مقالات صرافی

صرافی‌های ارز دیجیتال با مجوز بانک مرکزی

دولت ایران به صراحت خرید و فروش ارزهای دیجیتال را قانونی یا غیرقانونی اعلام نکرده است. پس از فراگیر شدن ارزهای دیجیتال در سال‌های گذشته، تنها قانونی مبنی بر اینکه فقط صرافی‌های آنلاین مجاز به فروش ارزهای دیجیتال هستند و صرافی‌های سطح شهر و نهادهای دولتی حق صدور و انتشار ارزهای دیجیتال را ندارند. اعلام شده است.

آیا صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران قانونی هستند؟

قوانین ارزهای دیجیتال در ایران یکی از موضوعاتی است که به دلیل شرایط ایران، بسیار چالش برانگیز شده است. نکته مهم این است که در سال ۱۳۹۷، بانک مرکزی ایران، طی بیانیه‌ای الزامات عمومی که صرافی‌های ارز دیجیتال موظف به رعایت هستند را اعلام کرد.

طبق این بیانیه کاربران ایرانی می‌توانند خرید و فروش ارز دیجیتال را از طریق یک صرافی‌ ارز دیجیتال ایرانی انجام دهند. تنها به صراحت اعلام کردند که استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت، ممنوع است. به این معنا که برای مثال اگر شما دارای وبسایت فروشگاهی باشید، امکان درج روش پرداخت به وسیله کریپتو را نخواهید داشت.

به صورت کلی هیچ مجوزی برای صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران صادر نمی‌شود. با این حال بانک مرکزی ایران برای فعالیت صرافی‌های دیجیتالی قوانینی وضع کرده است. بنابراین خرید و فروش ارزهای دیجیتال فقط در صرافی‌هایی که مقررات الزامی را رعایت می‌کنند، قانونی است.

دو مورد از مهم‌ترین قوانین بانک مرکزی که به عنوان الزامات فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال، منتشر شده عبارتند از:

ثبت همه تراکنش‌ها

صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی متعهد می‌شوند که همه تراکنش‌های خرید و فروش رمز ارزها را به صورت کامل ثبت کنند. ثبت تراکنش به این علت انجام می‌شود که هر زمان بانک مرکزی و یا نهادهای مربوطه به اطلاعات و حسابرسی نیاز داشتند، اطلاعات لازم موجود باشد.

احراز هویت کاربران

احراز هویت در همه صرافی‌های ایرانی معتبر انجام می‌شود. احراز هویت نیز جزو قوانین اصلی بانک مرکزی ایران است. با انجام احراز هویت، اطلاعات شناسایی کاربران در سیستم ثبت شده و به این ترتیب در صورت بروز مشکلات، می‌توان به راحتی پیگیری کرد.

بهترین صرافی ارز دیجیتال با مجوز بانک مرکزی

بهترین صرافی ارز دیجیتال با مجوز بانک مرکزی

ایرانیکارت

پلتفرم ایرانیکارت، با توجه به کمبودهای حوزه رمزارز در ایران، سرویس خرید و فروش ارزهای دیجیتال و سایر موارد مربوط به آن‌ها مانند فروش کیف پول‌های سخت افزاری را نیز آغاز کرد.

اکنون بیش از یک دهه از سابقه فعالیت صرافی رمز ارز ایرانیکارت در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌گذرد و در حال یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی محسوب می‌شود که بیش از ۱ میلیون کاربر فعال دارد.

ایرانیکارت با مشاوره رایگان، پشتیبانی ۲۴ساعته در ۷ روز هفته، کارمزد صفر، پشتیبانی بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال و ارائه کیف پول‌های سخت افزاری به یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی برای خرید و فروش رمز ارزها، از دیدگاه کاربران تبدیل شده است.

نکته جالب توجه این است که ایرانیکارت با حذف کارمزدهای معاملاتی گامی مهم برای کاهش هزینه‌های تراکنش و در نتیجه رفاه بیشتر کاربران، برداشته است.

بنابراین شما می‌توانید آسوده خاطر باشید قیمت نمایشی در ایرانیکارت، قیمت تمام شده رمز ارز است. به این ترتیب هم هزینه اضافی بابت خدمات پرداخت نکرده‌اید و هم از یک صرافی امن رمز ارز خریداری کرده‌اید.

نوبیتکس

صرافی نوبیتکس نیز در ابتدا با هدف رفع مشکلات تحریمی برای خرید و فروش رمز ارزها فعالیت خود را آغاز کرد. در صرافی نوبیتکس در ازای دریافت خدمات، ملزم به پرداخت کارمزد هستید.

کارمزدهای این صرافی براساس حجم معاملات سی‌روزه محاسبه می‌شود و معمولاً بین ۰/۳۵ تا ۰/۲ درصد است. به منظور فعالیت در این صرافی کاربران باید احراز هویت انجام دهند. این صرافی طیف گسترده‌ای از رمز ارزها را پشتیبانی می‌کند.

والکس

صرافی والکس یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال برتر در ایران است که با داشتن ویژگی‌های مانند خدمات پشتیبانی مناسب، سرویس‌های کاربردی و امنیت بالا مورد توجه کاربران قرار گیرد.

این صرافی به عنوان یک واسطه میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال عمل کرده و معاملات را تسهیل می‌کند. همچنین در پلتفرم والکس کاربران می‌توانند به طور مستقیم با سایر کاربران خرید و فروش ارز دیجیتال انجام دهند.

چرا باید در صرافی‌های مجاز معامله کنیم؟

با توجه به شفاف نبودن قوانین کلی ارزهای دیجیتال در ایران، فضا برای فعالیت سودجویان نیز مهیا شده است. بر این اساس بهترین کاری که می‌توانید برای حفظ سرمایه خود در ایران به هنگام خرید و فروش ارزهای دیجیتال انجام دهید، استفاده از پلتفرم‌های معتبر است.

فعالیت در همه پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش رمز ارز ایرانی، به احراز هویت نیاز دارد. این احراز هویت به منظور جلوگیری از جرایم سایبری مانند کلاهبرداری، پولشویی و… صورت می‌گیرد. در واقع با انجام احراز هویت امنیت سرمایه خود را در برابر اتفاقات این چنینی، حفظ می‌کنید.

شایان ذکر است همه صرافی‌های معتبر ایرانی دارای آدرس مشخص و روش‌های ارتباطی شفاف هستند. به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید در هر شرایطی پاسخگوی شما خواهند بود.

بنابراین با فعالیت در صرافی‌هایی که آدرس و پل ارتباطی مشخص ندارند، احراز هویت کاربری در آن‌ها انجام نمی‌شود و با ارائه قیمت‌های کمتر از واقعیت سعی در جذب کاربران ناآگاه دارند، فقط موجب از دست رفتن سرمایه خود خواهید شد.

توصیه می‌کنیم با انتخاب یکی از پلتفرم‌های برتر و انجام مراحل احراز هویت، خیال خود را بابت امنیت سرمایه، راحت کنید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه