ترید و معامله گری

تریدر کیست؟ به چه کسی تریدر می‌گویند؟

تریدر کیست؟ شغل تریدری یا معامله‌گری چیست؟ آیا می‌توان گفت که خرید و فروشی که توسط این افراد انجام می‌شود همان سرمایه‌گذاری است؟ در وب‌سایت‌ها، مقالات، ژورنال‌ها و همین‌طور ویدئوهای آموزشی مختلفی که بررسی کردیم، تعاریفی متفاوت در مورد این که تریدر کیست ذکر شده است؛ اما واقعاً به چه کسی تریدر می‌گویند و او قرار است چه کاری را انجام دهد؟

به عبارت ساده تریدر یا معامله‌گر به شخصی می‌گویند که می‌تواند به‌صورت حرفه‌ای، تخصصی و تجربی، در یک حوزه مشخص خریدوفروش انجام دهد و بر مبنای این پروسه، به درآمد و سود می‌رسد. او روندهای مختلف بازار، زمان‌های زیان و سود، نمودارها، تجربیات، بازارهای دقیق مالی، اندیکاتورهای تخصصی، تحلیل‌ها را بررسی کرده و در نهایت اقدام به خرید می‌کند. پس از مدت‌زمان معینی، در عرض چند دقیقه، ساعت، روز، ماه یا حتی سال، آن‌ها را به فروش می‌رساند. حال این که چه چیزی می‌خرد یا می‌فروشد، به حوزه فعالیتش بستگی دارد که ما در بیتمینو بیشتر روی تریدر ارز دیجیتال و بازار فارکس و جهانی تمرکز خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی ما به شما در بیتمینو: بهترین تریدرهای ایران چه کسانی هستند؟ (تریدر های ایرانی)

دسته‌بندی تریدرهای فعال در بازار

دسته‌بندی تریدرهای فعال در بازار

بعد از پاسخ به این سوال که تریدر کیست؛ اجازه دهید که با انواع آن آشنا شویم.

تریدرهای در دسته‌ها یا انواع مختلفی قرار دارند. دسته‌بندی معاملاتی که یک معامله‌گر فنی به آن تعلق دارد به شخصیت، سرمایه و افق زمانی آن‌ها برای داشتن موقعیت بستگی دارد.

دسته‌های تریدر عبارت‌اند از:

تریدرهای نوسانی

تریدرهای نوسانی با معاملاتی مشخص پیش می‌روند که بیش از یک روز و به‌طورکلی تا چند هفته یا چند ماه ادامه دارند. آنها علاقه‌مند به گرفتن حرکات قابل‌توجه در بازار هستند که اغلب برای روزها یا حتی هفته‌ها طول می‌کشد.

به دلیل ماهیت آن، تریدرهای نوسان اغلب به بازه‌های زمانی ساعتی و 4 ساعته برای انجام معاملات خود مراجعه می‌کنند. اگرچه ممکن است بازه‌های زمانی دیگر همان کالا را بررسی کنند تا دید واضح‌تری از بازار داشته باشند، اما شما آنها را بیشتر در این دو بازه زمانی خواهید یافت. در پاسخ به سوال تریدر کیست گفتیم که مبنای بررسی بازار، تخصص و تجربه است.

معاملات نوسانی به زمان زیادی در نمودار نیاز ندارد؛ بنابراین تریدرهایی که مشغول کارهای دیگر هستند ممکن است این روش را ترجیح دهند.

تریدرهای پوزیشن یا موقعیتی

تریدرهای موقعیت، تریدرهای بلندمدت هستند. آنها معاملاتی را انجام می‌دهند که ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد. وارن بافت یک معامله‌گر موقعیت است که دوست دارد در مدت‌زمان طولانی موقعیت داشته باشد و روندهای بزرگ را به دست آورد.

تریدرهای موقعیت در درجه اول نگران نوسانات قیمت کوتاه‌مدت جزئی در نمودار نیستند. در عوض، آنها در حال معامله با ماه‌ها یا حتی سال‌ها هستند.

تایم فریم‌های روزانه، هفتگی و ماهانه موردعلاقه تریدرهای موقعیت هستند. همچنین، معاملات موقعیت حتی به زمان کمتری در نمودار نسبت به معامله‌گران نوسانی نیاز دارد.

تریدرهای روز

تریدرهای روزانه می‌خواهند معاملات را در یک روز معاملاتی شروع و پایان دهند. برخی از تریدرهای روز حتی هر معامله باز را در پایان ساعات معاملاتی خود می‌بندند؛ زیرا نمی‌خواهند یک‌شبه باز بگذارند.

تریدرهای روز به‌سرعت تصمیم می‌گیرند و باید به‌سرعت فکر و محاسبه کنند. آنها معمولاً از فریم‌های زمانی از نمودار 1 دقیقه تا 1 ساعت استفاده می‌کنند.

اسکالپرها

اسکالپرها معامله‌گرانی هستند که سعی می‌کنند از معاملات کوچک، سودهای سریع زیادی جمع کنند که فقط چند دقیقه و گاهی حتی چند ثانیه طول می‌کشد. آنها برخلاف تریدرهای موقعیت یا نوسانی، به حرکت‌های بزرگ اهمیتی نمی‌دهند.

تریدرهای اسکالپ معاملات خود را بر اساس انباشت بسیاری از معاملات بدون توجه به روند کلی بازار استوار می‌کنند. نمودارهای 5، 10 و 30 ثانیه‌ای به همراه تایم فریم‌های 1 دقیقه‌ای، 3 دقیقه‌ای و 5 دقیقه‌ای بیشتر برای اسکالپرها استفاده می‌شوند.

تریدرهای آلگو

وقتی برای شما سوال می‌شود که تریدر کیست و چرا در مورد آن صحبت می‌شود، لازم است که پس از تعریف عمومی، با انواع آن آشنا شوید.

درحالی‌که بازارهای مالی چندین دهه است که وجود دارند، تریدرهای الگوریتمی (تریدرهای الگوریتم) فقط به‌اندازه چند سال پیش جدید هستند.

تریدرهای Algo برای انجام معاملات از جانب خود به الگوریتم‌های کامپیوتری متکی هستند. این تریدرهای ممکن است اطلاعات زیادی در مورد بازارهای مالی که معامله می‌کنند نداشته باشند، اما برای انجام معاملات خود به کامپیوتر اعتماد دارند.

این دسته‌بندی‌ها محدودکننده نیستند. یک معامله‌گر می‌تواند هرطور که بخواهد از یکی به دیگری تغییر مکان دهد. باز هم بیشتر به شخصیت معامله‌گر و مجموعه مهارت‌های طبیعی خلاصه می‌شود.

آیا تریدری می‌توانند شما را ثروتمند کنند؟

اما مزیت تریدر یا معامله‌گری چیست؟ به طبع این سوال پاسخ‌های زیادی دارد، اما یکی از مهم‌ترین موارد آن، عدم نیاز به جابه‌جایی مکانی، امکان انجام پروسه‌ها صرفاً با یک سیستم کامپیوتری و استهلاک به‌مراتب کم‌تر است.

تجارت می‌تواند شما را ثروتمند کند، درست مانند بسیاری از مشاغل یا حرفه‌ها. بااین‌حال، همه در تجارت ثروتمند نخواهند بود. در واقع، آمار معامله‌گرانی که در معاملات شکست‌خورده‌اند، بیشتر از کسانی است که موفق شده‌اند. تسلط بر تجارت زمان زیادی را می‌طلبد، زیرا قبل از اینکه بتوانید از تجارت پول درآورید، مهارت‌های زیادی را برای توسعه نیاز دارد و تجارت بسیار مخاطره‌آمیز است؛ بنابراین مهم است که تمام ریسک‌های موجود در معامله را درک کنید، به‌ویژه در مورد بازارهایی که معامله می‌کنید.

معامله‌گران در سال چقدر درآمد دارند؟

سخت است که بگوییم یک معامله‌گر در سال چقدر درآمد دارد؛ زیرا عوامل زیادی مانند سرمایه و میزان سرمایه‌گذاری، مهارت معاملاتی، ابزارهای معاملاتی و بسیاری موارد دیگر دخیل هستند.

دو معامله‌گر ممکن است سهام آمازون را هم‌زمان و با قیمت یکسان خریداری کنند، اما ممکن است یکی سهام بیشتری نسبت به دیگری خریداری کند. همچنین، ممکن است یکی از اهرم‌ها استفاده کند که به آنها امکان می‌دهد به طور بالقوه بیشتر از دیگری که معامله اهرمی نمی‌کند، سود ببرد و برای هر معامله‌گر، ضرر یا سود متفاوت خواهد بود.

به‌هرحال اهرم، مبلغ اضافی است که کارگزار به شما وام می‌دهد تا معاملاتی را انجام دهید که سرمایه شما معمولاً قادر به پوشش آن نیست؛ بنابراین سود یا ضرر بالقوه شما را افزایش می‌دهد. به‌طورکلی معامله‌گران جوان در بانک‌های بزرگ در چند سال اول 200 تا 300 هزار دلار در سال درآمد دارند، اما بسیاری از معامله‌گران برتر بانکی ده‌ها میلیون دلار در سال درآمد دارند.

روش‌های معامله و ترید در بازارهای مالی

روش های معامله و ترید در بازارهای مالی

درحالی‌که ما در مورد چگونگی کسب درآمد معامله‌گران بحث کرده‌ایم، این مقاله ناقص خواهد بود اگر نگاهی اجمالی به نحوه تصمیم‌گیری معامله‌گران در مورد خرید یا فروش ارائه نکنیم.

این موضوع ما را به روش‌های مختلفی برای معامله در بازارهای مالی می‌رساند.

دو روش اصلی تجزیه‌وتحلیل معاملات برای معامله‌گران وجود دارد، صرف‌نظر از اینکه معامله سهام، فارکس، آتی، کریپتو یا اختیار معامله هستند. این روش‌های معاملاتی عبارت‌اند از:

 1. تحلیل بنیادی
 2. تحلیل فنی
 3. تحلیل احساسات
 4. تجزیه‌وتحلیل مبتنی بر جریان

اما هرکدام به چه معناست؟

1. تحلیل بنیادی

تجزیه‌وتحلیل بنیادی در درجه اول روی اقتصاد کلان متمرکز است تا تعیین کند که آیا سهام یا ارز، افزایش و کاهش خواهد یافت یا خیر؟

برای یک سهام، این موضوع می‌تواند شامل نگاه‌کردن به ارقام سود در یک دوره زمانی، وضعیت مالی یک شرکت، نسبت قیمت به سود یا بسیاری از متغیرهای اقتصادی دیگر در پشت عملکرد شرکت برای تعیین ارزش آن و اینکه آیا باید قیمت بالاتری داشته باشد یا پایین‌تر موثر است.

2. تحلیل فنی

تجزیه‌وتحلیل تکنیکال روشی است که بر استفاده از نمودارها و قطعات فنی اطلاعات متمرکز است تا تعیین کند که آیا زیربنای قیمت پایین است یا بیش از حد بالاست (به این معنی که باید در طول زمان افزایش یا کاهش یابد). وقتی از شما سوال شد که تریدر کیست باید تمامی مفاهیم فعالیتی او را بدانید که تحلیل فنی یکی از آن‌هاست.

تجزیه‌وتحلیل فنی شامل استفاده از نمودارهای قیمتی زیربنا در «فریم‌های زمانی» مختلف از نمودارهای 1 دقیقه‌ای (برای معاملات روزانه) تا نمودارهای هفتگی یا ماهانه (برای معاملات بلندمدت) است.

معامله‌گرانی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، می‌توانند از استراتژی‌هایی با استفاده از عمل قیمت، شاخص‌ها و سایر روش‌های فنی استفاده کنند تا تعیین کنند جهت و قیمت بعدی برای کالای اساسی «محتمل‌تر» است.

درحالی‌که ما تجزیه‌وتحلیل تکنیکال را به‌عنوان بخشی از “اطلاعات” برای تصمیم‌گیری معاملات مهم می‌دانیم، از طرفی احساس می‌کنیم که به‌خودی‌خود ناقص هم می‌تواند باشد.

در بیتمینو بخوانید : بهترین تریدرهای جهان را بشناسید

3. تحلیل احساسات

تجزیه‌وتحلیل احساسات شامل استفاده از “احساس” (یا تصور) کلی زیربنا برای تعیین اینکه اکثر معامله‌گران به‌احتمال زیاد چه کاری را با موضوع اصلی انجام می‌دهند (خرید یا فروش آن) انجام می‌شود.

این مورد می‌تواند شامل استفاده از مجموعه‌های داده‌ای مانند رسانه‌های اجتماعی (اشاره‌های مثبت در مقابل منفی)، تعداد افرادی که در مورد موضوع اصلی صحبت می‌کنند یا نوشتند، گزارش‌های «تعهد معامله‌گران» برای ارزهای فارکس و موارد دیگر باشد. این رویکرد یک رویکرد «گشتالت» را برای معامله‌گران اتخاذ می‌کند، با این فرض که آنچه بیشتر موردبحث یا صحبت است، به‌احتمال زیاد تغییر می‌کند.

4. تجزیه‌وتحلیل مبتنی بر جریان

تجزیه‌وتحلیل مبتنی بر جریان شامل بررسی مجموعه‌داده‌هایی است که به معامله‌گران اطلاعاتی در مورد جریان سفارش‌های بازار می‌دهد. این روش می‌تواند شامل بررسی حجم سهام معامله‌شده، سود باز و حجم گزینه‌های معامله‌شده، بررسی زمان و فروش، سطح 2 یا سایر اشکال تجزیه‌وتحلیل جریان باشد.

در چشم‌انداز کلی، این مهم‌ترین روش برای تجزیه‌وتحلیل بازار و تصمیم‌گیری خریدوفروش است؛ اما چرا؟

زیرا تمام اشکال اطلاعاتی که برای تصمیم‌گیری در مورد خریدوفروش استفاده می‌شود باید در نهایت به یک سفارش تبدیل شود (سفارش خرید یا فروش). هنگامی که آن سفارش «واقعی» شد (به معنای فعال‌شدن در بازارها) بخشی از کل مجموعه سفارش‌ها می‌شود. با این تفاسیر پس حالا می‌توانیم بگوییم که تریدر کیست و چگونه می‌تواند موفق شود.

جریان سفارش تنها وجه مشترک همه مدل‌های مختلف است. همه آنها باید از کانال تبدیل‌شدن به سفارش خرید یا فروش عبور کنند و جریان سفارش جمعی در بازارها نزدیک‌ترین محرک قیمت است؛ بنابراین، اگر این محرک «تقریبی» است، پس نزدیک‌ترین مشتق است که ما باید بدانیم چگونه عملکرد قیمت در نمودارهای ما در طول زمان بالا و پایین می‌رود.

بنابراین، ما این مدل را ترجیح می‌دهیم صرفاً به این دلیل که مهم نیست که یک معامله‌گر به چه دلیل چیزی را خرید یا فروخت (خواه از نظر فنی، اساساً مبتنی بر احساسات یا مبتنی بر جریان باشد)، وجه مشترک همه آنها این است؛ همه آنها به نظمی تبدیل می‌شوند که بخشی از جریان می‌شود. ازاین‌رو روش‌شناسی ما بر جریان‌هایی تمرکز می‌کند که بازار را هدایت می‌کنند (بدون توجه به دلیل آنها) و سپس به آن نگاه می‌کند تا تعیین کند قیمت چگونه حرکت خواهد کرد.

ویژگی‌های یک تریدر موفق چیست؟

ویژگی‌های یک تریدر موفق چیست؟

سوال مهم، اساس کسب موفقیت تریدر چیست؟ پیش‌ازاین، در این مقاله در مورد این که تریدر کیست و به چه کسی اطلاق می‌شود صحبت کردیم؛ اما حالا لازم می‌دانیم در مورد ویژگی‌های یک معامله‌گر موفق هم بگوییم:

انتظار می‌رود که تریدر موفق:

 1. پیش‌بینی و درنظرگرفتن تمامی احتمالات بازار را سرلوحه کار خود قرار دهد.
 2. تمرکز صد خود را روی فعالیت تریدری گذاشته باشد.
 3. با اصول پایه، استاندارد، تخصصی و حرفه‌ای بازار آشنا شود.
 4. بی‌گدار به آب نزند.
 5. شخصیتی منعطف و ریسک‌پذیر داشته باشد.
 6. به برنامه‌ای که ساخته و پیش برده پایبند باشد.
 7. دنبال حضور در بازارهای مالی دیگر نیز باشد.
 8. سابقه معاملات خود را ثبت کرده و از تمامی روش‌های تحلیل استفاده کند.

تفاوت تریدر و سرمایه‌گذاری چیست؟

تفاوت تریدر و سرمایه‌گذاری چیست؟

تفاوت‌های میان ترید و سرمایه‌گذاری زیاد است؛ در جدول زیر در مورد مهم‌ترین آن‌ها صحبت خواهیم کرد:

سرمایه‌گذاری تریدری
ریسک و درگیری کمتر است؛ زیرا سهام برای مدت طولانی‌تری نگهداری می‌شود و فراز و نشیب‌های مختلف بازار را از بین می‌برد. ریسک بالاست؛ زیرا معامله‌گران از اهرمی استفاده می‌کنند که می‌تواند سرمایه سرمایه‌گذاری شده را حتی با تغییرات جزئی قیمت‌ها تحت‌تأثیر قرار دهد.
نوسانات بازار در کوتاه‌مدت تأثیر کمی بر سرمایه‌گذاری‌ها دارد، زیرا سرمایه‌گذاران آماده هستند تا آن را برای دوره‌های طولانی حفظ کنند. معاملات شامل سرمایه‌گذاری روی حرکات کوچک قیمت می‌شود و اگر قیمت شروع به حرکت در جهت مخالف کند و معامله‌گر از دستور توقف ضرر استفاده نکرده باشد، می‌تواند زیان زیادی ایجاد کند.

جمع‌بندی تریدر کیست و چگونه تریدری موفق شویم؟

در این مقاله در خصوص این که تریدر کیست صحبت کردیم و به این موضوع پرداختیم که تریدرها، در واقع خریدار و فروشنده‌هایی هستند که از این راه به سود می‌رسند. عموم فعالیت آن‌ها در بازارهای مالی دیجیتال است. البته این روزها صرف تعریف «تریدر کیست» مختص به افرادی است که در بازارهای مالی تحت اینترنت فعالیت می‌کنند.

اما به‌هرحال تریدرها انواع مختلفی دارند و می‌توانند با روش‌های مختلف تحلیل، داده‌های آماری و زمانی را با هم مقایسه و به سوددهی‌های مالی در بحث خرید یا فروش برسند.

در بیتمینو بخوانید :

سوالات متداول:

1) ثروتمندترین معامله گر روز کریپتو کیست؟

برترین میلیاردرهای رمزنگاری در سال 2022
 • چانگ پنگ ژائو چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار و مدیر عامل بایننس، با دارایی خالص ۶۵ میلیارد دلار، در صدر فهرست ثروتمندترین ارزهای دیجیتال قرار دارد.
 • سام بنکمن-فرید
 • برایان آرمسترانگ
 • گری وانگ
 • کریس لارسن
 • کامرون و تایلر وینکلووس
 • سانگ چی هیونگ
 • بری سیلبرت

2) بیشترین بیت کوین متعلق به چه کسی است؟

کریس لارسن یکی دیگر چهره‌های شناخته شده در عرصه ارزهای دیجیتال است که ریپل را در کنار جید مک‌کالب بنیان‌گذاری کرده است. او همچنان رئیس اجرایی این شرکت است. قبل از ظهور ارز دیجیتال، لارسن یکی از بنیانگذاران وام دهنده آنلاین وام مسکن الکترونیکی بود که بعداً به یاهو فروخته شد.

3) چند میلیاردر کریپتو وجود دارد؟

19 میلیاردر ثروت خود را در دنیای ارزهای دیجیتال به دست آورده‌اند. از این افراد می‌توان به ایلان ماسک اشاره کرد که با صعود Dogecoin، نوآوری‌های Web3 و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، تا نوسانات وحشیانه در بیت‌کوین و دیگر توکن‌های رمزنگاری شده توانست ثروت قابل توجهی را بدست آورد.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه