سرمایه گذاری ارز دیجیتال

نقد و بررسی مشکلات مقیاس پذیری در شبکه اتریوم

هر یک از ارز‌های دیجیتال با دنیایی از جزئیات و اصطلاحات هستند و به همین دلیل هر کسی که می‌خواهد در این بازار اقدام به سرمایه‌گذاری کند باید با جنبه‌های مختلف تکنیکی و عمومی بازار آشنا باشد. اتریوم به عنوان یکی از اصیل‌ترین و ارزشمند‌ترین کریپتوکارنسی‌های بازار از جمله ارز‌های دیجیتالی است که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید. خرید اتریوم سبب این شده است که این ارز دیجیتال دارای مارکت کپ بالایی باشد و قیمت اتریوم هر سرمایه‌گذاری را ترغیب به مشارکت در این پلتفرم می‌نماید.

ولی اتریوم نیز مانند دیگر کریپتوکارنسی‌ها شاید در ظاهر زیبا به نظر برسد اما در باطن نیز دارای مشکلاتی است که همواره توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند تا آن را برطرف نمایند. از جمله این مشکلات مسأله مقیاس پذیری است. در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع مقیاس پذیری آشنا کنیم و ببینیم که اتریوم چه راه حل‌هایی برای برطرف کردن مقیاس پذیری در نظر گرفته است. روش‌هایی که اتریوم اخذ می‌کند مستقیماً روی قیمت eth و خرید eth اثر می‌گذارند.

مقیاس پذیری چیست؟

حتماً از خودتان می‌پرسید که مقیاس پذیری چیست و چرا اتریوم را به چالش کشیده است. مقیاس پذیری فقط مخصوص اتریوم نیست و موضوعی است که مربوط به تمام شبکه بلاک چین می‌شود.

مقیاس پذیری در تعریف ساده به زمانی گفته می‌شود که یک شبکه در آن قادر است تراکنش‌ها را درون خود به انجام برساند. فرایند انجام تراکنش‌ها به خاطر تمرکززدایی در شبکه بلاک چین طولانی‌تر می‌شود زیرا اعتباردهندگان و اثبات‌گران زیادی وجود دارند که باید یک تراکنش را تأیید کنند. اینجاست که هر شبکه که بتواند با سرعت بیشتری تراکنش‌ها را انجام دهد به همان قیاس، مقیاس پذیری بهتری دارد.

چرا مقیاس پذیری اتریوم را به چالش می‌کشد؟

حالا چرا این موضوع اتریوم را به چالش می‌کشد؟ چند دلیل در پس آن نهفته است که همگی روی خرید اتریوم اثرگذار بوده‌اند و حالا که اتریوم در صدد حل این مشکلات برآمده روی قیمت اتریوم نیز اثر گذاشته‌اند:

  • بسیاری از استارتاپ‌ها به دلیل مشکلات مقیاس پذیری اتریوم و این‌که تراکنش در این شبکه توانایی انجام کار با سرعت بالا را ندارد، از سرمایه‌گذاری و استفاده از اتریوم سر باز‌ زده‌اند.
  • سرعت پایین تراکنش (حتی اگر بیشتر از بیت کوین باشد) در مقابل دیگر رقبایی که اتریوم در عرصه فعالیت در حوزه کریپتوکارنسی دارد باعث می‌شود که نقطه ضعفی در این پلتفرم محسوب شود و این شبکه تلاش کند تا مهارت خود را بهتر کند.
  • توانایی ضعیف اتریوم در زمینه مقیاس پذیری برای بسیاری از فناوران، سرمایه‌گذاران و اثباتگرانی که در این شبکه فعالیت می‌کنند ناامید‌کننده بوده است.

این مشکلاتی که گفتیم باعث می‌شوند که در رو بنای بازار اتریوم، خرید اتریوم و قیمت اتریوم دچار تغییر و تحول شود.

راه حل لایه یک اتریوم برای حل مقیاس پذیری چیست؟

اتریوم راه حل لایه یک یا درون شبکه‌ای برای از بین بردن یا بهتر کردن مقیاس پذیری خود پیشنهاد کرده است. آپدیت‌ها و به روزرسانی‌هایی مثل آپدیت برلین یکی از اهداف اصلی‌شان این بوده است که مقیاس پذیری بلاک چین اتریوم را بهبود ببخشند. راه حل‌های لایه یک یا درون شبکه‌ای راه‌کار‌هایی هستند که از طریق کدنویسی افراد و به روز کردن شبکه به دست می‌آیند. شاردینگ یکی از راه حل‌هایی است که در لایه یک اتریوم از آن استفاده می‌کند.

راه حل لایه دو اتریوم برای حل مقیاس پذیری چیست؟

علاوه بر راه حل لایه یک یا درون شبکه‌ای، اتریوم تلاش کرده است تا با استفاده از راه حل‌های لایه دو نیز مقیاس پذیری خود را بهتر کند. راه حل لایه دو یا برون شبکه‌ای به کار‌هایی گفته می‌شوند که بر اساسشان تراکنش روی فضایی دیگر جدا از بلاک چین اصلی انجام می‌شود. البته نباید فکر کنید که در این صورت بلاک چین اصلی دچار مشکل شده است و آن را ر‌ها می‌کنیم بلکه هنوز همه چیز درون شبکه اصلی صورت می‌گیرد ولی در لایه‌ای دیگر قرار گرفته است. راه حل پلاسما، رول آپ و ساید چین‌ها روش‌هایی هستند که از طریق آن‌ها اتریوم تلاش کرده تا مشکل مقیاس پذیری را برطرف کند و باعث افزایش قیمت اتریوم و خرید اتریوم در بازار شود.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا به طور کلی اطلاعاتی پیرامون مسأله مقیاس پذیری در اتریوم به شما بدهیم. این اطلاعات برای کسانی که می‌خواهند دست به خرید eth بزنند، لازم است زیرا برای سرمایه‌گذاری فقط دانستن قیمت eth کافی نیست. شما باید علاوه بر پیدا کردن فضا‌های مطمئن برای خرید eth تلاش کنید تا خود را با اصطلاحات و مباحث تخصصی شبکه اتریوم نیز آشنا کنید و ما تلاش کردیم در موضوع مقیاس پذیری این کار را انجام دهیم. فعالیت در حوزه اتریوم، خرید اتریوم و دنبال کردن قیمت اتریوم می‌تواند در درازمدت برای شما بسیار سودآور باشد؛ زیرا اتریوم پلتفرمی است که همواره در حال پیشرفت است و کاربران و علاقه‌مندان به دنیایش را ناامید باقی نمی‌گذارد.

سوالات متداول:

1) راه حل مقیاس پذیری در اتریوم چیست؟

جمع‌آوری یک راه‌حل مقیاس‌پذیر است که تراکنش‌ها را روی لایه اجرای بهینه‌شده خود اجرا می‌کند، اما داده‌های تراکنش خود را به اتریوم (و شاید L1های دیگر) ارسال می‌کند. به این ترتیب، rollup ها به طور مستقیم تضمین‌های امنیتی اتریوم را به ارث می‌برند. با زوم کردن، دو نوع اصلی وجود دارد: جمع آوری zk و جمع آوری خوش بینانه.

2) خطرات مقیاس پذیری چیست؟

عدم مدیریت ظرفیت و ریسک مقیاس پذیری می‌تواند تأثیرات زیر را داشته باشد: خرابی سرویس یا کاهش عملکرد به دلیل کمبود ظرفیت. معماری ممکن است تحت افزایش بار کاری خراب شود و منجر به ناتوانی در پشتیبانی از افزایش استفاده یا راه حل های تجاری جدید شود.

3) سه جزء اصلی مقیاس پذیری چیست؟

ما می‌توانیم مقیاس پذیری یک سیستم توزیع شده را به سه روش اصلی اندازه‌گیری کنیم: مقیاس پذیری اندازه، مقیاس پذیری جغرافیایی و مقیاس پذیری اداری.

منبع: بیتمینو

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه