مفاهیم پایه ارز دیجیتال

میم کوین چیست؟ و آیا memecoin ارزش سرمایه گذاری دارد؟

شاید بتوان میم کوین ها را به سرگرمی و زنگ تفریح دنیای کریپتو کارنسی تشبیه کرد. این کوین‌ها و توکن‌ های بامزه و ارزان قیمت، تنها به یک دلیل ساخته شده‌اند: شوخی! درست به همان دلیلی که میم‌های اینترنتی ساخته شده‌اند.

معمولا پروژه‌های غیر متمرکز بلاکچین را به پیچیدگی‌ها و مکانیزم‌هایی که به کار می‌برند می‌شناسیم؛ اما در بین این پروژه‌های تخصصی و پیچیده، تعدادی پروژه کوچکتر و عجیب وجود دارد که اکثرا بدون استفاده و کاربرد منطقی خاصی هستند.

در ادامه این مطلب از سایت بیتمینو، می‌خواهیم میم کوین‌ها را به شما معرفی کنیم و تعدادی از پروژه‌های میم کوینی معروف را هم نام ببریم. پس پیشنهاد می‌کنیم که تا انتها، ما را همراهی کنید!

داستان شروع میم کوین‌ها؛ شوخی شوخی، جدی می‌شود!

عملا میم کوین‌ها بجز شوخی و سرگرمی، کاربرد و ارزش خاصی ندارند. همان طور که از نام آنها مشخص است، اکثر آنها به یک میم اینترنتی اشاره دارند. برای مثال، در سال 2013، اولین میم کوین (که دوج کوین باشد) ساخته و معرفی شد و به میم اینترنتی معروف آن زمان که یک سگ بامزه از نژاد شیبا اینو را نشان می‌داد، اشاره داشت. البته دوج کوین با تمامی میم کوین‌های موجود تفاوت دارد که آن را در ادامه مطرح خواهیم کرد.

شاید باورش کمی سخت باشد اما تا انتهای سال 2021، بیش از 80 میم کوین در سایت CoinMarketCap فهرست شده بودند که رقم واقعا زیادی است! البته بسیاری از آنها، تقلیدی از ارز دیجیتال دوج کوین هستند و تعداد قابل توجه دیگری، به ایلان ماسک، میلیاردر مشهور آمریکایی اشاره دارند.

مشاهده قیمت لحظه ای دوج کوین در سایت بیتمینو

البته نقش اینفلوئسرها هم در این مورد پررنگ بوده است. برای مثال، همین ایلان ماسک عزیز چندی پیش یک توییت منتشر کرد و اصطلاحی 2 کلمه‌ای در توییتش بکار برد که به صورت اتفاقی، شبیه به نام یک میم کوین بود. شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد، اما آن میم کوین، در کمتر از یک ساعت بیش از 1000 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد!

بگذارید از بحث اینفلوئسرها و میم کوین‌های دیگر خارج شویم و داستان شروع آنها را تعریف کنیم!

در سال 2013، قیمت بیت کوین برای اولین بار از 1000 دلار بیشتر شد. در این زمان، بسیاری از افراد درباره کریپتو کارنسی و ارزهای دیجیتالی صحبت می‌کردند و بسیاری دیگر نیز، عزمشان را برای شروع فعالیت و خرید و فروش آنها جزم کرده بودند.

در این میان، خالقان دوج کوین که دو دوست به نام‌های بیلی مارکوس و جکسون پالمر بودند، ارز دیجیتالی را صرفا برای شوخی و به سخره گرفتن بیت کوین ساختند. تتنها هدف آنها از این کار، این بود که به مردم بگویند لازم نیست کریپتو کارنسی را زیاد جدی بگیرند.

آنها نام دوج کوین را برای سرگرمی جدیدشان انتخاب کردند که برگرفته از تلفظ عجیب و بامزه کلمه داگ (Dog و Doge) بود. همچنین یکی از میم‌های آن زمان را به عنوان تصویر و لوگوی آن انتخاب کرده و آن را عرضه کردند. این کوین به سرعت جای خودش را در دل مردم باز کرد و تا سال 2017، آنها توانستند بیش از 60 میلیون دلار سرمایه جذب کند و به کمک آن سرمایه، توانست بلاکچین اختصاصی خودش را راه‌اندازی کند.

میم کوین چیست

دلایل شهرت میم کوین‌ها چیست؟ چرا آنها پرطرفدار هستند؟

عمده‌ترین دلیل محبوبیت میم کوین‌ها، اینفلوئسرها هستند. قبلتر گفتیم که ایلان ماسک جان، توانست بدون قصد قبلی و کاملا اتفاقی، یک میم کوین را از فرش به سمت عرش شلیک کند؛ تنها با یک توییت!

علاوه بر ایلان ماسک، دیگر افراد مشهور و تاثیرگذار نیز به کریپتو کارنسی علاقمند شده‌اند. مثلا در می 2021، مارک زاکربرگ بزرگ، مالک شرکت متا (فیسبوک سابق)، تصویری از حیوان‌های خانگی‌اش که 2 بز بودند منتشر کرد؛ با متنی عجیب‌تر از حیواناتش: بزهای من؛ مکس و بیت کوین! کاری به مکس نداریم، اما چرا ابهت بیت کوین را در حد یک بز پایین آوردی مرد؟

به هر حال، تنها ساعتی بعد از انتشار این پست، یک میم کوین کوچک به نام Aqua Goat افزایش قیمتی 300 درصدی داشت. گرچه اگر ایلان ماسک چنین توییتی را منتشر می‌کرد، کنار آن 300 درصد یک صفر دیگر اضافه می‌شد!

معرفی معروف‌ ترین میم کوین‌ها برای سرمایه گذاری

معروف ترین میم کوین برای سرمایه گذاری

اما شاید از خودتان بپرسید که خب حالا با میم کوین‌ها آشنا شدم و فهمیدم که چرا آنها محبوب هستند و دیگر میم کوین‌های محبوب بعد از دوج کوین، کدام‌ها هستند؟ در جواب این سوال، باید بگوییم که قصد داریم در ادامه، 3 میم کوین برتر بازار کریپتو کارنسی را به شما معرفی کنیم.

  • ارز شیبا اینو (Shiba Inu)

از کلمه سر به هوا، برداشت اشتباهی انجام ندهید! هدف ما از بکار بردن این واژه، این است که افزایش قیمت‌های آن را در نظر بگیرید! این توکن، در سال 2021 توسعه داده شد و هدف از توسعه آن نیز واقعا جالب بود: یک آزمایش برای ساختن یک انجمن خودجوش غیر متمرکز!

از ماه آوریل تا می 2021، یعنی تنها یک ماه، شیبا اینو توانست 2 میلیون درصد رشد داشته باشد و به بالاترین قیمت خودش رسید. تنها در یک ماه، این افزایش قیمت بی سابقه بود و افرادی که از ابتدا این توکن را خریداری کرده بودند، یکشبه میلیونر شدند!

برای درک حجم رشد این توکن، بهتر است بدانید که اگر قیمت آن در ابتدا تنها 1 سنت می‌بود، بعد از این روند صعودی، قیمت آن به 200 دلار می‌رسید! همچنین برای مشاهده قیمت شیبا اینو میتوانید وارد سایت بیتمینو قسمت قیمت ارز های دیجیتال شوید

  • کیشو اینو (Kishu Inu)؛ موفق بدون حمایت خاص!

توکن بامزه کیشو اینو نیز در آوریل 2021 و همزمان با شیبا اینو توسعه و معرفی شد. کیشو اینو از همان موقع، رشد چشمگیری داشته و چیزی که این توکن را از شیبا اینو متمایز می‌کند، این است که برخلاف شیبا اینو، هیچ حمایتی از اینفلوئسرهای بزرگ مثل ایلان ماسک و غیره دریافت نکرده است!

میم کوین Bone

BONE نشانه مدیریت اکوسیستم سوپ شبا است. این توکن در حال حاضر با قیمت 1.57 دلار با حجم معاملات 24 ساعته 6,132,902 دلار معامله می شود. BONE تقریباً 2.86٪ در روز و نزدیک به 30.38٪ در 30 روز گذشته افزایش یافته است.

  • مونا کوین (Mona Coin)؛ میم کوین سامورایی‌ها!

مونا کوین یکی دیگر از یم کوین‌های مشهور است که در سال 2013 و بعد از دوج کوین ساخته شده است و به عبارتی، از بزرگان و ریش سفیدان صنعت میم کوین به حساب می‌آید. سازنده مونا کوین، شخصی ناشناس به نام Mr.Watanabe است.

ژاپنی‌ها از اولین دارایی دیجیتالی خود استقبال ویژه‌ای انجام دادند و امروزه از آن برای استفاده و خرید و فروش در در چندین فروشگاه آنلاین و حضوری استفاده می‌کنند. علاقه آنها به مونا کوین آنقدر زیاد است که این میم کوین، تاییدیه آژانس خدمات مالی ژاپن را دریافت کرد.

  • ارز Samoyed Coin

Samoyed Coin یک میم کوین محبوب از بلاک چین Solana میباشد. Samoyed Coin از ترکیب حامی محبوب سولانا و مالک صرافی رمزنگاری FTX سام بانکمن-فرید و خالق سولانا آناتولی یاکوونکو تشکیل شد. ارز دیجیتال Samoyed به دلیل ماموریت اصلی خود برای ورود کاربران بیشتر به فضای رمزنگاری با استفاده از یک دارایی دیجیتال با مضمون سرگرم کننده، هم به یک میم کوین محبوب در بلاک چین سولانا و هم در بازار بزرگتر ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

  • ارز دیجیتال دوج الون مارس Dogelon Mars

Dogelon Mars یک اسپین آف از محبوب ترین چهره رمزنگاری میم، Dogecoin میباشد. بنیانگذاران به دنبال افزایش جذابیت آن، از حامی اصلی Dogecoin، ایلان ماسک نیز بهره برده اند و هر دو چهره را برای شکل دادن به پروژه ترکیب کرده اند.

مانند بسیاری از رمزارزهای میم، Dogelon Mars جامعه محور و غیرمتمرکز است. روایت اصلی پروژه در اطراف سیاره مریخ است و نشان می دهد که چگونه میم درون بازی با تم سگ در کهکشان سفر می کند و با دوستان جدیدی ملاقات می کند. Dogelon Mars نیز مانند روند معمول در مورد سکه‌های میم، هیچ رقم شناخته شده‌ای ندارد.

  • ارز دیجیتال SafeMoon Inu

به دنبال روند رو به رشد بین بلاک چین و بازی، SafeMoon Inu بر ایجاد یک الگوی رفتاری و جامعه بازی پر رونق تمرکز می کند. پروتکل Safemoon Inu در حال ساخت یک پلتفرم بازی کاملاً جدید به نام SMI Play است و همچنین جوایز غیرقابل تعویض (NFT) را به دارندگان توکن SMI ارائه می دهد.SafeMoon Inu تا حد زیادی از سیستم جریمه و پاداش اکثر پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند SafeMoon وام گرفته است. این پروتکل 2٪ از هر تراکنش را بین دارندگان توزیع می کند و در نتیجه به دارندگان بلندمدت پاداش می دهد.

مشاهده قیمت سیف مون

  • ارز دیجیتال Hoge Finance (HOGE-USD)

Hoge Finance توکن مالی غیرمتمرکز مبتنی بر جامعه (Defi) با عرضه کاهش‌دهنده تورم است. این یکی از معدود سکه‌های میم کوین است که ممیزی Certik را تکمیل کرد.

تفاوت دوج کوین با دیگر میم کوین‌ها چیست؟

در قسمت معرفی میم کوین‌ها گفتیم که دوج کوین با بقیه میم کوین‌ها فرق دارد.تفاوت اصلی دوج کوین با سایر میم کوین‌ها، در این است که آنها همگی یک توکن هستند که یا در شبکه اتریوم ساخته شده‌اند و یا بلاکچین بایننس؛ اما دوج کوین دارای یک شبکه بلاکچین اختصاصی است و به نوعی، یک ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

به عنوان مثال، شیبا اینو یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم است؛ یعنی بر روی یک بلاکچین دیگر میزبانی می‌شود. اما دوج کوین، یک ارز دیجیتالی است و دارای شبکه بلاکچین مخصوص خودش می‌باشد!

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارز دیجیتال دوج کوین و یا شیبا می‌توانید مقاله دیگری که برای شما آماده کرده‌ایم را در لینک زیر مطالعه کنید:

 —- دوج کوین چیست و شیبا چیست —-

چرا خرید و فروش و معامله میم کوین‌ها توصیه نمی‌شود؟

درست است که این میم کوین‌های بامزه و پرتعداد، توجه بسیاری از افراد را به خودشان جلب کرده‌اند و تعداد زیادی از تریدرهای تازه کار نیز به خرید و فروش آنها مشغول هستند، اما بهتر است این نکته را هم بدانید که همه افراد، به میم کوین‌ها به یک چشم نگاه نمی‌کنند. این کوین‌ های بامزه ممکن است باعث ضررهای عظیم و راگ پول (Rug Pulls) بشوند!

برای مثال، قانونگذاران تایلندی اقدام به ممنوعیت استفاده از این توکن‌ها کرده‌اند و به صرافی‌هایی که در این کشور فعال هستند، گفته که تمامی توکن‌ های میم را از پلتفرمشان پاکسازی کنند.

و اما می‌رسیم به خطراتی که خریداران را تهدید می‌کند! راگ پول، زمانی است که توسعه دهندگان توکن، مقداری از آن توکن را نزد خودشان نگه داشته‌اند و زمانی که قیمت توکن آنها افزایش پیدا کرده، اقدام به فروش توکن‌های باقی مانده به مردم می‌کنند. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، ارزش بازار بسیار پایین می‌آید.

سپس توسعه دهندگان با غنایمی که به جیب زده‌اند، ناپدید می‌شوند و باقی عمرشان را با ثروتی شاهانه و زندگی مخفیانه می‌ گذرانند. حتی یکی از برجسته‌ترین معامله‌گران بازار کریپتو کارنسی یعنی مارک کوبان نیز، اسیر دام این افراد شده بوده است!

البته معامله و ترید میم کوین‌هایی که بررسی و نظارت شخص ثالثی بر آنها وجود دارد، می‌تواند کم خطرتر باشد.

در کل، این بازار ثبات چندانی ندارد و همین شیبا اینو نیز از نقطه اوج خود، بیش از 70 درصد افت قیمت داشته است. ما به هیچوقت شما را به خرید و معامله توکن‌های میم دعوت نمی‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم که اگر تنها به دنبال جمع آوری کلکسیونی از میم کوین‌ ها هستید، به سراغشان بروید!

جمع بندی

خرید و معامله میم کوین‌ها، نیازمند داشتن قدرت تصمیم گیری قوی و تسلط به تحلیل تکنیکال و انواع دیگر تحلیل‌های رایج است. در صورتی که اطلاعات و دانش کافی درباره بازارهای مالی ندارید، بهتر است اصلا به سمت آنها نروید. بسیاری از افراد بدون کسب اطلاعات و با دانش ناقص، وارد بازار معاملات کریپتو کارنسی شده‌اند و پس از مدتی، با ضررهایی سنگین از آن خارج شده‌اند.

از اینکه تا انتها ما را در بیتمینو همراهی کردید، بینهایت سپاسگذاریم. برای مشاهده سایر مقالات منتشر شده در سایت ما، می‌توانید به قسمت وبلاگ سر بزنید و اخبار تازه دنیای کریپتو کارنسی را مطالعه کنید!

امیر محمد رزمی

امیر محمد رزمی هستم تولید کننده محتوا و علاقمند به کریپتوکارنسی و سئو

نوشته های مشابه