مفاهیم پایه ارز دیجیتال

لیکوئید شدن چیست – بررسی مفهوم لیکویید شدن

در بازار ارزهای دیجیتال بعضی از اصطلاحات تخصصی وجود دارند که به عنوان یک فعال در این بخش باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید. لیکوئید شدن (Liquidation) یکی از این اصطلاحات است که حتما باید با آن آشنایی کافی را پیدا کنید. درواقع لیکوئید شدن بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک معامله‌گر ارزهای دیجیتال رخ دهد.

در این حالت پوزیشن تریدر به دلیل نداشت سرمایه کافی از طرف صرافی بسته می‌شود و فرد تمام سرمایه‌ای که در آن پوزیشن داشته است را از دست خواهد داد. برای اینکه بدانید لیکوئید چیست و بهتر آن را بشناسید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

تاثیر معاملات اهرم دار در لیکوئید شدن چیست ؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند ریسک لیکویید شدن را برای شما به همراه داشته باشد،‌ انجام معاملات اهرم دار است. برخی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال امکان انجام معاملات اهرم دار را برای شما فراهم کرده‌اند. در این معاملات نسبت به سرمایه شما یک اهرم زده می‌شود. به طور مثال اگر شما از اهرم ۵ در معامله خود استفاده کنید، شما با ۵ برابر پول بیشتر وارد پوزیشن خواهید شد. در این حالت این امکان وجود دارد که سود شما پنج برابر شود. البته ناگفته نماند که در صورت ضرر آن هم ۵ برابر خواهد شد.

حال اگر مقدار ضرری که شما می‌دهید از میزان سرمایه اولیه‌ای که در پوزیشن قرار داده‌اید، بیشتر شود،‌ در این حالت شما لیکوئید می‌شوید و کل سرمایه‌ای را که در این پوزیشن قرار داده‌اید از دست خواهید داد. حال که با مفهوم لیکوئید آشنا شده‌اید،‌ حتما باید به نحوی معامله کنید که این اتفاق تلخ برای شما رخ ندهد. وقتی که می‌دانید لیکویید چیست، باید برنامه‌ریزی بهتری برای انجام معاملات خود داشته باشید.

لیکوئید شدن در بازار فیوچرز ارزهای دیجیتال

همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، زمانی که شما از معامله‌های اهرم دار استفاده می‌کنید، احتمال این وجود دارد که لیکوئید شوید. در صرافی‌های ارز دیجیتال همچنین قسمتی تحت عنوان فیوچرز وجود دارد که به آن بازار معاملات آتی نیز گفته می‌شود.

— در بیتمینو بخوانید: معاملات فیوچرز چیست

در صورتی که شما می‌خواهید معاملات اهرم دار انجام دهید، باید به بخش فیوچرز بروید و در آن معاملات خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در حال حاضر بیشترین حجم معاملات فوچرز در صرافی بایننس اتفاق می‌افتد که میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان در آن فعال هستند.

لیکوئید چیست

ذکر این نکته ضروری است که همه ارزهای دیجیتال دارای بازار فیوچرز نیستند. بیشتر ارزهایی که حجم معاملات بالایی دارند در بازارهای آتی معامله می‌شوند. همچنین شما باید صرافی مورد نظر خود را بررسی کنید تا ببینید از چه ارزهایی در بخش فیوچرز پشتیبانی می‌کند. ترید کردن در بخش فیوچرز نیازمند مهارت و تجربه بالایی است. به همین علت شما باید بهترین آموزش‌ها را پشت سر گذاشته باشید تا بتوانید در فیوچرز به سود دست پیدا کنید. در صورتی که شما مهارت‌های لازم در این زمینه را نداشته باشید،‌ بدون شک لیکوئید شدن در انتظار شما خواهد بود.

جلوگیری از لیکوئید شدن با معاملات اهرم پایین

اکنون که متوجه شدید لیکوئید چیست، باید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید تا مانع از بروز این اتفاق برای خود شوید. در همین راستا بهترین کاری که می‌توان انجام داد معاملات با اهرم پایین است. هر چقدر که شما اهرم معامله خود را بالاتر ببرید، به همان اندازه نیز میزان ریسک خود را افزایش داده‌اید. وقتی که اهرم انتخاب شده توسط شما بالا باشد، کوچک‌ترین تغییرات قیمتی روی معامله شما تاثیر می‌گذارد. ممکن است که حتی چند کندل نوسانی معمولی نیز به سرعت شما را لیکوئید کند.

این نکته را از یاد نبرید بازار فیوچرز بسیار بی‌رحم است و همیشه مطابق میل شما پیش نمی‌رود. به همین جهت بهتر است که اهرم معاملات شما بیشتر از ۱۰ نباشد. معمولا بسیاری از افراد درگیر طمع می‌شوند و حتی از لورج‌های بالای ۱۰۰ استفاده می‌کنند. شاید شما برای یک یا چند بار بتوانید سود خوبی به دست بیاورید، اما در نهایت باید منتظر طعم تلخ لیکویید شدن باشید. استفاده از اهرم‌های معقولانه می‌تواند میزان ریسک شما را به حد طبیعی برساند.

اهمیت مدیریت ریسک در جلوگیری از لیکوئید شدن

اگر شما به مفهوم لیکوئید شدن نگاه کنید،‌ متوجه خواهید شد که مدیریت ریسک درست می‌تواند معجزات زیادی برای شما داشته باشد. درست است که خطر لیکوئید شدن برای همه افراد وجود دارد؛ ولی با این حال میزان مدیریت ریسک شما در این موضوع تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. یکی از بهترین روش‌ها در مدیریت ریسک این است که همیشه درصد کمی از سرمایه خود را در پوزیشن مورد نظر خود وارد کنید. اگر شما این مورد را رعایت کنید،‌ مسلما میزان ریسک شما به ازای کل سرمایه کمتر می‌شود.

همانطور که قبلا آن را توضیح دادیم،‌ استفاده از لوریج‌های بالا نیز می‌تواند برای شما بسیار آسیب زننده باشد. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در مدیریت ریسک در نظر بگیرید، میزان تخصص و مهارت شماست.

اگر احساس می‌کنید که هنوز به تخصص مناسبی دست پیدا نکرده‌اید، بهتر است که معاملات خود را در بخش اسپات پیش ببرید. یکی از مزایای کار کردن در بازار اسپات این است که در آن لیکوئید شدن اتفاق نمی‌افتد. شما در بدترین حالت در این بازار ضرر خواهید کرد ولی مفهوم لیکوئید برای شما نمایان نمی‌شود.

 پیشگیری از لیکوئید شدن با تعیین حد ضرر

برای اینکه تریدرها بتوانند معاملات خوبی را انجام دهند،‌ اولین عامل مهمی که باید آن را یاد بگیرند تعیین حد ضرر است. زمانی که شما یک پوزیشن را در یک ارز خاص باز می‌کنید،‌ احتمال دارد که قیمت به سمت پیش بینی شما حرکت کند یا اینکه برخلاف آن باشد. بسیاری از افراد این سوال را دارند که علت اصلی لیکوئید چیست؟ با یک نگاه ساده می‌توان به این نکته پی برد که نداشتن حد ضرر مهم‌ترین دلیل آن است. فراموش نکنید که شما در بازارهای مالی باید ضررهای خود را محدود کنید.

Liquidation چیست

وقتی که شما برای معامله حد ضرر مشخص کنید،‌ به این درک رسیده‌اید که نباید بیشتر از حد مشخصی برای هر معامله ریسک کنید. همچنین وقتی شما دارای حد ضرر یا استاپ لاس هستید،‌ خرید یا فروش در قیمت مورد نظر انجام می‌شود و شما با ضرر مشخصی از آن معامله خارج خواهید شد. در این حالت قبل از این که قمیت بخواهد به مرحله لیکوئید شدن برسد،‌ معامله شما بسته می‌شود. در صورتی که به درستی از استاپ لاس استفاده کنید،‌ احتمال لیکوئید شدن شما به صفر خواهد رسید.

ترید ارزهای ناشناس؛ از دلایل اصلی لیکوئید شدن

اگر شما اندکی با بازارهای مالی آشنایی داشته باشید، این موضوع را متوجه خواهید شد که بازار ارز دیجیتال از هر بازار دیگری پرنوسان‌تر است. همین مورد سبب می‌شود تا میزان ریسک معاملات در کریپتوکارنسی بالاتر باشد.

در بازار ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات به سراغ ارزهایی بروید که در کوین مارکت کپ دارای رتبه‌های بالایی هستند. این ارزها از لحاظ اعتبار در شرایط فوق العاده خوبی قرار دارند و خطر لیکوئید شدن در آن‌ها کمتر است. بعضی از ارزها که به اصطلاح شت کوین نامیده می‌شوند، هیچ ثباتی ندارند و ممکن است در عرض چند دقیقه کل سرمایه شما نابود شود. با توجه به این که مفهوم لیکوئید برای هر کسی تلخی خاصی دارد،‌ باید حتما عوامل پیشگیرانه در این زمینه را در نظر گرفت.

آیا استراتژی معاملاتی می‌تواند مانع لیکوئید شود؟

یکی از اصلی‌ترین عواملی که می‌تواند مانع بروز لیکوئید شود، استفاده از استراتژی معاملاتی درست و با برنامه است. امروزه روش‌های تحلیلی بسیار زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. به صورت کلی شما این امکان را دارید که از روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال همچون پرایس اکشن، ایچی موکو، فیبوناچی و سایر اندیکاتورها بهره ببرید.

اگر شما این امکان را داشته باشید که از بین این ابزارها استراتژی خوبی برای خود مشخص کنید، مسلما احتمال لیکوئید شدن در معامله نیز برای شما بسیار پایین می‌آید. متاسفانه بسیاری از افراد بدون داشتن استراتژی مشخص و برنامه ریزی شده ترید انجام می‌دهند که نتیجه‌ای جز لیکوئید شدن در انتظار آن‌ها نخواهد بود.

هر کس که بداند لیکوئید شدن چیست و چه احساسی دارد، حتما کارهای زیادی را برای جلوگیری از این اتفاق انجام خواهد داد. با توجه به توضیحات داده شده،‌ حتما در تعیین استراتژی معاملاتی به صورت دقیق عمل کنید.

سخن پایانی

امروه بازار ارزهای دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرده است و افراد زیادی در این بستر در حال انجام معاملات هستند. در صورتی که شما هم در این بخش فعال هستید، احتمالا با مفهوم لیکوئید آشنایی دارید.

لیکوئید شدن به معنای از دست دادن کل نقدینگی است که در یک معامله قرار گرفته است. برای این که این اتفاق تلخ برای شما نیفتد، بهتر است که حتما از راهکارهایی که در این مطلب از بیتمینو گفته شد دقت بفرمایید. شما با رعایت این نکات می‌توایند برای همیشه از خطر لیکوئید شدن در امان باشید.

سوالات متداول:

1) چگونه از لیکوئید شدن در معاملات کریپتو جلوگیری کنیم؟

معامله گران برای جلوگیری از انحلال شدن باید نسبت حاشیه خود را از نزدیک نظارت کنند. در صورت افت قیمت، حفظ موجودی مارجین کافی در حساب برای حفظ نسبت حاشیه بالاتر از نرخ حاشیه نگهداری ضروری است. هر چه تراز مارجین بالاتر باشد، قیمت انحلال کمتر است.

2) کارمزد لیکوئید کریپتو چیست؟

این هزینه با نرخ ثابت 0.5٪ دریافت می‌شود و ممکن است تغییر کند. برای جلوگیری از انحلال اجباری، وام خود را به موقع پرداخت کنید یا بازپرداخت‌‌های جزئی را انجام دهید تا LTV خود را در سطح سالم تنظیم کنید.
خرید و فروش از صرافی سریعترین و ساده‌ترین راه برای فروش است. این به این دلیل است که صرافی ارز دیجیتال تمام کارهای سخت را برای تعیین یک قیمت خوب و یافتن فردی تصادفی انجام می‌دهد که به دنبال خرید بیت کوین با این قیمت است.

3) انحلال رمزارز چقدر طول می‌کشد؟

سیستم انتقال بانکی ACH پس از شروع فروش یا برداشت معمولاً 3 تا 5 روز کاری طول می‌کشد. صرافی شما موجودی را از منبع وجوه شما کسر می‌کند و انتقال بانکی را بلافاصله آغاز می‌کند.


در بیتمینو بخوانید :

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه