افراد تاثیرگذار

سم بنکمن فرید کیست؟ همه چیز در مورد سازنده توکن ftx

سم بنکمن فرید کاراکتری مهم، شناخته شده و برجسته و یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل سابق FTX، در بازار تبادلات مالی بزرگ و برتر دنیا، یک صرافی مشتقات ارزهای دیجیتال است. او توانسته موفقیت‌های مهم و گسترده زیادی را در حوزه‌های فعالیت خود ایجاد کند. او همچنین یکی از بنیان‌گذاران Alameda Research، یک شرکت تجارت ارزهای دیجیتال است. هر دو سرمایه‌گذاری بسیار موفق بودند، به‌طوری‌که FTX به طور منظم در 5 صرافی برتر ارزهای دیجیتال از نظر حجم رتبه‌بندی می‌شد، قبل از اینکه FTX و همه شرکت‌های وابسته آن فصل 11 را در نوامبر 2022 اعلام ورشکستگی کنند.

Bankman-Fried (همچنین با حروف اول نام خود SBF شناخته می‌شود) قبل از 30 سالگی به یکی از ثروتمندترین افراد در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد. در اکتبر 2022، ارزش خالص دارایی او حدود 16 میلیارد دلار بود که بیشتر شامل مالکیت او در FTX و یک سهم بود. از توکن های FTT، ارز دیجیتال بومی صرافی FTX گرفته تا کنترل واحد های مالی بزرگ و برجسته اظهار نظر های جنجالی او، همه و همه جز دامنه و فعالیت و البته سابقه ای است که سم بنکمن فرید برای خود در دنیای کریپتو خلق کرده است و صرفا نمی توان گفت، او با حکمی که دارد یک پایان محسوب می‌شود.

در بیتمینو، بیشتر بخوانید: لیکوئید شدن چیست – بررسی مفهوم لیکویید شدن

در مورد خالق ftx – سم بنکمن فرید بیشتر بدانید

سازنده توکن ftx به طبع یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین کاراکترها در دنیای ارزهای دیجیتال و در کتاب تاریخچه آن خواهد بود که به‌زودی صحبت‌های بیشتری در این حوزه از این شخص شنیده می‌شود.

او حامی پرشور نوع‌دوستی مؤثر بود، جنبشی سودمند که از شواهد و دلیل استفاده می‌کند تا تعیین کند که چگونه تاحدامکان به دیگران منفعت برساند و براین‌اساس اقدام کند. به‌عنوان‌مثال، او صراحتاً در مورد مأموریت خود برای به‌دست‌آوردن هرچه بیشتر پول ممکن است تا در نهایت همه آن را ببخشد، فلسفه‌ای به نام «درآمد برای پرداخت خیر» موضوع مهمی بود که تبدیل به بخش مهمی از دغدغه‌های او در زندگی شده بود. او همچنین به دلیل اهدای میلیون‌ها دلار به اهداف خیریه و سیاسی با تعهدات برای اهدای بعدی مشهور بود.

در چهار سال،  سم بنکمن فرید از ناشناخته بودن به یک میلیاردر ارز دیجیتال تبدیل شد. رشد چشمگیر او در دنیای کریپتو، ثروت عظیم خودساخته و مأموریت بشردوستانه او را به یکی از مطرح‌ترین و تأثیرگذارترین بازیگران در اکوسیستم کریپتو تبدیل کرده است. ظهور او به طور ناگهانی در نوامبر 2022 پایان یافت، زمانی که سؤالاتی در مورد مشروعیت دارایی‌های FTX و ترازنامه Alameda مطرح شد. یک‌شبه، SBF شاهد سقوط ارزش خالص او بود، زیرا او از عزیز ارز دیجیتال به شرور کریپتو تبدیل شد.

زندگی شخصی سم بنکمن فرید

بنکمن فرید در سال 1992 در کالیفرنیا از دو استاد حقوق در دانشکده حقوق استنفورد متولد شد. هر دوی والدین او با فلسفه فایده‌گرایی موافق هستند – این که اعمال اگر مفید باشند یا به نفع اکثریت باشند، درست هستند. این تربیت فلسفی اخلاقی پایه و اساس بشردوستی بعدی بنکمن فرید را ایجاد کرد.

وقتی بزرگ شد، بنکمن – فرید از مدرسه متنفر بود و آن را خسته‌کننده و بیش از حد ساختاریافته می‌دانست. سم تابستان‌ها در دبیرستان در Mathcamp کانادا و ایالات متحده آمریکا شرکت کرد که چالش فکری موردنیاز او را فراهم کرد. بنکمن مشهور، در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) تحصیل کرد و در سال 2014 فارغ‌التحصیل شد و مدرک خود را در رشته فیزیک و مدرک تحصیلی خود را در ریاضیات گرفت. او همچنان نسبت به آموزش رسمی نادیده گرفته می‌شود و خاطرنشان می‌کند که هیچ‌چیز در مدرسه در زندگی حرفه‌ای او مفید نبود.

در سال دوم دانشگاه، سم بنکمن فرید در سخنرانی ویل مک اسکیل، بنیان‌گذار نوع‌دوستی مؤثر شرکت کرد. سم بنکمن فرید این مقدمه را نقطه عطفی در زندگی خود می‌داند و باورهای دیرینه خود را با نام و جنبشی تجسم می‌بخشد.

در کالج، سم بنکمن فرید در جین استریت کپیتال، یک شرکت تجاری وال‌استریت، کارآموزی کرد و ETFهای بین‌المللی را معامله می‌کرد. او پس از کالج به طور تمام‌وقت به آنجا بازگشت و بیش از نیمی از درآمد خود را صرف امور خیریه کرد.

نقش سم بنکمن فرید در جامعه ارزهای دیجیتال

در سپتامبر 2017، او جین استریت کپیتال را ترک کرد و برای مدت کوتاهی به‌عنوان مدیر توسعه در مرکز نوع‌دوستی مؤثر در برکلی، کالیفرنیا مشغول به کار شد. درحالی‌که با ایده راه‌اندازی شرکت تجاری ارزهای دیجیتال خود مشغول بود. او در آن زمان اطلاعات کمی در مورد کریپتو داشت، اما به پتانسیل عظیم آن پی برد. او به یاهو گفت: «تقاضای بزرگ، نوسانات عظیم، جریان‌های ورودی عظیم، افزایش قیمت عظیم، موجب به‌وجودآمدن یک حس مثبت در او شد توجه و علاقه زیادی وجود داشت؛ اما زیرساخت‌ها وجود نداشت تا زودتر وارد این فضا شود».

انتظار می‌رفت که فعالیت‌های او، خیلی زود در جریان بازار ارزهای دیجیتال، گسترده‌تر شود.

راه‌اندازی پژوهش آلامدا

در اواخر سال 2017، بیت کوین در کره 30 درصد و در توکیو 10 درصد بیشتر از ایالات متحده معامله شد. تقاضا برای کریپتو در آن کشورها بسیار زیاد بود، اما قوانین تجارت بین‌المللی فروش بیت‌کوین خارجی را دشوار می‌کرد. در نوامبر آن سال، بنکمن فرید و برادر برادری کالجش، گری وانگ، آلامدا ریسرچ را ایجاد کردند، شرکتی که نمونه اولیه یک پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال را توسعه داد.

آلامدا ابتدا بر روی سود بردن از حق بیمه بیت‌کوین ژاپنی با استفاده از استراتژی به نام تجارت آربیتراژ تمرکز کرد. این استراتژی از تفاوت‌های قیمتی بین دارایی‌های یکسان در بازارهای مختلف با خرید با قیمت پایین‌تر از یک بورس و فروش آن در بورس دیگر استفاده می‌کند. آنها در چند ماه اول حدود 20 میلیون دلار درآمد داشتند و این شرکت همچنان به‌عنوان یک شرکت تجاری اصلی به موفقیت خود ادامه می‌دهد.

از سال 2021، Bankman-Fried تقریباً 90٪ سهام Alameda Research را در اختیار داشت.

شروع به کار FTX

راه‌اندازی FTX

طی دو سال بعد، سم بنکمن فرید و وانگ از صرافی‌های که در آن معامله می‌کردند ناامید شدند و متوجه نبود شبکه‌های ایمنی مشتری، زیرساخت‌های ضعیف و مدیریت بد شدند. در آن زمان، صرافی‌های کریپتوهای فراساحلی هیچ یک از ضمانت‌های بازارهای مالی سنتی را نداشتند. به‌عنوان‌مثال، اگر حساب مشتری منفی شود، صرافی احتمالاً ضررهای سایر مشتریان را جبران می‌کند، حتی اگر آن مشتریان وثیقه داشته باشند.

Bankman-Fried و Wang الهام گرفتند تا پلتفرم مبادلات ارز دیجیتال خود را با گزینه‌های معاملاتی بیشتر و امنیت بهتر راه‌اندازی کنند. FTX در آوریل 2019 در آنتیگوا و باربودا ثبت شد، سپس ماه بعد در هنگ‌کنگ راه‌اندازی شد. FTX مخفف “Fu-TuresEXchange” است. بنکمن فرید گفته است: من در نام‌گذاری چیزها خوب نیستم.

یکی از زمینه‌هایی که FTX پیش‌گام شد، ساده‌سازی وثیقه‌های بازار بود. معامله‌گران اکنون می‌توانستند تمام حاشیه سود خود را در یک کیف پول به‌عنوان وثیقه نگه دارند. به‌جای اینکه مجبور باشند چندین کیف پول را برای دارایی‌های مختلف مدیریت کنند. FTX همچنین به طور مداوم محصولاتی را به پیشنهادهای خود اضافه می‌کند، از جمله: مشتقات رمزنگاری، گزینه‌ها، سهام توکن شده، بازارهای پیش‌بینی، توکن‌های اهرمی، OTC و سهام توکن شده قبل از IPO.

تبادل بسیار موفق بود. یک سال پس از راه‌اندازی، ارزش شرکت بیش از 1 میلیارد دلار و 32 میلیارد دلار سه سال بعد بود. از اوایل سال 2022، این صرافی بیش از یک میلیون کاربر را اداره می‌کرد.

جنجال – جدال سرسختانه

در نوامبر 2022، SBF خود را در میانه یک بحث و جدل پیدا کرد که از زمانی شروع شد که ترازنامه Alameda Research به رسانه‌ها درز کرد. همین‌طور سؤالاتی را در مورد ارتباط پیچیده این شرکت با FTX ایجاد کرد. به طور خاص، این مقاله نشان داد که Alameda Research، یک بازارساز کلیدی برای FTX، بیش از یک‌سوم ترازنامه خود را در توکن FTT، توکن بومی FTX نگهداری می‌کند.

این موضوع زمانی تشدید شد که مدیرعامل Binance، Changpeng “CZ” Zhao، چند روز پس از افشای این افشاگری‌ها، مقدار زیادی توکن FTT را فروخت و قیمت FTT را به‌شدت پایین آورد. این منجر به بحران نقدینگی برای FTX شد. اختلاط دارایی‌ها بین FTX و Alameda Research به طور گسترده گمان می‌رود که محرک مجموعه‌ای از رویدادها باشد که منجر به ناتوانی FTX در پشتیبانی از برداشت مشتری و در نتیجه غیرفعال‌کردن دسترسی کاربران به وجوه آنها شد.

در 11 نوامبر، FTX برای فصل 11 ورشکستگی اعلام کرد.

ثروت، نوع‌دوستی مؤثر و کمک‌های سیاسی

سازنده توکن ftx، در ژوئن 2022 تعهد عمومی را از سوی ثروتمندترین افراد جهان امضا کرد که بیشتر دارایی خود را در اختیار امور بشردوستانه قرار دهند. از سال 2022، او تخمین می‌زند که بین 50 تا 100 میلیون دلار به سازمان‌های حامی اهداف حیوانات، فقر جهانی، تغییرات آب‌وهوا، امنیت زیستی و آمادگی برای بیماری همه‌گیر کمک کرده است.

سم بنکمن فرید همچنین به‌خاطر کمک‌های مالی برجسته سیاسی‌اش شناخته شده است. در سال 2020، او 5.2 میلیون دلار به دو کمیته اقدام سیاسی فوق‌العاده (PACS) که از کمپین بایدن حمایت می‌کردند، اهدا کرد و به یکی از کمک‌کنندگان ارشد رئیس‌جمهور تبدیل شد. در بهار 2022، او به طور جنجالی اعلام کرد که تا 1 میلیارد دلار برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2024 هزینه خواهد کرد و بعداً از این ادعا عقب‌نشینی کرد. او 40 میلیون دلار به کمیته‌های اقدام سیاسی و کمپین‌های نامزدهای دموکرات در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای 2022 اهدا کرد.

دستگیری در نهایت اتفاقی بود که برای این شخص در مقر ftx در باهاما رخ داد. او به اتهام کلاه برداری در حال حاضر توسط دادستان دارای یک حکم مدنی است. همه چیز برای این شخص یک شبکه تغییر کرد و حالا نیز در همین روند تغییر، مسیری را پیش می‌رود و در حبس خانگی تا پیگیری کامل پرونده‌اش به سر می‌برد.

Bankman-Fried

چرا او دستگیر شد؟

سم بنکمن فرید به دستور دادستان‌های ایالات متحده اندکی بعد از ساعت 6 بعدازظهر در باهاما دستگیر شد. روز دوشنبه (2300 GMT). دفتر دادستان کل باهاما گفت که انتظار دارد او به ایالات متحده مسترد شود. دادستان‌های ایالات متحده گفتند که Bankman-Fried در طرحی برای کلاهبرداری از مشتریان FTX با سوءاستفاده از سپرده‌های آنها برای پرداخت هزینه‌ها و بدهی‌های Alameda و سرمایه‌گذاری شرکت کرده است.

دادستان‌ها گفتند که او همچنین با ارائه اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده در مورد وضعیت صندوق تأمینی از وام‌دهندگان به Alameda کلاهبرداری کرد و به دنبال پنهان‌کردن پولی بود که از ارتکاب کلاهبرداری سیمی به دست آورده بود. به طور جداگانه، سم بنکمن فرید توسط رگولاتوری در روز سه‌شنبه شکایت خود را مطرح کرد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مدعی شد که Bankman-Fried با جمع‌آوری بیش از 1.8 میلیارد دلار سهام از سرمایه‌گذاران در FTX کلاهبرداری کرده. درعین‌حال پنهان می‌کند که این شرکت سرمایه‌های مشتریان را به Alameda هدایت می‌کند. همچنین روز سه‌شنبه، کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده، بنکمن فرید و شرکت‌هایش را به تقلب و تحریف‌های جعلی در مورد حقایق بااهمیت متهم کرد.

سم بنکمن فرید گفت که بر اساس پیش‌نویس شهادتش در کنگره که توسط رویترز مشاهده شده بود. گفت که وی برای اعلام ورشکستگی و نامزدی جان ری به‌عنوان مدیر اجرایی FTX در ماه نوامبر توسط وکلای سالیوان و کرامول که در آن زمان به شرکت او مشاوره می‌دادند تحت‌فشار قرار گرفت. او آماده بود تا روز سه‌شنبه بدهد.

FTX بلافاصله به درخواست اظهارنظر پاسخ نداد.

حالا چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟

انتظار می‌رود بنکمن فرید به ایالات متحده مسترد شود و در آنجا به طور رسمی محاکمه شود. قاضی نیز باید تعیین کند که آیا او تا زمان محاکمه در زندان نگهداری می‌شود یا آزاد می‌شود. بااین‌حال، بنکمن فرید روز سه‌شنبه گفت که از حق خود برای استرداد چشم‌پوشی نخواهد کرد. به گفته کارشناسان حقوقی، دادستان‌ها و تنظیم‌کننده‌ها معمولاً توافق می‌کنند که اتهامات جنایی که بار اثبات بالاتری دارند. تا زمانی که پرونده‌های مدنی متوقف شده است، پیگیری شود.

سم بنکمن فرید می‌تواند تلاش کند تا معامله‌ای را انجام دهد که هم پرونده‌های جنایی و هم پرونده‌های مدنی را در برمی‌گیرد. به گفته کارشناسان حقوقی، دادستان‌ها به دنبال جبران عواید حاصل از جنایات ادعایی سم بنکمن فرید هستند، اما یافتن دارایی‌ها ممکن است دشوار باشد.

دادگاه سم بنکمن فرید

نقطه آخر

مشخص نیست که چه سرنوشتی در انتظار سم بنکمن فرید است، اما به‌هرحال انتظار می‌رود که در مورد حکم او، تجدیدنظرشده. یا این که پرونده و پروسه رسیدگی به مشکل او طولانی‌تر شود. خالق ftx شاید خیلی زود به موفقیت‌های مهمی در دنیای کریپتو رسید و توانست بازار ارزهای دیجیتال را برای مدتی به خودش منعطف کند. او همین‌طور به‌عنوان یکی از ثروتمندترین کاراکترهای جهان نیز شناخته می‌شود.

اما تمامی این توضیحات، بدان معنا نیست که بازار ارزهای دیجیتال صرفاً پر از خطر است. بلکه ما قبلاً مشابه این موارد را در بانک‌داری‌ها و سیستم‌های تبادلات ارزی و دلاری هم دیده بودیم. به‌هرحال هر فضایی می‌تواند با مشکلاتی مواجه شود و بخشی از این مشکلات، توسط جامعه فعال آن که از بین مردم هستند رخ می‌دهد.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.