ترید و معامله گری

تفاوت فیوچرز با مارجین چیست؟

تفاوت فیوچرز با مارجین یکی از پرتکرارترین سؤالاتی است که در حوزه بازار ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود. ازاین‌رو می‌توان انتظار داشت که شما هم به دنبال این مفهوم باشید که فیوچرز چیست و یا مارجین چیست و چه ویژگی‌هایی خواهد داشت.

در چند سال گذشته، معاملات فیوچرز و اختیار معامله در بین سرمایه‌گذاران به‌ویژه در بازار سهام بسیار محبوب شده است. این به دلیل مزایای بسیاری است که آنها ارائه می‌دهند: ریسک کمتر، اهرم و نقدینگی بالا.

قراردادهای آتی و اختیار معامله نوعی مشتق است که ابزاری است که ارزش آن از ارزش دارایی پایه ناشی می‌شود. انواع مختلفی از دارایی‌ها وجود دارد که در آنها مشتقات موجود است، مانند سهام، شاخص‌ها، ارز، طلا، نقره، گندم، پنبه، نفت و غیره. به طور خلاصه، هر ابزار مالی یا کالایی که بتوان آن را فروخت یا خرید، می‌تواند مشتق داشته باشد.

قراردادهای آتی و اختیار معامله برای دو منظور استفاده می‌شوند: پوشش ریسک و سفته‌بازی. قیمت‌ها می‌توانند نوسان داشته باشند و باعث ضرر برای تولیدکنندگان، تجار و سرمایه‌گذاران شوند؛ بنابراین، این مشتقات می‌توانند برای محافظت در برابر چنین نوسانات مفید باشند. سفته‌بازان از مشتقات برای نقدینگی در تغییرات قیمت استفاده می‌کنند. اگر آنها بتوانند حرکت قیمت را به طور دقیق پیش‌بینی کنند، می‌توانند از طریق چنین مشتقاتی درآمد کسب کنند.

با تمامی این تفاسیر ما در ادامه بیشتر این مباحث را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

معاملات مارجین چیست؟

معاملات مارجین چیست؟

به‌صورت کلی می‌توان گفت که مارجین یک استراتژی است که در بازار معاملات کریپتو مورداستفاده قرار می‌گیرد. در آن تأمین مالی به معنای وامی برای معامله خواهد بود که در مارجین قرض گرفته شده است. دارایی‌های موجودی حساب معاملاتی مارجین را تشکیل داده و از طرفی سرمایه‌گذار در بازار کریپتو، با مارجین که از سوی ارائه‌دهنده سرویس در اختیار قرار می‌گیرد و تابید می‌شود؛ پول نقد یا وام و وثیقه را برای معامله واریز می‌کند. در معاملات مارجین ارزهای دیجیتال، اهرم سود و ضرر را تقویت نموده و از طرفی این احتمال وجود دارد که کال مارجین نیز ایجاد گردد.

این بحث در پایه نیز سبب ایجاد تفاوت فیوچرز با مارجین می‌شود.

بیشتر در بیتمینو بخوانید: نرخ هش بیت‌کوین چیست؟

مزایای معامله مارجین

ممکن است در ادامه این سوال برای شما مطرح گردد که مزایای معامله با مارجین چیست؟

اگرچه ممکن است به نظر برسد که معامله مارجین به معنای سود بیشتر است، از نظر فنی این درست نیست. اگر سرمایه‌گذاری سهام 50000 دلاری 10 درصد رشد کند، سود شما 5000 دلار خواهد بود، صرف‌نظر از اینکه آن سهام را فقط با پول نقد خریداری کرده‌اید یا ترکیبی از پول نقد و مارجین.

در واقع، در پایان نسبت به زمانی که سهام را به طور کامل خریده بودید، پول کمی کمتر خواهید داشت، زیرا باید به مبلغ وام‌گرفته شده بهره بپردازید. تفاوت فیوچرز با مارجین در این شرایط حتی کمی بیشتر جلو می‌رود.

اما معاملات مارجین درصد بازده بهتری را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین:

قدرت خرید شما را افزایش می‌دهد: معاملات مارجین شما را قادر می‌سازد بیشتر از آنچه که می‌توانستید سرمایه‌گذاری کنید. برای سهام با قیمت سهام بسیار بالا، استفاده از مارجین ممکن است تنها راه سرمایه‌گذاری در آنها باشد.

توانایی شما برای تنوع را افزایش می‌دهد: فقط با استفاده از پول نقد، ممکن است بتوانید در دو یا سه سهام سرمایه‌گذاری کنید. با وام‌گرفتن، ممکن است بتوانید چندین سهام دیگر (سهام بزرگ‌تر در هر سهم) بخرید تا ریسک خود را پخش کنید. در واقع، این تکنیک که اهرم نامیده می‌شود، راهی است که معامله‌گران روزانه و مدیران حرفه‌ای پول از حاشیه استفاده می‌کنند. برای گرفتن موقعیت‌های مختلف و افزایش شانس خود برای رسیدن به یک برنده  که در بیان تفاوت فیوچرز با مارجین اهمیت دارد.

خطرات معاملات مارجین

اما سوال مهم دیگری که در این حوزه مطرح می‌گردد: مشکل و خطر مارجین چیست؟ مارجین در چه حالتی می‌تواند موجب بروز مشکلات شود؟

استفاده از اهرم برای افزایش اندازه سرمایه‌گذاری، همان‌طور که معاملات مارجین انجام می‌دهد، یک شمشیر دو لبه است. ازیک‌طرف، می‌تواند نرخ بازدهی شما را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. اما ضررها نیز می‌توانند به‌سرعت چندبرابر شوند. به‌عنوان‌مثال، کاهش 50 درصدی در ارزش سهام می‌تواند موجودی نقدی حساب شما را به طور کامل از بین ببرد – زیرا شما هنوز در حال بازپرداخت مبلغی هستید که در ابتدا وام‌گرفته‌اید.

خطر دیگری نیز وجود دارد: کاهش سرمایه‌گذاری‌های شما می‌تواند منجر به سقوط یک حساب به زیر حاشیه نگهداری کارگزار شود (حداقل موجودی، چه به‌صورت نقد یا چه در اوراق بهادار که باید در حساب نگه دارید). هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کارگزار یک تماس حاشیه‌ای صادر می‌کند.

اصول معامله در مارجین چیست؟

به‌طورکلی در تفاوت فیوچرز با مارجین، دو موضوع بیشتر خودش را نشان می‌دهد و نمود پیدا می‌کند. در درجه اول باید بدانید که شما حاشیه سود اولیه و نگه‌داری را حتماً یک بحث مهم خواهید شناخت و مدام با آن درگیر خواهید بود.

حاشیه اولیه: FINRA به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا 50٪ از قیمت اوراق را وام بگیرند. برخی از کارگزاران این محدودیت را حتی پایین‌تر تعیین می‌کنند و به پیش‌پرداخت نقدی بیشتری نیاز دارند.

حاشیه نگهداری: FINRA از سرمایه‌گذاران می‌خواهد که حداقل 25 درصد از سهام را در یک حساب مارجین نگه دارند. بسیاری از کارگزاران حاشیه‌های نگهداری بالاتری را تعیین می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر، شما نمی‌توانید از مارجین برای تأمین مالی بیش از نیمی از خرید سهام استفاده کنید و باید ذخایر نقدی را همیشه حفظ کنید. این محدودیت‌ها تا حد زیادی برای محافظت از خودتان است.

معاملات فیوچرز چیست؟

معاملات فیوچرز چیست؟

حال اجازه دهید که کمی در مورد این که فیوچرز چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و قرار است چگونه کار کند صحبت کنیم. در این مقاله مبحث اصلی ما بیان تفاوت فیوچرز و مارجین بود. معاملات فیوچرز یک نوع قراداد است که به‌عنوان مدل ترید نیز شناخته می‌شود. در آن فروشنده و خریدار روی یک معامله ارز با قیمت مشخص از تاریخی در آینده توافق خواهند کرد. یعنی قیمت ارز مشخص شده است اما قرار است معامله که در آینده صورت بگیرد. برخی از عاشقان دنیای کریپتو ترجیحشان این است که به‌جای خریدوفروش یک کوین یا ارز دیجیتال به‌صورت واقعی، از طریق فیوچرز وارد جریان سرمایه‌گذاری شوند.

در معاملات فیوچرز به طبع امکان ضررهای مالی نیز وجود دارد. تفاوت فیوچرز با مارجین نیز دقیقاً همین مسئله را نمود می‌کند. شرط آینده‌نگری و شناخت دقیق بازار بر مبنای تاریخ است.

نحوه کارکرد معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز قراردادی است برای خرید یا فروش یک دارایی اساسی مانند کالاها، ارزها، سهام یا شاخص‌ها به قیمت و تاریخ از پیش تعیین شده در آینده. سرمایه‌گذار باید مبلغ حاشیه را قرار دهد که معمولاً درصدی از ارزش کل قرارداد است. این برای اطمینان از اینکه سرمایه‌گذار می‌تواند به تعهدات مالی قرارداد عمل کند، انجام می‌شود.

قراردادهای آتی استاندارد شده‌اند، به این معنی که تاریخ انقضا و اندازه قرارداد را تعیین کرده‌اند. آنها در بورس معامله می‌شوند و قیمت‌ها توسط عوامل عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود.

الزامات مارجین برای معاملات فیوچرز بسته به دارایی مورد معامله و بورسی که قرارداد در آن معامله می‌شود متفاوت است. به طور معمول، مارجین موردنیاز برای معاملات فیوچرز بالاتر از موارد موردنیاز برای معاملات مارجین است، زیرا قراردادها اغلب از نظر اندازه بزرگ‌تر هستند و خطرات موجود می‌تواند قابل‌توجه باشد.

مزایای معاملات فیوچرز شامل توانایی کسب سود از حرکات بازار بدون سرمایه‌گذاری کل دارایی پایه، توانایی پوشش در برابر نوسانات قیمت و دردسترس‌بودن طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها برای معامله است. معاملات فیوچرز همچنین می‌تواند ابزار مفیدی برای سفته‌بازان باشد که به دنبال سود بردن از حرکات کوتاه‌مدت قیمت هستند.

بااین‌حال، معاملات فیوچرز البته، معایبی نیز دارد، از جمله سطح بالای ریسک، نیاز به مقدار قابل‌توجهی سرمایه برای مشارکت، و پتانسیل زیان بیش از سپرده اولیه. علاوه بر این، معاملات فیوچرز می‌تواند پیچیده باشد و نیاز به درک عمیق پویایی بازار و تحلیل تکنیکال دارد.

پیش‌زمینه‌ای در مورد تفاوت مارجین و فیوچرز

معاملات فیوچرز شامل خرید یا فروش قراردادهایی برای یک دارایی خاص با قیمت و تاریخ از پیش تعیین شده در آینده است. سرمایه‌گذار ملزم به واریز مبلغ حاشیه برای اطمینان از انجام تعهدات مالی قرارداد است. قراردادهای آتی در بورس معامله می‌شوند و استاندارد شده‌اند، به این معنی که تاریخ انقضا و اندازه قرارداد را تعیین کرده‌اند.

از سوی دیگر، معاملات مارجین به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که از یک کارگزار برای خرید یا فروش دارایی وجوه قرض کنند. سرمایه‌گذار باید مبلغ حاشیه‌ای را سپرده‌گذاری کند که به‌عنوان وثیقه برای وجوه استقراضی عمل می‌کند. معاملات مارجین معمولاً در بازار سهام انجام می‌شود و مقدار مارجین موردنیاز ممکن است بسته به دارایی مورد معامله متفاوت باشد.

درک تفاوت بین معاملات فیوچرز و معاملات حاشیه برای معامله‌گران بسیار مهم است، زیرا می‌تواند به آنها کمک کند تا استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب را برای نیازهای فردی و تحمل ریسک خود انتخاب کنند. در این مقاله، تفاوت‌های کلیدی بین این دو استراتژی سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم تا تعیین کنید کدام رویکرد برای شما مناسب‌تر است.

تفاوت بین فیوچرز با مارجین

تفاوت بین فیوچرز با مارجین

درحالی‌که هر دو معاملات فیوچرز و معاملات حاشیه شامل استفاده از اهرم برای سود بالقوه از حرکات بازار هستند، اما در مکانیک، دارایی‌ها و ریسک‌هایشان متفاوت هستند.

مکانیک

معاملات فیوچرز شامل خرید یا فروش قرارداد برای یک دارایی خاص با قیمت و تاریخ از پیش تعیین شده در آینده است. سرمایه‌گذار ملزم به واریز مبلغ حاشیه است و قرارداد در بورس معامله می‌شود. از سوی دیگر، معاملات مارجین شامل استقراض وجوه از یک کارگزار برای خرید یا فروش یک دارایی است. سرمایه‌گذار ملزم به واریز مبلغ حاشیه است و معامله معمولاً در بازار سهام انجام می‌شود.

دارایی‌ها

معاملات فیوچرز معمولاً شامل قراردادهای معاملاتی برای کالاها، ارزها، سهام یا شاخص‌ها می‌شود. این قراردادها استاندارد بوده و قیمت‌ها بر اساس عوامل عرضه و تقاضا در بازار تعیین می‌شود. معاملات مارجین را می‌توان با طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها از جمله سهام، ارز و کالا انجام داد.

خطرات

معاملات فیوچرز به‌طورکلی پرریسک‌تر از معاملات مارجین در نظر گرفته می‌شود، زیرا پتانسیل زیان می‌تواند قابل‌توجه باشد. سطح بالای ریسک موجود در معاملات فیوچرز به دلیل اندازه قراردادها، نوسانات دارایی‌های پایه و احتمال زیان بیش از سپرده اولیه است. معاملات مارجین همچنین شامل ریسک‌هایی از جمله احتمال زیان بیش از سپرده اولیه و الزام به پرداخت سود وجوه قرض شده است.

درحالی‌که هر دو معاملات فیوچرز و معاملات حاشیه شامل استفاده از اهرم برای سود بالقوه از حرکات بازار هستند، اما در مکانیک، دارایی‌ها و ریسک‌هایشان متفاوت هستند. معامله‌گران باید قبل از درگیرشدن در هر یک از استراتژی‌ها، مزایا و معایب هر رویکرد را به‌دقت در نظر بگیرند. داشتن یک برنامه معاملاتی کاملاً تعریف شده و استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک برای به‌حداقل‌رساندن زیان‌های احتمالی ضروری است.

کدام برای شما مناسب است؟ (از مارجین استفاده کنیم یا فیوچرز؟)

هنگام تصمیم‌گیری در مورد شرکت در معاملات فیوچرز یا معاملات مارجین، چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این شامل چند مورد کلیدی و اصلی خواهد شد که مفاهیم پایه تفاوت فیوچرز با مارجین را نیز در برمی‌گیرد.

تحمل ریسک

معاملات فیوچرز به‌طورکلی ریسک بیشتری نسبت به معاملات مارجین در نظر گرفته می‌شود، زیرا احتمال زیان بیش از سپرده اولیه مارجین وجود دارد. معامله‌گران با تحمل ریسک بالا ممکن است برای معاملات فیوچرز مناسب‌تر باشند، درحالی‌که آنهایی که تحمل ریسک کمتری دارند ممکن است معاملات حاشیه را ترجیح دهند.

اهداف معاملاتی

معامله‌گران هنگام انتخاب بین معاملات فیوچرز و معاملات مارجین باید اهداف معاملاتی خود را در نظر بگیرند. معاملات فیوچرز ممکن است برای کسانی که به دنبال کسب سودهای بزرگ در یک دوره کوتاه هستند مناسب‌تر باشد، درحالی‌که معاملات حاشیه ممکن است برای کسانی که به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند مناسب‌تر باشد.

ترجیحات دارایی

معامله‌گران همچنین باید دارایی‌هایی را که ترجیح می‌دهند معامله کنند، در نظر بگیرند. معاملات فیوچرز معمولاً بر روی کالاها، ارزها، سهام یا شاخص‌ها متمرکز است، درحالی‌که معاملات حاشیه می‌تواند با طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها، از جمله سهام، ارزها و کالاها انجام شود.

دانش بازار

هم معاملات فیوچرز و هم معاملات حاشیه نیاز به درک عمیق پویایی بازار و تحلیل تکنیکال دارند. معامله‌گران باید سطح دانش و تخصص خود را قبل از درگیرشدن در هر یک از استراتژی‌ها در نظر بگیرند.

صرف‌نظر از استراتژی معاملاتی انتخاب شده، داشتن یک برنامه معاملاتی کاملاً تعریف شده ضروری است. این طرح باید شامل نقاط ورود و خروج واضح، استراتژی‌های مدیریت ریسک و رویکردی منظم به معاملات باشد. معامله‌گران همچنین باید برای آموزش مداوم خود در بازار و تنظیم استراتژی خود در صورت لزوم آماده باشند.

تازه‌واردها: این‌گونه از تفاوت فیوچرز با مارجین استفاده کنید

معاملات فیوچرز و معاملات حاشیه هر دو استراتژی‌های معاملاتی محبوبی هستند که شامل استفاده از اهرم برای سود بالقوه از حرکات بازار است. بااین‌حال، آنها در مکانیک، دارایی‌ها و خطرات متفاوت هستند.

معاملات فیوچرز شامل خرید یا فروش قرارداد برای یک دارایی خاص با قیمت و تاریخ از پیش تعیین شده در آینده است، درحالی‌که معاملات حاشیه شامل استقراض وجوه از یک کارگزار برای خرید یا فروش یک دارایی است. معاملات فیوچرز معمولاً شامل قراردادهای معاملاتی برای کالاها، ارزها، سهام یا شاخص‌ها می‌شود، درحالی‌که معاملات حاشیه می‌تواند با طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها، از جمله سهام، ارزها و کالاها انجام شود.

هنگام انتخاب بین معاملات فیوچرز در مقابل معاملات حاشیه، معامله‌گران باید تحمل ریسک، اهداف تجاری، ترجیحات دارایی و دانش بازار را در نظر بگیرند. همچنین داشتن یک برنامه معاملاتی کاملاً تعریف شده و استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک برای به‌حداقل‌رساندن زیان‌های احتمالی مهم است.

در نهایت، استراتژی معاملاتی مناسب برای هر فرد به نیازهای فردی و تحمل ریسک بستگی دارد. ضروری است که مزایا و معایب هر رویکرد را قبل از درگیرشدن در هر یک از استراتژی‌ها به‌دقت در نظر بگیرید و به طور مداوم خود را در بازار آموزش دهید و استراتژی خود را در صورت لزوم تنظیم کنید.

مارجین موردنیاز برای معاملات فیوچرز و معاملات مارجین چیست؟

سوال مهم دیگری که در مسیر تفاوت فیوچرز با مارجین مطرح می‌شود در مورد الزاماتی خواهد بود که بر مبنای آن می‌توانید به میزان سوددهی بالاتری دست یابید. دقت کنید که تفاوت فیوچرز با مارجین، مدام بیان‌کننده مشکلات و نواقص آن‌ها نیست و در مورد زمینه‌سازی‌های کلیدی‌تر و مفهومی‌تری صحبت می‌کند.

الزامات مارجین برای معاملات فیوچرز و معاملات مارجین بسته به کارگزار و دارایی مورد معامله متفاوت است. به‌طورکلی، معاملات فیوچرز به سپرده اولیه بالاتری نسبت به معاملات مارجین نیاز دارد، اما مقدار اهرم موجود نیز معمولاً برای معاملات فیوچرز بالاتر است.

معاملات فیوچرز یا معاملات مارجین کدام ریسک بیشتری دارد؟

معاملات فیوچرز عموماً به دلیل احتمال بیشترشدن زیان از سپرده اولیه، ریسک تر از معاملات مارجین در نظر گرفته می‌شود. بااین‌حال، هر دو استراتژی شامل سطح قابل‌توجهی از ریسک هستند و تنها باید توسط معامله‌گران با سطح دانش و تخصص بالا دنبال شوند. تفاوت فیوچرز با مارجین نیز دقیقاً در مورد همین مسئله صحبت می‌کند و ما پیش‌ازاین به‌صورت مفصل در مورد آن توضیح دادیم.

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله به بررسی تفاوت فیوچرز با مارجین در دنیای ارزهای دیجیتال پرداختیم که به‌نوعی ارث‌بری از سیستم‌های قدیمی در بازارهای مالی را خواهد داشت که حتی شامل فارکس و… نیز می‌شود. درصورتی‌که قصد تبادلات مالی در دنیای رمزارزها را دارید لازم است که هر چه زودتر با این مفاهیم آشنا شده و مطمئن شوید که تفاوت فیوچرز با مارجین، بر اساس نیاز شما آیا می‌تواند دامنه خواسته‌هایتان را در دنیای ارزهای دیجیتال برآورده سازد یا خیر.

واقعیت این است که یادگیری این مفاهیم پایه و اولیه کار شما خواهد بود. تفاوت فیوچرز با مارجین به شما این دید را می‌دهد که از آن‌ها بر اساس روحیات خود در دنیای رمزارزها استفاده کنید. قیمت بیت‌کوین، قیمت اتریوم و… به‌هرحال در طول زمان تغییر می‌کند. این مهم است که شما بتوانید نهایت استفاده را از این تفاوت‌ها برده و مطمئن شوید که همه چیز در نقطه و جای خودش، می‌تواند دقیقاً بر اساس معاملات شما، هماهنگ‌سازی شده و به‌نوعی شخصی‌سازی آن‌ها به شما این دید را بدهد که به نرخ سود حداقل و سپس حداکثر برسید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه