آموزش رمز ارز

BEP20 بهتر است یا BEP2؟

استاندارد bep2 بهتر است یا استاندارد bep20؟

توکن ها واحدهای دیجیتالی درون بستر بلاک چین و مختص یک برنامه کاربردی هستند. و برای اهداف زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • انجام معاملات
 • ذخیره ارزش
 • به دست آوردن دارایی‌های دیجیتالی مانند اعتبار بازی
 • دسترسی به حق حاکمیت و رأی برای پلت فرم یا برنامه مربوطه

سالانه صدها پروژه کاربردی غیر متمرکز جدید (DApp) توکن‌های اختصاصی خود را در بلاک چین‌هایی مانند Ethereum و BSC صادر می‌کنند. برای اینکه این توکن‌ها با بلاک چین اصلی سازگار باشند، باید از استانداردهای توکن پلتفرم پیروی کنند.

استانداردهای توکن قوانین صدور و اجرای توکن‌های جدید را تعیین می‌کند؛ استانداردها معمولاً شامل الزاماتی برای مشخص کردن موارد زیر است:

 • محدودیت عرضه کل توکن
 • فرآیند ضرب توکن
 • روند سوزاندن توکن
 • فرایند انجام معاملات با توکن

استانداردها به منظور جلوگیری از تقلب، ناسازگاری‌های فنی بین توکن‌ها و صدور توکن‌هایی که با اصول بلاک چین مطابقت ندارند طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، قوانین مربوط به عرضه کل و ضرب توکن جدید شامل استهلاک ارزش توکن است.

استانداردهای محبوب توکن

BEP2 ، BEP20 و ERC20 از محبوب‌ترین استاندارد توکن‌ها هستند. در ادامه با سایت بیتمینو همراه باشید

استاندارد BEP2 چیست؟

BEP2 یک استاندارد توکن Binance Chain است، در حالی که BEP20 یک استاندارد توکن Binance Smart Chain است.

استاندارد BEP2 توکنی است که توسط پلتفرم BNB استفاده می‌شود. این استاندارد مشخصات صدور توکن را در این بلاک چین ارائه می‌دهد. معاملات توکن BEP2 توسط بسیاری از کیف پول‌های محبوب مانند Trust Wallet، کیف‌های Ledger و Trezor Model T پشتیبانی می‌شود. اگر می‌خواهید با استفاده از توکن‌های BEP2 معامله کنید، باید از سکه‌های BNB برای پرداخت هزینه، یعنی هزینه معاملات استفاده کنید.

مزیت استاندارد BEP2 راحتی خرید و فروش بین ارزهای رمزنگاری شده متفاوت در قالب مبادله غیر متمرکز (DEX) است. با این حال، استاندارد BEP2 از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند که بسیاری از توکن‌ها و DAppها برای عملکرد خود به آن متکی هستند.

استاندارد BEP20

استاندارد BEP20 چیست؟

BEP-20 توکن زنجیره هوشمند Binance (BSC) و یک استاندارد توکن است که شبیه پروتکل ERC-20 معروف و سازگار با قرارداد هوشمند اتریوم کار می‌کند.

استاندارد توکن اطمینان می‌دهد که توکن دارای قابلیت‌های اساسی مانند انتقال، بازگشت موجودی، بررسی مالکیت توکن است.

بلاک چین جدید به گونه‌ای طراحی شده است که با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، بستر اتریوم برای توسعه قراردادهای هوشمند سازگار باشد.

BEP20 استاندارد توکنی است که توسط BSC استفاده می‌شود و یک استاندارد همه‌کاره برای سازگاری با BEP2 و ERC20 اتریوم طراحی شده است.


برای مشاهده قیمت لحظه ای ارز های زیر کلیک کنید :
قیمت لحظه ای بیت کوین  | قیمت لحظه ای اتریوم


BEP20 و BSC فرصت‌هایی را برای دسترسی کاربران به تعداد زیادی از معاملات فراهم کردند و به سرعت در حال رشد DApps هستند.

در عرض چند ماه پس از راه اندازی، BSC به چالش اصلی اتریوم برای توسعه DApps توکن تبدیل شد.

مشابه استاندارد BEP2، برای انجام معاملات با نشانه‌های BEP20 نیاز به پرداخت سکه BNB است. BEP20 در حال حاضر توسط هشت کیف از جمله Arkane Wallet و Math Wallet پشتیبانی می‌شود.

تفاوت بین استاندارد BEP2 و BEP20

از بایننس برای تأمین هر دو توکن BEP-2 و BEP-20 (BNB) استفاده می‌شود. این موضوع به این دلیل است که BEP-2 و BEP-20 با “معماری زنجیره‌ای دوگانه” ساخته شده‌اند که در آن زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس مکمل یکدیگر هستند.

ERC20 چیست

ERC20 استانداردی است که توسط بلاک چین اتریوم برای توکن‌های قابل تعویض استفاده می‌شود. این توکن‌ها دارای ارزش استاندارد شده و غیرمتعارف برای هر واحد توکن هستند.

ارزهای رمزنگاری شده واضح‌ترین نمونه توکن‌های قابل تعویض هستند، زیرا هر واحد از یک ارز رمزنگاری شده خاص از واحد دیگر قابل تشخیص نیست.

به عنوان مثال، هر اتر از هر اتر دیگر قابل تشخیص نیست و ارزش آن برابر است؛ به این معنا، توکن‌های قابل تعویض با توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) متفاوت و دارای ارزش غیراستانداردشده منحصر به فرد برای هر توکن هستند.

اتریوم دارای استاندارد دیگری برای NFTها است که ERC721 نامیده می‌شود. ERC20 برای توسعه قراردادهای هوشمند برای DApps در اتریوم استفاده می‌شود و هزینه‌ها به اتر پرداخت می‌شود.

با توجه به محبوبیت ERC20، تراکنش‌های توکن ERC20 توسط تعداد زیادی کیف پول از جمله MyEtherWallet، MetaMask و Trust Wallet پشتیبانی می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره توکن ERC20 می‌توانید مقاله‌ای که در اینباره در بیتمینو قرار داده‌اییم را مطالعه کنید.

استاندارد BEP2 و BEP20 در مقابل ERC20 کدام بهتر است؟

با توجه به افزایش محبوبیت قراردادهای هوشمند و DApps، توکن‌های BEP20 و ERC20 بسیار فعال تر از BEP2 استفاده می‌شوند.

BEP2 ممکن است برای کسی که می‌خواهد با استفاده انواع مختلف سکه معامله کند مورد توجه قرار گیرد.

با این حال BEP2، با توجه به عدم پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، به شما اجازه دسترسی به دنیای DApps را نمی‌دهد. از این نظر، تقابل واقعی بین BEP20 و ERC20 است.

استاندارد BEP20

الزامات استانداردها

هدف اصلی یک استاندارد توکن، تعیین پارامترهایی است که در دنیای بلاک چین به آن توابع می‌گویند و هنگام تعامل با توکن توسط قراردادهای هوشمند از کیف پول و بازار استفاده می‌شود.

ERC20 و استاندارد BEP20 هر دو شامل شش عملکرد هستند که می‌توانند برای یک توکن مشخص شوند.

این توابع به ترتیب، اهداف زیر را انجام می‌دهند:

 • نشان‌دهنده کل عرضه توکن؛
 • نمایش تراز توکن آدرس، در شبکه؛
 • تعریف نحوه ارسال نشانه‌ها به آدرس؛
 • تعریف نحوه ارسال توکن‌ها از یک آدرس؛
 • تعیین اینکه آیا برداشت‌های متعدد از یک آدرس چگونه مجاز است؛
 • تعیین محدودیت در مقادیری که یک آدرس می‌تواند از آدرس دیگر برداشت کند.

BEP20 به عنوان استاندارد جدیدتری که ERC20 را گسترش می‌دهد، دارای چهار عملکرد اضافی است که به ترتیب اطلاعات زیر را مشخص می‌کند:

 • نام توکن
 • نماد توکن
 • تعداد اعشاری برای یک واحد توکن
 • آدرس صاحب نشان

از این نظر، BEP20 را می‌توان به طور دقیق تر توصیف کرد.

استاندارد BEP20 در مقابل ERC20: هزینه های معامله

در مقایسه با ERC20، معاملات مبتنی بر BEP20 هزینه‌های بسیار کمتری را شامل می‌شود، تا حد زیادی به دلیل اثبات روش اعتبار سنجی بلوک BSC مبنی بر اعتبار (BSA).

بر اساس مدل PoSA، اعتباربخشی گره‌ها برای تأیید تراکنش تعداد معینی از سکه‌های BNB را در بر می‌گیرد.

یک معامله متوسط با استفاده از نشانه‌های BEP20 به احتمال زیاد بیش از چند سنت هزینه ندارد. در مقایسه میانگین هزینه توکن ERC20 حدود 12 دلار است.

BEP20 در مقابل ERC20: سرعت تأیید بلوک

روش PoSA به تراکنش‌های BEP20 سرعت بیشتری نسبت به تراکنش‌های ERC20 می‌دهد. در حالی که زمان‌های تأیید تراکنش‌های فردی متفاوت است.

میانگین زمان‌های تأیید در بلاک چین‌های اصلی برای BSC حدود 3 ثانیه و برای اتریوم نزدیک به 15 ثانیه است؛ این بدان معناست که یک تراکنش معمولی BEP20 سریع تر از ERC20 انجام می‌شود.

با این حال، انتظار می‌رود حرکت اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تا پایان سال 2021 زمان اجرای تراکنش‌های ERC20 را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

انواع توکن ها

اتریوم بزرگترین پلتفرم قرارداد هوشمند جهان است که نزدیک به 3،000 DApp دارد، اکثر آنها به استاندارد ERC20 مجهز شده‌اند.

اگر ترجیح می‌دهید در نشانه‌های DAppهای محکم‌تر سرمایه‌گذاری کنید، توکن‌های ERC20 ممکن است انتخاب بهتری به شما بدهند. با این حال، برای پروژه‌های جدیدتر DApp، توکن BEP20 جایگزین مناسبی است.

امنیت پلت فرم

در حالی که نشانه‌های BEP20 شامل هزینه ارزان‌تر و زمان اجرای سریع‌تر و مدل اعتبارسنجی PoSA BSC به دلیل ضعف‌های احتمالی امنیتی مورد انتقاد قرار گرفته است.

سخن پایانی

برای یک فرد معمولی که به DApps و توکن‌ها علاقه دارد، نکته اصلی این است که BEP2، BEP20 و ERC20 به استانداردهای توکن استفاده شده توسط بلاک چین‌های مربوطه اشاره می‌کنند.

وقتی کیف پول شما پیشنهاد انتقال توکن‌ها را با استفاده از این استانداردها ارائه می‌دهد، به این معناست که معامله با استفاده از بستر مربوطه انجام می‌شود.

BEP2 انتخاب مناسبی برای معاملات ارزهای دیجیتال مبتنی بر DEX است و BEP20 و ERC20 به شما امکان می‌دهند تا بر اساس فناوری قرارداد هوشمند به انواع مختلفی از DAppها و نشانه‌ها دسترسی پیدا کنید.

از نظر فنی، استاندارد BEP20 در مقایسه با ERC20 دارای گزینه‌های توکن دقیق‌‌تری است، تا حد زیادی به این دلیل که BEP20 بر اساس ERC20 ساخته شده است.

مزایای استاندارد BEP20 نسبت به ERC20 هزینه کمتر و زمان اجرای سریعتر است. شما باید بدانید پول شما کجا می‌رود. قبل از انجام هرگونه معامله دوبار بررسی کنید؛ بنابراین، BEP2 و BEP20 جایگزین بسیار خوبی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های شما هستند.

سوالات متداول:

1) تفاوت بین BEP2 و BEP20 و ERC-20 چیست؟

BEP-2 استاندارد توکن برای ضرب و استقرار توکن‌ها در زنجیره بایننس است. BEP-20 یک استاندارد توکن برای زنجیره هوشمند بایننس است – با استانداردهای BEP-2 و ERC-20 سازگار است. ERC-20 استاندارد فنی برای ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم است.

2) آیا BEP20 و BEP2 یکسان هستند؟

توکن‌های BEP2 را می‌توان مانند اتر در کیف پول نگه داشت و در مورد هزینه‌های گاز و انتقال تابع قوانین مشابهی است. توکن‌های BEP20 با BEP2 متفاوت هستند؛ زیرا بیشتر شبیه توکن‌های غیرقابل تعویض ERC721 هستند. آنها فقط از طریق آدرس قراردادشان قابل انتقال هستند، نه با آدرس اتریوم.

3) کدام ارز دیجیتال از BEP20 استفاده می کند؟

BEP-20 یک استاندارد توکن در زنجیره هوشمند BNB (BSC) است که ERC-20، رایج‌ترین استاندارد توکن اتریوم را گسترش می‌دهد. می‌توانید آن را به‌عنوان طرحی برای توکن‌ها در نظر بگیرید که نحوه مصرف آن‌ها، چه کسی می‌تواند آنها را خرج کند و قوانین دیگر برای استفاده از آن‌ها را تعریف می‌کند.

منبع: phemex.com

نوشته های مشابه