مقالات صرافی

کارمزد صرافی ارز دیجیتال چگونه محاسبه می شود؟

امروزه سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری در برخی ارزهای دیجیتال هستند؛ اما برای بسیاری از افراد مشتاق، درک چگونگی و چرایی آن می‌تواند دشوار باشد. اگر افزایش نرخ‌ ارزهای دیجیتال شما را متقاعد کرده است که در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، دوج‌ کوین و سایر ارزهای موجود سرمایه‌ گذاری کنید، مهم است که بدانید کجا می‌توانید این دارایی‌ها را بخرید و بفروشید.

چنین پلتفرم‌هایی به عنوان صرافی‌های ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. در هر صرافی برای نقل و انتقال ارز دیجیتال هزینه‌ای به عنوان کارمزد دریافت می‌شود.

انواع کارمزد در صرافی ارز دیجیتال

کارمزد بازار کریپتو

نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال، یکی از مهم‌ترین معیارها برای سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. در تمام بازار‌های مالی، زمانی که یک بنگاه معامله‌ای انجام می‌دهد، مقداری پول به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. گاهی کارمزد چند معامله با ارزش‌های متفاوت، برابر است. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این امر مستثنی نیستند. همانطور که کارمزد یک معامله با ارزش یکسان در دو بنگاه معاملاتی با هم تفاوت دارند، کارمزد صرافی‌‌های دیجیتال نیز با یکدیگر برابر نیست. بیت پین به عنوان بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی نیز دارای کارمزد ناچیزی برای معاملات است.

کارمزد ارز دیجیتال چیست؟

هزینه‌‌های گس (gas) یا کارمزد، مقدار پولی است که کاربران با توجه به پروتکل بلاک چین به ماینرها پرداخت می‌کنند تا معاملات آن‌ها در بلوک ثبت و تایید شود. اگر تقاضای بیشتری برای معاملات وجود داشته باشد، شبکه با شلوغی مواجه می‌شود در این صورت هزینه کارمزد معاملات بالا می‌رود. اصلی‌ترین موضوع در انتقال ارز دیجیتال از کیف پول یا از حساب صرافی به آدرس‌‌های دیگر کارمزد شبکه است. تراکنش‌هایی که کاربر در شبکه رمزارز انجام می‌دهد مثل اکثر تراکنش‌های دیجیتال روزانه فرد (مانند خرید از کارت، کارت به کارت، شارژ و اینترنت خریدن) شامل هزینه کارمزد تراکنش می‌شود.

کارمزد ارز دیجیتال

در مورد نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال، در صرافی‌های خارجی هزینه معاملات از 0.1 تا بیشتر از 1% متغیر است. صرافی‌های Kucoin، Coinbase Coinpot،HitBTC ، Binance کمترین کارمزد را از کاربران خود دریافت می‌کنند. یکی دیگر از انواع کارمزد در تراکنش‌های ارزی، کارمزد برداشت است؛ کارمزد برداشت کارمزدی است که هنگام برداشت دارایی‌های دیجیتال خود از صرافی و انتقال آن به یک کیف پول دیگر پرداخت می‌کنید.

کارمزد برداشت در همه صرافی‌ها حتی در بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی بالاتر از کارمزد معاملات است. دلیل این مسئله این است که هنگام برداشت یک ارز دیجیتال از صرافی، تراکنش شما باید روی بلاک چین ثبت شود و این فرآیند خود مستلزم پرداخت کارمزدی جدا از کارمزد شبکه است.

بیشتر بخوانید : رمز ریال ایرانی چیست

کارمزد تراکنش شبکه بلاک چین چگونه محاسبه می شود؟

کارمزد تراکنش شبکه بلاک چین به منظور دو هدف اصلی به کار می‌رود؛ زیرا این کارمزد‌ها پاداشی برای ماینر‌ها و اعتبارسنج‌ها هستند و از طرفی شبکه را برابر حملات اسپم محافظت می‌کنند.

نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال به روشی بسیار نوین و به طور کاملا آزاد و رقابتی است؛ به این معنی که لزوما بالا بودن مبلغ تراکنش، کارمزد را بالا نمی‌برد. تعیین کارمزد کافی به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش خود را نسبت به سایر تراکنش‌ها در اولویت قرار دهند و آن را سریع‌تر وارد بلاک چین کنند.

در هنگام انتخاب تراکنش‌ها برای ساخت بلاک‌ها، ماینر‌ها به دنبال تراکنشی هستند که بیشترین کارمزد را می‌پردازد؛ بنابراین اگر کارمزدی که برای تراکنش خود تعیین می‌کنید به اندازه کافی نباشد، ممکن است این تراکنش برای مدت طولانی در صف باقی بماند. همچنین ترافیک شبکه نیز بر کارمزد تاثیر می‌گذارد.

وقتی شبکه دچار یک ترافیک سنگین می‌شود، آن‌وقت است که کارمزد تراکنش شبکه بلاک چین به دنبال درخواست‌های متعدد افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند برای انجام اعتبارسنجی بسیار وقت‌گیر باشد. در نتیجه برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی یا ایرانی بهتر است به نحوه محاسبه کارمزد آن‌ها توجه کنید.

چرا برای انتقال رمز ارزهای دیجیتال باید کارمزد پرداخت کنیم؟

کارمزد تراکنش از بدو تاسیس اکثر سیستم‌های بلاک چینی وجود داشته است. احتمالا هنگام ارسال، واریز یا برداشت ارزهای دیجیتال با آن روبه رو شده‌اید. نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال در صرافی‌ها متفاوت است. کارمزد تراکنش در شبکه‌های بلاک چین سه هدف اساسی را دنبال می‌کنند:

  1. آن‌ها به ماینر‌ها یا اعتبارسنج‌ها که به تایید تراکنش‌ها کمک می‌کنند، پاداش می‌دهند.
  2. به محافظت از شبکه در برابر حملات اسپم (کلاهبرداری) کمک می‌کنند.
  3. کارمزد تراکنش به عنوان انگیزه‌ای برای کاربران عمل می‌کند که به تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کند.

برای بیشتر بلاک چین‌‌ها، کارمزد تراکنش‌ها ارزان هستند، اما این هزینه‌ها بسته به ترافیک شبکه می‌توانند بسیار گران‌تر شوند. به عنوان یک کاربر، مبلغی که برای پرداخت کارمزد انتخاب می‌کنید، اولویت تراکنش شما برای اضافه شدن به بلاک چین را تعیین می‌کند. هرچه کارمزد پرداخت‌ شده بیشتر باشد، تراکنش سریع‌تر انجام می‌شود. توجه به نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال می‌تواند در انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی به شما کمک کند.

بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی

در حال حاضر حجم کل بازار جهانی ارزهای دیجیتال حدود ۲۶۶ میلیارد دلار است. هنوز قوانین و مقررات کاملی برای انجام ارز دیجیتال به صورت منسجم در نظر گرفته نشده است. روزانه صرافی‌های ارز دیجیتال جدیدی در سطح جهان رشد می‌کنند. بسیاری از این صرافی‌های جدید در معرض بروز حملات سایبری بوده و ممکن است هک شوند. سرمایه‌گذاران باید هنگام انتخاب صرافی به ریسک‌های موجود توجه کنند و در مورد هزینه کارمزدها و مسائل امنیتی اطلاعات کافی داشته باشند.

کارمزد صرافی

همچنین مواردی وجود دارند که برای انتخاب بهترین صرافی باید مورد توجه قرار گیرند. اولین مورد وجود اعتبار و قابلیت اطمینان است. بزرگ‌ترین نگرانی هر سرمایه‌گذاری در مورد یک صرافی، احتمال کلاهبرداری یا هک شدن آن به دلیل نبود امنیت کافی برای پلتفرم و مشتری است.

موارد بعدی شامل هزینه‌های کارمزد و نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال است که در هر صرافی به صورت متفاوتی محاسبه می‌شود. اقدامات کشورها و قوانینی که هر کشور برای صرافی‌ها وضع می‌کند، مسائل امنیتی و نحوه پاسخگویی به مشتری از دیگر عواملی است که برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال باید مورد توجه قرار گیرد.

از میان صرافی‌های معروف در دنیا می‌توان به کوین بیس و بایننس در ژاپن، بیترکس و کراکن در آمریکا و بیت فاینکس در هنگ‌کنگ اشاره کرد. همچنین بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی، شامل صرافی‌های بیت پین، کیف پول من، اوکی اکسچنج، سرمایکس، نوبیتکس , والکس و آبان تتر می‌شود.

بهترین صرافی ارز دیجیتال خود را بشناسید

برای انتخاب یک صرافی برای خرید و فروش، حال چه بخواهید در صرافی‌های ایرانی به خرید و فروش بپردازید و چه بخواهید در صرافی‌های بین‌المللی معامله کنید باید فاکتورهایی چون امنیت، شهرت، اعتبار، کارمزد مبادله و معامله، حجم نقدینگی و… را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید؛ اما نباید صرفا به یکی از این معیارها توجه کنید و دیگر گزینه‌ها را فراموش کنید.

فاکتور کارمزد هم یک گزینه مهم و کلیدی است و نحوه محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف به صورت متفاوتی صورت می‌گیرد. همچنین کارمزد پایین نباید باعث شود که شما در انتخاب بهترین صرافی دچار اشتباه شوید و اگر بخواهید موارد دیگری چون امنیت و اعتبار را نادیده بگیرید، قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

سوالات متداول:

1) کدام کریپتو کارمزد Gas صفر دارد؟

آیوتا به هیچ وجه کارمزد تراکنش‌های رمزنگاری را دریافت نمی‌کند. در شبکه IOTA نیز هیچ ماینری وجود ندارد و هر تراکنش بدون نیاز به قدرت محاسباتی جدی انجام می‌شود.

2)  کارمزد ارز دیجیتال به چه شکلی محاسبه می‌شود؟

مقدار کارمزد ارز دیجیتال بسته به شبکه‌ای که ارز دیجیتال در آن تولید می‌شود و نوع عملیاتی که انجام می‌شود، متفاوت است. برای مثال در شبکه بیتکوین، کارمزد برای تأیید یک تراکنش از قبل تعیین شده است و کاربران می‌توانند مقدار آن را با توجه به تراکنش خود انتخاب کنند.

3) فاکتورهایی که بر میزان کارمزد ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند چیست؟

فاکتورهایی که بر میزان کارمزد ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند شامل حجم تراکنش، تعداد ورودی و خروجی تراکنش، شبکه‌ای که ارز دیجیتال در آن تولید می‌شود و میزان تقاضای کاربران برای شبکه هستند.

4) آیا می‌توان کارمزد ارز دیجیتال را کاهش داد؟

بله، می‌توان کارمزد ارز دیجیتال را با انجام تراکنش در زمان‌هایی با ترافیک کمتر در شبکه یا استفاده از روش‌های بهینه‌تر برای انتقال ارز دیجیتال کاهش داد. همچنین، برخی شبکه‌های ارز دیجیتال از الگوریتم‌های پویا برای تعیین کارمزد استفاده می‌کنند که با توجه به تقاضای کاربران، میزان کارمزد را تنظیم می‌کنند.

در بیتمینو بخوانید :

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه