آموزش رمز ارز

ارز مونرو چیست؟ معرفی ارز دیجیتال xmr

به نظر خود من به عنوان نویسنده این مطلب از وبسایت بیتمینو، ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین حتی فکرش را نمی‌کرد که روزی برسد که مردم علاقه‌ای با این شدت به ارزهای دیجیتال پیدا کنند. همچنین این محبوبیت تا درجه‌ای افزایش پیدا کند که ارزهای دیجیتال بیشتری ایجاد شوند تا مردم بتوانند از این ارزها در بخش‌های متفاوت استفاده کنند. یکی از ارزهای دیجیتالی که برای این منظور ساخته شده است، مونرو نام دارد.

در این مقاله از وبسایت بیتمینو قرار است تا با یکدیگر به سوال مونرو چیست جواب کاملی دهیم. قیمت مونرو را بررسی کنیم، مزایا و معایب این ارز دیجیتال را با یکدیگر مشاهده کنیم یا اینکه جهت آشنایی با والت های مونرو میتوانید این مقاله را مطالعه کنید. پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

مونرو چیست

مونرو چه تفاوتی با دیگر ارزهای دیجیتال دارد؟

بهتر است قبل از اینکه با یکدیگر به سراغ ویژگی‌های کلیدی ارز دیجیتال مونرو برویم، بررسی کنیم که این ارز دیجیتال چه تفاوتی با دیگر ارزها دارد. تسلط مونرو و جامعه ارز دیجیتال مونرو بر اساس سه ارزش اصلی است. در ادامه مقاله “مونرو چیست“این ویژگی‌های اصلی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

امنیت

کاربران باید بتوانند بدون برخورد با باگ یا حمله هکری به تراکنش خود اعتماد کنند. چون دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند خطر بسیار زیادی داشته باشد و دارایی شما در خطر باشد؛ اما ارزهای دیجیتال امنی مانند مونرو این اجازه را به هکرها نمی‌دهند تا به اموال شما دست درازی کنند.

حریم خصوصی

مونرو برای حریم خصوصی ارزش قائل است. علت اینکه مونرو تا این حد محبوب شده است، همین ویژگی خاص مونرو است. مونرو به افراد اجازه نمی‌دهد تا به هویت شما دسترسی پیدا کنند و شما می‌توانید تا هر وقت که بخواهید با یک هویت نامشخص ارز دیجیتال مونرو را نگهداری و ارسال کنید. شاید این موضوع برای کاربران عادی به درد نخور به نظر بیاید، ولی همین قابلیتی که از آن حرف می‌زنیم به هکرها کمک زیادی می‌کند که در ادامه بررسی بیشتری راجع به این موضوع انجام می‌دهیم.

از بین بردن انحصار

سازندگان ارز دیجیتال مونرو اعتقاد دارند که به هیچ وجه نباید ارز دیجیتال مونرو توسط یک فرد یا گروهی از افراد کنترل شوند. به همین دلیل به شدت با متمرکز کردن ارز دیجیتال مونرو مخالف هستند. همچنین نهایت تلاششان را می‌کنند تا یک گروه خاص نتواند کنترل قیمت مونرو را مانند بسیاری از ارزهای دیگر به دست بگیرند. برای مثال درباره ارز دوج کوین ایلان ماسک کنترل بازار را در دست دارد اما در رابطه با مونرو اینگونه نیست.

 

تاریخچه ارز دیجیتال مونرو

در جولای ۲۰۱۲، Bytecoin برای اولین بار از الگوریتم ارز دیجیتال CryptoNote استفاده کرد. این الگوریتم یک پروتکل لایه کاربردی است که تعداد زیادی ارز دیجیتال غیر متمرکز را تولید می‌کند.

مونرو شاخه‌ای از بایت کوین است که پس از شایعات مربوط به بایت کوین‌های از پیش استخراج شده به وجود آمد. زنجیره تقسیم، ابتدا به Bitmonero تغییر نام داد و سپس به همان نامی که الان می‌شناسیم تغییر نام داد. مونرو به معنای سکه است. در این بلاک چین جدید هر ۲ دقیقه یک بلوک حذف شده و به زنجیره اضافه می‌شود.

مونرو یک پروژه متن باز است و توسط یک تیم ۷ نفره هدایت می‌شود. از آنجایی که پروژه بر اساس ناشناس بودن است، ۵ نفر از اعضای تیم ناشناس هستند و ۲ نفر دیگر شناسایی شده‌اند.

علاوه بر تیم ۷ نفره، بیش از ۳۰ مخترع و ۴۲۰ شرکت کننده دیگر در بخش‌های مختلف پروژه حضور داشتند.

ارزهای دیجیتال ویژگی‌های مشابهی با ارزهای مختلف دارند؛ اما در واقعیت، مانند سکه‌ها و اسکناس‌هایی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم، هیچ شکل فیزیکی و ملموسی ندارند و به آن‌ها امکان داد و ستد آنلاین و سریع را می‌دهند.

 

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارزهای مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارند که خرید برخی از آن‌ها ارزان‌تر و برخی سریع‌تر هستند. ویژگی منحصر به فرد مونرو حفاظت از حریم خصوصی این ارز دیجیتال است که بالاتر نیز توضیح کوتاهی راجع به این موضوع دادیم.

با کمک رمزنگاری پیشرفته نمی‌توان اطلاعاتی در مورد میزان ارز ارسال شده توسط فرستنده، گیرنده و دیگران به دست آورد؛ بنابراین، مونرو اپلیکیشنی منحصر به فرد را به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت هزینه دارک وب در مواجهه با تحریم‌های بین المللی در برخی کشورها یا سیستم‌های اقتصادی پیدا کرده است.

اگر با دارک وب آشنا نیستید باید یک توضیح کوتاه درباره این موضوع را بخوانید. دارک وب در حقیقت همان اینترنت خودمان است و تنها تفاوت این بخش از اینترنت با اینترنت ما این است که افراد عادی که علم زیادی درباره کامپیوتر و هک ندارند، نمی‌توانند وارد آن شوند. البته شاید بتوانند وارد شوند اما اگر اطلاعات کافی نداشته باشند بلافاصله سیستمشان هک می‌شود و حتی ممکن است خطرات جانی نیز داشته باشد. در کل دارک وب به نوعی شبکه اجتماعی هکرهای قدرتمند حساب می‌شود که هر خلافی در این فضا ممکن است.

ارز دیجیتال مونرو

چرا مونرو منحصر به فرد است؟

یکی از اهداف اصلی این پروژه دستیابی به بالاترین سطح تمرکززدایی است؛ به این معنی که کاربر مجبور نیست تا به شخص دیگری در شبکه اعتماد کند، زیرا حریم خصوصی از طریق تعدادی ویژگی مختلف به دست می‌آید. در مقایسه با بیت کوین، هر دور دارای شماره سریال خاص خود است؛ به این معنی که میزان استفاده از ارز دیجیتال قابل کنترل است و مونرو یک مبدل کامل است.

به‌طور پیش‌فرض، جزئیات فرستنده، گیرندگان و مقدار ارز دیجیتال منتقل‌شده پنهان است. طرفداران مونرو می‌گویند این گزینه برای سکه‌هایی مانند Zcash است.


بیشتر بخوانید :


استفاده از محدودیت‌های لازم با امضای حلقه به دست می‌آید. در اینجا، نتایج عملیات گذشته از زنجیره بلاک انتخاب شده است و نقش فریبنده‌ای دارد؛ به این معنی که ناظران خارجی نمی‌توانند بگویند چه کسی آن را امضا کرده است. به عنوان مثال، اگر شخصی به نام جان، ارز مونرو را برای سوزان بفرستد، می‌توان این مقدار را به قطعات مختلف تقسیم کرد تا سطح پیچیده‌تری ایجاد شود. برای اطمینان از اینکه تراکنش‌ها به هم مرتبط نیستند، می‌توان آدرس‌های ناشناس ایجاد کرد که فقط یک بار در هر تراکنش قابل پردازش هستند.

همه این ویژگی‌های متمایز توسط مونرو به جای بیت کوین، به ویژه در دارک وب استفاده شده است. دولت‌های سراسر جهان، به ویژه ایالات متحده، صدها هزار دلار جوایز نقدی به هر کسی که بتواند با کد مونرو شناسایی شود، ارائه می‌کند.

 

مونرو و دارک وب

همانطور که گفته شد، کلاهبرداران به ویژگی‌های حریم خصوصی مونرو نیز اهمیت می‌دهند! بازارهای تاریک وب برای هر کسی قابل دسترسی است و با مواد مخدر، اسلحه و سایر جنایات شوکه می‌شود. مونرو به سرعت در این وب سایت‌های غیرقانونی به عنوان ارز انتخابی جایگاهی پیدا کرده است. این محبوبیت باعث شده است تا مونرو افزایش قیمت مناسبی را بعد از محبوبیت در این فضاها به دست آورند.

نه تنها این، بلکه مونرو توسط دولت‌هایی مانند کره شمالی برای رهایی از تحریم‌های بین المللی استفاده شده است. به دلیل موارد فوق، مونرو ممکن است مورد هجوم دولت‌هایی قرار گیرد که در برخی مسائل با تحریم‌های خاصی مواجه هستند.

 

قیمت مونرو

در زمان نگارش این مقاله، مونرو با قیمت 158 دلار معامله می‌شود. در طول توسعه سریع بازار ارزهای دیجیتال، ارزش هر واحد از این ارز دیجیتال حتی به ۵۰۰ دلار نیز نزدیک شده است. حدود دو سال پیش قیمت مونرو کمتر از ۱ دلار بود.

از آنجایی که قیمت مونرو متغیر است و قیمتی ثابت ندارد، احتمالا فهمیدن قیمت لحظه ای مونرو برای شما سخت خواهد بود. چون قیمت این ارز دیجیتال ممکن است در هر دقیقه افزایش قابل توجهی داشته باشد یا در چند دقیقه دچار افت قیمت شود. اما برای شمایی که به فکر سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مونرو هستید، دانستن قیمت مونرو برای شما امری ضروری خواهد بود.

با این وجود وبسایت بیتمینو تصمیم گرفته است تا قیمت مونرو را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار دهد. آن هم بدون هیچگونه هزینه‌ای و به صورت کاملا رایگان. برای اینکه شما بتوانید قیمت مونرو را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید فقط کافیست تا به لینک بالا مراجعه کنید.

در لینک بالا شما می‌توانید قیمت لحظه‌ای را مشاهده کنید. در ضمن قابلیتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند که قیمت ارزهای دیجیتال معروف را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید. ارزهای دیجیتال معروفی مانند بیت کوین و اتریوم که برای شما قیمت لحظه‌ای شان را قرار داده‌ایم. این قابلیت‌ها به صورت کاملا شخصی سازی شده است و برای تمامی افراد قابل استفاده است.

 

چگونه مونرو بخریم؟

در ایران خرید مونرو به شکل مستقیم و از طریق سایت‌های داخلی انجام می‌شود. با این حال، اکثر سایت‌های داخلی در حال حاضر بیت کوین یا اتریوم می‌فروشند. چندین مورد از این سایت‌ها وجود دارند که مونرو را به مجموعه خود اضافه کرده‌اند. اگر مونرو در این سایت‌ها موجود است، باید اعتبار سایت داخلی را حتما بررسی کنید.

اما رایج‌ترین روش خرید مونرو مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید بیت کوین یا اتریوم از سایت‌های ایرانی یا صفحه بیت کوین معتبر و سپس تبدیل بیت کوین یا اتریوم به مونرو است.

برای خرید مونرو شما می‌توانید از طریق صرافی‌هایی مثل اوکی اکسچنج اقدام کنید تا بتوانید از داشتن این ارز و فروش آن کسب درآمد کنید.

 

سخن آخر

در این مقاله فهمیدیم که مونرو چیست و چه کاربردی دارد. با مزایای رقابتی این ارز دیجیتال کاربردی آشنا شدیم و فهمیدیم که مونرو می‌تواند چه کمک‌هایی به جامعه ارزهای دیجیتال کند. همانطور که چندین بار اشاره کردیم ارز دیجیتال مونرو محبوبیت بالایی را در بین کاربران دارد و به علت حمایت هکرها از این ارز احتمال می‌رود که افزایش قیمت مناسبی را داشته باشد و به یکی از ارزهای برتر بازار تبدیل شود.

شما چه نظری درباره ارز دیجیتال مونرو دارد؟ به نظر شما قیمت مونرو تغییری خواهد کرد؟ آیا مونرو را مناسب سرمایه گذاری می‌دانید؟ نظرات خود را از بخش نظرات وبسایت با ما به اشتراک بگذارید. در ضمن اگر سوالی داشتید در این بخش بپرسید، حتما به این سوالات جواب خواهیم داد. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

 

سوالات متداول:

مانند بیت کوین، بلاک چین مونرو بر اساس کد منبع باز است. در نتیجه، Monero کارآمدتر از بیت کوین کار می کند و به طور پیش فرض لایه‌ای از حریم خصوصی را در پروتکل خود گنجانده است. برای کاربرانی که خواهان ناشناس ماندن واقعی هستند، Monero یک مزیت نسبت به بیت کوین است.
Monero یک ارز دیجیتال غیرقانونی نیست. بر خلاف سایر ارزها، این یک ارز دیجیتال حریم خصوصی است که ناشناس بودن را برای کاربران فراهم می‌کند. یعنی قابل ردیابی نیست. با این حال، این ویژگی آن را در دارک وب و برای استفاده در فعالیت‌های خاصی مانند قمار و فروش مواد مخدر بسیار محبوب می‌کند.

3) چه کسی مونرو را اداره می کند؟

Monero هیچ بنیانگذار یا مدیر عامل واحدی ندارد. یک تیم اصلی از توسعه دهندگان وجود دارد که روی آن کار می‌کنند که اکثر آنها ناشناس باقی مانده‌اند. یکی از معدود توسعه دهندگانی که با نام شناخته می‌شود، ریکاردو اسپانی (معروف به FluffyPony) است که تا زمان کناره‌گیری خود در دسامبر 2019، سرپرست اصلی مونرو بود.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه