آموزش استخراج ارز های دیجیتال

بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال در ایران (mining pool)

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، روش‌های درآمدزایی از آن نیز رشد چشمگیری پیدا کرد. یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد از رمز ارزها، استخراج آن‌ها است. اما با گذشت زمان و با بیشتر شدن رقابت، فرایند استخراج هر روز سخت و سخت‌تر می‌شود. در حال حاضر استخراج ارزهای دیجیتال به مرحله‌ای رسیده که بدون داشتن سخت‌افزار قوی نمی‌توان اینکار را انجام داد. بنابراین بهترین راه برای استخراج رمز ارزها پیوستن به استخرهای استخراج است. در ادامه همراه ما باشید تا با بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال آشنا شویم.

ماینینگ چیست؟

ماینینگ چیست

برای آشنایی بهتر با استخرهای استخراج ارز دیجیتال بهتر است ابتدا به بررسی مفهوم ماینینگ بپردازیم. در واقع ماینینگ به فرایند تولید رمز ارز جدید گفته می‌شود که در آن همه تراکنش‌های ارز دیجیتال تایید شده و در دفتر کل بلاک‌چین ثبت می‌شود. برای درک این موضوع اجازه دهید یک مثال از دنیای واقعی بزنیم. وقتی افراد تصمیم به استخراج طلا از معادن می‌گیرند، نیاز به انجام کار سخت و پرداخت هزینه استخراج طلا دارند. یعنی برای به دست آوردن طلا باید هزینه کارگر، ماشین‌آلات و… را پرداخت کنند.

در دنیای ارزهای دیجیتال نیز اینگونه است. به این صورت که برای استخراج رمز ارزها باید هزینه کرده و رایانه‌های قدرتمندی را خریداری کنید. سپس این رایانه‌ها کار کرده و با حل الگوریتم‌های پیچیده ریاضی بتوانند رمز ارز به دست آورند.

شاید برایتان سوال باشد که حل الگوریتم ریاضی چه فایده‌ای برای ارزهای دیجیتال دارد؟ رمز ارزها برای اینکه غیر قابل نفوذ شوند، از الگوریتم‌های پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند. اما حل این الگوریتم‌ها به صورت دستی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل از رایانه‌ها برای اینکار استفاده می‌کنند. بنابراین به اولین رایانه‌ای که بتواند این الگوریتم را حل کند، به صورت اتوماتیک پاداش می‌دهد. 

در حالت کلی می‌توان گفت ماینینگ ارزهای دیجیتال مزایای زیر را دارد.

 • بالا بردن امنیت شبکه
 • تولید ارزهای دیجیتال جدید
 • دادن پاداش به استخراج کنندگان

آشنایی با استخرهای استخراج

استخر ماینینگ چیست در سال‌های اولیه راه‌اندازی بیت کوین، ماینرها به راحتی می‌توانستند با سخت‌افزارهای معمولی این ارز را استخراج کنند. اما با گسترش رقابت، سختی استخراج نیز به مرور افزایش یافت. به طوری که الان احتمال استخراج برای ماینرهای کوچک تقریبا صفر است. سختی استخراج نیز به مرور در حال افزایش بوده و اگر ماینرها قدرت پردازش سخت‌افزارها را افزایش ندهند، نه تنها سودی به دست نخواهند آورد بلکه باعث ضرر نیز می‌شود.

این مساله سبب شد تا استخرهای ماینینگ (Mining Pool) به وجود بیایند. استخرهای ماین به مکانی گفته می‌شود که ماینرها قدرت سخت‌افزار خود را با یکدیگر ادغام کرده و شانس حدس تراکنش‌ها را بیشتر می‌کنند. بنابراین با افزایش شانس، درآمد نیز بیشتر می‌شود. پاداشی هم که از این طریق به دست می‌آید با توجه به قدرت ماین بین افراد تقسیم می‌شود.

بنابراین اگر قدرت سخت‌افزاری شما به اندازه کافی قوی نیست، بهترین راه پیوستن به استخرهای ماین است. حتی کار به جایی رسیده که مزرعه‌های بزرگ استخراج با صدها دستگاه در حال ملحق شدن به استخرهای ماین هستند. پس اگر دنبال راهی برای کسب درآمد از رمز ارزها هستید، در ادامه همراه ما باشید تا شما را با بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال آشنا کنیم.

آشنایی با روش‌های پاداش‌دهی استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال 

روش‌های پرداخت پاداش استخرهای استخراج

استخرها برای پرداخت سود روش‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند. در واقع استخرها با توجه به توان محاسباتی هر ماینر و گاهی با توجه به مدت زمانی که ماینر به استخر پیوسته، سهم هر کدام را محاسبه و سپس پرداخت می‌کنند. روش پرداخت سهم نیز به یکی از اشکال زیر انجام می‌گیرد.

پرداخت درآمد به ازای قدرت محاسباتی (PPS)

ساده‌ترین راه برای پرداخت پاداش در استخرهای ماین، پرداخت به ازای سهم است. در این روش استخر استخراج با توجه به قدرت محاسباتی هر کاربر، سهمی را برای او مشخص می‌کند. بنابراین صرف نظر از اینکه آیا استخر توانسته بلاک را استخراج کند یا خیر، ماینرها سهم خود را دریافت می‌کنند. البته در نسخه جدید این روش یعنی PPS+، کارمزد تراکنش نیز لحاظ شده است.

پرداخت درآمد استخرهای استخراج به روش نسبی (Proportional)

پرداخت نسبی تقریبا شبیه به روش بالا است با این تفاوت که تنها در صورت استخراج بلاک، پاداش به شما تعلق می‌گیرد. بنابراین به محض ایجاد بلاک، پاداش بین اعضا تقسیم خواهد شد. در این روش پاداش تقسیم بر تعداد کل سهام‌ها می‌شود. یعنی هر چه تعداد ماینرها بیشتر باشد، سهم کمتری را دریافت خواهید کرد. ولی شانس استخراج بسیار بالا می‌رود.

پرداخت درآمد به روش امتیازدهی (Score-based)

برای اینکه ماینرها مدام استخر استخراج را ترک نکنند، برخی از استخرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بر اساس امتیاز به کاربران پاداش می‌دهند. در این روش زمان پیوستن به استخر و قدرت هش، امتیاز محسوب می‌شود. بنابراین هر چقدر مدت زمان زیادی را در استخر بمانید، امتیازتان بالا رفته و در نتیجه ارزش سهامتان بیشتر خواهد شد. همچنین هنگامی که استخراج را متوقف می‌کنید، امتیازتان کم شده و به همان نسبت ارزش سهامتان کم می‌شود.

پرداخت درآمد به ازای N سهم آخر (PPLNS)

در این روش نیز تنها زمانی پاداش پرداخت می‌شود که بلاک استخراج شده باشد. در پرداخت به ازای N سهم آخر، چیزی به نام پنجره زمانی وجود دارد که مدت زمان آن بعد از پایان استخراج بلاک به پایان می‌رسد. هر ماینری که در این زمان توان پردازشی‌اش را در اختیار استخر قرار دهد، پاداش دریافت می‌کند. بنابراین به ماینری که در خارج از این زمان به استخر پیوسته، پاداش تعلق نمی‌گیرد.

به این روش پرداخت به ازای شانس نیز گفته می‌شود. زیرا ماینرها نمی‌توانند زمان دقیق پیوستن به استخر را پیش‌بینی کنند. بنابراین امکان دارد ماینرها هیچ سهمی دریافت نکنند.

سایر روش‌های پرداخت استخرهای استخراج

روش‌های پرداختی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، روش‌های رایج بودند. اما علاوه بر آن‌ها پرداخت‌های دیگری نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پرداخت به روش SMPPS: این روش تقریبا مشابه PPS است با این تفاوت که حداکثر پاداش به دست آمده توسط استخر با توجه به توان هر ماینر بین آن‌ها تقسیم می‌شود.
 • پرداخت به روش ESMPPS: در این سیستم پاداش به دست آمده به صورت مساوی بین ماینرها تقسیم می‌شود.
 • پرداخت به روش SMPPS: این روش مانند SMPPS است ولی ماینرهای جدید در اولویت قرار می‌گیرند.

پس قبل از تصمیم‌گیری برای پیوستن به استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال، بهتر است روش پرداخت آن‌ها را بررسی کنید. همچنین هر استخر با توجه به قوانین خود، بین 1 الی 3 درصد کارمزد دریافت می‌کند. 

چطور بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال را پیدا کنیم؟

پیدا کردن استخر ماین

فاکتورهای مختلفی برای بررسی و انتخاب استخرهای ماین وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • هزینه عضویت: برخی از استخرهای ماینینگ بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای عضویت کاربران هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها با توجه به استخر متفاوت بوده و گاهی تا 4 درصد از درآمد ماهانه را شامل می‌شود.
 • اندازه استخر: با اینکه استخرهای بزرگ‌تر پرداخت منظمی دارند ولی در عوض میزان پرداختی آن‌ها کمتر است. به خاطر اینکه درآمد به دست آمده بین همه اعضا تقسیم می‌شود. اما در استخرهای کوچک شاید پرداخت‌ها منظم نباشد ولی بازدهی بیشتری نسبت به استخرهای بزرگ دارند. البته تنها اندازه استخر نباید ملاک تصمیم‌گیری باشد، بلکه باید معیارهای دیگر را نیز مد نظر داشته باشید.
 • امنیت: مهمترین نکته‌ای که در انتخاب بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال باید در نظر بگیرید، امنیت آن‌ها است. زیرا اگر استخری امنیت لازم را نداشته باشد، همه سرمایه خود را از دست خواهید داد. روش مطمئن برای جلوگیری از کاهش این خطرات، عضویت در استخرهای معروف و باسابقه است.
 • قوانین استخر ماین: قبل از عضویت در یک استخر حتما قوانین مربوط به پرداخت و فواصل آن را بررسی کنید. در برخی از استخرها امکان درآمد به صورت روزانه وجود دارد. ولی در برخی دیگر درآمد شما بستگی به پیدا کردن بلاک جدید دارد. یعنی اگر بلاک جدیدی استخراج نشود، هیچ درآمدی به دست نخواهید آورد.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین

تا این بخش از مقاله با مفهوم ماینینگ، استخرهای ماین و روش‌های پرداخت پاداش آشنا شدید و همچنین اگر قصد دارید درباره ماینینگ بیشتر بخوانید به شما پیشنهاد میکنیم مقاله ماینینگ چیست را مطالعه نمایید. اما هدف اصلی ما از نگارش این مقاله معرفی بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال است که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

استخر استخراج F2Pool

این استخر در سال 2013 در پکن راه‌اندازی شد. ولی به دلیل استقبال زیاد کاربران، به سایر کشورها مثل روسیه، کانادا و… نیز سرویس‌دهی می‌کند. در حال حاضر نیز اف‌تو‌پول با داشتن سهم بزرگی از بلاک‌های بیت کوین تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین استخرهای این ارز شده است.

روش پاداش‌دهی این استخر به صورت PPS+ است و کارمزد 2.5 درصدی را از کاربران دریافت می‌کند که در مقایسه با سایر استخرها رقم بیشتری به شمار می‌رود. واریز پاداش‌ها نیز به صورت روزانه انجام می‌شود.

کاربران F2Pool علاوه بر استخراج بیت کوین می‌توانند ارزهایی مانند اتریوم و لایت کوین را نیز استخراج کنند. در مجموع تعداد این ارزها به بیش از 40 ارز می‌رسد. این استخر برای امنیت دارایی کاربران ویژگی به نام قفل کیف پول دارد.

دقت داشته باشید، ایمیلی که در هنگام ثبت‌نام وارد می‌کنید را نمی‌توانید در آینده تغییر دهید. به همین دلیل حتما ایمیل معتبر و در دسترس را ثبت کنید.

استخر استخراج AntPool

انت‌پول جزو استخرهای محبوب ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را در چین آغاز کرد. با اینکه این استخر رابط کاربری نسبتا پیچیده‌ای دارد ولی با این وجود انتخابی مطمئن و سودآور به شمار می‌رود.

پیوستن به استخر AntPool رایگان بوده و در سریع‌ترین زمان انجام می‌گیرد. درصد پرداخت نیز با توجه به ارز متفاوت است.

انت پول روش‌های پرداخت PPLNS با کارمزد صفر و PPS+ با کارمزد ۲ و ۴ درصد را در نظر گرفته است. از جمله ویژگی‌های امنیتی آن هم می‌توان به احراز هویت دو مرحله‌ای، هشدار ایمیل و قفل کیف پول اشاره کرد.

استخر استخراج بیت کوین ViaBTC

در استخر وایا بی‌تی‌سی علاوه بر بیت کوین می‌توان ارزهای لایت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، زی‌کش، دش، مونرو و بیت مارک را نیز استخراج کرد. این اسخر نیز چینی بوده و در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است. در حال حاضر نیز سهم بزرگی را به خود اختصاص داده و به بیش از ۱۳۰ کشور خدمات ارائه می‌کند.

ViaBTC برای پرداخت پاداش سه روش پرداخت در نظر گرفته که عبارتند از:

 • PPS با کارمزد ۴ درصد
 • PPLNS با کارمزد ۲ درصد
 • SOLO با کارمزد ۱ درصد

استخر SlushPool

گزینه بعدی که در نوشته معرفی بهترین استخرهای استخراج ارز دیجیتال به آن خواهیم پرداخت، اسلاش‌پول است. این استخر در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شده و توسط ساتوشی لبز در کشور چک اداره می‌شود.

SlushPool از سیستم پاداش بر اساس امتیاز استفاده کرده و ۲ درصد کارمزد دریافت می‌کند. این استخر بعد از ثبت‌نام کاربران، یک حساب آزمایشی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد تا با سازوکار آن آشنا شوند. از طرفی اسلاش‌پول برای کاربران ایرانی یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود.

بهترین استخر‌های استخراج اتریوم

بهترین استخر استخراج اتریوم

اتریوم به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. از مهمترین ویژگی‌های این ارز می‌توان به امکان استخراج آن با استفاده از کارت گرافیک‌های معمولی اشاره کرد. برخی از استخرهایی که در بالا برای بیت کوین معرفی کردیم، برای استخراج اتریوم نیز مناسب هستند. اما علاوه بر آن‌ها می‌توانید از استخرهای معرفی شده در ادامه نیز استفاده نمایید.

استخر استخراج اتریوم Ethermine

اترماین اولین استخر استخراج اتریوم است که به دلیل داشتن کارایی بالا و هزینه‌های پایین توانسته خود را از سایر رقبا متمایز کند. نوع پاداش این استخر به صورت PPLNS بوده و هزینه آن 1 درصد است. 

استخر استخراج Spiderpool

دومین استخری که برای اتریوم وجود دارد، استخر اسپایدرپول است. نوع پاداش Spiderpool به صورت PPS+ بوده و 1.5 درصد کارمزد دریافت می‌کند. بزرگ‌ترین ایراد این استخر استفاده از زبان ماندارین در سایت است که می‌توان با استفاده از گوگل ترانسلیت آن را برطرف کرد.

استخر استخراج اتریوم Nanopool

نانوپول یکی از بزرگترین استخرهای استخراج اتریوم به شمار می‌رود. این استخر سرورهای بسیار قوی و ایمن در سراسر جهان داشته و وب‌سایت آن رابط کاربری بسیار ساده و راحتی دارد. بنابراین همه افراد به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند. نوع پاداش نانوپول PPLNS بوده و کارمزد 1 درصد دریافت می‌کند.

استخر استخراج ۲Miners

این استخر نیز جزو بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال بوده و توکن‌های مختلفی در آن ماین می‌شود. از جمله این ارزها می‌توان به اتریوم، مونرو و زی‌کش اشاره کرد. استخر 2 ماینر دارای سرورهای مختلفی در آسیا، اروپا و ایالت متحده آمریکا است. ماینرها می‌توانند با استفاده از این سرورها، اطلاعات مربوط به استخر و اخبار را در تلگرام به صورت رایگان دریافت کنند. 2Miners از سیستم پاداش‌دهی PPLNS استفاده کرده و کارمزد آن 1 درصد است.

بهترین استخرهای استخراج اتریوم برای ایران

استخرهایی که در بالا معرفی کردیم اکثرا برای ایرانیان مناسب هستند. در ادامه فهرستی از این استخرها را مشاهده خواهید کرد.

 • استخر AntPool
 • F2Pool
 • ViaBTC
 • Ethermine
 • Nanopool
 • 2Miners
 • Huobipool

جمع‌بندی

در این نوشته سعی کردیم بهترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کنیم. البته معرفی این استخرها به منزله تایید آن‌ها نبوده و خودتان باید بررسی‌های لازم را انجام دهید. چنانچه در رابطه با هر یک از موارد مطرح شده سوالی داشتید، خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید.

حامد نوری

بیش از 4 سال است که در حوزه محتوا فعالیت دارم و همواره سعی می کنم محتوای مفیدی را در اختیار کاربران قرار دهم. تو این مدت تو حوزه های مختلفی کار کردم که یکی از جذاب ترین آن ها، حوزه ارز دیجیتال و متاورس است. عاشق یادگیری هستم و دوست دارم همیشه تجربیات جدیدی به دست بیارم.

نوشته های مشابه