ترید و معامله گری

آموزش استراتژی معاملاتی اسکالپینگ (Scalping) چگونه است

در دنیای معاملات حرفه‌ای و بازارهای مالی، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این استراتژی‌ها اسکالپینگ نام دارد و به طور کلی به معاملاتی گفته می‌شود که به صورت کوتاه مدت انجام می‌شود. اسکالپینگ در تایم فریم‌های کوتاه از 1 تا 30 دقیقه انجام شده و معامله گر پس از کسب سود اندک از معامله خارج می‌شود. به همین خاطر استفاده از این استراتژی نیازمند مطالعات، بررسی‌های خاص و خروج مناسب است. در ادامه این نوشته قصد داریم به آموزش استراتژی معاملاتی اسکالپینگ پرداخته و شما را با این روش بیشتر آشنا کنیم.

اسکالپینگ (scalping) چیست؟

بهتر است بدانید این استراتژی برای تمام بازارهای مالی از فارکس گرفته تا ارز دیجیتال قابل استفاده است. معامله گر در روش Scalping از تحرکات جزئی قیمت استفاده کرده و سود کمی را به دست می‌آورد. اما از آنجایی که تعداد معاملات در روز بیشتر است، سود حاصله از آن هم به مقدار قابل توجهی می‌رسد. به شخصی که از این استراتژی برای معاملات خود استفاده می‌کند، اسکالپر (Scalper) گفته می‌شود.

به عنوان مثال اسکالپر  یک سهم با قیمت 100 تومان خرید و بعد از گذشت 20 دقیقه آن را با قیمت 105 به فروش می‌رساند. سپس دوباره این استراتژی را در مورد یک سهم یا ارز دیجیتال دیگر انجام داده و همین مقدار و شاید کمی بیشتر سود به دست می‌آورد. اسکالپر این کار در روز چندین بار انجام می‌دهد تا بتواند به سود مورد نظر خود برسد. به همین خاطر برای اجرایی کردن استراتژی اسکالپینگ باید مدت زمان بیشتری را پشت کامپیوتر باشید.

اسکالپر باید یک استراتژی خروج مناسب برای خود تعیین کرده باشد، چرا که اگر در زمان نامناسب از معامله خارج شود، ممکن است کل سود به دست آورده در طول روز را از دست داده و حتی ضرر زیادی را متحمل شود. از آنجایی که تحلیل در تایم فریم‌های کوتاه مدت انجام می‌شود، لازم است اسکالپر صبر و حوصله زیادی داشته باشد.

اسکالپرها برای موفقیت به ابزارهایی مثل Live Feed و دسترسی مستقیم کارگزاری‌ها نیاز دارند تا بتوانند معاملات را پشت سرهم انجام دهند. دقت داشته باشید این افراد برای کسب سود بیشتر باید تعداد معاملات را در روز بالا ببرند و به همین خاطر در استراتژی اسکالپینگ از قوانین مدیریت سرمایه پیروی نمی‌شود.

در حال حاضر اکثر تریدرهای بازارهای مالی مثل ارز دیجیتال و یا فارکس با این روش معاملاتی آشنا هستند و از آن استفاده می‌کنند. برای اینکه بدانید حد ضرر خود را کجا باید تنظیم نمایید، نیاز به کسب تجربه دارید. همچنین دسترسی دائمی به کارگزاری و استقامت در انجام معاملات از ضروریات این استراتژی به شمار می‌رود.

اسکالپ تردینگ به چه شکل انجام می‌شود؟

اسکالپ تردینگ به چه شکل انجام می شود

در روش scalping چند تارگت برای حد سود در نظر گرفته می‌شود که معمولا تعداد تارگت‌ها 3 است. برخی از سهام‌ها بعد از رسیدن به تارگت اول متوقف می‌شوند ولی برخی دیگر به حرکت خود ادامه داده و به تارگت‌های بعدی نیز می‌رسند. بعد از رسیدن به تارگت اول، خیال معامله گر کمی راحت شده و می‌تواند حد ضرر را به زیر تارگت اول بیاورد. هدف افرادی که از استراتژی اسکالپینگ استفاده می‌کنند، کسب سود قبل از خروج از معامله است؛ حتی اگر مقدار سودی که به دست می‌آورند اندک باشد.

در واقع این سودآوری روش بسیار سریع بوده و در عین حال پر ریسک‌ترین استراتژی نیز به شمار می‌رود. برای موفقیت در اسکالپینگ مواردی که در ادامه گفته می‌شود را را باید رعایت کنید.

 • معامله‌های کوچک ولی راحت انجام دهید: سعی کنید وارد معاملاتی شوید که تغییرات قیمتی در آن کم است. هر چقدر تغییرات قیمت زیاد باشد، بین عرضه و تقاضا توازن برقرار نمی‌شود و در نتیجه ممکن است ضرر کنید. به عنوان مثال تغییر قیمت 10 سنت راحت‌تر از تغییر قیمت 1 دلاری است.
 • ریسک خود را کم کنید: تا جایی که امکان دارد سعی کنید وارد قسمت‌هایی از بازار شوید که کمتر مورد توجه عموم مردم است. اینکار باعث می‌شود از ضررهای مالی بزرگ جلوگیری کنید.
 • تغییرات کوچک، بیشتر از تغییرات بزرگ تکرار می‌شود: حتی در بازارهایی که راکد هستند، تغییرات کوچک بسیاری انجام می‌شود؛ بنابراین بهتر است در استراتژی اسکالپینگ از هر تغییر کوچکی به نفع خود استفاده نمایید.

بنابراین اسکالپ برای معامله گرانی مناسب است که می‌توانند به طور مرتب معاملات کوچک انجام دهند. همچنین بهتر است بدانید برای معامله کردن به روش اسکالپ دو روش پیش روی خود دارید:

 1. معاملات دستی
 2. معاملات خودکار

در روش اول معامله گر زمان ورود و خروج را مشخص کرده و تصمیم گیرنده خود فرد است. اما اگر از معاملات خودکار استفاده کنید، ربات به طور خودکار زمان ورود و خروج را تشخیص می‌دهد.

چه عواملی در استراتژی معاملاتی اسکالپینگ موثر هستند؟

عوامل موثر در اسکالپینگ

در ادامه آموزش استراتژی معاملاتی اسکالپینگ بهتر است با عواملی که می‌توانند در این استراتژی تاثیر گذار باشند، بیشتر آشنا شویم.

 • نوسان: بر خلاف بسیاری از معامله کنندگان، کسانی که از روش اسکالپینگ استفاده می‌کنند به دنبال نوسانات قیمتی کم هستند. یعنی اگر یک سهم در طول روز تغییرات قیمتی زیادی ندارد، با افزایش تعداد معاملات سود قابل توجهی را به دست می‌آورند.
 • حجم معاملات: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در معاملات Scalping، حجم معاملات است. حجم معامله یک کالا با توجه به گستردگی آن در بازار مربوط به خود سنجیده می‌شود. با اینکه استفاده از استراتژی اسکالپینگ در بازارهایی که نقدینگی بیشتری دارند مناسب است، اما پیش بینی قیمت نیز سخت‌تر است.
 • بازه زمانی: اسکالپرها در بازه‌های زمانی کوتاه مدت از 1 تا 30 دقیقه کار می‌کنند و از امواج بازار سود به دست می‌آورند. گاهی بازه زمانی یک معامله آنقدر کوتاه است که باید تایم فریم را روی یک دقیقه تنظیم نماید.
 • مدیریت ریسک: با اینکه اسکالپرها معاملات کوچکی انجام می‌دهند اما بازهم امکان دارد با ضررهای مالی کوچک همراه باشند. اگر تعداد این ضررها در روز زیاد باشد، می‌توانند ضرر زیادی برای معامله کننده داشته باشند. به همین خاطر یک اسکالپر باید از مدیریت ریسک بسیار قوی برخوردار باشد.

بهتر است بدانید بسیاری از افراد از استراتژی اسکالپینگ به عنوان یک روش کمکی استفاده می‌کنند. یعنی در حالت عادی معاملات بلند مدت انجام می‌دهند. اما هنگامی که بازار به اصطلاح قفل می‌کند به روش اسکالپینگ روی می‌آورند.

نکاتی مهم برای اسکالپرهای تازه کار

افرادی که به تازگی وارد بازارهای مالی شده‌اند بهتر است قبل از انتخاب اسکالپینگ به عنوان روش معاملاتی خود، باید ببینند آیا این استراتژی با شخصیت آن‌ها متناسب است یا خیر. زیرا اینکار نیاز به پشتکار و نظم و انضباط خاصی دارد و شاید برای برخی از افراد مناسب نباشد. به همین خاطر در ادامه آموزش استراتژی معاملاتی اسکالپینگ به نکاتی می‌پردازیم که برای افراد تازه‌کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

1. هزینه‌ها

از آنجایی که یک اسکالپر تعداد معاملات بیشتری انجام می‌دهد که گاهی ممکن است تعداد آن به 100 هم برسد، باید هزینه کارمزد معاملات را نیز در نظر بگیرد. چرا که سود شما به کارمزد وابستگی زیادی دارد. یعنی اگر سود به دست آمده کمتر از کارمزد و یا مساوی با آن باشد، شما نه تنها سود به دست نیاورده‌اید بلکه ضرر کرده‌اید.

بنابراین یک اسکالپر تازه‌کار باید این مساله را حتما در نظر بگیرد. به همین خاطر معامله گران اسکالپر به دنبال بروکرهایی هستند که کارمزد بسیار پایینی دریافت می‌کنند. همچنین بهتر است بدانید انجام معاملات اسکالپینگ در همه کارگزاری‌ها وجود ندارد.

2. اجرای دقیق سفارشات

نکته دوم برای اسکالپرهای تازه کار انجام دقیق تمام معاملات است. یعنی اگر معامله را با تاخیر انجام دهد ممکن است سودی به دست نیاورد و حتی منجر به ضرر شود. به همین خاطر یک اسکالپر باید در اجرای سفارشات به طور دقیق عمل کند که برای اینکار نیاز به دسترسی مستقیم به کارگزاری دارد تا معاملات بدون تاخیر زمانی انجام شوند.

3. آشنایی با تحلیل تکنیکال

برای موفقیت در بازارهای مالی همواره باید دانش خود را به روز کرده و به تحلیل تکنیکال و دیگر روش‌های معامله تسلط پیدا کنید. با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانید روند بازار را پیش بینی کرده و لحظات مناسبی برای خرید و فروش به دست آورید؛ بنابراین به عنوان یک اسکالپر تازه کار بهتر است ابتدا با تحلیل تکنیکال آشنا شوید.

4. نظم و انضباط

مهمترین اصلی که در استراتژی اسکالپینگ وجود دارد، نظم و انضباط است. سعی کنید برای معاملات خود بازه زمانی مشخصی مثلا از 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در نظر بگیرید و غیر از این زمان‌ها هیچ معامله‌ای انجام ندهید. چرا که کسب سود سریع در استراتژی اسکالپینگ باعث ایجاد طمع در فرد شده و ممکن است نتواند جلوی خود را بگیرید و در نتیجه تمام سود به دست آورده را در یک معامله از دست دهد.

همچنین سعی کنید برای تعداد معاملات نیز محدوده تعیین کنید. مثلا در طول روز بیشتر از 10 یا 20 معامله انجام ندهید. البته شخصیت و توانایی‌های افراد با یکدیگر متفاوت بوده و این تعداد می‌تواند کم و یا زیاد شود.

بهترین‌ اندیکاتور‌ها برای اسکالپینگ

اندیکاتورهای اسکالپینگ

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای تعیین زمان ورود و خروج استفاده از اندیکاتورها است. هر اسکالپر با توجه به نوع استراتژی خود می‌تواند از یک یا چند اندیکاتور برای معاملات خود استفاده کند که در ادامه با مهمترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

اسکالپ تردینگ با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک

Stochastic Oscillator یکی از معروف‌ترین اندیکاتورها در میان اسکالپرها است. این اندیکاتور قیمت بسته شدن سهم و بازه قیمتی آن را در یک بازه زمانی مشخص می‌کند. استوکاستیک از دو خط تشکیل شده که یکی از آن‌ها را خط K و دیگری را خط D می‌نامند. خط D معمولا نشان‌دهنده سیگنال‌های مهم در بازار بوده و به همین خاطر معامله گران به شدت آن را پیگیری می‌کنند.

اندیکاتور Stochastic به طور پیشفرض با اعداد 20 و 80 مشخص شده و اگر قیمت از 80 بالاتر رود، یعنی سهم در محدوده خرید بیش از حد است و امکان دارد قیمت هر لحظه پایین آمده و باید منتظر فروش باشیم. در نقطه مقابل آن اگر قیمت از 20 پایین بیاید و یا نزدیک آن باشد، یعنی سهم به حداقل قیمت خود رسیده و زمان مناسبی برای خرید است. در واقع مطالعه استوکاستیک به ما کمک می‌کند تا نقاط بازگشت را پیدا کنیم.

نمودار نفت خام Brent

به عنوان مثال اگر به نمودار مربوط به نفت خام Brent نگاهی بیندازید، می‌توانید بازگشت آن در یک بازه زمانی سه دقیقه‌ای را مشاهده کنید؛ بنابراین اسکالپرها می‌توانند از این اندیکاتور استفاده کرده و سودهای خوبی را به دست آورند.

اسکالپینگ با استفاده از اندیکاتور RSI

یکی دیگر از اندیکاتورهایی که در آموزش استراتژی معاملاتی اسکالپینگ باید یاد بگیرید، اندیکاتور RSI است. RSI یکی از محبوب‌ترین اندیکاتورها در میان معامله گران ارزهای دیجیتال و فارکس بوده و از مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به ارائه سیگنال‌های قوی اشاره کرد. استفاده صحیح از RSI به شما این امکان را می‌دهد تا جهت و قدرت تحرکات قیمت را تشخیص دهید.

این اندیکاتور در بازه 0 تا 100 محاسبه شده و هنگامی که نمودار نزدیک 30 یا کمتر از آن می‌رسد و سپس روند رو به بالا می‌رود، زمان مناسبی برای ورود است. همچنین اگر RSI از 70 عبور کند، امکان دارد هر لحظه قیمت روند کاهشی را شروع کند.

اندیکاتور پارابولیک Parabolic SAR

پارابولیک نیز مانند دو اندیکاتور بالا از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و با استفاده از فرمول‌های ریاضی قیمت را پیش‌بینی می‌کند. این اندیکاتور از نقطه چین‌هایی تشکیل شده که در بالا و یا پایین نمودار قیمت قرار می‌گیرند. Parabolic SAR بیشتر برای تایید نزولی و یا صعودی بودن قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنگامی که قیمت بالای پارابولیک SAR بسته شود، موقعیت خوب برای خرید و هنگامی که جایگاه قیمت به زیر SAR می‌آید موقعیت خوب برای فروش است و معامله گر باید خرید را ببندد.

نکات مهم برای موفقیت در استراتژی معاملاتی اسکالپینگ

برای اینکه با استفاده از استراتژی اسکالپینگ در بازارهای مالی به موفقیت زیادی دست پیدا کنید، بهتر است به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود توجه داشته باشید.

 • برای معامله در بازار فارکس، ارز دیجیتال، بورس و… همواره از سرمایه مازاد خود استفاده کنید.
 • هرگز با تمام سرمایه خود معامله نکنید.
 • وقت کافی برای یادگیری اندیکاتورهای معاملاتی اسکالپ در نظر بگیرید.
 • همواره برای خود استراتژی خروج تعریف کرده و به آن پایبند باشید.
 • اگر اسکالپر تازه کار هستید، بهتر است روی یک ارز تمرکز کرده و به طور همزمان چندین معامله را انجام ندهید.
 • قبل از ورود به معامله، ارزهای با نوسان بالا را شناسایی کرده و مدتی آن‌ها را زیر نظر بگیرید.
 • از افراد متخصص و حرفه‌ای کمک و مشاوره بگیرید.

یکی از بهترین راه‌ها برای افرادی که آشنایی زیادی با استراتژی اسکالپینگ ندارند، استفاده از شبیه ساز است. یکی از این برنامه‌ها Bitsgap است که به شما این امکان را می‌دهد تا خرید و فروش ارزهای دیجیتال اتریوم، تتر و ریپل را با این استراتژی تجربه نمایید. پول استفاده شده در این برنامه مجازی بوده و در صورت اشتباه هیچ ضرری متوجه شما نخواهد شد.

نتیجه‌گیری

اسکالپ تریدینگ یک استراتژی معاملاتی خاص بوده و یادگیری آن برای معامله گرانی که قصد موفقیت در بازارهای مالی را دارند، لازم و ضروری است. برخی از افراد از این روش به عنوان استراتژی اصلی استفاده کرده و برخی دیگر به عنوان یک گزینه کمکی به آن نگاه می‌کنند.

نظم و انضباط و داشتن استراتژی دقیق خروج از مهمترین اصول در اسکالپینگ به شمار می‌روند و در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید سود زیادی به دست آورید. اصلی‌ترین عاملی که باعث محبوبیت این استراتژی شده، زودبازده بودن آن است که می‌تواند برای افراد مبتدی و حتی حرفه‌ای بسیار جذاب باشد.

در آموزش استراتژی معاملاتی اسکالپینگ سعی کردیم تمام نکات مربوط به این روش معاملاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد.

در بیتمینو بخوانید : تریدر کیست؟ به چه کسی تریدر می‌گویند؟

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.

نوشته های مشابه