از زبان شما

مشکلات مقیاس پذیری در شبکه اتریوم چه بود؟

بازار ارز دیجیتال با پیچیدگی‌هایی که در زمینه‌های مختلف دارد، برای سرمایه‌گذاری چندان بازار آسانی نیست. بسیاری از نوآوران حوزه تکنولوژی و فناوری در تلاش برای توسعه و بهبود عملکرد ارز‌های دیجیتال هستند و باور دارند این دارایی‌های نادیدنی قرار است در آینده تأثیر درخشانی بر اقتصاد جهان بگذارند

از میان ارز‌های دیجیتال موجود در بازار اتریوم و بیت کوین از اهمیت بالایی برخوردار هستند. خرید اتریوم دارای ارزش بالایی است و قیمت اتریوم همواره باعث شده است که عده بسیاری برای سرمایه‌گذاری و دریافت سود به آن رو بیاورند.

ولی با وجود این‌که خرید eth تا این اندازه ارزشمند است، شبکه اتریوم همواره با مشکلی رو به رو بوده که در دنیای کریپتوکارنسی آن را به نام مقیاس پذیری می‌شناسیم. این مشکل در رو بنای بازار اتریوم نیست بلکه ما را به اعماق شبکه بلاک چین اتریوم می‌برد. بنابراین اگر دوست دارید تا بیشتر با مسئله و مشکل مقیاس پذیری در شبکه اتریوم آشنا شوید، ادامه این مقاله را بخوانید.

مقیاس پذیری در بلاک چین چه معنایی دارد؟

آشنایی با اصطلاحات تخصصی بازار کریپتوکارنسی برای موفقیت در دنیای ارز دیجیتال مهم است. شما هم اگر دوست دارید با خرید اتریوم سود بیشتری ببرید باید بدانید که فقط دنبال کردن قیمت eth درست نیست بلکه باید دانش و آگاهی‌تان نسبت به این دنیا را بیشتر کنید. حالا ما قصد نداریم عمیقاً وارد قلب ماجرا شویم و به طور خلاصه می‌خواهیم شما را آشنا کنیم.

باید گفت که موضوع مقیاس پذیری مخصوص اتریوم نیست و برای همه بلاک چین‌ها وجود دارد. مقیاس پذیری به این معناست که شبکه بلاک چین برای پشتیبانی از تراکنش‌های بیشتر و افزایش سرعت در پردازش تراکنش‌ها توانایی بیشتری داشته باشد. مثلاً هر بلاک چینی که دارای توانایی بیشتری است و در ثانیه می‌تواند تعداد بیشتری تراکنش ثبت کند، مقیاس پذیری بهتر دارد.

چرا مقیاس پذیری در اتریوم مشکل بوده است؟

با این‌که خرید eth بسیار سودآور است و قیمت eth و ارزش آن در دنیای کریپتوکارنسی بالاست و جایگاه دوم را دارد، نمی‌شود گفت که بعضی از کمبود‌ها در مقیاس پذیری آن دیده نمی‌شود. بعضی از استارتاپ‌ها که قصد داشتند برنامه‌های خودشان را روی بلاک چین اتریوم انجام دهند و اجرایی‌اش کنند به دلیل همین مشکلات مربوط به مقیاس پذیری از اتریوم فرار می‌کنند.

به همین دلیل مقیاس پذیری مسئله مهمی در اتریوم بوده است و اثری روی خرید اتریوم و قیمت اتریوم در بازار می‌گذارد به همین علت توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال از طریق آپدیت‌های مختلفی مثل آپدیت برلین و تغییراتی که در بلاک چین اتریوم به وجود آوردند سعی در رفع مشکل مقیاس پذیری در شبکه اتریوم کرده‌اند.

مقیاس پذیری چه مشکلی دارد؟

اما مسئله اینجاست که چرا مقیاس پذیری برای اتریوم مشکل ایجاد کرد و چه کمبود‌هایی برای این ارز دیجیتال معروف وجود داشت. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که سرعت پردازش تراکنش‌ها در اتریوم پایین بوده است. تمرکززدایی در یک بلاک سبب می‌شود که این کاهش رخ دهد. چون نیازمند تأیید تمام نود‌ها در بلاک است. به همین دلیل و به خاطر مراحل متعددی که وجود دارد، انجام تراکنش در برخی از کریپتوکارنسی‌ها مثل بیت کوین و اتریوم مشکلاتی دارد و کندتر است.

هرچند اتریوم تلاش کرده با راهکار‌های مختلف مشکل مقیاس پذیری را برطرف کند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که شبکه بلاک چین و نحوه‌ای که پلتفرم آن را عرضه می‌کند روی قیمت اتریوم و خرید اتریوم اثرگذار است. بنابراین برای خرید eth جدا از این‌که قیمت eth را باید در نظر بگیرید، حتماً لازم است که با این وضعیت در بلاک چین‌ها نیز آشنا باشید.

اتریوم چه راه‌هایی برای حل مقیاس پذیری داشته است؟

حال که به طور کلی با مشکل آشنا شدیم باید ببینیم که پلتفرم اتریوم برای برطرف کردن مشکلات مربوط به مقیاس پذیری دقیقاً چه روش‌هایی را اخذ کرده است:

راهکار لایه 1 و مقیاس پذیری درون شبکه

اتریوم دو دسته راهکار ارائه کرده که در لایه یک و دو عرضه می‌شوند. این راهکار بیانگر تغییراتی است که با کدنویسی درون شبکه بلاک چین اتریوم اتفاق می‌افتند. تغییراتی که بدین صورت انجام می‌شوند در قالب نسخه‌ای آپدیت شده عرضه می‌گردند.

راهکار لایه 2 و مقیاس پذیری برون شبکه‌ای

در دسته دوم از راه‌ها برای حل کردن مشکلات مقیاس پذیری اتریوم تلاش کرده است تا بیرون از شبکه یا خارج از شبکه راه‌هایی را برای حل مسئله عرضه کند. این راهکار باعث می‌شود که تراکنش‌ها درون شبکه اصلی اتریوم انجام نشوند و به خارج از آن انتقال پیدا کنند. البته منظور این نیست که فضای بلاک چین فرق می‌کند بلکه این لایه دوم دقیقاً روی لایه اول و شبکه اصلی ایجاد می‌شود.

برای نمونه شبکه اتریوم از طریق کانال‌ها، پلاسما، سایدچین و رول آپ تلاش کرده است راه‌های لایه 2 خود را در شبکه بلاکچین اتریوم پیاده کند. همه این موارد روی نحوه عملکرد ارز دیجیتال اتریوم در بازار اثرگذار هستند و باعث تغییر در خرید اتریوم و قیمت اتریوم می‌شوند.

اتریوم موفق است یا نه؟

شبکه بلاک چین اتریوم از اول مثل بیت کوین با مسأله مقیاس پذیری رو به رو بوده است ولی اتریوم همواره تلاش کرده تا پیشرفت کند و کاربرانش را راضی نگه دارد. بلاک چین اتریوم فعالیت‌های زیادی برای بهبود شرایط مقیاس پذیری انجام داده است.

راه‌هایی که آدم را به آینده خرید eth و بالا رفتن قیمت eth بسیار امیدوار می‌کنند. به نظر می‌رسد که اتریوم حقیقتاً پلتفرمی جذاب برای سرمایه‌گذاری در دنیای کریپتوکارنسی است. فضایی است که شاید به کاربر اجازه می‌دهد تا تجربه‌ای دلچسب از سرمایه‌گذاری در دنیای ارز دیجیتال داشته باشد.

جمع‌بندی

هرچند که اتریوم رمزارز بسیار معروفی است؛ نمی‌توان وجود برخی معایب به ویژه مقیاس پذیری آن را نادیده گرفت. این مشکلات، برخی استارتاپ‌ها را که به دنبال اجرای برنامه‌های خود روی شبکه اتریوم هستند، با چالش‌های زیادی روبه‌رو ساخته است.

بنابراین، مقیاس پذیری موضوع بسیار مهمی است. برای برطرف کردن این مشکل، محققین زیادی به دنبال راه حل بوده‌اند. شما می‌توانید تاثیرات ناشی از آپدیت‌ها روی قیمت اتریوم را از اینجا براساس زمان مشاهده کنید و برای خرید این ارز دیجیتال تصمیم بگیرید.

سوالات متداول:

1)چرا اتریوم مقیاس پذیر نیست؟

گره‌ها تراکنش‌ها و اعتبارسنجی‌های بلوکی را به گره‌های دیگر ارسال می‌کنند تا کل شبکه را به روز نگه دارند. از آنجایی که این نوع کار اعتبار سنجی توسط هر گره انجام می‌شود، بلاک چین‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم دارای نرخ TPS پایینی هستند که منجر به مشکلات مقیاس‌پذیری در آن‌ها می‌شود.

2) راه حل‌های مقیاس پذیری برای اتریوم چیست؟

یکی از بزرگترین راه حل‌های مقیاس پذیری لایه 2 اتریوم در کریپتوسفر، Polygon یک زنجیره جانبی است که به موازات بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود. از جمله کارکردهای اصلی آن، تراکنش‌های سریع‌تر و هزینه‌های تراکنش کمتر است.

3) آیا کاردانو مقیاس پذیرتر از اتریوم است؟

هر دو کاردانو و اتریوم 2.0 بلاک چین “لایه 1” هستند، اما طراحی آنها متفاوت است. اتریوم 2.0 از یک لایه تک لایه برای مدیریت قراردادها و برنامه‌های هوشمند درون زنجیره‌ای استفاده می‌کند، اما Cardano یک طراحی دولایه دارد که امکان عملکرد و مقیاس‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کند.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه