آموزش کیف پول ارز دیجیتال

معایب استفاده از کیف پول متاماسک چیست؟

کیف پول متاماسک یکی از کیف پول‌های ارز دیجیتالی است که درون مرورگرهای کروم، بریو و فایرفاکس اجرا می‌شود و می‌توانید آن را مانند یک افزونه نصب کنید. تنها نسخهٔ این کیف پول وب نیست بلکه اپلیکیشن موبایل آن نیز برای آی‌اواس و اندروید قابل‌نصب است. ولت متاماسک دارای میلیون‌ها کاربر فعال است که همچنان نیز در حال رشد است. روی این ولت هیچ شخص ثالثی نظارتی ندارد بلکه با مرورگرها به‌صورت یکپارچه می‌شود. متاماسک ولتی برای اتریوم است و درواقع مانند پلی بین مرورگرها و بلاکچین اتریوم عمل می‌کند. البته توکن‌های ERC-20 نیز روی متامسک ذخیره می‌شوند، زیرا همگی روی شبکهٔ اتریوم قرار دارند. این کیف پول دارای معایبی است و هر فردی قبل از این‌که آن را استفاده کند، باید اطلاعات لازم و کافی را در خصوص آن کسب کند.

جمع‌آوری اطلاعات توسط مرورگر

متاماسک به کیف پول خود اجازهٔ دسترسی به هیچ یک از اطلاعات شما را نمی‌دهد، اما نکتهٔ قابل‌توجه اینجا مرورگری است که کیف پول روی آن نصب شده‌است. این مرورگر به کدهای خصوصی کاربر دسترسی ندارد اما اطلاعاتی از او را جمع‌آوری می‌کند. این یعنی اطلاعاتی در خصوص زمان و نحوهٔ استفاده از برنامه جمع‌آوری می‌شود. در بین افرادی که جزو فعالان ارز دیجیتال هستند، مرورگر موزیلا و گوگل خیلی محبوب نیستند. کاربران زیادی هستند که دادن اجازه به این شرکت‌ها برای جمع‌آوری اطلاعاتشان ابراز ناراحتی کرده‌اند. همین موضوع سبب شده‌است تا تعدادی از کاربران از به‌کارگیری کیف پول متاماسک منصرف شده و به سمت کیف پول‌های امن‌تر بروند. به‌هرحال اطلاعات هر کاربری برای او بسیار مهم است و فرقی نمی‌کند دقیقاً چه اطلاعاتی باشد.

امنیت کمتر متاماسک

هر یک از کیف پول‌های آنلاین دارای مزایا و معایب به‌خصوص خود هستند که افراد باید نسبت‌به آن‌ها آگاه باشند. از معایب اصلی ولت متاماسک امنیت پایین آن است، زیرا اطلاعات را به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کند. هنگامی‌که اطلاعات به‌صورت آنلاین ذخیره می‌شود، بیشتر از ذخیره اطلاعات آفلاین در معرض خطر هکرها قرار دارد. این کیف پول به‌تنهایی امنیت ندارد و توصیه می‌شود که همیشه از بیش از یک ولت استفاده کنید و سعی کنید یکی از گزینه‌های شما، کیف پول سخت‌افزاری باشد.

پشتیبانی از اتریوم

متاماسک دارای یک نکتهٔ منفی دیگر است که آن‌هم پشتیبانی از اتریوم و توکن های ERC-20، ERC-722 و ERC-1150 است. شما نمی‌توانید به‌جز این توکن‌ها، توکن دیگری را روی ولت متاماسک خود ذخیره کنید و این نکتهٔ خوبی نیست، زیرا دیگر کیف پول‌ها از توکن‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند و طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را دربر می‌گیرد.

آشنایی بهتر با متاماسک

همان‌طور که گفتیم، این کیف پول اختصاصی بلاکچین اتریوم است و اتریوم نیز اکوسیستمی غیرمتمرکز و بزرگ برای کاربران بازار رمز ارزهاست. متاماسک رایگان دارای منبع باز و آنلاین است و کاربران را در مبادله‌های ارز دیجیتال توسط این بلاکچین همراهی می‌کند. بلاکچین اتریوم امکانی را در دست کاربران قرار می‌دهد و آن امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز Dapps و ارزهای دیجیتال خودشان است. کاربران در اتریوم امکان این را دارند دستورالعمل‌هایی در ارتباط با تراکنش‌های رمز ارزها موسوم به قراردادهای اسمارت را بنویسند. از کیف پول متاماسک می‌توان جهت ذخیرهٔ کلید ارز دیجیتال اتریوم نیز استفاده کرد. باید بدانید که از کیف پول‌های گرم می‌توان اکثراً به‌صورت رایگان استفاده کرد. درواقع هر دستگاهی که می‌تواند به اینترنت متصل شود، می‌تواند از این کیف پول نیز استفاده کند. متامسک سیاست‌های خاص خود را برای ایمنی کاربرانش دارد، اما همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، امنیت بالایی ندارد. بهتر است برای این‌که ارزهای دیجیتال خود را در زمان طولانی امن نگه‌دارید، از کیف پول‌های سرد نیز استفاده کنید.

مزایای ولت متامسک

همان‌طور که نیاز است معایب این ولت را بدانید، باید مزایای آن را نیز بشناسید تا تصمیم بهتری نسبت‌به انتخاب آن بگیرید. در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

  • استفادهٔ آسان

شما به‌راحتی می‌توانید از این کیف پول استفاده کنید، زیرا برای ثبت‌نام حتی نیاز به ایمیل نیز نخواهید داشت. در این مورد کافی است تنها یک رمز عبور برای خود تعیین کنید و آن عبارت 12کلمه‌ای را به خاطر بسپارید، ذخیره کنید و به‌راحتی استفاده کنید.

  • امنیت رمز شما

اطلاعاتی که دارید درون مرورگر رمزگذاری می‌شود و کسب به‌جز شما امکان دسترسی به آن را ندارد. اگر رمز عبورتان را گم کنید، می‌توانید از عبارت 12کلمه‌ای بازیابی استفاده کنید و آن را پیدا کنید. به این عبارت 12کلمه‌ای seed نیز گفته می‌شود و باید آن حتماً در جایی امن ذخیره کنید. اگر سید شما گم شود، پشتیبانی نیز اطلاعاتی در خصوص آن نخواهد داشت.

  • خرید رمز ارز توسط متامسک

این کیف پول با دو صرافی در ارتباط است که توسط آن‌ها کاربران می‌توانند به‌راحتی رمز ارز تهیه کنند. درون این کیف می‌توان از کوین بیس اتر خرید و توکن های ERC-20 و اتر را از شیپ شیفت خریداری کرد، البته باید بدانید کوین بیس محبوبیت بیشتری در بین کاربران دارد.

  • بازیابی و امکان پشتیبان‌گیری

کیف پول ارز دیجیتالی متامسک می‌تواند اطلاعات شما را ذخیره کرده و اگر پلتفرم استفادهٔ شما تغییر کرد، امکان بازیابی توسط سید را به شما بدهد. به‌عنوان مثال، اگر گوشی خود را عوض کنید یا مرورگرتان را تغییر دهید، می‌توانید از طریق سید اطلاعات را بازیابی کنید.

  • اپن سورس

تمام کدهایی که ولت دارد به‌صورت رایگان و آنلاین در دسترس افراد هستند که سبب می‌شود دائماً این کیف پول موردبررسی قرار بگیرد و مدام در حال بهبود باشد.

  • امکان بازیابی رمز ولت

عبارت سید یک امکانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد آن‌هم تهیهٔ نسخهٔ پشتیبان از حساب‌های خود است که تنظیمات اچ‌دی با ارائه عبارت بازیابی نامیده می‌شود. کاربران توسط این عبارت اطلاعات ازدست‌رفتهٔ خود را بازیابی می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله متاماسک را بررسی کردیم و معایب و مزایای آن را نام بردیم، زیرا داشتن اطلاعات کافی نسبت‌به این کیف پول الزامی است. افراد هنگام انتخاب کیف پول برای مبادلهٔ رمز ارزها، باید نسبت‌به مشخصات آن آگاهی داشته باشند تا دارایی‌شان مورد ریسک قرار نگیرد، زیرا هکرها همیشه در کمین‌اند تا دارایی کاربران ناشی را به تاراج ببرند. سعی کنید در کنار گزینه‌های خود، از ولت سخت‌افزاری نیز استفاده کنید تا امنیت بیشتری داشته باشید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه