداد روزهای باقی‌مانده تا تاریخ تحویل.
 • ارز سپرده: ارزی که به سرمایه گذاری دوگانه سپرده می‌کنید.
 • ارز جایگزین: ارزی که در صورت استفاده از محصول به‌جای ارزی که سپرده‌گذاری کرده‌اید، دریافت می‌کنید.

ریسک‌ها و خطرات سرمایه‌گذاری دوگانه

ریسک‌ها و خطرات سرمایه‌گذاری دوگانه

به‌هرحال سرمایه گذاری دوگانه می‌تواند یک‌سری ریسک‌ها داشته باشد که اگر کنترل و برطرف نشود؛ می‌تواند کل سرمایه شما را زیر سوال ببرد. دقت کنید که اگر بتوانید هدفمند، قفل‌کردن ارز، هزینه تبدیل و برداشت اولیه قیمت را کنترل کنید، شما تا حد زیادی به یک سود بی‌شرط خواهید رسید که ممکن است برای بسیاری از تازه‌واردها به دنیای رمزارزها یک دغدغه مهم باشد.

قفل‌کردن: این یک خطر بزرگ است. دارایی‌ها در طول جدول زمانی اشتراک قفل می‌شوند. چرا این موضوع آن‌قدر بد است؟ زیرا ارزهای رمزنگاری شده فوق‌العاده فرار هستند. شما هرگز نمی‌دانید که قیمت چه زمانی بالا می‌رود و چه زمانی کاهش می‌یابد. اگر قیمت برای مدت کوتاهی فوق‌العاده بالا برود و نتوانید توکن‌های خود را به دلیل قفل بودن بفروشید، فرصتی را برای بازدهی هنگفت از دست خواهید داد.

همچنین، اگر قیمت توکن شروع به کاهش کند و شما نتوانید توکن‌های خود را در زمان مناسب بفروشید؛ زیرا آنها قفل هستند، ضرر زیادی را تجربه خواهید کرد.

هزینه تبدیل: اگر محصول اعمال شود، مبلغ خود را به ارز دیگری دریافت خواهید کرد. اگر می‌خواهید این ارز را به ارز دیگری تبدیل کنید، هزینه‌ای از شما دریافت می‌شود.

برداشت در قیمت اولیه: اگر محصول استفاده نشود، بخشی از سرمایه گذاری خود را از دست خواهید داد. بیایید بگوییم زمانی که شما مشترک شدید، ارزش بیت‌کوین 10000 دلار بود. وقتی اشتراک به پایان می‌رسد، ارزش آن 15000 دلار است. ازآنجایی‌که محصول استفاده نمی‌شود، بیت‌کوین را با قیمت اولیه +APY دریافت خواهید کرد.

جمع‌بندی

دنیای ارزها، اهمیت زیادی برای کسب‌وکارهای بزرگ، شرکت ها و همین‌طور استارتاپ‌های فعال در حوزه‌های مختلف دارد. هرساله، ماهیانه و روزانه، مقالات زیادی در مورد این که چطور می‌توان به بیشترین درآمد در دنیای ترید رسید منتشر می‌گردد، یکی از مباحث کلیدی، استفاده از سرمایه گذاری دوگانه در بازار کریپتو است. Binance Dual Investment یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال حفظ ارز دیجیتال خود در عین کسب درآمد هستند؛ درصورتی‌که می‌خواهید ریسک خود را کم‌تر کنید و همین‌طور به‌سادگی، یک جریان اقتصادی برای خود ایجاد کنید، بهره‌گیری از این سیستم می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند.

در این مقاله در مورد این که سرمایه گذاری دوگانه چیست، چه مزیت‌ها و ویژگی‌هایی دارد و ریسک‌های متداول آن چه خواهد بود صحبت کردیم و به یک نتیجه کلی رسیدیم؛ اگر به شکل کنترل شده و منطقی آن را پیگیری کنید، به طبع می‌توانید به دامنه بازده و سود بالایی برسید. البته لازم است که مطابق هر چیز دیگری در بایننس و ارزهای دیجیتال، فروش و خرید را در بازه‌های مختلف کنترل کنید.

سوالات متداول:

1) آیا ریسک های مرتبط با سرمایه گذاری دوگانه وجود دارد؟

بله. سرمایه گذاری دوگانه ریسک هایی دارد ازجمله:
 • دارایی‌های مشترک قفل شده‌اند و نمی‌توانید آنها را قبل از تاریخ تسویه حساب لغو یا بازخرید کنید.
 • اگر قیمت از قیمت هدف دورتر شود، در نهایت فرصت خرید یا فروش با قیمت مطلوب‌تر را از دست می‌دهید.
 • معامله فقط می‌تواند بر اساس قیمت در تاریخ تسویه انجام شود.
لطفا توجه داشته باشید که سرمایه گذاری دوگانه یک سرمایه گذاری بدون ریسک نیست.

2) چه زمانی بازپرداخت خود را دریافت خواهم کرد؟

هر محصول مشترک یک تاریخ تسویه حساب دارد. این سیستم میانگین قیمت بازار را در 30 دقیقه آخر قبل از ساعت 08:00 (UTC) در تاریخ تسویه به عنوان قیمت تسویه حساب می‌گیرد.
سیستم بازده شما را در تاریخ تسویه در ساعت 08:00 (UTC) بر اساس قیمت تسویه حساب و قیمت هدف محاسبه می‌کند. بازپرداخت خود را ظرف 6 ساعت در Spot Wallet دریافت خواهید کرد.

3) آیا می توانم اشتراک خود را ویرایش یا لغو کنم؟

متأسفانه، پس از اشتراک نمی‌توانید اشتراک خود را ویرایش یا لغو کنید. لطفا قبل از عضویت، شرایط محصول را به دقت مطالعه کنید.

4) زمان قطع برای فعال/غیرفعال کردن ویژگی Auto-Compound چقدر است؟

می‌توانید طرح ترکیب خودکار را 30 دقیقه قبل از تاریخ تسویه فعال، غیرفعال یا ویرایش کنید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه