فارکس

ساعت کار بازار فارکس چگونه است؟

بررسی و کنترل ساعت کار بازار فارکس برای کسانی که قصد ترید در این مجمع جهانی را دارند یک سوال کلیدی و مهم است. مبنای بازار فارکس، فروش و خرید جفت‌ارزها خواهد بود. یعنی وقتی باارزش کشوری دیگر مبادله می‌کنید، قیمت‌ها را باید پیش از آن به‌صورت هم محور کنترل کنید. اهمیت قیمت ارز معمولاً تحت‌تأثیر بانک‌های همان کشور خواهد بود. مثلاً اگر قرار است کار خود را با بانک‌های امریکا شروع کنید، باید منتظر بمانید تا نرخ دقیق دلار مشخص شود. در همین حین، به طبع برای معامله با واحد ارز کشورهای دیگر، باید منتظر شروع برنامه فعالیتی بانک مرکزی همان کشور باشید.

بازار فارکس 24 ساعته باز است. این یک فرصت عالی برای معامله گران فراهم می‌کند تا در هر زمانی از روز یا شب معامله کنند؛ بااین‌حال، زمانی که به نظر می‌رسد در ابتدا چندان مهم نیست، زمان مناسب برای معامله یکی از مهم‌ترین نکات برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر موفق فارکس است.

بهترین زمان برای معامله زمانی است که بازار فعال‌ترین و در نتیجه بیشترین حجم معاملات را دارد. فعال‌ترین ساعات، جلسات معاملات لندن و نیویورک است، به‌خصوص زمانی که این جلسات با هم تداخل دارند. ساعت کار بازار فارکس را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

بازه‌های زمانی ترید در فارکس

  • نیویورک از ساعت 16:30 صبح تا 01:30 بعدازظهر به‌وقت‌ ایران باز می‌شود.
  • توکیو از ساعت 03:30 بعدازظهر تا 12:30 صبح به‌وقت ایران باز می‌شود.
  • سیدنی در ساعت 01:30 بعدازظهر تا 01:30 بامداد باز می‌شود.
  • لندن از ساعت 11:30 صبح تا 20:30 ظهر به‌وقت ایران باز می‌شود.

بیشترین ساعات فعال = زمانی که دو جلسه با هم تداخل دارند:

  • نیویورک و لندن: بین 8:00 صبح تا 12:00 ظهر EST EDT
  • سیدنی و توکیو: بین 7:00 بعدازظهر تا 2:00 بامداد EST EDT
  • لندن و توکیو: بین 3:00 صبح تا 4:00 صبح EST EDT

به‌عنوان‌مثال، معامله جفت‌ارز EUR/USD، GBP/USD نتایج خوبی را بین ساعت 8:00 صبح تا 12:00 ظهر به‌وقت شرقی به دست می‌دهد، زمانی که دو بازار برای آن ارزها فعال هستند. ساعت کار بازار فارکس در بازارهای مختلف به‌وقت‌تهران متفاوت است.

در آن ساعات معاملاتی که با هم تداخل دارند، بیشترین حجم معاملات و در نتیجه شانس بیشتری برای برنده‌شدن در بازار ارز خارجی خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: شرکت مایکرواستراتژی چیست؟ (چقدر دارایی بیت کوین دارد)

بهترین زمان برای ترید در فارکس

بهترین زمان برای ترید در فارکس

ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که مناسب‌ترین زمان در بازه ساعت کار بازار فارکس برای ترید کدام است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که 24 ساعته بودن، مبنای بی‌نظمی در این بازار نیست؛ از طرفی ساعت کار فارکس از زمان شروع و پایان، کاملاً مشخص است و قرار نیست که همه چیز مثل یک‌روند بی‌برنامه اجرا شود.

اگر بخواهیم در این مورد دقیق‌تر توضیح دهیم باید بگوییم که ساعت کار فارکس در حال حاضر و به‌وقت کشورمان، از یک و سی دقیقه بامداد استارت خورده و تا ساعت یک و سی دقیقه بامداد روز بعد، روی همین روند ادامه دارد. در واقع کسانی که در بحث فارکس فعالیت می‌کنند می‌گویند که این ساعت، ساعت بسته‌شدن فارکس است. سشن‌های مختلف بازار فارکس، در واقع بیانگر موقعیت مناسب برای شما به جهت خرید یا فروش هستند. باید بتوانید زمان خود را با نرخ ارزی که هر روز، مشخص و توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود بیان کنید. در این صورت می‌توانید پرداخت را انجام داده یا وجه دریافتی داشته باشید.

ساعت کار فارکس در تابستان

ساعت کار فارکس در تابستان و زمستان معمولاً از ساعت 08:00 صبح شروع شده و در نهایت تا 12:00 بعدازظهر به‌وقت شرقی و سشن کشور انگلستان و نیویورک با هم همپوشانی خواهد داشت. این زمان‌ها، بازه‌های فوق‌العاده شلوغ هستند. ساعت کار بازار فارکس در تابستان معمولاً تحت‌تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات مهم سهم‌های بازار تجاری قرار می‌گیرد.

مبتنی بر همین اصل، می‌توان گفت که ساعت کار بازار فارکس قبل از تابستان بسته به موقعیت زمانی و ساعت تابستانی ایران تفاوت‌هایی خواهد داشت که باید کنترل شود.

ساعت کار فارکس در زمستان

همان‌طور که اشاره شد برنامه زمانی در زمستان نیز به همین شکل است. اگر در مورد مزیت‌های فارکس خوانده باشید به‌خوبی می‌دانید که 24 ساعته بودن یک مزیت کلیدی برای آن به‌حساب می‌آید. بهترین زمان برای فعالیت در فارکس نیز ساعت‌هایی است که حجم معاملات به بیشترین نرخ خود می‌رسد. ساعت فعال بازار، فرصت‌های زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد که روی سهم‌های مختلف وقت بگذارید.

ساعات پلتفرم بروکر فارکس چیست؟

کارگزار فارکس شما یک پلتفرم معاملاتی با بازه زمانی مشخصی را ارائه می‌دهد (بازه زمانی بستگی به کشوری دارد که کارگزار در آن فعالیت می‌کند، یا بهتر است بگوییم محل سرورهای آنها در آنجا قرار دارد). هنگام تمرکز بر ساعات بازار، باید چارچوب زمانی در پلتفرم معاملاتی خود را نادیده بگیرید (در بیشتر موارد بی‌ربط خواهد بود) و در عوض از ساعت جهانی (EST/EDT) یا نظارت بر ساعات بازار برای شناسایی جلسات معاملاتی استفاده کنید.

اگر هنوز کارگزار فارکس را انتخاب نکرده‌اید، مقایسه کارگزاران فارکس می‌تواند بهترین راهنما برای شما باشد.

تریدر روز الگو کیست؟

تریدر روز الگو کیست؟

طبق قوانین FINRA، اگر چهار یا بیشتر «معامله روزانه» را در مدت پنج‌روز کاری انجام دهید، به شرطی که تعداد معاملات روزانه بیش از 6 درصد از کل معاملات شما را در حاشیه مارجین نشان دهد، شما یک معامله‌گر روز الگو محسوب می‌شوید. دو روش برای شمارش معاملات روز وجود دارد.

قوانین همچنین از شرکت شما می‌خواهد که اگر می‌داند یا مبنای منطقی برای این باور دارد که شما در معاملات روز الگو شرکت خواهید کرد، شما را به‌عنوان معامله‌گر روز الگو تعیین کند. به‌عنوان‌مثال، اگر شرکتی قبل از باز کردن حساب شما آموزش معاملات روزانه را به شما ارائه دهد، می‌تواند شما را به‌عنوان معامله‌گر روز الگو معرفی کند.

به‌طورکلی، زمانی که حساب شما به‌عنوان یک حساب معامله‌گر روز الگو کدگذاری شد، یک شرکت همچنان شما را به‌عنوان یک معامله‌گر روز الگو در نظر می‌گیرد؛ حتی اگر برای یک دوره پنج‌روزه معامله روزانه نکنید؛ زیرا شرکت دارای ” reasonable belief” که بر اساس فعالیت‌های معاملاتی قبلی خود، یک معامله‌گر روز الگو هستید. اگر استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهید تا فعالیت‌های معاملاتی روزانه خود را متوقف کنید، می‌توانید با شرکت خود تماس بگیرید تا در مورد کدگذاری مناسب حساب خود صحبت کنید.

 

الزامات برای معامله گران الگوی روز چیست؟

اولاً معامله‌گران الگوی روز باید حداقل 25000 دلار را در حساب مارجین خود در هر روزی که روز مشتری معامله می‌کند، حفظ کنند. این حداقل سهام موردنیاز که می‌تواند ترکیبی از پول نقد و اوراق بهادار واجد شرایط باشد، باید قبل از شرکت در فعالیت‌های معاملاتی روزانه در حساب شما باشد. اگر حساب کمتر از 25000 دلار باشد، معامله‌گر الگوی روز مجاز به معامله روزانه نخواهد بود تا زمانی که حساب به حداقل 25000 دلار بازگردانده شود.

علاوه بر این، معامله‌گران الگوی روز نمی‌توانند بیش از «day-trading buying power» خود معامله کنند که معمولاً تا چهار برابر مازاد حاشیه نگهداری در پایان کار روز قبل است. مازاد حاشیه نگهداری مبلغی است که در آن حقوق صاحبان سهام در حساب مارجین از حاشیه موردنیاز بیشتر شود.

 

اگر مارجین کال دریافت کنم چه می‌شود؟

اگر یک معامله‌گر روز الگو از محدودیت قدرت خرید یک‌روزه تجاوز کند، یک شرکت یک فراخوان حاشیه معاملاتی یک‌روزه صادر می‌کند، پس از آن معامله‌گر روز الگو حداکثر پنج‌روز کاری برای واریز وجه برای پاسخگویی به این تماس فرصت خواهد داشت.

تا زمانی که تماس مارجین برآورده نشود، حساب به قدرت خرید روزانه فقط دوبرابر مازاد حاشیه تعمیر و نگهداری بر اساس کل تعهد معاملات روزانه مشتری محدود می‌شود. اگر فراخوان مارجین معاملاتی یک‌روزه در مهلت تعیین شده برآورده نشود، حساب به مدت 90 روز یا تا زمانی که تماس برآورده شود، محدود به معاملات فقط بر مبنای پول نقد در دسترس خواهد بود.

هرگونه وجوهی که برای برآورده‌کردن حداقل نیاز سهام در معاملات روزانه یا برای پاسخگویی به مارجین معاملات روزانه استفاده می‌شود، باید به مدت دو روز کاری پس از پایان کار در هر روزی که واریز الزامی است در حساب باقی بماند. استفاده از ضمانت‌های متقابل برای برآوردن هرگونه الزامات حاشیه معاملاتی روزانه ممنوع است.

چرا باید حداقل نرخ 25000 دلار را حفظ کنم؟

چرا باید حداقل نرخ 25000 دلار را حفظ کنیم؟

معاملات روزانه می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد. هم برای معامله‌گر روزانه و هم برای شرکت کارگزاری که معاملات معامله‌گر روزانه را تسویه می‌کند. حتی اگر روز را بدون پوزیشن باز به پایان برسانید، معاملاتی که در حین معاملات روزانه انجام داده‌اید به‌احتمال زیاد هنوز تسویه نشده‌اند. الزامات حاشیه معاملاتی روزانه به شرکت‌ها کنترلری برای رفع هرگونه نقص در حساب شما ناشی از معاملات روزانه ارائه می‌دهد.

 

جمع‌بندی مباحث ساعت کار بازار فارکس

در این مقاله ضمن صحبت در مورد برنامه زمانی و ساعت کار بازار فارکس، به موضوعات کلیدی برای سرمایه‌گذاری بر مبنای موقعیت زمانی اشاره کردیم. معاملات روزانه در دنیای ارزهای فارکس، پیچیدگی‌ها و روندهای خاص خود را دارد. برخی به‌زعم آشنایی با برنامه‌های زمانی کم‌تر دچار مشکل می‌شوند و برخی نیز به دلیل عدم داشتن سشن‌های مختلف بازار فارکس، به نتیجه‌ای که می‌خواهند نمی‌رسند.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم همپوشانی و هماهنگی ساعت کار فارکس در تابستان و زمستان است. بر اساس این توضیحات، باید بدانید که ساعت کار از هشت صبح شروع شده و تا دوازده ظهر روز بعد به پایان می‌رسد.

سوالات متداول:

1) بیشترین ساعات معامله برای فارکس چیست؟

بازار فارکس در ساعات کاری عادی در چهار نقطه مختلف جهان و مناطق زمانی مربوطه آن‌ها اجرا می شود. بازارهای ایالات متحده / لندن با هم همپوشانی دارند (8 صبح تا ظهر EST) سنگین‌ترین حجم معاملات را دارند و برای فرصت‌های معاملاتی بهترین هستند.

2) 4 جلسه معاملاتی چیست؟

به طور کلی چهار جلسه معاملاتی اصلی وجود دارد: جلسه سیدنی، جلسه توکیو، جلسه لندن و جلسه نیویورک. هر دو جلسه سیدنی و توکیو معمولاً به عنوان جلسات آسیایی شناخته می‌شوند؛ به همین دلیل است که فارکس معمولاً به عنوان بازار 3 جلسه‌ای شناخته می‌‍شود: آسیایی، لندن و نیویورک.

3) ثروتمندترین معامله‌گر فارکس کیست؟

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه