مفاهیم پایه ارز دیجیتال

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تغییری در قیمت دارد

بدون شک بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال است و دارای جایگاه خاصی در این بازار است. فرایند استخراج بیت کوین سال های زیادی است که ادامه دارد و این پروسه به بهترین شکل ممکن جلو رفته است. برای اینکه پاداش استخراج بیت کوین به صورت تنظیم شده باقی بماند، فرایندی به نام هاوینگ بیت کوین به اجرا در می آید. برای این که بدانید هاوینگ بیت کوین چیست، حتما این مطلب را به صورت ویژه دنبال کنید تا اطلاعات کامل تری در این مورد داشته باشید.

مفهوم هاوینگ بیت کوین چیست؟

برای شناخت مفهوم هاوینگ بیت کوین، باید حتما دلیل وجود‌ آن را بررسی کنید. به طور کلی یکی از بزرگترین مشکلات ارزهای فیات این است که با تورم روبرو می شوند. در واقع دولت می تواند به راحتی پول چاپ کند که در نتیجه آن تورم به وجود می آید. برای اینکه این مشکل در ارز بیت کوین به وجود نیاید، ساتوشی ناکاموتو تمهیدات خاصی اندیشیده است که در نوع خود بسیار حائز اهمیت است. هاوینگ ارتباط بسیار نزدیکی با استخراج بیت کوین دارد.  زمانی که یک بلاک جدید در زنجیره بیت کوین شکل می گیرد،  پاداش بلاک آزاد شده و به ماینر تعلق می گیرد.

هاوینگ بیت کوین  فرایندی است که طی آن پاداش استخراج هر بلاک نصف می شود. رویداد هاوینگ هر ۴ سال یکبار اتفاق می افتد که این اتفاق سبب کنترل تورم در بیت کوین می گردد. از آنجایی که معمولا با گذشت بازه ۴ ساله قیمت بیت کوین نیز رشد می کند،  رویداد هاوینگ باعث کاهش سود برای ماینرها نمی شود. در واقع این ساختار به صورت هوشمندانه شکل گرفته است که عملکرد ماینرها را نیز به خوبی کنترل و مدیریت می کند. اکنون که می دانید هاوینگ بیت کوین چیست،‌ حتما از زمان آن نیز اطلاع پیدا کنید و نمودار هاوینگ بیت کوین را بررسی کنید.

زمان بندی هاوینگ بیت کوین چگونه است؟

حال که متوجه شدید هاوینگ بیت کوین چیست، بهتر است که به زمان بندی آن نیز دقت بالایی داشته باشید. در حال حاضر استخراج هر بلاک بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

این بدان معناست که در  طول یک ساعت حدود ۶ بلاک بیت کوین ماین می شود. زمانی که تعداد بلاک های استخراج شده به ۲۱۰ هزار عدد برسد، هاوینگ بیت کوین اتفاق می افتد. با یک حساب و کتاب ساده می توان به این نکته پی برد که استخراج ۲۱۰ هزار بلاک جدید چیزی حدود ۴ سال به طول می انجامد. با توجه به زمان بندی که برای هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاده است، شما باید حتما در این زمان‌ ها مراقب تغییرات بازار باشید.

هاوینگ بیت کوین در چه زمانی رخ میدهد

همچنین زمان هاوینگ برای ماینرها نیز بسیار حائز اهمیت است زیرا به صورت مستقیم بر روی درآمد آن‌ها تاثیر می‌گذارد. هاوینگ بعدی بیت کوین نیز در سال ۲۰۲۴ صورت می گیرد که بسیاری از ماینرها و سرمایه گذاران خود را برای آن آماده خواهند کرد. این نکته را فراموش نکنید که هاوینگ بیت کوین برای ادامه مسیر ماینینگ بیت کوین ضروری است که شما باید در این راستا تلاش خود را صورت دهید.

بررسی تاریخچه هاوینگ بیت کوین

بررسی تاریخچه هاوینگ به شما کمک می کند تا درک بهتری از این فرایند داشته باشید. پاداش استخراج بیت کوین هر ۴ سال یکبار نصف می شود که در ابتدا  این پاداش برابر با ۵۰ بیت کوین بود. درست است که مقدار این پاداش در ابتدای مسیر بیت کوین زیاد بوده است، اما قیمت بیت کوین در آن روزها نیز زیاد نبوده است. هاوینگ بیت کوین برای نخستین بار در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که اولین تغییر در نمودار هاوینگ بیت کوین محسوب می شود. در این تاریخ پاداش هر بلاک نصف شد و به ۲۵ بیت کوین رسید. هاوینگ بعدی بیت کوین نیز در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد.

در ۹ جولای همین سال بود که پاداش هر بلاک به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. در نهایت نیز در ماه مه ۲۰۲۰ آخرین هاوینگ اتفاق افتاد که در  اثر آن نیز پاداش به ۶.۲۵ رسید. هاوینگ بعدی بیت کوین نیز در سال ۲۰۲۴ روی می دهد که هنوز تا این تاریخ ۲ سال زمان باقی مانده است. اکنون که می دانید تاریخچه هاوینگ بیت کوین چیست، حتما به زمان آن دقت کنید تا در استخراج یا معاملات از آن به سود خود استفاده ببرید.

تاریخ هاوینگ پاداش بلاک قبل از هاوینگ پاداش بلاک بعد از هاوینگ قیمت بیت‌کوین در زمان هاوینگ
۲۰۱۲ ۵۰ بیت‌کوین ۲۵ بیت‌کوین ۱۲.۳۵ دلار
۲۰۱۶ ۲۵ بیت‌کوین ۱۲.۵ بیت‌کوین ۶.۰۳۵ دلار
۲۰۲۰ ۱۲.۵ بیت‌کوین ۶.۲۵ بیت‌کوین ۸.۸۲۱ دلار

ارتباط هاوینگ بیت کوین با قیمت آن

شاید با خود فکر کرده باشید که ارتباط قیمت بیت کوین با هاوینگ بیت کوین چیست. این مورد به خصوص برای سرمایه گذاران بیت کوین و معامله گران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید به آن دقت کافی را داشته باشید. در واقع هاوینگ باعث نصف شدن میزان عرضه بیت کوین می شود. در این حالت اگر میزان تقاضای بازار ثابت باقی بماند، به دلیل کاهش عرضه شاهد رشد قیمت خواهیم بود. حال اگر همراه با رویداد هاوینگ تقاضای بازار نیز بیشتر شود، در این حالت شاهد رشد قیمتی شارپ در بیت کوین خواهیم بود.

بر همین اساس احتمال دارد که در هاوینگ بعدی بیت کوین نیز این اتفاق رخ دهد. اگر شما نگاه دقیقی به نمودار هاوینگ بیت کوین داشته باشید می توانید این تاثیرات را در بازار به خوبی مشاهده کنید. البته این موارد به  صورت تئوری بیان شد و باید برای افزایش قیمت عوامل دیگری هم وجود داشته باشند. در صورتی که همزمان با هاوینگ بیت کوین تقاضا هم کاهش پیدا کند، با پایین آمدن قیمت بیت کوین روبرو می شویم. همانطور که می بینید هاوینگ به  صورت مستقیم بر روی قیمت بیت کوین اثرگذار است که شما حتما باید این مورد ویژه را در نظر بگیرید.

ارتباط هاوینگ بیت کوین با کارمزد تراکنش ها

کارمزد تراکنش ها در بلاکچین بیت کوین همواره یک موضوع مهم و اساسی است که شما باید در این زمینه بررسی های لازم را انجام دهید. به طور کلی رویداد هاوینگ سبب می شود تا کارمزدها به افزایش روبرو شود. البته این مورد قطعی نیست ولی بررسی ها نشان می دهد که در اکثر مواقع این اتفاق می افتد. مقدار این افزایش در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۶۰۰ درصد بوده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ کارمزد این تراکنش ها با افزایش ۲۰۰ درصدی روبرو شده است.

با توجه به این موارد، احتمالا در هاوینگ بعدی بیت کوین نیز باید آماده چنین اتفاقی باشیم. هر چقدر که تعداد معاملات در شبکه بیت کوین افزایش پیدا کند، احتمال بالا رفتن کارمزد نیز وجود خواهد داشت. افزایش کارمزدها در نمودار هاوینگ بیت کوین نیز به خوبی مشخص است که شما می توانید آن را به صورت ویژه بررسی کنید. برای اینکه بهتر بفهمید ارتباط بین کارمزد تراکنش ها و هاوینگ بیت کوین چیست، حتما باید هاوینگ های گذشته را به صورت ویژه آنالیز کنید تا به یک تصمیم درست در این بخش برسید.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر روی فعالیت ماینرها

یکی از مهم ترین مواردی که شما باید به آن دقت کنید تاثیر هاوینگ بیت کوین بر فعالیت ماینرها است. نصف شدن پاداش هر بلاک به صورت مستقیم درآمد ماینرها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. نمودار هاوینگ بیت کوین نشان می دهد که ماینرها در ماه های نزدیک به هاوینگ تلاش خود را برای استخراج بیشتر می کنند. البته در این شرایط نیز سختی شبکه بیت کوین بیشتر می شود تا همه چیز را در حالت متعادل خود نگه دارد. حال که می دانید ارتباط ماینینگ و هاوینگ بیت کوین چیست، حتما باید برای ماین بیت کوین از زمان هاوینگ اطلاع حاصل کنید.

با توجه به اینکه در بلند مدت قیمت بیت کوین با رشد همراه بوده است، با وجود نصف شدن درآمدها همچنان به صرفه خواهد بود. در واقع ساتوشی ناکاموتو کاری کرده است که ساختار بیت کوین از هر نظر کامل باشد. بدون شک رویداد هاوینگ بیت کوین یک ابتکار عالی در این بلاک چین است که تاثیرات فوق العاده ای بر روی عملکرد این شبکه دارد. چنانچه شما هاوینگ بیت کوین را به درستی بررسی کنید،‌ متوجه خواهید شد که همواره تاثیرات خود را بر روی قیمت نیز می گذارد.

کنترل تورم در بیت کوین با رویداد هاوینگ

یکی از شاخص های  اقتصادی مهم و تاثیرگذار که باید به آن توجه شود تورم است. به طور کلی کنترل تورم با روش های مختلفی امکان پذیر است. ساختار شبکه بیت کوین به گونه ای شکل گرفته است که تورم سالانه آن  ۱.۷۷ درصد است. نکته جالب این است که هاوینگ بعدی بیت کوین میزان تورم را باز هم کاهش خواهد داد. در واقع هاوینگ سبب کم شدن تعداد کوین های استخراج شده می شود که در نتیجه آن تورم نیز کمتر خواهد شد. معمولا بسیاری از ماینرها بعد از دریافت پاداش  خود آن را به فروش می رسانند.

همین مورد سبب می شود که فشار فروش بر روی بازار ایجاد شود. با این حال با بروز هاوینگ پاداش کاهش می یابد که در نهایت فشار فروش کمتری نیز بر بازار حاکم خواهد شد. در این شرایط فضای بازار نیز آرامش بیشتری پیدا می کند و تورم بیت کوین با کاهش روبرو می شود. وجود این ساختار منظم سبب شده است که بیت کوین مانند ارزهای فیات گرفتار تورم وحشتناک نشود. به دلیل وجود همین ساختارها افراد زیادی معتقدند که بیت کوین آینده اقتصاد جهان را رقم خواهد زد.

نحوه سرمایه گذاری در زمان هاوینگ بیت کوین

بعد از اینکه متوجه شدید هاوینگ بیت کوین چیست، باید از این به بعد در معاملات خود دقت بیشتری داشته باشید. در ماه های منتهی به رویداد هاوینگ بازار دچار التهاب می شود که این امر در نمودار هاوینگ بیت کوین به خوبی قابل تشخیص است. از همین رو اگر قصد دارید در زمان های نزدیک به هاوینگ سرمایه گذاری کنید، باید حتما همه جنبه های مهم را در نظر بگیرید. اگر شما هاوینگ های گذشته بیت کوین را بررسی کنید، به این موضوع پی می برید که بعد از هاوینگ قیمت بیت کوین رشد پیدا می کند. به همین علت بسیاری از کارشناسان بروز این اتفاق در هاوینگ بعدی بیت کوین را پیش بینی کرده اند.

به طور کلی بسیاری از سرمایه گذاران قبل از رویداد هاوینگ بیت کوین خریداری می کنند. البته این سرمایه گذاری همچنان ریسک خاص خود را دارد که حتما باید تحلیل های لازم در این مورد صورت گیرد. ذکر این مورد ضروری است که در هاوینگ های گذشته افراد زیادی از شرایط بازار سود برده اند. از همین رو به احتمال زیاد شاهد مورد مشابهی در سال ۲۰۲۴ خواهیم بود که حتما باید خود را برای آن آماده کنید.

سخن پایانی

هاوینگ بیت کوین فرایندی است که طی هر چهار سال اتفاق می افتد و پاداش بلاک به نصف کاهش پیدا می کند. از همین رو معامله کردن در زمان های نزدیک به هاوینگ بیت کوین باید با دقت صورت گیرد. در این مطلب از بیتمینو به صورت کامل به بررسی رویداد هاوینگ بیت کوین پرداختیم. حال که شما هم متوجه شدید هاوینگ بیت کوین چیست،‌ حتما در معاملات خود آن را در نظر داشته باشید. به طور قطع شما هم با یک برنامه ریزی درست می توانید از فرصت هاوینگ به سود خود بهره ببرید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه