بازی های بلاکچین

بازی واکن Walken چیست؟ کسب درآمد با راه رفتن

با رشد و گسترش امور مالی غیر متمرکز (DeFi) و بلاک‌چین، اپلیکیشن‌هایی به وجود آمدند که در ازای انجام برخی کارها به شما پاداش می‌دهند. یکی از این اپلیکیشن‌ها M2E یا Move-to-Earn نام دارد که به ازای راه رفتن به شما پاداش می‌دهد. بازی واکن (Walken) جزو این دسته بوده و با پیاده‌روی می‌توانید به کسب درآمد بپردازید. در این نوشته می‌خواهیم شما را بیشتر با اپلیکیشن Walken آشنا کرده و نحوه کارکرد آن را توضیح دهیم.

بازی واکن چیست؟

بازی واکن مبتنی بر شبکه بلاک‌چین سولانا است و توانسته به خوبی سبک زندگی سالم را با ارزهای دیجیتال متصل کند. قدم‌های شما در این بازی به گوهر (Gems) تبدیل شده و با استفاده از آن می‌توانید NFTهای اصلی بازی یعنی CAThlete را تقویت کنید. هر چقدر CAThlete قوی‌تری داشته باشید، در مسابقات بیشتری برنده شده و در نتیجه توکن‌های WLKN به دست می‌آورید

با اینکه ورود به دنیای کریپتو برای افراد مبتدی کار سختی است، اما خوشبختان این چنین پروژه‌هایی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که افراد علاوه بر سرگرم شدن، می‌توانند کسب درآمد نیز داشته باشند. بازی واکن رابط کاربری بسیار ساده‌ای داشته و کار کردن با آن چالش خاصی ندارد. همچنین شخصیت‌های بازی نیز از طراحی بسیار خوبی برخوردار هستند. به طوری که هم برای جوانان و هم افراد مسن جذابیت دارند.

چطور در بازی واکن به درآمد برسیم؟

شاید بیش از هرزمانی، برای افراد مهم باشد که آیا می‌توان بر اساس بازی واکن Walken، واقعاً از راه‌رفتن پول درآورد؟

سازوکار و فرم کلی کارکرد بازی واکن Walken بر مبنای یک اپلیکیشن است. شما با نصب آن می‌توانید بر اساس مقدار مسیری که طی می‌کنید، امتیازاتی را به دست آورید. وقتی امتیاز شما به‌عنوان کاراکتر بازی تقویت می‌شود؛ می‌توانید شانس برنده‌شدن در اپلیکیشن اختصاصی بازی واکن Walken را افزایش دهید.

علاوه‌برآن، پاداش برنده‌شدن در بازی واکن Walken این است که توکن‌هایی به شما پرداخت خواهد شد. می‌توانید این توکن‌ها را به فروش برسانید.

به‌طورکلی تجربه نقش‌آفرینی در بازی واکن Walken به سه حالت تقسیم‌بندی می‌گردد:

شما نخست می‌توانید دوی خیابانی شرکت کنید.

علاوه‌برآن؛ امکان حضور در ماراتن سرعت را نیز خواهید داشت. هرکدام از مسابقات مذکور، ویژگی‌های خاصی دارند. هرچه سطح لیگی که شما در بازی واکن Walken حضور دارید بالاتر باشد، حداقل نیازمندها نیز افزایش می‌یابد. شما باید به‌صورت پیوسته خود را در قالب کاراکتر بازی واکن Walken ارتقا دهید.

عملکرد اپلیکیشن Walken به چه صورت است؟

عملکرد بازی واکن

عملکرد این بازی بسیار ساده بوده و بازیکنان با قدم زدن و رسیدن به چک پوینت‌ها، امتیازهایی را در قالب Gem به دست می‌آورند. این گوهرها و امتیازات برای تقویت NFTهای CAThlete به کار می‌رود. هنگامی که CAThlete در مسابقات برنده می‌شود، توکن‌های WLKN را به دست می‌آورد. میزان این پاداش‌ها نیز با توجه به لیگی که در آن شرکت می‌کنید، متفاوت است.

بنابراین کاربران با بازی واکن علاوه بر کسب درآمد، انگیزه زیادی برای پیاده‌روی پیدا می‌کنند که اینکار تاثیر مستقیمی بر روی سلامت آن‌ها دارد. یعنی با یک تیر دو نشان می‌زنند.

مسابقات بازی Walken به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 • دو سرعت
 • دو خیابانی
 • دو ماراتن

هر کدام از این مسابقات با ویژگی‌های خاصی در ارتباط هستند؛ سرعت به دو سرعت، قدرت به دو خیابانی و استقامت به دو  ماراتن. این تنوع باعث می‌شود تا کاربران بر روی ویژگی‌های مختلف تمرکز کرده و آزادی عمل بیشتری داشته باشند. لازم به ذکر است، هر چقدر سطح لیگ بالاتر باشد، CAThlete قوی‌تری لازم دارد. به همین دلیل باید همواره CAThlete‌های خود را تقویت کنید.

آشنایی با گیم پلی بازی واکن Walken

گیم پلی بازی واکن Walken

پس از دانلود و نصب بازی، یک CAThlete به صورت رایگان به شما داده می‌شود. همچنین می‌توانید شخصیت مورد نظر را از بازار خریداری کرده یا با باز کردن یک جعبه، شخصیتی تصادفی انتخاب کنید. بازی واکن 5 لیگ دارد که کاربران در سه رشته دو خیابانی، دو ماراتن و دو سرعت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

CAThleteهای بازی واکن از 6 ژن ابداع شده‌اند که هر کدام نام مخصوص به خود را دارند. هنگامی که با پیاده‌روی گوهر به دست می‌آورید، نوار پیشرفت CAThleteها پر می‌شود. پس از پر شدن نیز به سطح بعدی ارتقا پیدا می‌کنند. برای محاسبه قدم‌‌های بازی به اپلیکیشن‌های Apple Healthkit در IOS و Android Health در اندروید نیاز دارید. بعد از نصب این برنامه‌ها، تعداد قدم‌های شما به صورت خودکار محاسبه شده و به ازای هر 1000 قدم، یک Gem دریافت می‌کنید. میزان پاداش در هر مسابقه نیز به شکل زیر است.

سطح لیگ میزان توکن در هر برد
لیگ 1 0.1
لیگ 2 0.19
لیگ 3 0.45
لیگ 4 1.03
لیگ 5 2.02
لیگ 6 5.14

جالب است بدانید نام شخصیت‌های بازی از ترکیب دو کلمه Cat (گربه) و Athletes (ورزشکاران) به وجود آمده است. این NFTها به دسته‌های، معمولی، غیر معمولی، کرو، حماسه و افسانه‌ای تقسیم شده و هر شخصیت دارای سه مولفه، سرعت، قدرت و استقامت است.

شخصی‌سازی CAThelteها به چه صورت است؟

با شرکت در مسابقات مختلف بازی واکن و به دست آوردن توکن WLKN، می‌توانید CAThelte خود را شخصی سازی کرده و اکسسوری‌های مختلفی را به آن اضافه کنید. اینکار، نقاط قوت CAThelte را افزایش داده و شانس برنده شدن در رقابت‌ها را بالا می‌برد.

علاوه بر شخصی سازی، امکان خرید CAThelte از بازار نیز وجود دارد. هر کدام از CAThelteها ویژگی مخصوصی داشته و با توجه به سطح مسابقات، می‌توانید CAThelte مناسب را بخرید.

بازار Walken

بازار Walken

مانند بسیاری از بازی‌های بلاک‌چین، بازی واکن نیز بازار مخصوص به خود را دارد که تمام معاملات در آنجا انجام می‌شود. بازیکنان در این بخش می‌توانند اقلام و اکسسوری‌های مختلف NFT‌ها مثل کلاه، کفش، لباس و… را خریداری کرده یا بفروشند. همچنین در این بخش امکان خرید و فروش CAThelteها نیز وجود دارد.

آیتم‌های بازار با توجه به نادر بودن و امتیازات، قیمت متفاوتی دارند. لازم به ذکر است با خرید هر یک از این آیتم‌ها، قدرت، استقامت و سرعت CAThelteها تا حدودی افزایش پیدا می‌کند. فیلترهایی هم در بازار واکن وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر اقلام مورد نظر را پیدا کنید.

توکن WLKN چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن wlkn

WLKN توکن حاکمیتی و سهامداری است که در بازی واکن و برنامه‌های DeFi داخل بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن فقط از طریق برنده شدن در مسابقات به دست می‌آید. توکن WLKN کاربردهای مختلفی دارد که به شرح زیر است.

 • ارتقا توانمندی‌های CAThelteها و بالابردن سطح آن‌ها
 • خرید و فروش CAThelteها و خرید تغذیه برای آن‌ها
 • مشارکت در تصمیمات حاکمیتی پروژه و رای دادن در مورد آینده بازی
 • استیک کردن توکن‌ها و به دست آوردن توکن بیشتر

این توکن یک SPL-Tlken بوده و بر اساس قرارداد هوشمند شبکه سولانا کار می‌کند. WLKN از طریق پروتکل اثبات سهام (PoS) و اثبات تاریخ (PoH) ایمن سازی شده و قرار است حدود 2 میلیارد از توکن WLKN به تدریج و در طول پروژه عرضه شود. بازی واکن برای جلوگیری از ایجاد تورم، قصد دارد سازوکاری را برای توکن سوزی طراحی کند.

پروتکل Walken چیست؟

تیم واکن علاوه بر ساخت بازی، سیستمی را توسعه داده تا به گیمرها و بازیکنان برای ورود به دنیای DeFi کمک کند. این پروتکل با اینکه در مراحل اولیه است، اما با این وجود ابزارهایی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده تا بتوانند اپلیکیشن‌های جدیدی را در این بستر ساخته و آن را به API پروتکل واکن اضافه کنند.

این ویژگی به برنامه‌نویسان این قابلیت را می‌دهد تا امکانات DeFi این برنامه را به اپلیکیشن‌های جدید خود اضافه کرده و آن‌ها را با توکن‌های WLKN یکپارچه سازی کنند.

خرید توکن WLKN

خرید توکن WLKN

توکن WLKN در سایت CoinMarketCap لیست شده است؛ بنابراین با مراجعه به این سایت می‌توانید لیست صرافی‌ها و مارکت‌ها را مشاهده کنید. در زمان نگارش این مقاله، توکن WLKN در صرافی‌های زیر موجود است.

 • Huobi
 • Bybit
 • io
 • Bitget
 • BitMart
 • Hotcoin Global
 • DigiFinex
 • LBank
 • AscendEX

آشنایی با کیف پول‌های بازی واکن Walken

کیف پول‌های بازی واکن Walken

این بازی سه کیف پول با رنگ‌های نارنجی، آبی و بنفش دارد که هر کدام از آن‌ها عملکرد مخصوص به خود را دارند.

 • کیف پول نارنجی: ذخیره توکن‌های WLKN
 • کیف پول آبی: ذخیره Gemهای به دست آمده
 • کیف پول بنفش: ذخیره ارز SOL

نحوه شمارش قدم‌ها به چه صورت است؟

هر بار که بازی واکن را باز می‌کنید، با برنامه‌های HealthKit یا Android Health همگام شده و قدم‌های شما را بروزرسانی می‌کند. این قدم‌ها اهمیت زیادی برای بازیکنان دارند. چرا که قرار است قدم‌ها تبدیل به Gem شده و CAThelte را ارتقا دهد.

قدم‌های ثبت شده در این برنامه‌ها، قبل از تبدیل شدن به Gem، اعتبارسنجی می‌شوند. به همین دلیل امکان دارد قدم‌های تشخیص داده شده در این برنامه‌ها با قدم‌های ثبت شده در بازی واکن متفاوت باشد. در ادامه بیشتر با دلایل اینکار آشنا خواهیم شد.

 1. امکان دارد قدم‌ها به صورت دستی وارد برنامه شده باشند؛ بنابراین بازی واکن این قدم‌ها را حذف می‌کند.
 2. سرعت شما در حین قدم زدن نباید بیشتر از 20 کیلومتر در ساعت باشد. قدم‌های بالاتر از این سرعت محاسبه نمی‌شوند.
 3. اگر از یک اکانت به صورت همزمان در چند دستگاه استفاده کنید، قدم‌ها محاسبه نمی‌شود.

هدف Walken یک رقابت منصفانه بوده و به همین خاطر تمام تلاش خود را می‌کند تا از تقلب جلوگیری کند. دقت داشته باشید در صورتی که برنامه تشخیص دهد قدم‌های ثبت شده فیک هستند، اکانت شما بسته خواهد شد.

آیا سرمایه گذاری روی بازی واکن ارزش دارد؟

سرمایه گذاری روی بازی واکن

با توجه به نقشه راه Walken و پیشرفت‌هایی که تاکنون داشته، انتظار می‌رود در آینده بازی‌های بیشتری با واکن یکپارچه شده و توکن WLKN در آن بازی‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه هر چقدر کاربرد توکن WLKN بیشتر باشد، ارزش آن نیز بالاتر خواهد رفت. پس جمع کردن و هولد این توکن ایده خوبی است.

البته قبل از این تصمیم باید روند قیمتی توکن WLKN را به طور دقیق بررسی کرده و آن را با انتظاراتی که از یک سرمایه گذاری دارید، مقایسه کنید. لازم است بدانید واکن یک بازی سرگرم‌کننده بوده و به همین دلیل نباید انتظار یک پروژه بزرگ و بسیار سودده را داشته باشید.

برای بازی واکن، حدود 4.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که از مهمترین سرمایه گذاران می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد.

 • Shima Capital
 • Infinity Ventures Crypto
 • Yield Guild Games

بنابراین هم سرمایه گذاران و هم بازیکنان انتظار دارند ارزش توکن‌های WLKN روز‌به‌روز بیشتر شود.

جمع بندی

بازی‌های سبک M2E از محبوب‌ترین بازی‌های GameFi به شمار می‌روند. در این بازی‌ها می‌توانید با راه رفتن، کسب درآمد کرده و بدن سالمی داشته باشید. بازی واکن نیز جزو این دسته بوده و با شمردن قدم‌هایتان، به شما گوهر (Gem) پاداش می‌دهد. با این پاداش‌ها می‌توانید NFTهای بازی یعنی CAThelte را تقویت کرده و در مسابقات بیشتری برنده شوید. پاداش مسابقات نیز در قالب توکن WLKN است.

در بیتمینو بخوانید :

سوالات متداول

بازی واکن را از کجا دانلود کنیم؟

این بازی را می‌توانید از AppStore یا Google Play دانلود کنید.

آیا قدم‌های روی تردمیل نیز محاسبه می‌شود؟

بله، همه قدم‌هایی که در تردمیل برداشته‌اید محاسبه می‌شود.

آیا با دویدن نیز تعداد قدم‌ها محاسبه می‌شود؟

بله، البته اگر سرعت دویدن بیشتر از 20 کیلومتر در ساعت باشد، امکان دارد قدم‌هایتان ثبت نشود.

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.