آموزش رمز ارز

ارز دیجیتال Bonk چیست؟ (اولین میم کوین شبکه سولانا)

bonk یک پروژه جدید در بلاکچین سولانا بوده و توانسته در روزهای اخیر رشد قیمت چشمگیری را تجربه کند. این مساله سبب شد تا همه توجه‌ها را در بازار ارز دیجیتال به خود جلب کرده و در مدت کوتاهی مقبولیت بالایی به دست آورد.

زمستان 2022 که برای ارزهای دیجیتال سال بسیار سختی بود، توکن bonk با رشد 4 هزار درصدی تمام معادلات را به هم ریخت و نشان داد در روزهای نزولی بازار نیز می‌توان رشد قیمت زیادی را تجربه کرد. افرادی که دل خوشی از بازار کریپتو ندارند، فکر می‌کنند میم کوین Bonk نیز بنیاد ضعیفی داشته و این هم یک شت کوین دیگر است. برای اینکه بدانیم ارز دیجیتال bonk چیست و چه مزیت‌هایی دارد در ادامه همراه ما باشید تا با ترند این روزهای بازار ارز دیجیتال بیشتر آشنا شویم.

برای مشاهده قیمت ارز دیجیتال bonk کلیک کنید

توکن bonk چیست؟

Bonk یک میم کوین در شبکه بلاک چین سولانا است که با رشد 4 هزار درصدی خود توانست ارز دیجیتال SOL را احیا کند. این توکن به خاطر رشد زیاد خود لقب «قاتل شیبا اینو» را به دست آورد. اگر از طرفداران سولانا نباشید مطمئنا تا به حال نام این توکن را نشنیده‌اید و دوست دارید بیشتر با آن آشنا شوید. Bonk در دسامبر سال 2022 با الهام از دوج کوین در بونک دائو که سازمانی غیر متمرکز است، متولد شد. وایت پیپر این پروژه، Bonkpaper نام دارد که در آن bonk را توکنی از مردم و برای مردم توصیف کرده‌اند.

برای مشاهده قیمت امروز شیبا و یا قیمت امروز دوج کوین کلیک کنید

این شعار تاثیر خوبی روی کاربران گذاشته و سبب شد تا ایردراپ بسیار خوبی را تجربه کند. در واقع حدود 50 درصد از عرضه اولیه 100 تریلیون واحدی ارز بونک بین هنرمندان، معامله‌گران، کلکسیونرها و دارندگان توکن NFT شبکه سولانا توزیع شد. هدف اصلی از عرضه میم کوین bonk، برگرداندن حس مثبت به اکوسیستم سولانا بود تا هم مردم سرگرم شوند و هم بتوانند از آن استفاده کنند. بهتر است بدانید هم اکنون این توکن در بیش از 50 پروژه بزرگ سولانا کاربرد دارد و از جمله آن‌ها می‌توان به Solsea و Solend اشاره کرد. همچنین قرار است ارز دیجیتال bonk در اکثر dappهای بزرگ شبکه کاربرد داشته باشد.

توکن Bonk چه هدفی دارد؟

توکن Bonk چه هدفی دارد؟

در سه ماهه آخر سال 2022، بلاکچین سولانا روزهای پرتلاطمی را پر سر گذاشت که باعث شد قیمت ارز دیجیتال سولانا ناپایدار باشد. به طوری که قیمت آن به پایین‌ترین حد خود از فوریه سال 2021 رسید. یکی از مهمترین دلایل سقوط قیمت این ارز، خارج شدن سم بنکمن فرید و شرکت‌های پیشروی توکن NFT از اکوسیستم سولانا عنوان شده بود. همچنین در این مدت کیف پول فانتوم که به طور اختصاصی برای سولانا کاربرد داشت، ارزهای پالیگان و اتریوم را به شبکه‌های مورد پشتیبانی خود اضافه کرد.

از طرفی صرافی سروم بسته شدن خود را اعلام کرد و کلکسیون‌های بزرگ NFT مانند DeGods و y00ts، سولانا را ترک کرده و به سراغ اتریوم و پالیگان رفتند. علاوه بر این موارد، حدود 643 میلیون دلار از دارایی سولانا در جریان ورشکستگی آلامدا ریسرچ، تحت نظارت قانونی است. این مسائل در کنار هم باعث شد تا بلاکچین سولانا با بحران مواجه شده و سرمایه گذاران از آن فاصله بگیرند.

همچنین فروپاشی صرافی FTX که ارتباط نزدیکی با سولانا داشت باعث شد تا SOL حدود 97 درصد از ارزش خود از دست بدهد. بسیاری از کاربران نگران سرمایه گذاری در این سیستم بودند و فکر می‌کردند سولانا نیز به دلیل همکاری با سم بنکمن فراید، به یک کلاهبرداری تبدیل خواهد شد.

پس از این اتفاقات، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند برای نجات سولانا، میم کوین bonk را طراحی کنند. در واقع هدف از طراحی این میم کوین، از بین بردن نگاه‌های منفی پیرامون سولانا و بازگرداندن نقدینگی به شبکه بود. در 30 دسامبر سال 2022، ویتالیک بوترین با انتشار توییتی حمایت خود را از بلاک چین سولانا نشان داد و اعلام کرد: خروج سرمایه گذاران فرصت طلب می‌تواند به پیشرفت سولانا کمک کند.

توکن bonk بعد از متولد شدن به کسانی که از اکو سیستم سولانا حمایت می‌کردند، تعلق گرفت. این کار سبب شد تا قیمت نزولی SOL متوقف شده و ارزش آن افزایش پیدا کند. الان که در حال نگارش این مقاله هستیم (16 فروردین 1402)، هر واحد از Bonk با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۶ دلار، با احتساب نرخ تتر ۵۱,۶۹۹ تومان معادل ۰.۰۳ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲.۶۷ میلیون دلار است.

بنابراین، نتایج نشان می‌دهد، میم کوین بونک توانست سبب افزایش مشارکت در پلتفرم‌های مبتنی بر سولانا شده و قیمت آن را افزایش دهد.

ارز دیجیتال bonk

بررسی توکن BONK

حال که با ارز دیجیتال bonk چیست آشنا شده و علت به وجود آمدن آن را متوجه شدید، بهتر است در ادامه به بررسی این توکن بپردازیم. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، نیمی از این رمز ارز به بلاکچین سولانا ایردراپ شد. نحوه توزیع آن نیز به شکل زیر بود.

 • 15 درصد از توکن bonk به کاربران اولیه صرافی غیر متمرکز Openbook عرضه شد. اوپن بوک یک صرافی تازه تاسیس در سولانا است که جایگزین صرافی سروم شده است.
 • 20 درصد به کلکسیون‌های NFT تعلق گرفت. این کلکسیون‌ها شامل 29700 توکن است.
 • 5 درصد به توسعه دهندگان سولانا
 • 10 درصد به کلکسیونرها و هنرمندان سولانا
 • 15 درصد به BandDAO
 • 5 درصد به توسعه دهندگان آتی
 • 5 درصد به بازاریابی
 • 5 درصد نیز به صورت نقدینگی اولیه

بعد از تکمیل شدن ایردراپ، 50 تریلیون باقی مانده از عرضه bonk برای سایر خریداران موجود خواهد شد. در حال حاضر قیمت توکن bonk در 27 دی در سایت کوین مارکت کپ حدود 0.000001371 دلار و حجم معاملات آن در 24 ساعت گذشته 10,536,394 دلار بوده است.

بررسی عملکرد قیمت میم کوین Bonk

قیمت بونک که در ابتدا ۰.۰۰۰۰۰۰۱۰۷۸ دلار بود، توانست در 5 ژانویه سال 2023 به قیمت ۰.۰۰۰۰۰۴۸۹۲ دلار برسد که یک رشد 4438 درصدی است. برای درک بهتر این افزایش قیمت بهتر است بدانید در 25 دسامبر سال 2022 برخی از توسعه دهندگان سولانا حدود 5 میلیارد توکن bonk دریافت کردند که در آن زمان ارزش آن کمتر از 1000 دلار بود. اما در حال حاضر و بعد از افزایش قیمت بونک، ارزش دریافتی آن‌ها به بیش از 122 هزار دلار است.

ارزش این توکن بعد از 5 ژانویه ریزش 56 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به ۰.۰۰۰۰۰۱۵۱۲ دلار رسید. در تصویر زیر می‌توانید دامپ و پامپ Bonk را در 30 روز گذشته مشاهده کنید.

دامپ و پامپ Bonk را در 30 روز

یکی از مهمترین دلایل رشد قیمت این توکن به خاطر توکن سوزی‌های عظیم بونک بود. در سوم ژانویه 2023 حدود 1 میلیارد واحد از توکن bonk که متعلق به سولانا بود سوزانده شد تا این توکن توسعه پیدا کند. از نظر تئوری وقتی توکن‌ها در اثر توکن سوزی از بین می‌روند، امکان بازگشت آن‌ها به شبکه امکان‌پذیر نبوده و به همین خاطر قیمت آن به مرور بیشتر می‌شود.

همچنین توکن‌های اختصاص داده شده به پلتفرم‌هایی که سولانا را ترک کردند نیز سوزانده خواهد شد. به عنوان مثال برای پلتفرم DeGods 500 میلیارد توکن در نظر گرفته شده بود که قرار است توسط سولانا سوزانده شده و برای همیشه از بین برود. همچنین طبق اعلام سولانا، قرار بود در روز 6 ژانویه 5 تریلیون از توکن bonk که متعلق به تیم بود، سوزانده شود. این موارد باعث می‌شود تا قیمت میم کوین bonk افزایش قیمت گسترده‌ای داشته باشد.

کدام کیف پول‌ها با توکن Bonk سازگار هستند؟

از آنجایی که بونک روی شبکه سولانا قرار دارد، به همین خاطر با کیف پول‌های Backpack، فانتوم و HeyWallet سازگار است.

چطور می‌توانیم رمز ارز bonk را بخریم؟

این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • صرافی غیر متمرکز اورکا (Orca)
 • صرافی غیر متمرکز ژوپیتر (Jupiter)
 • صرافی غیر متمرکز ریدیوم (Raydium)
 • صرافی‌های متمرکز گیت، هیوبی، کوینکس، هات بیت، دیجی فینکس، LBank، Bitget و Bybit

البته لیست کامل این صرافی‌ها را می‌توانید در بخش Integrations سایت بونک و سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید.

توکن Bonk بخریم یا نخریم؟

توکن Bonk بخریم یا نخریم؟

در بازار ارز دیجیتال، همیشه شاهد نابودی رمزارزها، صرافی‌ها و شرکت‌های زیادی هستیم. به همین خاطر نمی‌توان نظر قطعی در مورد خریدن یا نخریدن این ارز داد. توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم به سرمایه گذاری کلان در میم کوین Bonk بهتر است کمی تحقیق کرده و از خودتان بپرسید که آینده سولانا چطور خواهد بود. بعد از آن اگر صلاح دیدید، می‌توانید در این پروژه سرمایه گذاری کنید. در حالت کلی بهتر است در پروژه‌هایی که بنیان فنی ضعیفی دارند، سرمایه گذاری نکنید.

جمع بندی

Bonk یک ارز دیجیتال در بستر بلاکچین سولانا است که برای تشویق حمایت کنندگان از این جامعه، حدود 50 درصد از عرضه خود را ایردراپ کرد. هدف اصلی از راه‌اندازی این پروژه کمک به سولانا و برای از بین بردن دیدگاه‌های منفی و بازگرداندن نقدینگی به این سیستم بود. این مساله سبب شد تا قیمت SOL تا حدودی افزایش پیدا کرده و به 23 دلار برسد. اما آیا این رمز ارز می‌تواند به نجات شبکه سولانا کمک کند یا خیر؟

امیدواریم با مطالعه این مقاله با مفهوم ارز دیجیتال bonk چیست آشنا شده باشید. در صورتی که در رابطه با توکن bonk سوالی دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات مطرح کنید.

سوالات متداول:

1) دوج بونک چیست؟

Bonk (BONK) یک میم سکه با تم سگ است که بر روی بلاک چین Solana (SOL) ساخته شده است و 50٪ از کل عرضه به جامعه Solana ارسال شد. هدف این پروژه تامین نقدینگی برای صرافی‌های غیرمتمرکز است که بخشی از اکوسیستم هستند.

2) ارز بونک کجا فهرست شده است؟

به CoinMarketCap بروید و Bonk را جستجو کنید. در این حالت، لیست کاملی از مکان‌هایی که می‌توانید Bonk را خریداری کنید و همچنین ارزهایی را که می‌توانید برای تهیه آن استفاده کنید، مشاهده خواهید کرد.

3) آینده ارز بونک چگونه است؟

با توجه به پیش‌بینی فعلی قیمت Bonk، پیش‌بینی می‌شود که ارزش Bonk تا -24.21٪ کاهش یابد و تا 9 آوریل 2023 به 4.638e-7 دلار برسد. بر اساس شاخص‌های فنی، شرایط فعلی صعودی است در حالی که شاخص ترس و طمع 62 (طمع) را نشان می‌دهد.

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.

نوشته های مشابه