ترید و معامله گری

معاملات اسپات چیست؟ – بررسی کامل اسپات تریدینگ (Spot Traiding)

این روزها سرمایه گذاری در بازارهای مالی به خصوص بازار ارزهای دیجیتال و فارکس به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده است. در این بازارها روش‌های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به معاملات فیوچرز، اهرم، استیک، استخراج ارزهای دیجیتال اشاره کرد. اما در میان آن‌ها، معاملات اسپات یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کسب سود است. اما چقدر در مورد اسپات (Spot Traidin) می‌دانید؟ برای پاسخ به این سوال قصد داریم در این نوشته مفهوم اسپات چیست را به طور کامل بررسی کرده و اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهیم.

برای درک بهتر Spot Traiding و تفاوت آن با سایر روش‌ها، برخی از اصطلاحات را توضیح داده‌ایم. توصیه می‌کنیم حتما این موارد را مطالعه کنید.

ترید چیست؟

اولین اصطلاحی که برای درک مفهوم اسپات باید یاد بگیرید، ترید است. ترید (Trade) یا معامله‌گری یک مفهوم اقتصادی بوده و به خرید و فروش انواع کالا و خدمات گفته می‌شود. فرایند ترید دو حالت دارد. در حالت اول خریدار پول را به فروشنده داده و در مقابل خدمت یا کالایی را دریافت می‌کند. حالت دوم که معمولا در مقیاس بزرگ انجام می‌شود، دو طرف معامله کالا یا خدمات را با یکدیگر مبادله می‌کنند. در بازارهای مالی نیز کالای مورد معامله می‌تواند ارز دیجیتال، اوراق قرضه، جفت‌ارزها، سهام شرکت‌ها، قراردادهای آتی یا قرارداد اختیار باشد. پس می‌توان نتیجه گرفت ترید قدمتی به تاریخ انسان دارد و مفهوم جدیدی نیست.

در حال حاضر واژه Trade معمولا به معاملات کوتاه مدت گفته می‌شود. زیرا در بازارهای مالی افراد در بازه‌های کوتاه مدت معامله می‌کنند. اما در حقیقت این تعریف جامع و کامل نیست. زیرا ترید می‌تواند در بازه‌های زمانی مختلف انجام شود. به افرادی که در بازارهای مالی برای خود یا به نمایندگی از سایر افراد، دارایی‌ها را خرید و فروش می‌کنند، تریدر گفته می‌شود. هدف این افراد از انجام معاملات کسب سود است. به همین دلیل دارایی را در قیمت پایین خریده و در قیمت بالا به فروش می‌رساند.

معاملات اسپات چیست؟

معاملات اسپات

به خرید و فروش مستقیم انواع دارایی‌ها به صورت نقدی، معاملات اسپات (Spot Traiding) گفته می‌شود. این خرید و فروش می‌تواند شامل انواع دارایی‌های مختلف مثل ارزهای دیجیتال، جفت ارزها، اوراق قرضه و… باشد. در این نوع معامله انتقال دارایی معمولا به صورت فوری اتفاق می‌افتد. در واقع معاملات اسپات ساده‌ترین نوع معامله بوده و با نام بازارهای نقدی نیز شناخته می‌شود. زیرا بر خلاف بازارهای فیوچرز، انتقال دارایی و پرداخت هزینه در همان زمان انجام می‌شود. به‌عنوان مثال شما اگر شما 28 هزار دلار پول پرداخت کنید، یک بیت کوین به دست آورده و مالک آن خواهید شد.

در بیتمینو بخوانید:

به همین دلیل در معاملات اسپات تنها می‌توانید از دارایی خود استفاده کنید و امکان استفاده از ابزارهایی مثل اهرم یا مارجین وجود ندارد. صرافی‌های متمرکز با تامین امنیت و فراهم کردن محیطی مناسب، شرایطی را به وجود آورده‌اند تا خریداران و فروشندگان بتوانند معاملات خود را انجام دهند. این صرافی‌ها در قبال خدمات خود، کارمزدی را دریافت می‌کنند. البته در نوع خاصی از بازار اسپات، این واسطه هم حذف می‌شود.

در نهایت می‌توان گفت معاملات اسپات بسیار ساده بوده و شما کالا یا سهام را خریداری کرده و بعد از مدتی با قیمت بالا به فروش می‌رسانید. (درست مثل کاری که در بازار بورس ایران انجام می‌شود).

بازار اسپات چیست؟

به بازاری که معاملات اسپات در آن انجام می‌شود، بازار Spot گفته می‌شود. در حقیقت این بازار به افراد کمک می‌کند تا به دارایی‌های مختلف دسترسی داشته و آن‌ها را خریداری کنید. به‌عنوان مثال با ورود به بازار اسپات ارزهای دیجیتال می‌توانید رمز ارز مورد نظر را با قیمت لحظه‌ای خریداری کرده و مالک آن شوید. معمولا معاملات این بازار به کمک پول‌های فیات (دلار، پوند، یورو و…) انجام می‌شود. البته امکان معامله به صورت مستقیم بین خریدار و فروشنده در خارج از بازار اسپات و صرافی‌ها نیز وجود دارد.

قیمت اسپات چیست؟

به قیمت فعلی در زمان پرداخت و تحویل کالا، قیمت اسپات گفته می‌شود. این قیمت با پرشدن سفارش‌های خریداران و فروشندگان به طور مداوم به‌روزرسانی شده و تغییر می‌کند. در واقع می‌توان گفت این قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا است. به همین دلیل امکان دارد قیمت اسپات پایین‌تر یا بالاتر از ارزش ذاتی کالا باشد. بنابراین نرخی که کالا بر طبق آن معامله می‌شود، قیمت لحظه‌ای خواهد بود. بعد از ورود به بخش اسپات در صرافی‌ها، می‌توانید قیمت اسپات را مشاهده کرده و سفارش خرید یا فروش را ثبت کنید.

برای مشاهده قیمت ارز های دیجیتال کلیک کنید

آشنایی با معاملات اسپات در بازار فارکس

معاملات اسپات در فارکس

فارکس یا Foreign Exchange از معروف‌ترین بازارهای مالی در جهان است که جفت ارزها در آن معامله می‌شود. در این بازار افراد می‌توانند جفت‌ارزها را در قیمت اسپات با یکدیگر مبادله کنند. به‌عنوان مثال اگر تریدر پیش‌بینی کند که ارزش یورو نسبت به دلار در جفت ارز EUR/USD بیشتر می‌شود، نسبت به خرید آن اقدام می‌کند. در حالت عکس نیز می‌تواند جفت ارز EUR/USD را بفروشد.

معاملات اسپات در بازار ارزهای دیجیتال

معاملات اسپات در ارزهای دیجیتال

در بازار کریپتوکارنسی نیز معاملات اسپات مانند سایر بازارهای مالی انجام می‌شود. به این صورت که معامله‌گر ارز مورد نظر را خریداری کرده و منتظر می‌ماند تا قیمت آن افزایش پیدا کند. از آنجایی معامله اسپات در رمز ارزها ساختار بسیار ساده‌ای دارد، انجام آن برای افراد مبتدی راحت است.

لیکوئید شدن در معاملات اسپات

به فرایند فروش دارایی‌ها برای کم کردن میزان ضرر در زمان‌هایی که بازار سقوط می‌کند، لیکوئید شدن گفته می‌شود. البته در بازار کریپتوکارنسی، اصطلاح لیکوئید شدن به بسته شدن اجباری یک معامله به دلیل از دست رفتن همه سرمایه یا بخشی از آن به کار می‌رود. در واقع لیکوئید زمانی اتفاق می‌افتد که در معامله اهرم، حاشیه سود یا مارجین کاهش پیدا کرده و تریدر متضرر شود. معمولا صرافی‌ها در این مواقع به طور خودکار معامله را می‌بندند.

فرض کنید شما 200 دلار سرمایه دارید و با اهرم 100 معامله می‌کنید. در این حالت اگر قیمت‌ها سقوط کرده و سرمایه شما به 70 دلار برسد، صرافی معامله شما را می‌بندد تا همه سرمایه‌تان از دست نرود. در اصلاح به این کار لیکوئید شدن می‌گویند.

لیکوئید شدن به دو شکل انجام می‌شود:

  • لیکوئید کلی: اگر سقوط قیمتی شدیدی در بازار رخ دهد، تریدر همه سرمایه خود را از دست می‌دهد.
  • لیکوئید جزئی: در صورتی که معامله در سریع‌ترین زمان بسته شود، معامله‌گر بخشی از سرمایه خود را از دست خواهد داد‌.

از آنجایی که در معاملات اسپات از اهرم استفاده نمی‌شود، ارزش دارایی‌هایتان صفر نخواهد شد. به طور مثال اگر یک بیت کوین داشته باشید، حتی اگر قیمت سقوط کند، بازهم صفر نمی‌شود. بنابراین در اسپات، لیکوئید شدن وجود ندارد.

فیوچرز چیست؟

فیوچرز چیست

فیوچرز یا آتی به معاملاتی گفته می‌شود که در زمان حال یا گذشته بین دو نفر انجام شده و زمان سررسید آن در آینده است. در این معاملات دارایی می‌تواند انواع فلزات گران‌بها، ارز دیجیتال، کامودیتی‌ها و… باشد که در زمان تعیین شده و با قیمت مشخص معامله می‌شود. این نوع معامله به افراد کمک می‌کند تا در برابر بی‌ثباتی بازار محافظت شوند. همچنین مطمئن هستند که در زمان خاص، کالا را با قیمت تعیین شده به دست خواهند آورند.

فرض کنید می‌خواهید تا 6 ماه آینده یک ساختمان بسازید. حال برای انجام اینکار به 10 هزار میلگرد نیاز دارید. اگر شما خرید میلگرد را به تعویق بیندازید، احتمالا قیمت آن بالا خواهد رفت و در نهایت پول کم می‌آورید. بنابراین برای مدیریت هزینه‌ها و در امان ماندن از افزایش قیمت‌ها، معامله فیوچرز انجام می‌دهید.  به این صورت که شما با یک کارخانه میلگرد سازی قرارداد امضا می‌کنید که زمان مشخص و با قیمت تعیین شده، میلگرد مورد نیاز را تحویل بگیرید. پس اگر قیمت هر میلگرد 50 هزار تومان باشد، شما در 2 ماه آینده با همان 50 هزار تومان میلگرد را خریداری خواهید کرد.

بعد از اینکار اگر قیمت میلگرد افزایش پیدا کند، شما هیچ پول اضافی پرداخت نخواهید کرد. از طرفی صاحب کارخانه با پول دریافتی از شما می‌تواند تولید خود را افزایش دهد. دقت داشته باشید که خریدار هزینه را در هنگام عقد قرارداد پرداخت می‌کند. ولی کالا را در آینده دریافت خواهد کرد. در حالت کلی می‌توان گفت معاملات فیوچرز به دو منظور انجام می‌شود.

  1. پوشش ریسک
  2. سفته‌بازی

تفاوت معاملات فیوچرز با معاملات اسپات

حال که با تعریف هر کدام از این معاملات آشنا شدید، نوبت به بررسی تفاوت آن‌ها می‌رسد. در معاملات اسپات شما همزمان با پرداخت هزینه، کالای مورد نظر را دریافت می‌کنید. به‌عنوان مثال اگر معامله فروش داشته باشید، در همان لحظه‌ای که پول را تحویل می‌گیرید باید کالا را به خریدار تحویل دهید. در این حالت فقط با بالا رفتن قیمت کالا سود به دست می‌آید. به همین دلیل به این بازار، بازار یک‌طرفه نیز گفته می‌شود. یعنی فقط در صورتی سود به دست می‌آید که قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

اما در معاملات فیوچرز، شما در هر دو حالت یعنی بالا و پایین رفتن قیمت می‌توانید سود کنید. در حقیقت همه چیز بستگی به دانش اقتصادی شما دارد. فرض کنید شما با تحلیل‌های خود متوجه شدید که قیمت بیت کوین در 3 ماه آینده افزایش پیدا خواهد کرد. اما نفر دیگر نظری کاملا مخالف با شما دارد. در این حالت شما می‌توانید یک معامله خرید (long position) باز کنید. پس اگر بازار بر طبق پیش‌بینی شما پیش برود، سود خوبی به دست خواهید آورد. در غیر اینصورت شما متحمل ضرر خواهید شد و حتی امکان دارد سرمایه خود را از دست دهید. اما در معاملات اسپات سرمایه شما هیچ ‌وقت به صفر نمی‌رسد.

چطور در بازار اسپات معامله کنیم؟

روش معامله در بازار اسپات

مرحله اول برای ورود به بازار اسپات، خرید یک دارایی است. توصیه می‌کنیم افراد مبتدی برای معاملات اسپات حتما از صرافی‌های معتبر استفاده کنند. با ثبت‌نام در این صرافی‌ها می‌توانید قیمت‌ها را رصد کرده و دارایی مورد نظر را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن دارایی و انجام بررسی‌های لازم، باید قیمت پیشنهادی خودتان را ثبت کرده و منتظر بمانید معامله انجام شود. همچنین در صورتی که مقداری دارایی ارز دیجیتال دارید، می‌توانید آن را به رمز ارز دیگری تبدیل کنید. در برخی از صرافی‌ها انجام اینکار تنها با ثبت یک سفارش اسپات امکان‌پذیر است.

ثبت سفارش در صرافی‌ها برای معاملات اسپات به دو صورت امکان‌پذیر است.

۱. خرید و فروش با قیمت مارکت (Spot market order): در این حالت دارایی تریدر با قیمت لحظه‌ای بازار معامله می‌شود. بنابراین منتظر نمی‌ماند تا قیمت به یک رقم خاصی برسد. شما فقط باید حجم دارایی که قصد معامله آن را دارید مشخص نمایید. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت در زمان انجام سفارش تغییر نکند. در صورتی هم که مشتری کافی برای دارایی تعیین شده وجود نداشته باشد، بخشی از آن معامله شده و الباقی با قیمت متفاوت به فروش خواهد رفت.

۲. معامله در قیمت خاص (Spot market Limit): در این روش معامله‌گر قیمت خاصی را برای دارایی خود مشخص کرده و منتظر می‌ماند تا قیمت به آن مقدار برسد.

هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. پس باید با توجه به استراتژی خود یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید‌.

سفارش استاپ لیمیت (Stop limit) در معاملات اسپات به چه صورت است؟

استاپ لیمیت سفارشی است که از ترکیب دو سفارش Stop و Limit به وجود آمده است. تریدرها با استفاده از این این روش کنترل بیشتری روی سفارش‌های خود دارند. برای درک بهتر لازم است سفارش استاپ را کمی بیشتر توضیح دهیم. Stop نوعی سفارش است که تریدرها برای جلوگیری از ضرر در معاملات از آن استفاده می‌کنند. یعنی در صورتی که پیش‌بینی معامله‌گر درست نباشد، دارایی به فروش می‌رسد تا جلوی ضرر گرفته شود. در سفارشات استاپ، قیمت را تریدر تعیین نمی‌کند، بلکه به بهترین قیمت موجود به فروش می‌رسد.

اما در معاملات لیمیت، قیمت توسط معامله‌گر مشخص می‌شود. بنابراین تریدرها با ثبت سفارش استاپ لیمیت، از خاصیت هر دو سفارش به طور همزمان برای کاهش ریسک استفاده می‌کنند. در این نوع سفارشات، تا زمانی که شرط قیمت محقق نشده، دارایی به فروش نخواهد رفت.

آشنایی با سفارش OCO در Spot Traiding

One Cancels The Other که مخفف آن می‌شود OCO، یک نوع روش خاص سفارش در برخی از صرافی‌ها مثل بایننس است. در این روش به طور همزمان دو سفارش ثبت می‌شود که اگر یکی فعال شد، دیگری به طور خودکار کنسل خواهد شد. به نوعی این روش ترکیبی  از استاپ لیمیت و لیمیت اوردر است. در سفارش OCO در قسمت Price، قیمت، در بخش Stop، شرط قیمت و در قسمت Limit، قیمت ثبت سفارش مشخص می‌شود. با اینکار می‌توان به طور همزمان حد ضرر و حد سود را به طور همزمان تعیین کرد.

اردر بوک چیست؟

اردر بوک به لیست سفارشات بازِ خرید یا فروش گفته می‌شود که برای هر دارایی یا ارز توسط معامله‌کنندگان در بازار ثبت شده است. در واقع این لیست نشان‌دهنده میزان عرضه و تقاضا برای یک دارایی بوده و تا زمانی که شخصی آن را قبول یا لغو نکند، در لیست باقی خواهد ماند. در اردر بوک حجم معاملات و قیمت هر دو طرف سفارش نشان داده می‌شود.

آشنایی با مفهوم bid و ask

مفهوم bid و ask

یکی از اصطلاحاتی که در بازار اسپات باید با آن آشنا شوید، مفهوم ask و bid است. همانطور که می‌دانید لیست سفارشات در معاملات اسپات از دو بخش خرید و فروش تشکیل شده است. در بخش خرید، قیمت‌ها از بیشتر به کم دسته‌بندی شده است. یعنی اولین سفارش در لیست خرید، بالاترین قیمتی است که یک فرد حاضر است برای خرید دارایی پرداخت کند. در اصطلاح به قیمت پیشنهادی از طرف خریدار، Bid گفته می‌شود.

اما در لیست سفارشات تقریبا عکس این قضیه اتفاق می‌افتد. یعنی اولین سفارش، پایین‌ترین قیمتی است که یک فروشنده حاضر است دارایی خود را بفروشد. در این لیست نیز به قیمت پیشنهادی فروشنده، ask می‌گویند.

زمانی که قیمت ثبت شده در لیست‌ها با یکدیگر مطابقت پیدا کنند، سفارش انجام می‌شود. این مطابقت در واقع نشان‌دهنده توافق خریدار و فروشنده است. پس از انجام سفارش نیز دارایی‌های فروشنده به خریدار منتقل خواهد شد.

چطور بفهمیم قدرت نقدشوندگی بازار اسپات چقدر است؟

در صورتی که اختلاف قیمت بین Ask و Bid کم باشد، یعنی نقدشوندگی بازار زیاد است. اما اگر اختلاف بین این دو بیشتر باشد، باعث ایجاد صف فروش می‌شود. در اصطلاح به میزان اختلاف بین پایین‌ترین قیمت فروش و بالاترین پیشنهاد خرید، اسپرد (Spread) می‌گویند.

بررسی عمق بازار در معاملات اسپات

با بررسی لیست سفارشات خرید و فروش می‌توان متوجه شد که بازار دست چه کسانی است؛ خریداران یا فروشندگان. اگر حجم سفارش فروش در یک بازه قیمتی بیشتر باشد، نشان می‌دهد قیمت در ناحیه مقاومت است. اما اگر تعداد خرید در یک بازه قیمتی بیشتر شود، احتمالا ناحیه حمایت را نشان می‌دهد. البته دقت داشته باشید که تنها با بررسی لیست سفارشات نمی‌توان ناحیه حمایت یا مقاومت را تشخیص داد. بلکه باید از سایر ابزارهای تحلیلی نیز استفاده نمایید.

آیا امکان معامله اسپات در صرافی‌‌های غیرمتمرکز (dex) وجود دارد؟

با رشد بازار رمز ارزها و معاملات DeFi، مبادلات مالی دستخوش تغییرات زیادی شد. یکی از این تغییرات به وجود آمدن صرافی‌های غیرمتمرکز بود. در این صرافی‌ها افراد می‌توانند بدون ثبت اطلاعات هویتی، دارایی‌های مختلف را مبادله کنند. به همین دلیل انجام معاملات اسپات در صرافی‌های Dex کمی متفاوت از صرافی‌های متمرکز است. در صرافی‌های متمرکز، دارایی ابتدا به حساب صرافی منتقل شده و سپس به حساب خریدار یا فروشنده واریز می‌شود. اما در صرافی‌های غیرمتمرکز، با کمک گرفتن از قراردادهای هوشمند، دارایی به طور مستقیم از کیف پول معامله‌گران منتقل می‌شود.

در واقع صرافی‌های Dex با ایجاد استخر نقدینگی و بلوکه کردن سرمایه، تبادل در لحظه را امکان‌پذیر می‌کنند. کارمزد دریافتی از طرف آن‌ها نیز بسیار کم (گاهی صفر) و سرعت تراکنش بسیار بالا است. قیمت نیز بر طبق مدل بازارساز و به طور خودکار پیاده‌سازی می‌شود. میزان اعتبار معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز به مقدار دارایی استیک شده آن‌ها در بلاک‌چین بستگی دارد.

کدام استراتژی برای معامله در بازار اسپات مناسب است؟

بهترین استراتژی در معاملات اسپات

معمولا روند تغییرات قیمت در بازارهای مالی توسط نهنگ‌ها و افرادی که سرمایه زیادی دارند، تعیین می‌شود. اما با این وجود تریدرهای خرد نیز می‌توانند از نوسانات بازار استفاده کرده و سود خوبی را به دست آورند. با اینکه روند کلی برخی از دارایی‌ها مثل بیت کوین از زمان پیدایش تا الان صعودی بود، اما اگر استراتژی مناسبی نداشته باشید، نوسانات کوتاه مدت آن می‌تواند ضرر زیادی را به شما وارد کند. به همین دلیل اولین مرحله برای ورود به معاملات اسپات، شناسایی یک دارایی و تحلیل و بررسی آن است. در حالت کلی برای تحلیل دارایی‌ها می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد.

  1. تحلیل فاندامنتال (بنیادی): در این تحلیل، ارزش ذاتی دارایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال در ارزهای دیجیتال باید وایت پیپر، نقشه راه، تیم طراح و پشتیبانی، سابقه ارز، نوع تکنولوژی و سایر موارد تحلیل شود.
  2. بررسی اخبار: موقعیت ارز در بازار، اخبار و حواشی آن نقش بسیار زیادی در رشد یا توقف یک دارایی دارد. پس اخبار مربوطه را حتما دنبال کنید.
  3. تحلیل تکنیکال: در تحلیل تکنیکال، نمودار قیمتی، حجم مبادلات و سایر موارد بررسی می‌شود.

برای یادگیری هر کدام از این روش‌ها، باید مطالعه کرده و در صورت نیاز در دوره‌های آموزشی ثبت‌نام کنید. برای مثال اگر تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید، می‌توانید روند تغییرات قیمت، نقاط تغییر روند از نزولی به صعودی، نقطه ورود و… را پیدا کنید. همچنین با این روش می‌توان حد سود و حد ضرر را برای معاملات مشخص کرد.

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بازار اسپات با سایر بازارها این است که حتی با ساده‌ترین استراتژی نیز می‌توان معامله کرده و سود به دست آورد. اما توصیه می‌کنیم برای ورود به این بازار از سرمایه کم شروع و با کسب سود، آن را به صورت پلکانی افزایش دهید.

مزایایی Spot Traiding

اصلی‌ترین مزیت بازار اسپات، معامله با سرمایه خودتان است. یعنی لازم نیست پول را از جایی دیگر قرض گرفته یا از اهرم استفاده نمایید. این مساله سبب می‌شود تا میزان سود و ضرر به میزان سرمایه‌تان وابسته باشد. درست است که سود کمی دریافت می‌کنید ولی در عوض هنگامی که تغییرات ناگهانی در قیمت رخ می‌دهد، سرمایه شما به طور کامل از بین نمی‌رود. بنابراین با قرار دادن حد ضرر می‌توان میزان ضرر را کاهش داد. حتی اگر حد ضرر را نیز تعیین نکنید، با کمی انتظار، قیمت‌ها احتمالا برگشته و ضرر شما جبران می‌شود. اما در معاملات اهرم این‌چنین نیست. چرا که امکان دارد به خاطر پیش‌بینی اشتباه، همه سرمایه‌تان را از دست دهید.

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث می‌شود افراد تمایل زیادی به انجام معاملات اسپات داشته باشند، شفاف بودن قیمت‌ها به خصوص در بازار ارزهای دیجیتال به خاطر استفاده از بلاک‌چین است. زیرا ریزترین تراکنش‌ها نیز در دفتر ثبت سفارشات درج می‌شود. این اطلاعات به خریداران و فروشندگان کمک می‌کند تا قیمت‌ها را به طور دقیق تحلیل و بررسی کنند. البته در صرافی‌های متمرکز، اطلاعات قراردادهای آتی در اختیار صرافی‌ها بوده و تحلیل معامله‌گران وابسته به اطلاعات دریافتی از آن‌ها است.

آشنایی با محدودیت‌های معامله در بازار Spot

تا اینجا متوجه شدیم که بازار معاملات اسپات نسبت به سایر روش‌ها قابل اعتماد و مطمئن است. بنابراین افراد زیادی می‌توانند در آن معامله کنند. اما با این حال، معاملات اسپات محدودیت‌هایی را برای معامله‌گران حرفه‌ای دارد. اصلی‌ترین محدودیت، امکان معامله با سرمایه اولیه است. در معاملات اهرم و فیوچرز، افراد می‌توانند با چندین برابر سرمایه خود معامله کرده و سود بیشتری را به دست آورند. اما در معاملات Spot شما نمی‌توانید اینکار را انجام دهید. بنابراین اگر سرمایه شما کم باشد، نمی‌توانید سود قابل توجهی را به دست آورید. اما با این وجود بازار اسپات یکی از بهترین گزینه‌ها برای افراد تازه وارد به دنیای ارزهای دیجیتال، فارکس و… است.

برخی از معامله‌گران برای اینکه سبد سرمایه گذاری خود را مدیریت کنند، بخشی از سرمایه را در بازار فیوچرز و اهرم و بخش دیگر را در بازار اسپات قرار می‌دهند. با اینکار اگر در یکی از بازارها ضرر کردند، با سود دیگری آن را جبران می‌کنند.

جمع‌بندی

در نهایت می‌توان گفت معاملات اسپات مشابه با معاملات نقدی است. به این صورت که شما یک دارایی مثل ارز دیجیتال را در زمان مشخص و با کمترین قیمت خریداری می‌کنید. بعد منتظر می‌مانید تا قیمت آن بیشتر شود. به‌عنوان مثال بیت کوین را در قیمت 28 هزار دلار خریداری می‌کنید. سپس با فروش آن در قیمت 28800 دلار، 800 دلار سود به دست می‌آورید. مدت زمان نگهداری هم بستگی به تحلیل‌هایتان دارد؛ از یک ثانیه گرفته تا چند سال. برخی از افراد به صورت روزانه معامله می‌کنند و برخی دیگر دید بلند مدتی دارند.

با اینکه معاملات اسپات ساده است ولی با این وجود توصیه می‌کنیم قبل از ورود به آن آموزش‌های لازم را ببینید. چرا که بدون داشتن دانش اولیه، احتمال دارد ضررهای زیادی را تجربه کرده و از ادامه معامله دلسرد شوید.

در این نوشته سعی کردیم همه نکات مربوط به معاملات اسپات را با شما در میان بگذاریم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد. چنانچه در این رابطه سوالی داشتید، خوشحال می‌شویم آن را با ما مطرح نمایید.

در بیتمینو بخوانید :

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.

نوشته های مشابه