مفاهیم پایه ارز دیجیتال

کلاهبرداری از طریق عرضه اولیه کوین چگونه اتفاق می‌افتد؟

عرضه اولیه سکه در بازار رمز ارزها که با اصطلاح ICO (Initial Coin Offering) شناخته می‌شود، به موضوع عرضه رمز ارزها برای اولین بار در بازار برمی‌گردد که سرمایه گذاران می‌توانند قبل از لیست شدن کوین مورد نظر در صرافی‌ها برای خرید آن اقدام کرده و یک سرمایه گذاری جذاب برای خود رقم بزنند. طبق تجربه گذشته رمز ارزهای محبوب بلافاصله بعد از ورود به بازار با رشدهای بسیار هیجانی روبرو شده و سود فزاینده‌ای را در یک بازه زمانی کوتاه در اختیار سرمایه گذاران خود قرار می‌دهند و به همین دلیل شرکت در عرضه اولیه کوین تبدیل به‌ یک روش پردرآمد در بازار ارز دیجیتال برای درآمدزایی شده است.

در این بین پروژه‌هایی هم هستند که با هدف کلاهبرداری وارد فرایند عرضه اولیه شده و سرمایه گذاری در آنها به معنی از دست رفتن دارایی‌ها خواهد بود. حالا سوال مهم اینجاست که در کدام ICO شرکت کنیم و روش تقلب و کلاهبرداری در ICO در بازار ارز دیجیتال چیست؟ سوالاتی که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد.

عرضه اولیه سکه چیست؟

برای کسانی که هنوز درباره عرضه اولیه سکه در بازار ارز دیجیتال اطلاعات کاملی ندارند، لازم است یک تعریف مختصر داشته باشیم. عرضه اولیه کوین در واقع رویدادی است که در آن تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال به کاربران و سرمایه گذاران بازار اجازه می‌دهد تا مقدار مشخصی از توکن‌ها را با قیمت مشخص خریداری نموده و به اصطلاح قبل از ورود رمز ارز مورد نظر به بازار و لیست صرافی‌ها برای معاملات معمول، روی آن سرمایه گذاری نمایند. این رویداد معمولا یک بازه زمانی مشخص چند هفته‌ای تا چند ماهه دارد که از پیش توسط تیم توسعه دهنده در سایت‌های معتبر و معروف اعلام می‌گردد.

شما می‌توانید اخبار مربوط به عرضه اولیه سکه را در سایت‌های مختلفی مشاهده کنید. کوین مارکت کپ و کوین جکو از این دسته از سایت‌ها هستند. گاهی اوقات ممکن است در مجلات سایت‌هایی مانند صرافی والکس نیز شاهد معرفی عرضه اولیه سکه معتبر بازار باشید. فرایند خرید و پلتفرم مورد نظر برای خرید نیز از طریق آگهی همین عرضه اولیه‌ها اعلام می‌شود.

آیا عرضه اولیه کوین سود آور است؟

هدف ما و تمام سرمایه گذارانی که در یک فرایند عرضه اولیه سکه شرکت می‌نمایند، رسیدن به سود است. آن هم سود بسیار بالا در بازه‌های زمانی کوتاه مدت. تجربه نشان داده که بسیاری از توکن‌ها بعد از عرضه اولیه و وقتی وارد لیست صرافی‌ها می‌شوند، با پامپ‌های شدید روبرو شده و سودهای چند صد درصدی را برای شرکت کنندگان در عرضه اولیه ایجاد می‌نمایند؛ اما نه همه عرضه اولیه‌ها.

عرضه اولیه کوین می‌تواند یک سرمایه گذاری عالی و سودآور باشد، به شرطی که شما حتما از قبل بررسی‌های لازم را درباره پروژه مورد نظر انجام داده باشید. هر روز ده‌ها پروژه مختلف در بازار ارز دیجیتال تعریف می‌شود که تنها‌ بخش بسیار کوچکی از این پروژه‌ها کیفیت لازم را دارا بوده و می‌توان روی آنها سرمایه گذاری کرد. اکثر عرضه اولیه‌ها یا با شکست روبرو می‌شوند و یا از قبل به عنوان یک طرح پانزی یا کلاهبرداری تعریف شده و قصد تیم توسعه دهنده آنها نیز کلاهبرداری و جذب سرمایه‌های مخاطبان است.

طرح پانزی، آن روی سکه عرضه اولیه کوین

احتمالاً درباره طرح پانزی مطالعاتی داشته و می‌دانید که طرح پانزی چیست. این طرح در واقع یک روش کلاهبرداری معروف است که در آن فرد کلاهبردار با تعریف کردن پروژه‌هایی با سود بسیار بالا در بازه‌های زمانی کوتاه مدت سعی می‌کند تا سرمایه گذاران زیادی را به سمت پروژه مورد نظر جذب و با برداشت سرمایه‌های هنگفت از بازار خارج می‌شود. البته نه اینکه عرضه اولیه سکه یک روش پانزی باشد، اما شباهت‌های زیادی به آنها دارد.

در بسیاری از پروژه‌های عرضه اولیه کوین شاهد هستیم که از همان ابتدا تبلیغات بسیار گسترده‌ای روی توکن‌ها می‌شود؛ اما بررسی داده‌ها و اطلاعات آنها چیز خاصی را نشان نمی‌دهد. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها باعث می‌شود تا در بازه زمانی کوتاهی تعداد سرمایه گذاران زیادی به سمت پروژه جذب شوند. افزایش تعداد سرمایه گذاران باعث می‌شود تا تیم توسعه دهنده سرمایه هنگفتی در اختیار داشته باشد. این پروژه‌ها بعد از ورود به بازار بلافاصله به عنوان یک شت کوین با استقبال روبرو نشده و شاهد دامپ‌های شدید در قیمت آنها خواهیم بود. همین امر باعث می‌شود تا سرمایه گذاران در عرضه اولیه سکه دارایی‌های خود را از دست رفته ببینید.

نکته بسیار جالب درباره انواع پروژه‌های کلاهبرداری در عرضه اولیه کوین این است که در اکثر مواقع حتی در صورت افزایش قیمت در ابتدای روزهای ورود به بازار نیز امکان فروش برای کاربران وجود ندارد. زیرا با ترک تیم توسعه دهنده و وقتی کلاهبرداری بودن پروژه لو می‌رود، دیگری خبری از خریدار جدید نخواهد بود.

چگونه در بهترین عرضه اولیه سکه شرکت کنیم؟

خوب احتمالا پرسش اصلی شما این است که چگونه می‌توانیم پروژه‌های کلاهبرداری در فرایند ICO را از پروژه‌های سودآور تشخیص دهیم؟ برای این منظور ابتدا لازم است تا شما دانش فنی لازم برای بررسی اطلاعات فاندامنتالی و وایت پیپر ارزهای دیجیتال را داشته باشید. اگر آموزش‌های لازم در این موضوع را ندارید، توصیه می‌کنیم که با مطالعه مقالات مرتبط در کمتر از چند روز اطلاعات خود را تکمیل کنید. بسیاری از سایت‌ها مقالات جذابی برای آموزش نحوه بررسی عرضه اولیه سکه در اختیار شما قرار می‌دهند. به عنوان مثال می‌توانید از‌ بخش وبلاگ سایت صرافی والکس برای این منظور کمک بگیرید. تیم تحریریه حرفه‌ای و با تجربه در بازار ارز دیجیتال صرافی والکس مقالات کاربردی را برای کاربران به رشته تحریر درآورده است.

با آموزش اولیه و تسلط به روش‌های بررسی پروژه‌های ICO این امکان برای شما فراهم می‌آید تا بتوانید پروژه‌های مختلف را مورد بررسی قرار داده و بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم که حتما در فرایند بررسی عرضه اولیه سکه نهایت دقت را داشته باشید. زیرا درصد قابل توجهی از پروژه‌های تعریف شده در بازار زرد ارزها یا میم کوین‌ها هستند که چیزی جز جذب سرمایه توسط تیم توسعه دهنده و ضرر کردن در این فرایند به دست نخواهد آمد. به همین دلیل دقت به اطلاعات اولیه آنها اهمیت بسیار زیادی برای یک خرید جذاب و ایده آل برای شما خواهد داشت.

سوالات متداول:

1) کدام کشورها ICO را ممنوع کردند؟

کره جنوبی و چین هر دو محدودیت‌هایی را بر اساس این واقعیت اعمال کرده‌اند که سرمایه‌گذاران می‌توانند توسط کلاهبرداران با استفاده از ارائه سکه دچار کلاهبرداری شوند. از بزرگترین کشورهایی که ICO را برای همه مشاغل و افراد ممنوع کرده است، چین است.

2) بزرگترین ICO در جهان چیست؟

Cardano  بزرگترین ارز دیجیتالی است که از یک بلاک چین اثبات سهام استفاده می‌کند. در ماه می 2021 با رسیدن به ارزش بازار 77 میلیارد دلاری، جایگاه خود را به عنوان بزرگترین ارز رمزپایه اثبات کننده سهام تثبیت کرد. یکی از بارزترین ویژگی‌های Cardano کاربردهای آن است.

3) کدام کشور برای ICO کریپتو بهتر است؟

سنگاپور را می توان با خیال راحت یکی از معتبرترین حوزه‌های قضایی برای انجام فعالیت‌های ارزهای دیجیتال نامید. قانون گذاری این کشور فعالیت‌های گسترده‌ای را در زمینه اجرای ICO آغاز کرده است و به دنبال ایجاد راحت‌ترین شرایط برای توسعه این حوزه است.

منبع: https://wallex.ir/blog/?p=5731

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه