مفاهیم پایه ارز دیجیتال

ERC20 چیست و در بستر اتریوم چه معنایی دارد؟

اتریوم یکی از رمز ارز‌های اصلی بازار کریپتو است و در حال حاضر ارز‌های بسیار زیادی با این شبکه در ارتباط هستند. ارز اتریوم به واسطه توکن‌ها، تحت بستر بلاکچین معامله می‌شود. توکن‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال بیانگر دارایی فرد هستند و حکم یک پیمان هوشمندانه را در بستر بلاک چین دارند. شبکه اتریوم استاندارد‌های مشخصی دارد که یکی از آن‌ها ERC20 است. در این مقاله به طور کامل توکن erc-20 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مشاهده قیمت امروز اتریوم در سایت بیتمینو 

توکن erc-20 چیست؟

به زبان ساده توکن erc-20 پروتکل رسمی شبکه بلاک چین اتریوم است که سبب بهبود آن می‌شود. باید بدانید که استفاده از این استاندارد اجباری نیست؛ اما اکثر معامله گران برای اینکه مطمئن شوند که کیف پول‌ها و قرارداد‌های هوشمند‌شان به درستی و بدون مواجه شدن با مشکل کار می‌کنند، در معاملات خود این استاندارد را در نظر می‌گیرند. در واقع این استاندارد شامل مجموعه‌ای از توابعی است که یک توکن معمولی را به یک توکن erc20 تبدیل می‌کنند.

توکن erc20 چیست

مشخصات توکن erc20

به طور کلی هر توکن erc-20 از شش تابع اصلی پیروی می‌کند که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

totalSupply

این تابع میزان عرضه کل توکن erc-20 خاص که قرار است روی بلاک چین اتریوم عرضه شوند را مشخص می‌کند. در واقع به واسطه این تابع تعداد کل توکن‌های موجود در شبکه اتریوم براورد می‌شود.

balanceOf

این تابع تعداد کل توکن‌های یک آدرس مشخص را نشان می‌دهد.

Approve

این تابع برای جلوگیری از کلاهبرداری و جعل اعتبار سنجی تراکنش‌ها را بر اساس مقدار کل توکن‌ها و همچنین مانده حساب کاربران انجام می‌دهند.

transfe

تابع transfer این امکان را برای صاحب قرارداد فراهم می‌کند تا بتواند در صورت تمایل توکن‌ها را به آدرس دیگری انتقال دهد.

transferFrom

با استفاده از این تابع می‌‌توان سیستم پرداخت مشخصی را برای انواع پرداخت‌های ماهانه به صورت اتوماتیک پیاده‌سازی کرد.

allowance

برای انجام هر معامله کاربر باید حداقل توکن مورد نیاز برای انجام هر تراکنش را در اختیار داشته باشد. این تابع در توکن erc-20 در صورتی که کاربر حداقل توکن مورد نیاز برای انجام تراکنش را در اختیار نداشته باشد، معامله را کنسل می‌کند.


در بیتمینو بخوانید:


با وجود این توابع با توکن erc-20 می‌توان به فعالیت‌های زیر پرداخت:

  • نمایش موجودی حساب کاربری
  • صدور مجوز استفاده از توکن به عنوان دارایی پولی
  • انتقال توکن از یک حساب به حساب دیگر
  • ارائه و نمایش تعداد کل توکن‌های عرضه شده

سیگنال‌ ها و عملکرد‌ های توکن ERC20

علاوه بر شش عملکرد مختلفی که به بررسی آن‌ها پرداختیم، توکن erc-20 دو سیگنال را نیز تعیین می‌کند که هر توکن باید به آن‌ها متعهد باشد و در این راستا توکن‌های دیگر نیز با آن سازش پیدا کنند.

با در کنار هم قرار گرفتن این سیگنال‌ها و عملکرد‌ها سیستم تضمین می‌کند که توکن‌های مختلف اتریوم در هر شرایطی درون یک سیستم مشابه کار کنند. با توجه به این موضوع کیف پول‌هایی که ارز اتریوم را پشتیبانی می‌کنند، از توکن‌های منطبق و سازگار با erc-20 نیز پشتیبانی خواهند کرد.

باید توجه داشته باشید که ERC20 یک استاندار جدید است و به همین خاطر احتمالاً اشکالاتی نیز در آن مشاهده خواهد شد؛ اما پیش‌بینی می‌شود که در راستای توسعه شبکه‌ اتریوم، اشکالات مشهود این پروتکل نیز رفع شود. همچنین استاندارد ERC20 در حال حاضر در قالب پیش‌نویس موجود است؛ اما با این حال پیش‌بینی می‌شود که سرعت فراگیری آن بسیار بالا باشد.

در واقع یکی از مسائل و دغدغه‌های اصلی در توکن‌های اتریوم این است که توکن‌هایی که به صورت مستقیم به قرارداد هوشمند ارسال شوند، ممکن است میزان دارایی را از دست بدهند.

همچنین زمانی که خطا در پروتکل به وجود بیاید، یک قرارداد توکن نمی‌تواند پاسخگوی انتقال مستقیم باشد و در نتیجه پولی که همراه با آن انتقال است، از بین خواهد رفت. در نتیجه توکن ERC-20 یک پروتکل مهم و تاثیرگذار برای شبکه اتریوم در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

تفاوت erc20 و trc20؟

احتمالاً غیر از توکن ERC20، تا کنون نام توکن trc20 نیز به گوشتان خورده است. به طور کلی تفاوت‌های اصلی erc20 و trc20 عبارتند از:

  • ERC-20 یک استاندارد روی شبکه اتریوم و TRC-20 استاندارد موجود در شبکه ترون است.
  • آدرس کیف پول‌های ترون با حرف t بازرس کیف پول‌های اتریوم با حرف 0X شروع می‌شود.
  • سرعت‌ واریز، برداشت و همچنین انتقال با استفاده از استاندارد شبکه ترون سرعت نسبتا بالاتری در مقایسه با شبکه اتریوم دارد.
  • کارمزد انتقال در شبکه اتریوم با استاندارد توکن ERC-20 بیشتر از استاندارد ERC-20 موجود در شبکه ترون است.
  • در حال حاضر شبکه اتریوم برای تراکنش امنیت بالاتری دارد.
  • به طور کلی استاندارد موجود در شبکه اتریوم از کیف پول‌های بسیار بیشتری نسبت به استاندارد شبکه ترون پشتیبانی می‌کند.

دریافت مشاوره سرمایه ‌گذاری ارز دیجیتال

در این مطلب به بررسی سیگنال‌ها و عملکرد‌های توکن erc-20 پرداختیم و همچنین تفاوت‌های erc20 و trc20 را نیز بیان کردیم. باید بدانید در صورتی که نتوانید بر طبق یک استراتژی مشخص و به صورت اصولی در بازار سرمایه‌گذاری کنید، احتمالا سرمایه خود را از دست خواهید داد یا اینکه نمی‌توانید به سود چشمگیری دست پیدا کنید.

پس در صورت تمایل به دریافت مشاوره در زمینه سرمایه‌گذاری روی ارز‌های دیجیتال در بازار کریپتو، می‌توانید از طریق راه ارتباطی با مجموعه تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان مربوطه به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول:

1) چگونه توکن‌های ERC20 معامله می‌شوند؟

توکن‌های ERC20 معمولاً در صرافی‌های ارز دیجیتال قابل معامله هستند و مبادلات آنها به صورت خودکار با استفاده از قراردادهای هوشمند ERC20 صورت می‌گیرد.

2) آیا توسعه دهندگان می‌توانند استاندارد ERC20 را شخصی‌سازی کنند؟

بله، توسعه‌دهندگان می‌توانند استاندارد ERC20 را برای نیازهای خود شخصی‌سازی کنند، اما باید اطمینان حاصل کنند که تغییراتی که ایجاد می‌کنند، با قراردادهای هوشمند و توکن‌های ERC20 موجود سازگاری دارد.

3) آیا توکن‌های ERC20 تحت پروتکل امن هستند؟

بله، توکن‌های ERC20 تحت پروتکل امنی قرار دارند که باعث می‌شود تغییراتی در آنها توسط شخصی به صورت خودسرانه امکان‌پذیر نباشد. همچنین، بسیاری از بلاکچین های معتبر مانند اتریوم، از استفاده از استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌کنند که باعث می‌شود این توکن‌ها در بلاکچین‌های مختلف قابل استفاده باشند.

4) چه فرقی بین توکن ERC20 و اتر دارد؟

اتر (Ether) ارز دیجیتال اصلی شبکه اتریوم است، در حالی که توکن‌های ERC20 توسط توسعه‌دهندگانی صادر می‌شوند که قراردادهای هوشمند ERC20 را پیاده‌سازی کرده‌اند. برخلاف اتر، توکن‌های ERC20 قابل تجارت در صرافی‌های ارز دیجیتال هستند.

5) چه کسانی می‌توانند از استاندارد ERC20 استفاده کنند؟

هر توسعه‌دهنده‌ای که روی شبکه اتریوم توسعه دهنده‌ی توکن باشد، می‌تواند از استاندارد ERC20 برای ایجاد توکن خود استفاده کند.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه