سرمایه گذاری ارز دیجیتال

چگونه بهترین سبد سرمایه گذاری را بسازیم؟ (آموزش ساخت سبد ارز دیجیتال)

درصورتی‌که در وضعیت فعلی بازار قصد ساخت سبد ارز دیجیتال را دارید، لازم است که نخست با اطلاعات عمومی و توضیحات متداول موردنیاز در این حوزه آشنا شده و سپس مفاهیم ساخت آن را بیاموزید. پیشنهاد می‌کنیم که نخست، اطلاعات کامل در مورد ماهیت استفاده از ارزهای دیجیتال، نحوه و روش ساخت سبد ارز دیجیتال و… را به دست آورده و سپس وارد این حوزه شوید.

ارزهای دیجیتال امروزه یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری هستند؛ البته شما می‌توانید به طبع از فرمول‌های مشابه سرمایه گذاری و تحلیل در بازار فارکس و… نیز استفاده کنید. در این مورد و در بیتمینو، نخست در خصوص مفاهیم توسعه سبدهای سرمایه گذاری، سپس ساخت سبد ارز دیجیتال و توضیحات تکمیلی، نکاتی را به شما شرح خواهیم داد.

سبد سرمایه گذاری چیست؟

به‌هرحال سرمایه گذاری در هر زمینه‌ای، ریسک‌ها و مفاد خاص خود را دارد. هیچ‌گاه تریدرها و فعالان یک بازار، تمامی رازهای موفقیت و یا عوامل شکست را به شما نمی‌گویند؛ در نتیجه باید خودتان کمی تجربه به دست آورده و از طرفی، به‌هرحال شکست‌هایی را نیز در کارنامه خود داشته باشید.

سبد سرمایه گذاری به مجموعه‌ای از دارایی‌ها اشاره دارد که به طور استراتژیک توسط شما، توسط یک مشاور سرمایه گذاری، یا توسط یک مشاور رباتیک برای دستیابی به اهداف سرمایه گذاری خود و درعین‌حال کاهش ریسک انتخاب می‌شوند. درحالی‌که تنوع دارایی‌هایی که می‌توانید در آنها سرمایه گذاری کنید بسیار گسترده است، اکثر پرتفوی‌های سرمایه گذاری شامل ترکیبی از سهام، اوراق‌قرضه، سرمایه‌گذاری‌های جایگزین و پول نقد است. ساخت سبد ارز دیجیتال نیز بر اساس این فرمول‌ها که در ادامه در مورد آن صحبت می‌کنیم انجام می‌گردد.

بیشتر بخوانید: چه کتابی برای تریدر شدن باید بخوانیم؟

گردآوری یک سبد سرمایه گذاری یک فرایند بسیار شخصی‌سازی‌شده است و هیچ فرمول یکسانی برای سرمایه گذاری وجود ندارد. محصول نهایی باید منعکس‌کننده تحمل و تداوم منحصربه‌فرد شما برای ریسک باشد که تا حد زیادی به افق زمانی سرمایه گذاری شما (مدت زمانی که می‌خواهید سرمایه گذاری را قبل از نقدینگی نگه دارید) و توانایی و تمایل شما برای مدیریت نوسانات و نوسانات قیمت دارایی در سهام بستگی دارد.

انواع پرتفوی سرمایه گذاری

انواع سبد (پرتفو) سرمایه گذاری

رک و راست به شما بگوییم که ساخت سبد کریپتو به همین راحتی‌ها هم نیست و نیاز به تحقیق وسیع دارد.

در سطح بالا، سبد سرمایه گذاری به بهترین وجه با درجه ریسکی که دارد مشخص می‌شود. با درنظرگرفتن ریسک، سه نوع اولیه پرتفوی سرمایه گذاری به شرح زیر است:

پورتفولیوی محافظه‌کار

اگر تحمل ریسک پایین، افق زمانی کوتاه سرمایه گذاری یا نیاز به نقدینگی زیاد دارید، یک سبد محافظه‌کارانه توصیه می‌شود. سبدهای محافظه‌کار بیشتر بر حفظ سرمایه تأکید دارند تا رشد سرمایه. آنها معمولاً از بخش بزرگی از اوراق‌قرضه درجه سرمایه گذاری، صندوق‌های سرمایه گذاری متقابل و سهام کم نوسان مانند سهام با سرمایه بزرگ تشکیل شده‌اند. در نتیجه، پرتفوی‌های محافظه‌کار دارای سطوح نسبتاً پایینی از نوسانات و پتانسیل بازده هستند، اما سطح درآمد نسبتاً بالایی دارند. ساخت سبد ارز دیجیتال در پایین‌ترین سطح با این ساختار ممکن است.

سبد سرمایه گذاری تهاجمی

اگر دارای تحمل ریسک بالا، افق زمانی طولانی سرمایه گذاری و حداقل نیاز به نقدینگی باشید، یک سبد پرتفوی تهاجمی ایده‌آل است. پرتفوی‌های تهاجمی بر رشد بر حفظ سرمایه تأکید دارند و معمولاً شامل بخش بزرگی از سهام داخلی (مانند سهام با سرمایه متوسط و سهام کوچک) و سهام بین‌المللی در بازارهای توسعه‌یافته و نوظهور هستند. ساخت سبد ارز دیجیتال در سطح تهاجمی، به معنای ریسکی گسترده‌تر است.

این پورتفولیوها دارای سطوح بالایی از نوسانات و پتانسیل بازده هستند، اما سطح درآمد نسبتاً پایینی دارند. باتوجه‌به نوسانات آنها، پرتفوی تهاجمی ممکن است روش هوشمندانه‌ای برای سرمایه گذاری برای مبتدیان نباشد. در نتیجه، برخی از سرمایه‌گذاران با پرتفوی تهاجمی تصمیم می‌گیرند جریان درآمد خود را با تخصیص املاک تجاری، اوراق‌قرضه با بازده بالا و وام‌های بانکی با نرخ شناور تکمیل کنند.

سبد پرداختی متوسط

یک پرتفوی متوسط در سطح ریسک بین سبدهای محافظه‌کار و تهاجمی قرار می‌گیرد. معمولاً به‌عنوان «پرتفوی متعادل» نامیده می‌شود، اگر دیدگاه‌های متفاوتی در مورد ریسک، افق زمانی طولانی سرمایه گذاری و نیاز به نقدینگی فقط گهگاهی داشته باشید، یک پرتفوی متوسط بهترین است. ساختار یک پرتفوی متوسط ترکیبی متعادل از سرمایه‌گذاری‌های متمرکز بر حفظ سرمایه، تولید درآمد و رشد را ارائه می‌دهد. اغلب، نقطه شروع این نوع پرتفوی، تخصیص 60%/40% سهام و اوراق‌قرضه است. شما می‌توانید در ساخت سبد ارز دیجیتال یا کریپتو نیز از همین مفاهیم استفاده کنید.

چگونه یک سبد سرمایه گذاری راه‌اندازی کنیم؟

دقت کنید که موضوع ساخت سبد سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف با هم متفاوت است. مفاهیم همیشه به‌صورت پایه‌ای، در بازار و همین‌طور دنیای توسعه ثروت شرح داده می‌شوند و نتیجه‌گیری بر عهده شخص مطالعه‌کننده است.

قبل از ایجاد یک سبد سرمایه گذاری، ابتدا باید مطمئن شوید که وضعیت مالی شما ایده‌آل است. این به معنای حفظ بودجه مناسب، حذف بدهی‌های مشکل‌ساز (مانند کارت‌های اعتباری و وام‌های شخصی) و ایجاد یک صندوق اضطراری با پول کافی برای دوام سه تا شش‌ماهه است. علاوه بر این، شما باید ایده خوبی از هرگونه هزینه بزرگ آتی، مانند برنامه‌های تعطیلات، هزینه‌های تحصیل دانشگاه یا پیش‌پرداخت برای خانه داشته باشید. ساخت سبد ارز دیجیتال یک روش عالی برای سرمایه گذاری بلندمدت نیز خواهد بود.

هنگامی که مدیریت خوبی بر امور مالی فعلی خود دارید، زمان آن فرارسیده است که بر روی اهداف بلندمدت ثروت خود، مانند پس‌انداز برای دوران بازنشستگی تمرکز کنید. سرمایه گذاری یک راه عالی برای کنارگذاشتن پول برای بازنشستگی است، اما برای انجام صحیح آن، باید یک سبد سرمایه گذاری کامل بسازید. جستجوی مشاوره سرمایه گذاری از یک متخصص همیشه توصیه می‌شود، اما شما همچنین می‌توانید به‌تنهایی گام‌هایی برای ایجاد سبد مالی خود بردارید.

ساخت سبد ارز دیجیتال

ساخت سبد ارز دیجیتال

خرید ارزهای دیجیتال در حال حاضر آسان‌تر از همیشه است. می‌توانید یک حساب صرافی راه‌اندازی کنید، hvc خود را انجام دهید و بیت‌کوین را با کارت نقدی در کمتر از 10 دقیقه خریداری کنید. اما مهم نیست که دارایی‌های دیجیتال چقدر در دسترس هستند، ساختن سبد ارزهای دیجیتال عالی هرگز آسان‌تر نخواهد شد.

تخصیص دارایی، تنوع، تحمل ریسک – فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام ساخت یک سبد سرمایه گذاری در نظر گرفت و اگر تجربه یا دانش لازم برای ساختن آن را ندارید، این شانس را دارید که سود خود را به ضرر تبدیل کنید.

پورتفولیو کریپتو یا همان سبد ارز دیجیتال مجموعه‌ای از دارایی‌‌های دیجیتالی است که سرمایه‌گذاران به امید کسب سود خریداری می‌کنند. پرتفوی ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی مانند بیت‌ کوین، اتریوم، ارز دیجیتال تتر، چین لینک، کاردانو و غیره را در خود جای می‌دهد. تفاوت بین یک سبد معمولی و یک سبد رمزنگاری در این است که سرمایه‌گذار کریپتو دارایی‌های خود را در یک کیف پول بلاک‌چین نگهداری می‌کند.

کریپتوکارنسی‌ها دارایی‌های غیرمتمرکز هستند که می‌توانند از طریق صرافی‌ها، صرافی‌های غیرمتمرکز، میز معاملات فرابورس و پلتفرم‌های معاملاتی P2P خریداری شوند.

تنوع‌بخشی چه اهمیتی در ساخت سبد ارز دیجیتال دارد؟

تنوع‌بخشی عملی است که در آن سبد ارز دیجیتال شما در معرض دارایی‌های مختلف قرار می‌گیرد تا ریسک شما کاهش یابد. کاهش ریسک همچنین میزان ضرری که می‌توانید متحمل شوید را کاهش می‌دهد و به طور هم‌زمان پتانسیل سود را افزایش می‌دهد:

من یک سبد رمزنگاری می‌سازم که 100% تخصیص اتریوم دارد. من به دلیل ادغام ورودی روی اتریوم شرط می‌بندم و معتقدم که از هر آلت‌کوین و همچنین بیت‌کوین و یا ارزهای مشابه بهتر خواهد بود. بااین‌حال، همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و ادغام با شکست مواجه می‌شود. اتریوم به سبد ارز دیجیتال ضربه می‌زند و در نتیجه مجموعه من آسیب می‌بیند.

در بیتمینو بخوانید : بهترین نرم افزارهای پورتفولیو ساز (مدیریت دقیق دارایی شما)

پرتفوی ذکر شده در بالا نمونه‌ای از سرمایه گذاری است. از آنجایی که من تنوعی ایجاد نکردم و خود را در معرض دارایی‌های بیشتری قرار ندادم، بخش خوبی از پول فرضی خود را از دست دادم. من اساساً روی اتریوم قمار می‌کردم و هیچ روش مدیریت ریسک را انجام نمی‌دادم.

نمونه سبد ارز دیجیتال

حالا بیایید همان سناریو را تکرار کنیم، فرض کنید من ۱۰۰۰۰ دلار در پورتفولیوی زیر سرمایه گذاری کرده‌ام:

اتریوم با کاهش 30 درصدی روبرو می‌شود درحالی‌که سه دارایی دیگر افزایش می‌یابند. 75 درصد از پرتفوی من به سود منتهی می‌شود درحالی‌که تنها یک‌چهارم آن 33 درصد کاهش می‌یابد و با سرمایه گذاری 2500 دلاری در اتریوم به این معنی است که من فقط 825 دلار – یا 8.25٪ از کل سرمایه خود را از دست دادم.

شما می‌توانید سبد ارزهای دیجیتال خود را با موارد زیر متنوع کنید:

  1. افزایش تعداد دارایی‌های نگهداری شده
  2. خود را در معرض موارد استفاده بیشتر قرار دهید
  3. سرمایه گذاری در پروژه‌های رقیب
  4. تخصیص خود را بر اساس ریسک متعادل کنید

توجه داشته باشید که آخرین مرحله از تعادل تخصیص‌ها، شامل قراردادن سرمایه بیشتر در دارایی‌های کم‌خطر و سرمایه کمتر در دارایی‌های پرخطر است. به‌عنوان‌مثال، یک پورتفولیو باید تخصیص بیت‌کوین بالاتر و تخصیص آلت‌کوین کمتری داشته باشد. لازم است که ساخت سبد ارز دیجیتال با ریسک عملیاتی کم‌تری همراه باشد.

انواع توکن‌ها برای ساخت سبد ارز دیجیتال

انواع توکن‌ها برای ساخت سبد ارز دیجیتال

درصورتی‌که به دنبال توکن برای ساخت سبد ارز دیجیتال هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از مبنای زیر برای یافتن بهترین سیگنال‌ها استفاده کنید. در واقع برای توکن‌ها در سبد ارز دیجیتال دسته‌بندی‌هایی تعیین شده است که به شرح زیر خواهد بود.

توکن‌های کاربردی

توکن‌های سودمند همه ارزهای رمزنگاری شده هستند که دارای یک ابزار کاربردی در یک پروژه خاص یا اکوسیستم قرارداد هوشمند هستند. BNB بهترین نمونه از توکن‌های کاربردی است. BNB یک توکن کاربردی در صرافی بایننس است که می‌توانید از آن برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، شرکت در قرعه‌کشی‌ها و صرفه‌جویی در سایر خدمات استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید جفت‌های معاملاتی مبتنی بر BNB  یا BTC/BNB را معامله کنید و 25٪ در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

استیبل‌کوین‌ها برای ساخت سبد ارز دیجیتال

استیبل‌کوین‌ها ارزهای رمز پایه‌ای هستند که به یک دلار متصل می‌شوند. آنها ارزش خود را حفظ و حفظ می‌کنند تا ثبات را برای سرمایه‌گذار فراهم کنند. استیبل‌کوین‌ها به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به طور یکپارچه از ارزهای دیجیتال به فیات دیجیتالی تغییر کنند – درصورتی‌که نزولی شوند یا بخواهند در دارایی‌های دیگر سرمایه گذاری کنند.

استیبل‌کوین‌ها ارزش خود را حفظ می‌کنند که برای بازارهای نزولی عالی است. هرزمان که بازار عملکرد خوبی نداشت، می‌خواهید بخشی از سبد خود را به استیبل‌کوین تبدیل کنید. این تضمین می‌کند که شما سرمایه کافی در کناری برای رسیدن به سطوح پایین دارید.

توکن‌های پرداختی

توکن‌های پرداختی، توکن‌هایی هستند که برای انتقال ارزش بین کاربران در شبکه بلاک‌چین استفاده می‌شوند. بیت‌کوین، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش، ریپل و نانو. بیشتر توکن‌های پرداخت آلت‌کوین با تغییر شبکه بلاک‌چین یا هدف قراردادن جایگاه‌های خاص، سعی در بهبود بیت‌کوین دارند. به‌عنوان‌مثال، لایت‌کوین پرداخت‌های خرد را هدف قرار می‌دهد و در کارمزدهای کمتر و سرعت تراکنش سریع‌تر در تراکنش‌های کوچک‌تر تخصص دارد.

توکن‌های امنیتی

توکن‌های امنیتی، ارزهای رمز پایه‌ای هستند که مانند سهام، سهمی در یک پروژه را نشان می‌دهند. این بدان معناست که شما در یک پروژه رمزنگاری دارای حق رای یا حقوق صاحبان سهام هستید. بااین‌حال، اصطلاح رمز امنیتی به‌ندرت در این فضا استفاده می‌شود؛ زیرا نه سرمایه‌گذاران و نه بنیان‌گذاران نمی‌خواهند دارایی‌های آنها تحت قوانین اوراق بهادار ایالات متحده قرار گیرد.

توکن‌های حاکمیتی در ساخت سبد ارز دیجیتال

توکن‌های حاکمیتی عموماً در پروژه‌های DeFi یافت می‌شوند و به سرمایه‌گذاران حقوق حاکمیتی، در درجه اول امکان رأی‌دادن بر مبنای فروش برای ساخت سبد ارز دیجیتال را می‌دهند. دارندگان توکن‌های حاکمیتی در برخی موارد می‌توانند از جریان درآمد پروتکل پاداش دریافت کنند. توکن‌های حاکمیتی ارزش خود را از میزان‌پذیرش و موفقیت پروتکلی که بر اساس آن ساخته شده‌اند به دست می‌آورند.

چگونه بهترین سبد سرمایه گذاری را بسازیم

جمع‌بندی نهایی

امروزه ارزهای دیجیتال تبدیل به بخش مهمی از تجارت‌های الکترونیک و تبادلات مالی شده‌اند. شرکت‌های کوچک و بزرگ، چه خارجی و چه ایرانی روی آن‌وقت و سرمایه صرف می‌کنند. البته ما صرفاً ارزهای دیجیتال را عالی نمی‌دانیم، اما می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که بازار و آینده خوبی را هدف قرار گرفته و تبدیل به یک پلتفرم کاملاً تبادلاتی شوند.

در طول کل فرایند ساخت سبد ارز دیجیتال، مهم است که فراموش نکنید تنوع خود را بیش از هر چیز دیگری حفظ کنید. تنها داشتن کوین‌های ارزشمند و به‌ظاهر متداول از هر طبقه دارایی کافی نیست. همچنین باید در هر کلاس تنوع ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که دارایی‌های شما در یک‌طبقه دارایی معین در مجموعه‌ای از زیر کلاس‌ها و بخش‌های صنعت پخش شده است.

در این صورت شما هم می‌توانید سطح بالاتری از سرمایه را برای خود ایجاد کنید و هم به پشتوانه ایمنی که در حاشیه سود خود تعیین کرده‌اید، به سراغ پلن‌های دیگر بروید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه