آموزش خرید ارز های دیجیتال

چگونه بیت کوین بخریم ؟ آموزش خرید بیتکوین مبتدی تا حرفه ای

در نگاه اول، سرمایه گذاری و خرید بیت کوین ممکن است کمی سخت و پیچیده به نظر برسد، اما وقتی آن را به چند مرحله تقسیم کنید، بسیار آسان‌تر خواهد شد.امروزه تعداد صرافی‌ها و کیف پول ‌های بیت کوین نیز نسبت به قبل افزایش پیدا کرده‌اند؛ بنابراین می‌توان گفت خرید بیت کوین با گذشت زمان آسان‌تر شده است. در ادامه مقاله به توضیح نحوه خرید بیت کوین و نکات مهم مرتبط با آن می‌پردازیم.

برای خرید بیت کوین از صرافی ایرانی کلیک کنید

قبل از خرید بیت کوین باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

سرمایه گذارانی که قصد خرید بیت کوین را دارند، باید موارد مهمی از جمله معتبر بودن کیف پول، استفاده از حساب مستقل برای کیف پول، انتقال وجه با استفاده از حساب بانکی معتبر و … را در نظر بگیرند که توضیح آن‌ها به شرح زیر است:

نکته اول : استفاده از حساب مستقل برای بیت کوین

برای خرید بیت کوین در ابتدا توصیه می‌شود یک حساب مبادله ارزهای رمزنگاری شده برای اسناد شناسایی شخصی (در صورت استفاده از بسترهای Know Your Customer (KYC) ، اتصال امن به اینترنت و…) داشته باشید؛ به عبارتی کیف پول شخصی خود را از حساب معماله جدا کرده و یک حساب مستقل برای بیت کوین تهیه کنید.

نکته دوم: استفاده از حساب های بانکی معتبر

هر شیوه‌ای برای پرداخت هزینه مناسب نیست، برای انتقال وجه می‌توانید از طریق حساب‌های بانکی، کارت‌های بدهی وکارت‌های اعتباری اقدام کنید. حساب های بانکی، کارت های بدهی و کارت های اعتباری است.

نکته سوم: دریافت بیت کوین از طریق خودپردازهای معتبر

کسانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند می‌توانند از طریق خود پرداز‌های مخصوص برای دریافت ارز دیجیتال اقدام کنند. به بیان بهتر امکان دریافت بیت کوین از دستگاه های خود پرداز تخصصی و از طریق صرافی های P2P در خارج از کشور وجود دارد. با این حال، توجه داشته باشید که دستگاه‌های خود پرداز بیت کوین نیز نیاز به بررسی دارند؛ چراکه از اوایل سال ۲۰۲۰ شناسه‌هایی از طرف دولت برای این دستگاه‌ها صادر شده است و هر دستگاه خودپرداز بیت کوینی دارای اعتبار نیست.

نکته چهارم: مخفی نگه داشتن کلیدهای خصوصی

از دیگر نکات مهم برای سرمایه‌گذاران بیت کوین، این است که آن‌ها باید کاملا حریم خصوص و اسرار خود را حفظ کنند. به بیان بهتر، در دنیای بیت کوین امکان دزدی فیزیکی وجود ندارد اما در صورتی که اطلاعات حساب شما به دست افراد سودجو بی‌افتد، یا هرکسی که کلید خصوصی و یک آدرس عمومی در بلاک چین بیت کوین را بدست آورد، می‌تواند تراکنش‌های مجاز داشته باشد و شما نخواهید توانست از حقوق خود دفاع کنید؛ چراکه شیوه سودجویان در این زمینه کاملا قانونی به نظر می‌رسد.

بنابراین کلیدهای خصوصی (رمز ورود و دستیابی به بیت کوین‌ها) باید مخفی نگه داشته شوند. در صورت پخش شدن آن ها ممکن است مجرمان اقدام به سرقت آن‌ها کنند و سرمایه شما از بین رود.

روش های خرید بیت کوین

روش های خرید بیت کوین

برای خرید بیت کوین هر کسی می‌تواند سابقه معاملات انجام شده در بلاک چین را مشاهده کند. اگرچه معاملات به صورت عمومی در بلاک چین ثبت می‌شوند، اما اطلاعات کاربران مشخص نیست. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بلاک چین چیست رامطالعه کنید. درواقع بلاک چین یک فضا برای بررسی بیت کوین‌ها است و به شما این امکان را می‌دهد تا هر تعداد بیت کوینی که دارید را مورد بررسی قرار دهید.

در بلاک چین بیت کوین، فقط کلید عمومی کاربر در کنار یک تراکنش ظاهر می‌شود، این امر باعث می شود معاملات محرمانه شوند اما ناشناس نیستند. به عبارتی یک رمز و عبور و نام کاربری برای دستیابی به این قسمت نیاز دارید و از این طریق می‌توانید معاملات بیت کوین‌ها را مشاهده کنید در حالی که دسترسی به اطلاعات آن ندارید. همچنین تراکنش‌های بیت کوین شفاف‌تر و قابل ردیابی هستند تا پول نقد، اما از ارز رمزنگاری شده نیز می‌توان به صورت ناشناس استفاده کرد.

مرحله اول: صرافی مناسب انتخاب کنید

اگر قصد دارید که ارزهای دیجیتال خود را افزایش یا کاهش دهید، یا به بیان بهتر، برای خرید و فروش آن‌ها اقدام کنید باید یک صرافی مورد اعتماد پیدا کرده و در آن ثبت نام کنید. در واقع ثبت نام در صرافی ارزهای رمزنگاری شده به شما امکان خرید، فروش و نگهداری ارز رمزنگاری شده را می‌دهد. شما در صرافی این امکان را دارید که یک کیف پول آنلاین بسازید و از این طریق بیت کوین‌ هایی که به آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اید را درون حساب خود واریز و نگهداری کنید.

برخی از افراد به دنبال دستیابی هرچه بیشتر به ارز دیجیتال هستند (استخراج بیت کوین) و زمانی برای سرمایه گذاری و ایجاد حساب آنلاین ندارند. به همین جهت ممکن است که برای کسانی که به دنبال خرید بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده هستند، این ویژگی اهمیتی نداشته باشد.

تهیه بیت کوین یک چالش فردی است و هر فرد برای دریافت آن می‌تواند به تنهایی وارد عمل شود. انواع مختلفی از مبادلات ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. از آنجا که بیت کوین در مورد حاکمیت فردی است، برخی از مبادلات به کاربران اجازه می دهند ناشناس باقی بمانند و نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی از کاربران ندارند. چنین مبادلاتی به صورت مستقل عمل می کنند و معمولاً غیر متمرکز هستند.

 

صرافی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

صرافی‌های ارز دیجیتال بسترهای اینترنتی هستند که در آن اشخاص می‌توانند ارزهای دیجیتالی خود را معامله کرده و به پول ملی خود تبدیل کنند. صرافی دیجیتال ممکن است به صورت سایت یا اپلیکیشنی بر روی موبایل باشد؛ البته این امکان نیز وجود دارد که به هر دو شکل در دسترس کاربران قرار بگیرد. در بیان ساده کاربرد این نهادها این است که شما می‌توانید به عنوان یک سرمایه‌گذار با استفاده از سهام خود یا با بهره بردن از پول ملی کشور، سهامی را بخرید و یا به فروش برسانید. صرافی‌های ارز دیجیتال باید ویژگی‌هایی داشته باشند تا برای سرمایه‌گذاران امکان اعتماد به آن‌ها فراهم باشد و آن‌ها بتوانند به راحتی معملات خود را انجام دهند.

از جمله ویژگی‌های یک صرافی خوب عبارت است از:

 • میزان دریافت کارمزد
 • حجم و تعداد بالای معاملات
 • امنیت خوب و تا حدی قابل قبول
 • ساده بودن رابط کاربری
 • مبلغ مجاز برای واریز و برداشت ارز دیجیتال

همچنین صرافی‌ های مختلفی در ایران و خارج از ایران وجود دارند که علاقمندان به سرمایه‌ گذاری ارز دیجیتال امکان پس ازانداز سرمایه در آن‌ها را خواهند داشت.

نحوه فعالیت صرافی ارز دیجیتال به چه صورت است؟

نحوه فعالیت این نهادها به نوع صرافی بازمی‌گردد، اما به شکل کلی، صرافی‌ها دو شیوه اساسی برای کار دارند.

 1. شیوه اول: در این شیوه سرمایه‌گذاران مستقیما با صرافی معماله می‌کنند، یعنی شما از صرافی ارز می‌خرید یا به آن می‌فروشید. تعداد زیادی از صرافی‌های ایرانی، به این صورت فعالیت می‌کنند و مشتریان باید برای خرید و فروش به خود صرافی مراجعه کنند. درواقع صرافی‌ها سود خود را از خرید و فروش این ارزها به دست می‌آورند، به این صورت که مبلغ بیشتری از آن‌چه که پرداخت کرده‌اند را بر روی ارز گذاشته و آن را به فروش می‌رسانند.
 2. شیوه دوم: در این شیوه دیگر صرافی طرف معامله شما نیست، بلکه به عنوان یک دلال میان فروشنده و خریدار حضور پیدا می‌کند و بر اساس مقدار معامله کارمزدی برای خود برمی‌دارد. در این حالت همان‌گونه که بیان شد، صرافی، واسطه‌ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال میان خریدار و فروشنده است و به ازای معامله درصدی کارمزد از حساب هر یک کم می‌کند. طیف جهانی این صرافی‌ها کاملا به روش دوم معطوف است و غالب صرافی‌های جهان به روش دوم فعالیت می‌کنند، این در حالی است که در ایران، غالب صرافی‌ها روش اول را برای کار انتخاب کرده‌اند.

انواع صرافی ارز دیجیتال

چند نوع صرافی ارز دیجیتال وجود دارد؟

صرافی‌های ارز دیجیتال نیز همانند سایر نهادها، دارای طبقه‌بندی خاص هستند و با توجه به ویژگی‌ های آن‌ها، در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. به صورت کلی دو نوع صرافی داریم:

 • صرافی متمرکز: این نوع همان‌طور که از نامش مشخص است، توسط نهاد یا شرکت خاص اداره می‌شود و دارایی‌های آن متعلق به چند نفر و یا یک نهاد است.
 • صرافی غیرمتمرکز: این شیوه کاملا با صرافی غیرمتمرکز متفاوت است، به این صورت که صرافی هیچ‌گونه کنترلی بر روی حساب افراد ندارد و دارایی آنان توسط خودشان کنترل می‌شود.

 

مرحله دوم: Exchange خود را به گزینه پرداخت وصل کنید

پس از انتخاب صرافی، باید اسناد شخصی خود را جمع آوری کنید. بسته به مبادله، ممکن است شامل تصاویری از گواهینامه رانندگی یا شماره تامین اجتماعی و همچنین اطلاعاتی درباره کارفرما، منبع حقوق و دارایی شما باشد. اطلاعات مورد نیاز شما می‌تواند به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید و قوانین موجود در آن بستگی داشته باشد.

این فرایند تا حد زیادی مشابه ایجاد یک حساب کارگزاری معمولی است. پس از اینکه صرافی هویت و مشروعیت شما را تضمین کرد، می‌توانید گزینه پرداخت را فعال کنید. در اکثر مبادلات، می‌توانید حساب بانکی خود را مستقیماً متصل کرده یا می‌توانید کارت اعتباری یا بدهی را فعال کنید.

اگرچه بیت کوین در ایالات متحده قانونی است، اما برخی از بانک‌ها زیاد به این موضوع توجه نمی‌کنند و ممکن است سپرده‌ها را در سایت‌ها یا صرافی‌های مرتبط با رمزنگاری زیر سوال ببرند یا حتی آن‌ها را متوقف کنند. از این رو بررسی کنید تا مطمئن شوید که بانک شما اجازه سپرده گذاری در صرافی انتخابی شما را می‌دهد یا خیر. هزینه‌های مختلفی برای سپرده گذاری از طریق حساب بانکی، بدهی یا کارت اعتباری وجود دارد.

Coinbase یک مبادله قوی برای مبتدیان است و دارای 1.49٪ هزینه برای حساب‌های بانکی و 3.99٪ هزینه برای کارت‌های بدهی و اعتباری است. بررسی هزینه‌های مربوط به گزینه پرداخت برای کمک به انتخاب صرافی یا انتخاب گزینه پرداخت برای شما مناسب است.

 

مرحله سوم: ثبت سفارش

هنگامی که صرافی را انتخاب و گزینه پرداخت را متصل کرده‌اید، اکنون می‌توانید خرید بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را انجام دهید. در سال‌های اخیر، مبادلات ارزهای رمزنگاری شده به آرامی تبدیل به موضوع اصلی شده است. آن‌ها از نظر نقدینگی و وسعت ویژگی‌های خود، رشد چشمگیری داشته‌اند. در حال حاضر، صرافی ارزهای رمزنگاری شده به نقطه‌ای رسیده که دارای ویژگی‌های تقریباً مشابه با کارگزاری سهام هستند.

صرافی‌های رمزنگاری امروزه انواع مختلفی از سفارشات و روش‌های سرمایه گذاری را ارائه می‌کنند. تقریباً همه صرافی‌های رمزنگاری سفارشات بازار را ارائه می‌دهند. علاوه بر انواع سفارشات، صرافی‌ها راه‌هایی را برای ایجاد سرمایه گذاری‌های مکرر ارائه می‌کنند که به مشتریان این امکان را می‌دهد تا میانگین هزینه دلار را در سرمایه گذاری‌های دلخواه خود تعیین کنند. به عنوان مثال،Coinbase  به کاربران امکان میدهد خریدهای مکرر را برای هر روز، هفته یا ماه تعیین کنند.

 

مرحله چهارم: ذخیره سازی ایمن

کیف پول‌های بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده، برای ذخیره امن‌تر ارزهای دیجیتال هستند. داشتن رمزنگاری خود در خارج از صرافی و در کیف پول شخصی تضمین می‌کند که فقط بر کلید خصوصی و پول خود کنترل دارید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که پول خود را دور از صرافی ذخیره و از خطر هک شدن و از دست دادن پول خود جلوگیری کنید.


مشاهده قیمت لحظه ای ارز دیجیتال در سایت بیتمینو


نحوه خرید بیت کوین با پی پال

امکان خرید بیت کوین از طریق پردازنده پرداخت پی پال وجود دارد. دو روش برای خرید بیت کوین با استفاده از PayPal امکانپذیر است. اولین و راحت‌ترین روش خرید ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از حساب پی پال می‌باشد. روش دوم این است که از موجودی حساب PayPal خود برای خرید ارزهای رمزپایه از ارائه دهنده شخص ثالث استفاده کنید. این روش به اندازه روش اول راحت نیست، زیرا تعداد کمی از سایت‌های شخص ثالث به کاربران اجازه می‌دهند بیت کوین را با استفاده از PayPal خریداری کنند.

چهار ارز رمزنگاری شده مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و بیت کوین کش می‌توانند مستقیماً از طریق PayPal خریداری شوند. به غیر از کسانی که در هاوایی زندگی می‌کنند، ساکنان همه ایالت ها می‌توانند از حساب‌های PayPal موجود خود استفاده یا حساب‌های جدید ایجاد کنند.

 

راهنمای خرید سریع بیت کوین

از آن‌جایی که بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است، توصیه می‌شود تا خرید و فروش آن نیز به شکل اینترنتی صورت بگیرد. البته به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشور ما صورت گرفته است، خرید و فروش بیت کوین در بازارها و صرافی‌های بزرگ بین المللی، به سادگی امکان‌پذیر نیست. روش‌هایی وجود دارد که کاربران ایرانی نیز بتوانند به راحتی تبادلات بیت کوینی خود را انجام دهند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

خرید از صرافی های آنلاین

با عضویت در یک سایت صرافی معتبر به راحتی می‌توانید خرید بیت کوین خود را عملی کنید! دقت داشته باشید که اغلب صرافی‌های خارجی به افراد ایرانی خدمات نمی‌دهند، اما برخی از آن‌ها وجود دارند که امکان خرید آنلاین بین المللی را برای کاربران فراهم کرده‌اند.

خرید مستقیم از شخصیت ‌های حقیقی

برخی از سایت‌ها اطلاعات تماس کاربران را به دیگران نشان می‌دهند تا امکان خرید مستقیم و خارج از فضای سایت معاملات نیز برای آن‌ها فراهم باشد. لازم است بدانید که در برخی از شبکه‌های اجتماعی این ادعا به وجود آمده که امکان خرید و فروش بیت کوین وجود دارد و متقاضیان می‌توانند از این طریق برای خرید اقدام کنند‌. اما به دلیل کلاهبرداری‌های زیادی که در این فضاها صورت می‌گیرد، توصیه می‌شود تا برای این کار اقدام نکنید! برخی نیز خود اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند. به عبارت بهتر، با استفاده از ماینر بیت کوین استخراج کرده و در بازار به شکل مستقیم به فروش می‌رسانند.

چگونه به چرخه معاملاتی بیت کوین وارد شویم؟

به منظور وارد شدن به چرخه معاملاتی بیت کوین باید برخی مراحل را طی کنید! از جمله این مراحل می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • کیف پول محلی در بلاک چین و بر روی موبایل خود نصب کنید.
 • یک فروشنده معتبر پیدا نمایید.
 • بهترین صرافی‌های کشور محل سکونت خود را بشناسید.

 

جمع بندی

اگر به دنبال خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه گذاری هستید، مهم است که هزینه‌های خود را در این راه به حداقل برسانید. با توجه به تازگی بازار کریپتو، بسیاری از کارگزاران علاقه‌مند هستند تا کارمزد خود را به حداکثر برسانند (بر خلاف بازار سهام که در آن کارمزد معاملات یا به کمترین مقدار خود رسیده یا صفر است). این هزینه ها در نهایت سود شما از خرید و فروش در این بازار را نشان می‌دهد؛ بنابراین به دنبال راهی برای به حداقل رساندن این هزینه‌ها به کمک روش های خرید بیت کوین که در این مقاله به آن اشاره شد، باشید.

در پایان چنانچه در ارتباط با مطالب ارائه شده نظر یا پیشنهادی دارید که بهبود مطلب بالا کمک می‌کند، حتما از طریق بخش نظرات انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول:

1) بهترین سایت برای خرید بیت کوین کدام است؟

بیتمینو یکی از سایت‌های معتبر در حوره خرید و فروش بیت کوین است و می‌‌تواند بهترین گزینه برای تبادلات دیجیتالی باشد.

2) برای خرید بیت کوین چه مقدار پول نیاز است؟

از آنجایی که صرافی‌ها کارمزد خود را از مبلغ بیت کوین کسر می‌کنند، تعیین نرخ بیت کوین نیز از سوی آن‌ها صورت می‌گیرد.

3) حداقل سرمایه برای خرید بیت کوین چقدر است؟

همان‌گونه که اشاره شد، حداقل و حداکثر هزینه مورد نیاز برای خزید بیت کوین از سوی صرافی‌ها اعلام می‌شود.

4) آیا خرید و فروش بیت کوین در ایران قانونی است؟

به دلیل متقاضیان زیادی که در این زمینه وجود داشت سرانجام در آذرماه سال 98 خرید و فروش بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته شده و این کار قانونی اعلام شد.

5) بهترین زمان برای خرید بیت کوین چه موقعی است؟

روزهای شنبه و یکشنبه، در خارج از کشور آخر هفته محسوب می‌شوند و در نهایت خرید در این روزها کاهش می‌یابد و قیمت بیت کوین افت می‌کند، بنابراین یکی از بهترین زمان‌ها برای خرید بیت‌کوین روزهای شنبه و یکشنبه‌ است.

 

در بیتمینو بخوانید :

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه