آموزش استخراج ارز های دیجیتال

ماینینگ چیست | استخراج رمز ارزها چگونه انجام می‌شود و چه مراحلی دارد؟

ماینینگ چیست ؛ پرسشی رایج بین علاقمندان ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال فرآیندی است که نخستین‌ بار با استخراج بیت‌ کوین در سال 2009 میلادی آغاز شد. با این حال این فرآیند هنوز هم برای بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران ناشناخته است. استخراج ارزهای رمزنگاری شده، موضوعی محبوب در انجمن‌های آنلاین است و بسیاری افراد می‌خواهند بدانند ماینینگ چیست ، چگونه انجام می‌شود و آیا هنوز هم فعالیتی سودآور است؟ در این مطلب سعی می‌‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

 

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چیست ؟

استخراج ارز رمزنگاری شده یا ماینینگ (Cryptocurrency mining/ cryptomining/ cryptocoin mining) فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های مختلف ارزهای رمزنگاری شده تایید و به دفتر کل دیجیتالی بلاکچین اضافه می‌شوند. از سوی دیگر ماینینگ را می‌توان اصطلاحی برای جمع آوری ارزهای رمزنگاری شده به عنوان پاداشی برای کارهایی که انجام می‌دهید، تعریف کرد.

 

انگیزه‌های استخراج ارزهای دیجیتال

چرا مردم به استخراج ارز های دیجیتال رو می‌آورند؟ برخی به دنبال منبع درآمد دیگری هستند؛ برخی دیگر به دنبال کسب آزادی مالی بیشتر بدون دخالت دولت‌ها یا بانک‌ها هستند؛ اما انگیزه ماینینگ هرچه باشد، ارزهای رمزنگاری شده به‌عنوان یک حوزه رو به رشد برای سرمایه‌گذاری و سودآوری به‌شمار می‌آید و یکی از فعالیت‌های سودآور در آن ماینینگ است.

 

توضیح فنی ماینینگ

اصطلاح استخراج رمزنگاری به معنای به‌دست آوردن ارزهای رمزنگاری شده با حل معادلات رمزنگاری از طریق رایانه است. این فرآیند شامل تایید اعتبار بلوک‌های داده و افزودن سوابق تراکنش به یک پرونده عمومی یا دفتر کل دیجیتالی به نام بلاکچین است.

از نظر فنی، استخراج ارز رمزنگاری شده یک فرآیند تبادلی است که شامل استفاده از رایانه‌ها و روندهای رمزنگاری برای حل عملکردهای پیچیده و ثبت داده‌ها در یک بلاکچین است. در حقیقت، شبکه‌های کاملی از دستگاه‌‌ها وجود دارند که در رمزنگاری دخیل هستند و سوابق مشترک را از طریق آن بلاکچین‌ها نگهداری و پشتیبانی می‌کنند.

نقش ماینرها در ماینینگ چیست
نقش ماینرها در ماینینگ چیست

نقش ماینرها در ماینینگ چیست ؟

به کسانی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند، ماینر گفته می‌شود. ماینرها نقشی مهم در شبکه بلاکچین دارند. آن‌ها بلاکچین را از حملات هکری و دستبرد کلاهبرداران محافظت می‌کنند و باعث عدم تمرکز شبکه بلاکچین می‌شوند. البته فرآیند ماینینگ همیشه به سود ماینرها نیست؛ زیرا اگر ندانید استخراج کدام رمز ارز سودآور است، ابزارهای ماینینگ را به‌خوبی نشناسید و هزینه برق در منطقه ماینینگ بالا باشد، ممکن است هزینه ماینینگ حتی از سود آن بیشتر باشد.

 

فرآیند ماینینگ چیست و چه مراحلی دارد ؟

یکی از نتایج فرآیند ماینینگ، معرفی کوین‌های رمز ارز جدید است و باعث می‌شود ارزهای دیجیتال بتوانند به‌عنوان شبکه‌ای غیرمتمرکز و بدون نیاز به یک مقام مرکزی فعالیت کنند. ماینینگ مراحل گوناگونی دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

 • مرحله اول: زمانی که فردی تصمیم می‌گیرد ارز دیجیتالی را از کیف پول خود با ارزی دیگر معاوضه کند یا برای کسی ارسال کند.
 • مرحله دوم: اطلاعات این تراکنش توسط کیف پول منتشر می‌شود تا زمانی که یک ماینر آن را انتخاب کند. پیش از انتخاب توسط ماینر این تراکنش در “استخر تراکنش‌های تایید نشده” می‌ماند.
 • مرحله سوم: ماینرها تراکنش را از استخر مورد نظر انتخاب می‌کنند؛ آن را به شکل یک بلاک در می‌آورند. چند ماینر نیز می‌توانند تراکنش‌هایی مشابه را در بلاک‌ها بگنجانند.
 • مرحله چهارم: ماینرها برای افزودن بلاک به بلاکچین به امضا نیاز دارند که به آن اثبات کار گفته می‌شود. این امضا با حل یک مساله پیچیده ریاضی انجام می‌شود. این فرآیند بسیار پیچیده است و به برق مصرفی زیادی نیاز دارد.
 • مرحله پنجم: با اولین امضا، بلاک و امضای آن برای دیگر ماینرها منتشر می‌شود.
 • مرحله ششم: ماینرهای دیگر باید امضای مورد نظر را تایید کنند. تایید به معنای تطابق هش خروجی با امضای موجود است و به آن الگوریتم اجماع می‌گویند.
 • مرحله هفتم: وقتی یک بلاک به زنجیره متصل می‌شود، بلاک‌های دیگر به آن افزوده می‌شود و این روند نیز تایید دیگری برای بلاک است.

 

استخر ماینینگ چیست ؟

پاداش ماینینگ به ماینری تعلق می‌گیرد که بتواند امضای واجد شرایط را دریافت کند؛ اما احتمال دستیابی به اولین مقدار هش معتبر، کار آسانی نیست و برای آن به بخشی از قدرت کل شبکه نیاز دارید. برای این مشکل، استخر ماینینگ یا استخر استخراج ایجاد شد.

استخر ماینینگ چیست
استخر ماینینگ چیست

استخر ماینینگ جایگاهی برای گردآوری منابع ماینرها در کنار هم است که باعث افزایش قدرت آن‌ها می‌شود. بدیهی است که در چنین حالتی، سود حاصل از فرآیند ماینینگ از سوی هر ماینر، بین تمامی اعضای استخر مورد نظر تقسیم می‌شود.

 

نکات مهم در انتخاب استخر ماینینگ

پیوستن به یک استخر ماینینگ باعث می‌شود شما شانس بیشتری برای دریافت پاداش داشته باشید. نوع و مقدار پاداش از پیش تعیین شده است و باید بین ماینرهای هر استخر تقسیم شود.

اما چگونه یک استخر پاداش را انتخاب کنیم؟ در ادامه با برخی از نکات مهم در انتخاب یک استخر استخراج آشنا می‌شویم:

 • زیرساخت سازگار: مهم‌ترین نکته در انتخاب استخر ماینینگ، توجه به همخوانی دستگاه‌های ماینینگ با نیازمندی‌های استخر استخراج است. برای مثال پیش از انتخاب استخر باید نکات اعلام شده از سوی استخر درباره الزامات استفاده از GPU ،CPU و ماینینگ مبتنی‌بر تلفن همراه هوشمند را مطالعه کنید.
 • نوع مکانیزم تقسیم وظایف: دقت کنید که الگوریتم مورد اجرا روی سرور استخر بتواند وظایف مانینیگ را به‌طور مساوی بین ماینرها تقسیم کند. این ویژگی باعث می‌شود، جریانی یکنواخت از وظایف بین ماینرها تقسیم شود.
 • ایجاد شفافیت استخر توسط اپراتور: اپراتورهای استخرها باید به شکلی وظایف خود را انجام دهند که باعث ضمانت شفافیت مداوم عملکردها در استخر برای ماینرها باشد.
 • پایداری استخر استخراج: امنیت و پایداری استخر باعث می‌شود نسبت به حملات DDoS مقاوم باشد و بتواند آن‌ها را متوقف کند.
 • هزینه‌ها در استخر استخراج: برخی استخرها هزینه‌ای اندک از ماینرها دریافت می‌کنند و برخی دیگر رایگان هستند؛ با این حال باید اطمینان پیدا کنید که آیا هزینه‌ها روندی افزایشی خواهند داشت یا ثابت هستند.
 • مقیاس استخر ماینینگ: هرچه استخر ماینینگ بزرگ‌تر باشد، توان محاسباتی آن بالا می‌رود و احتمال موفقیت در انجام روند استخراج بیشتر می‌شود.

 

میزان درآمد ماینرها چقدر است ؟

وقتی تعداد ماینرها در یک استخر بیشتر باشد، میزان رقابت نیز بالا می‌رود. از سوی دیگر میزان پاداش برای استخراج رمز ارزها با هم متفاوت است و هزینه استخراج رمز ارزها نیز با هم تفاوت دارد. همچنین پاداش استخراج رمز ارزی مانند بیت کوین هر 4 سال یکبار نصف می‌شود. با این وجود استخراج رمز ارزها از جمله بیت کوین، فعالیتی سودآور است.

بهترین راه برای محاسبه میزان درآمد از روند استخراج، استفاده از یک ماشین حساب ماینینگ است. با وارد کردن قدرت پردازش دستگاه‌ها، میزان برق و قیمت برق مصرفی در یک ماشین حساب استخراج می‌توانید به‌طور تخمینی درآمد خود را از استخراج محاسبه کنید. همچینین با استفاده از این ماشین حساب‌ها می‌توانید زمان بازگشت سرمایه را نیز تخمین بزنید.

 

هوشمندانه استخراج کنید

سودآوری مناسب از روند ماینینگ نیازمند برخورداری از دستگاه‌های ماینینگ پیشرفته، محاسبات اولیه دقیق و صبر بسیار است. شما باید با هزینه‌های نگهداری ماینینگ آشنا باشید و بتوانید هزینه‌های برق مصرفی تا حد ممکن پایین بیاورید. توجه داشته باشید اگرچه میزان برق مصرفی دستگاه‌های جدید کمتر است، اما وقتی یک فارم می‌سازید، باز هم با مجموعه‌ای روبه‌رو هستید که برق زیادی مصرف می‌کند.

در این مطلب تلاش کردیم خلاصه‌ای از روندهای ماینینگ را برای شما توضیح دهیم. اگر به دنیای رمز ارزها و معامله و سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطالب ما را در سایت بیتمینو دنبال کنید. بیتمینو همچنین امکان آگاهی از جدیدترین اخبار ارز دیجیتال و قیمت لحظه‌ای رمز ارزها را برای شما فراهم کرده است.

 

آمار استخراج بیت کوین

 • یک ماینر در حال حاضر 6.25 بیت کوین (حدود 152000 دلار تا مارس 2023) برای تأیید موفقیت آمیز یک بلوک جدید در بلاک چین بیت کوین به دست می‌آورد.
 • بر اساس شاخص مصرف برق کمبریج بیت کوین، ایجاد بیت کوین سالانه 121 تراوات ساعت برق مصرف می‌کند که بیشتر از میزان مصرف برق هلند یا فیلیپین است.
 • استخراج یک بیت کوین از آگوست 2021 به 9 سال برق معادل خانگی نیاز دارد.
 • قیمت بیت کوین در طول زمان بسیار در نوسان بوده است. در سال 2020، تا 4,107 دلار معامله شد و در نوامبر 2021 به بالاترین رقم تاریخ 68,790 دلار رسید. از مارس 2023، حدود 24,300 دلار معامله شد.
 • در حالی که این موضوع به قدرت محاسباتی شما و سایر ماینرها بستگی دارد، احتمال اینکه یک ماینر انفرادی با قدرت متوسط، هش بیت کوین را حل کند، در ژانویه 2023 حدود 1 در 26.9 میلیون بود.
 • بر اساس شاخص مصرف برق کمبریج، ایالات متحده (37.4 درصد)، سرزمین اصلی چین (18.1 درصد) و قزاقستان (14.0 درصد) بزرگترین استخراج کنندگان بیت کوین تا ژانویه 2022 بوده‌اند.

 

سوالات متداول:

1) آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

نوشته های مشابه