آموزش رمز ارز

شبکه Aztec چیست؟ تراکنش‌های خصوصی در دل اتریوم را بشناسید!

شبکه Aztec پروتکلی است که تراکنش‌های خصوصی روی اتریوم را فعال می‌کند. آزتک در اصل یک قرارداد اتریوم است که به‌عنوان موتور رمزنگاری آزتک شناخته می‌شود. این پروتکل از یک سیستم اثبات دانش صفر استفاده می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور مؤثر نمایش‌های محافظت شده از توکن‌ها را ایجاد؛ سپس می‌توانند برای توکن زیربنایی ارسال و بازخرید شوند.

تام پوکاک و زک ویلیامسون، مدیرعامل و مدیر ارشد اجرایی، برنامه‌هایی برای ساخت آزتک در یک پشته DeFi کاملاً کاربردی دارند که با آن انواع معاملات، مبادله‌ها و عملیات مالی با حفظ حریم خصوصی امکان‌پذیر خواهد بود.

پیش از ادامه: در همین حوزه بخوانید: تریدر کیست؟ به چه کسی تریدر می‌گویند؟

شبکه Aztec چیست؟

شبکه Aztec چیست؟

چشم‌انداز آزتک به‌عنوان یک پلتفرم حریم خصوصی «رمزگذاری برای همه» است. دفتر مرکزی آن در لندن است و در سال 2017 توسط زک ویلیامسون و توماس والتون پوکک تأسیس شد. زک در حال حاضر به‌عنوان مدیرعامل فعالیت می‌کند، اما توماس از سمت خود کناره‌گیری کرده و انرژی خود را به سمت سرمایه‌گذاری‌های دیگر هدایت کرده است.

دیگر اعضای مهم تیم عبارت‌اند از جو اندروز، یکی از بنیان‌گذاران و رئیس محصول و آریل گابیزون، مدیر ارشد است. در نهایت، این سیستم قرار است سطح ایمنی در پرداخت‌های مبتنی بر اتریوم را تا چندبرابر افزایش دهد.

زک ویلیامسون و جو اندروز از بنیان‌گذاران این استارت‌آپ درباره شبکه Aztec گفتند که شبکه Aztec، یک‌لایه حریم خصوصی برای وب 3، در دو سری به رهبری آندریسن هوروویتز a16z 100 میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

در سطح بالایی، شبکه Aztec یک نسخه رمزگذاری شده اتریوم است. به طور معمول در اتریوم همه چیز عمومی است، اما ما آن را با استفاده از شبکه Aztec رمزگذاری می‌کنیم. بلاک‌چین‌های رمزگذاری شده شفافیت پروتکل و حریم خصوصی را برای کاربران فراهم می‌کنند؛ بنابراین افراد ملزم به نشان‌دادن هویت خود در هنگام تراکنش نیستند.

شروع فعالیت شبکه Aztec

آزتک در ابتدا به‌عنوان یک پلت فرم برای تأمین مالی نهادی در بلاک‌چین تأسیس شد و بعداً به توسعه فناوری zk پرداخت. PlonK در سال 2019، zk.money در سال 2021 و Aztec Connect در سال 2022 منتشر شد و قصد دارد Noir را در سه‌ماهه دوم سال 2023 راه‌اندازی کند.

مکمل‌های فنی شبکه Aztec

البته شبکه حریم خصوصی آزتک، مکمل‌های توسعه‌ای را نیز در خود جای‌داده است که می‌توان مبتنی بر آن‌ها، سطح دسترسی را حتی کنترل کرد. البته که هرکدام از آن‌ها در مجموع، در حال آزمون‌وخطا هستند و هنوز توضیحات بیشتری نه در مورد شبکه Aztec و نه سایر شبکه‌ها وجود دارد.

PlonK

PlonK مخفف Permutations over Lagrange-bases برای استدلال‌های غیرتعاملی جهانی دانش است. Permutations over Lagrange-bases یک فناوری کارآمد با دانش صفر است که نه‌تنها شبکه Aztec بلکه توسط Mina، Dust، zkSync، Polygon Zero و غیره استفاده می‌شود .

PlonK یک نوع SNARK از فناوری دانش صفر است. همچنین STARK وجود دارد که از نظر تئوری مقیاس‌پذیرتر و انعطاف‌پذیرتر است؛ اما زودرس‌تر است. رابطه آنها شبیه به مجموعه‌های خوش‌بینانه در مقابل مجموعه‌های دانش صفر است. مجموعه‌های خوش‌بینانه ممکن است از نظر فنی پایین‌تر از zk باشند، اما کشش بسیار مهم‌تری کسب کرده‌اند و این فناوری بیشتر در نبرد و رقابت آزمایش شده است.

zk.money

پس از انتشار PlonK، آزتک zk.money را توسعه داد، برنامه‌ای که به کاربران اتریوم دی‌فای حریم خصوصی کامل و تا 100 برابر کاهش هزینه‌ها را ارائه می‌دهد.

کاربران وجوهی را به zk.money ارسال می‌کنند و یادداشت‌های خصوصی روی لایه 2 ایجاد می‌کنند. یادداشت‌های خصوصی را می‌توان معامله کرد، سهم‌بندی کرد و از آن برای کسب بازده استفاده کرد؛ درست مانند دارایی‌های معمولی اتریوم. اما همه تراکنش‌ها از طریق اثبات‌های دانش صفر محافظت می‌شوند.

کل سیستم دارایی‌های کاربران را در شبکه اصلی اتریوم از طریق یک سیستم حالت کاملاً رمزگذاری شده حساب می‌کند. هنگامی که کاربران وجوهی را به آزتک واریز می‌کنند، آزتک از طریق سیستم دولتی UTXO خارج از زنجیره خود، یادداشت‌های رمزگذاری شده پول نقد تولید می‌کند. درخت حالت یادداشت‌های رمزگذاری شده جدید را با ارسال و اجرای تراکنش‌ها به‌روز می‌کند. فقط مالک می‌تواند محتوای یادداشت‌ها را ببیند؛ بنابراین هویت کاربر و موجودی حساب به طور کامل حفظ می‌شود.

zk.money تراکنش‌های کاربر را دسته‌بندی می‌کند، آن‌ها را در شبکه اصلی اتریوم اجرا می‌کند، و وجوه را به نسبت به کاربران در لایه 2 برمی‌گرداند که عملاً هزینه‌های گاز را بین کاربران تقسیم می‌کند. چنین صرفه‌جویی در میان جمع‌آوری‌ها معمول است.

zk.money در حال حاضر غیرمتمرکز نیست. نسخه فعلی متکی به شبکه Aztec به‌عنوان تنها ارائه‌دهنده مجموعه است. آزتک مسئول انتقال تراکنش‌ها بین شبکه اصلی اتریوم و لایه 2 است. اما zk.money قصد دارد ارائه‌دهندگان جمع‌آوری بیشتری را ادغام کند و سیستم را غیرمتمرکزتر کند.

تحریم Tornado Cash و زد کی مانی

zk.money حتی قبل از تحریم Tornado Cash حجم و کاربران عادی را جذب می‌کرد، اما این تحریم در کوتاه‌مدت سپرده‌های آن را افزایش داد. zk.money هجوم گسترده دیگری از کاربران را پس از اعلام جمع‌آوری سرمایه تجربه کرد، اما حجم سپرده افزایش چندانی نداشت. کاربران جدید مبالغ ناچیزی را به امید دریافت ایردراپ در آینده واریز کردند و احتمالاً کاربران مکرر این پلتفرم نخواهند بود که در مبالغ واریز کاربر منعکس می‌شود. نزدیک به 90٪ از کاربران کمتر از 1 $ETH و 49.5٪ کمتر از 0.1 $ETH واریز کردند.

از 28 دسامبر 2022، مجموع $ETH واریز شده zk.money از 93889 کاربر، 69,779 $ETH است. میانگین سپرده 0.37 $ETH است و کاربر برتر 1236 $ETH واریز کرده است.

ازآنجایی‌که zk.money به کاربران اجازه می‌دهد وجوه را با هم ترکیب کنند، این خطر مادی وجود دارد که اتفاقی که برای تورنادو کش افتاد برای آزتک نیز رخ دهد و قبلاً در مقیاس کوچک‌تر اتفاق افتاده است. Cointelegraph گزارش داد که FTX حساب‌های کاربرانی را که وجوه خود را از طریق zk.money انتقال داده بودند مسدود کرد. FTX DApp را به‌عنوان یک میکسر شناسایی کرد – سرویسی که آن را یک “فعالیت پرخطر” می‌دانست که توسط صرافی ممنوع شده است.

آزتک کانکت چیست؟

آزتک کانکت چیست؟

Aztec Connect یک SDK (کیت توسعه نرم‌افزار) است که به هر پروتکل اتریوم اجازه می‌دهد تا در مجموعه خصوصی آزتک ادغام شود. کاربران را قادر می‌سازد تا تراکنش‌هایی را به مجموعه آزتک ایجاد و ارسال کنند و به مجموعه آزتک اجازه می‌دهد تا با قراردادهای هوشمند اتریوم صحبت کند.

Aztec Connect مانند یک سرویس پروکسی برای DeFi عمل می‌کند. هرکسی می‌تواند در آزتک سپرده‌گذاری کند و همچنان با پروتکل‌های شبکه اصلی اتریوم تعامل داشته باشد و درعین‌حال از حفظ حریم خصوصی بیشتر و کاهش هزینه‌ها لذت ببرد.

هنگامی که کاربران وجوهی را به‌حساب zk.money دیگری ارسال می‌کنند، گیرنده $ETH محافظت می‌شود. اگر گیرنده یک آدرس معمولی اتریوم باشد، کیف پول $ETH معمولی را دریافت می‌کند و Etherscan نشان می‌دهد که وجوه از قرارداد آزتک ارسال شده است.

نویر

Noir یک‌زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر Rust برای ایجاد و تأیید مدارک دانش صفر است. در حال حاضر، توسعه‌دهندگان با دانش صفر باید رمزنگاری را درک کنند که چالش‌برانگیز است. Noir قصد دارد این مشکل را حل کند و به هر توسعه‌دهنده‌ای، نه فقط آن‌هایی که دانش رمزنگاری دارند، اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی با دانش صفر بسازند.

نوآر یا نویر مستقیماً بر UI/UX آزتک تأثیر نمی‌گذارد. اما در پرورش یک جامعه توسعه‌دهندگان قوی حول فناوری دانش صفر آن بسیار مفید است. توسعه‌دهندگان بیشتر، ساخت اپلیکیشن‌های بیشتر، پیش نیازی برای جذب کاربران بیشتر است.

شبکه Aztec از منظر حریم خصوصی

کاربران می‌توانند در سه سطح رمزنگاری، الف) بلاک‌چین، ب) جمع‌آوری و ج) قرارداد هوشمند به حریم خصوصی دست یابند.

Zcash و Monero پیش‌گام هستند، اما به عملکرد قرارداد هوشمندتر نیاز دارند. دیگر راه‌حل‌های بلاک‌چین مستقل هنوز موردتوجه زیادی قرار نگرفته‌اند. برای همه راه‌حل‌های بلاک‌چین مستقل، کاربران، چه فرستنده و چه گیرنده، باید در بلاک‌چین باشند. آن‌ها فقط می‌توانند با ارز اصلی تراکنش کنند و هزینه‌های گاز را با آن بپردازند که قابلیت همکاری را محدود می‌کند، به تجربه کاربر آسیب می‌زند و خطرات امنیتی در هک‌های پل را افزایش می‌دهد.

شبکه Aztec پیشروترین مجموعه حریم خصوصی است. رقبا عبارت‌اند از Polygon Nightfall، Obscuro و Intmax. راه‌حل‌های جمع‌آوری معاملات خصوصی را در عین کاهش هزینه‌ها امکان‌پذیر می‌کند. Rollup امیدوارکننده‌ترین راه‌حل است، اگرچه به اکوسیستم لایه 1 محدود می‌شود.

راه‌حل‌های قرارداد هوشمند قابلیت همکاری بومی بیشتری را با سایر قراردادها ارائه می‌دهند، اما در زمان استفاده زیاد از هزینه‌های مازاد رنج می‌برند. Tornado Cash شناخته‌شده‌ترین راه‌حل در سطح قرارداد هوشمند است. در اتریوم و سایر زنجیره‌ها مانند BNB Chain، Polygon، Avalanche و غیره موجود است.

شبکه حریم خصوصی آزتک در چشم‌انداز رولوپس

شبکه حریم خصوصی آزتک در چشم‌انداز رولوپس

از نظر سطوح توسعه، آزتک یک مجموعه قرارداد هوشمند است. از طریق قراردادهای هوشمند مستقر در شبکه اصلی اتریوم با شبکه اصلی اتریوم تعامل دارد. در حال حاضر تنها یک برنامه به نام zk.money در آزتک وجود دارد و عملکرد آن قابل‌بهبود است. با انتشار Aztec Connect و Noir، توسعه‌دهندگان بیشتری ممکن است بتوانند روی Aztec بسازند. آزتک بودجه اختصاصی، مانند صندوق اکوسیستم، برای تشویق توسعه‌دهندگان به حضور در پلتفرم خو اختصاص خواهد داد.

مجموعه قراردادهای هوشمند محبوب‌ترین نوع در حال حاضر هستند. اما راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، بنیاد اتریوم تیمی دارد که به توسعه اصطلاح rollupهای  enshrined اختصاص‌داده‌شده است، جایی که تعامل با لایه 1 داخلی است. مجموعه‌های تسویه‌ای، مجموعه‌ای روی مجموعه‌ها یا لایه‌های ۳ هستند.

آزتک ممکن است از توسعه‌دهندگان دعوت کند تا لایه دیگری را در بالای آن بسازند، جایی که آزتک به‌عنوان لایه حل‌وفصل عمل می‌کند و اجرا در لایه 3 انجام می‌شود. آزتک همچنین می‌تواند دردسترس‌بودن داده‌ها را به خارج از زنجیره انتقال دهد تا سرعت تراکنش را بیشتر کند و هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد.

چگونه در Aztec عضو شده و از آن استفاده کنیم؟

چگونه در Aztec عضو شده و از آن استفاده کنیم؟

برای این کار لازم است که نخست وارد zk.money‌ شوید و سپس با انتخاب گزینه Shield Now در همان صفحه اولیه، کیف پول خود را به این سیستم متصل کنید. نگران نباشید. اگر وارد وب‌سایت رسمی این مجموعه شده باشید، هیچ خطری ایمنی شما را تهدید نمی‌کند.

در وهله بعد، پیشنهاد ما این است که به سراغ سیستم متا مسک بروید. البته کیف پول‌های دیگری نیز در اختیار شما قرار گرفته‌اند که از طریق والت کانکت، به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

پس از ورود به صفحه ثبت‌نام، نام مستعاری انتخاب کنید و دقت داشته باشید که این اطلاعات باید نزد شما محفوظ بماند. گزینه Register را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا حساب شما ثبت شود.

پس از ثبت اطلاعات قادر خواهید بود که شیلد اتر را انجام دهید. حداقل واحد آن را وارد کرده و در نهایت با ثبت، به شما کیف پولی نشان داده می‌شود که درخواست شیلد شما هنوز ثبت و تأیید نشده است.

زمانی که در کنار واحد پرداختی شما علامت تیک سبزرنگ درج شد، این یعنی تراکنش شما با موفقیت پردازش شده و وارد شبکه ایمن گردیده است. حال زمانی که دو تیک نشان داده شد، یعنی تراکنش شما انجام شده و موجودی شیلد شده شما در حالت Net Worth نمایش داده می‌شود. حالا و با فرض بر این که پردازش دقیق انجام شده است، می‌توانید مقدار توکن بیشتری را وارد کنید و برای انجام این پروسه، به سراغ گزینه Shield More بروید.

پیشنهاد ما این است که حتماً مقدار واریز را به‌صورت رند انجام دهید. همین‌طور چند واریز با مبلغ کم‌تر بهتر از یک واریز با عدد بزرگ است.

سخن پایانی

آزتک هنوز توکنی منتشر نکرده است. اما باتوجه‌به نقشه راه تمرکززدایی که دارد، احتمالاً چنین خواهد شد. اگر می‌خواهید یک کاربر اولیه شوید، به وب‌سایت رسمی آن سر بزنید و یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید تا آن را امتحان کنید.

محبوبیت شبکه‌های ایمن یا سرورهای ایمن خصوصی در دنیای رمزارزها افزایش‌یافته است. آزتک به‌عنوان یک شبکه حریم خصوصی برای کاربران رمزارز عمل می‌کند. توسعه‌دهندگان و فعالان این حوزه می‌توانند آزتک را در پس‌زمینه در حال اجرا نگه دارند، درحالی‌که با استفاده از DApps به‌صورت خصوصی در قسمت فرانت تعامل دارند. ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد آزتک، یک‌لایه خصوصی اتریوم 2، تیم را متمایز می‌کند و احتمالاً دلیلی است که هم Paradigm و هم a16z روی آن کار می‌کنند. حریم خصوصی همیشه یک موضوع داغ در کریپتو بوده است و آزتک موقعیت خوبی برای تبدیل آن به واقعیت دارد.

سوالات متداول:

1) چند سکه آزتک وجود دارد؟

طبق افسانه، 882 سکه نفرین شده آزتک در غاری مخفی در جزیره دو موئرتا نگهداری می‌شد. این سکه‌ها از فلز ریخته‌گری می‌شوند، مستقیماً از یک تکیه‌گاه اصلی کپی می‌شوند و با روکش طلا به آن‌ها حس و ظاهر یک سکه طلای واقعی را می‌دهند.

2) Metmask چگونه کار می کند؟

افزونه مرورگر MetaMask یک افزونه مرورگر است که می‌تواند به عنوان کیف پول اتریوم شما عمل کند. برخلاف کیف پول‌های سنتی، MetaMask به هیچ پلاگین اضافی نیاز ندارد؛ بنابراین می‌توانید از آن در هر مرورگری استفاده کنید. پس از نصب، می‌توانید آدرس اتریوم خود را مشاهده کنید و به نوبه خود سکه‌هایی را به هر آدرس اتریوم ارسال یا دریافت کنید.

3) کدام ارز دیجیتال در سال 2023 رونق خواهد گرفت؟

روی سکه حریم خصوصی پیشرو برای معاملات ناشناس سرمایه گذاری کنید. Monero یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید در سال 2023 برای قرار گرفتن در معرض سکه‌های حریم خصوصی است. مونرو که در سال 2014 راه اندازی شد، یک بازیکن تثبیت شده در این فضا است. بلاک چین آن در مقایسه با بیت کوین از تراکنش‌هایی با سطح ناشناس بسیار بالاتری پشتیبانی می‌کند.

در بیتمینو بخوانید:

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه