از زبان شما

چهار استراتژی معاملاتی طلا در فارکس

طلا یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین دارایی‌های معاملاتی و روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیا محسوب می‌شود. این دارایی در بازارهای مالی مختلف ازجمله فارکس نیز به شکل گسترده معامله شده و بسیاری از معامله‌گران آن را نیز در سبد دارایی‌هایشان جای می‌دهند. انتخاب هوشمندانه‌ی استراتژی معاملاتی طلا در فارکس ، یکی از اولین تصمیم‌هایی است که پیش از ورود به این بازار باید بگیرید.

در این مقاله، چهار استراتژی مهم و برگزیده تریدرها برای معامله طلا یا جفت ارز xauusd در فارکس را مرور می‌کنیم. انتخاب هریک از این استراتژی‌ها باید بر اساس روش‌های کلی معاملاتی، بازه‌ی زمانی مدنظر شما و دانش فنی‌تان صورت بگیرد. با ما همراه شده و از‌ این‌پس، ریسک و سود معاملات طلای خود در فارکس را بهتر مدیریت کنید.

معامله بر اساس اندیکاتورهای مختلف

همانطور که می‌دانید در بازارهای مختلف، شاخص‌ها یا اندیکاتورهای متعددی به‌منظور پیش‌بینی روند قیمت و تحلیل تکنیکال استفاده می‌شوند. در‌این‌میان، برخی از آنها برای انتخاب استراتژی معاملاتی طلا در فارکس بهتر و دقیق‌تر عمل می‌کنند که در این بخش، آنها را بررسی می‌کنیم.

شاخص قدرت نسبی

شاخص قدرت نسبی یا RSI یکی از بهترین اندیکاتورهایی است که بر اساس آن می‌توانید استراتژی معاملاتی طلای خود در فارکس را تنظیم کنید. این شاخص، می‌توانند نشان‌دهنده‌ی بازه‌ی زمانی باشد که طی آن، خرید یا فروش دارایی و در اینجا طلا، اشباع شده است.

درخصوص طلا گفته می‌شود که با سقوط RSI به منطقه‌ی زیر ۳۰، این دارایی، وارد منطقه‌ی اشباع فروش یا Oversold شده است. در این شرایط درصورت دریافت سیگنال فروش باید مراقب باشید. صعود شاخص RSI به منطقه‌ی بالای ۷۰ نیز نشان‌دهنده‌ی قرارداشتن بازار در وضعیت اشباع خرید یا Overbought‌ است. در این شرایط نیز خرید توصیه نمی‌شود، هرچند که شاید برخی موقعیت‌ها را از دست بدهید.

میانگین‌های متحرک

با مطالعه‌ی داده‌های تحلیل طلا فارکس متوجه می‌شوید که شاخص‌های میانگین متحرک (Moving Averages) یا به‌اختصار MA‌‌ها، نقش مهمی‌ در رفتار این دارایی در این بازار دارند. تحلیل این شاخص‌ها نیز نسبتا ساده است. یک استراتژی معاملاتی طلا در فارکس با ترسیم دو میانگین متحرک ۱۰ و ۲۰ روزه در نمودار ساعتی است. به این ترتیب که با عبور رو به‌ بالای 10 MA از 20 MA، یک سیگنال خرید ایجاد شود. در حالت برعکس، یعنی با عبور 10 MA از 20 MA به سمت پایین، یک سیگنال فروش تولید خواهد شد.

این استراتژی معاملاتی طلا در فارکس در مواقعی بازدهی خوبی دارد که روند قیمت نزولی یا صعودی باشد. در بازه‌هایی که قیمت در یک محدوده تثبیت شده باشد، معمولا سیگنال‌های نادرست زیادی دریافت خواهید کرد و این روش چندان مناسب نخواهد بود.

باندهای بولینگر

حتما می‌دانید که باندهای بولینگر (Bollinger bands) یک مجموعه‌ی سه‌خطی هستند که محدوده‌ی نوسان قیمت در یک بازه‌ی زمانی مشخص در گذشته را نشان می‌دهند. به‌کارگیری این شاخص نیز در استراتژی معاملاتی طلا در فارکس مرسوم و محبوب است. دو خط بالایی و پایینی باندهای بولینگر، محدوده‌ی نوسان قیمت در ۹۰ درصد مواقع در بازه‌ی زمانی تعیین‌شده را نشان می‌دهند و خط وسط نیز نمایانگر پرایس‌اکشن لحظه‌ای است.

تراکم این خطوط با نوسان قیمت طلا، رابطه‌ی مستقیم دارد. یعنی تراکم زیاد نشانه‌ی نوسان بالا و فاصله‌ی زیاد خطوط از هم، نشان‌دهنده‌ی ثبات بازار است. به‌ همین‌دلیل توصیه می‌شود درصورت نزدیکی این خطوط به یکدیگر، از این شاخص در ترکیب با شاخص‌های میانگین متحرک که در بخش قبل شرح دادیم استفاده کرده و سیگنال خرید یا فروش خود را تعیین کنید.

معاملات روزانه طلا

معاملات روزانه یا Day Trading می‌تواند به‌عنوان یک استراتژی معاملاتی طلا در فارکس بسیار موفق عمل کند. برای موفقیت در این روش باید عوامل موثر بر قیمت طلا را بدانید. مهم‌ترین این عوامل وضعیت عرضه و تقاضا و تصمیمات مالی و پولی دولت‌ها و سازمان‌های بزرگ هستند.

اگر قصد استفاده از معاملات روزانه به‌عنوان استراتژی معاملاتی طلا در فارکس را دارید باید اصول اولیه درخصوص زمان ورود و خروج از معامله را بدانید. یکی از نشانه‌های کاهش قیمت طلا، میزان سخت‌گیری قوانین فدرال رزرو آمریکاست. اگر این سازمان تصمیم به افزایش نرخ بهره بگیرد (تصمیمی محافظه‌کارانه و سخت‌گیرانه) قیمت طلا و بسیاری دیگر از دارایی‌ها کاهش می‌یابد.

در معاملات روزانه‌ی طلا در فارکس تعیین‌کننده‌ی سود و زیان شما نوسانات قیمت در بازه‌های کوتاه است. به‌عنوان معامله‌گر باید روند قیمت این دارایی را پیدا کرده و وارد یک موقعیت معاملاتی شوید. برای شناسایی روندها نیز شاخص‌های سطوح حمایتی و مقاومتی، MACD و قدرت نسبی یا RSI از بقیه مهم‌تر هستند.

معاملات روزانه طلا با توجه به خط روند

بهترین استراتژی معاملاتی طلا در فارکس برای معاملات روزانه، طبق تجربه‌ی بسیاری از تریدرها این است که پیش از ایجاد موقعیت معاملاتی، ابتدا منتظر شویم تا خط روند خود را نقض کند. برای ورود به یک روند صعودی نیز بهترین استراتژی این است که تعدادی از پایین‌ترین سطوح صعودی را به یکدیگر وصل کنید. به‌این‌ترتیب، یک سطح حمایتی ایجاد خواهد شد. با اتصال یک سری از سطوح بالایی نزولی نیز یک روند نزولی ایجاد می‌شود.

معاملات روزانه طلا با میانگین های متوسط

برای استفاده از میانگین‌های متوسط در استراتژی معاملات روزانه‌ی طلا باید بدانید که بهتریت موقعیت خرید زمانی است که یک میانگین متحرک سریع و با بازه‌ی زمانی کوتاه، میانگین متوسط کندتر را رو به بالا قطع کند. در این زمان، خرید، تصمیم خوبی می‌تواند باشد. اما اگر انقطاع، رو به پایین باشد، بهتر است موقعیت فروش خود را باز کنید. همانطور که قبلا هم گفتیم، به‌طور‌کلی استفاده از میانگین‌های متحرک نیازمند شناسایی نوع بازار، اعم از خنثی (Bound Range Market) یا صعودی و نزولی (Trending Market) است.

در انجام معاملات روزانه‌ی طلا باید همواره دلیلی برای اثبات واگرایی نیز داشته باشید. شاخص RSI در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند که با قیمت طلا رابطه عکس دارد. با اطمینان از واگرایی، اعتماد‌به‌نفس شما نیز در معامله افزایش می‌یابد.

معاملات روزانه طلا و بازار نیویورک

اوج نقدینگی طلا در ساعات معاملات نیویورک اتفاق می‌افتد. بسته به هدف‌تان از معامله باید معاملات خود را در طول این ساعات یا پس از آن انجام دهید. در طول ساعات معاملات نیویورک، نوسانات، کاهش می‌یابند که می‌تواند سبب اطمینان بیشتر در معامله می‌شود. بااین‌حال اگر هدف‌تان اجرای استراتژی‌هایی مانند اسکالپینگ است، بهتر است معامله را به پس از ساعات معاملات نیویورک موکول کنید که در آن‌ها نوسانات بیشتر هستند.

استراتژی معاملاتی طلا با مثلث متقارن

مثلث متقارن، یک الگوی نموداری ساده و نشان‌دهنده‌ی یک دوره‌ی تثبیت قیمت است که می‌تواند منجر به شکست قیمت شود. در هر مثلث متقارن، دو خط روند همگرا را می‌بینیم که شیب هم‌اندازه، اما خلاف جهت یکدیگر دارند. با تثبیت قیمت یا Consolidation، حرکت قیمت در همگرایی تنگ‌تر شده و فرصتی بالقوه برای معامله در زمان شکست ایجاد می‌شود.

بیشتر معامله‌گران در استراتژی معاملاتی طلای خود از مثلث متقارن در کنار شاخص‌های دیگری مانند نقدینگی و قدرت نسبی استفاده می‌کنند. هنگامی‌که سایر شاخص‌ها سیگنال‌هایی از احتمال شکست قیمت ارسال کنند، استفاده از مثلث متقارن با اطمینان بیشتری صورت گرفته و می‌تواند سبب افزایش حجم سفارش در موقعیت معاملاتی شود.

با استفاده از مثلث همگرایی پس از همگرایی دو خط روند، می‌توان دستور حد ضرر یا استاپ‌لاس (Stop-loss) را اجرا کرد. این نقطه باید درست زیر خط روند نزولی تعیین شود. درصورت شکست موفقیت‌آمیز قیمت XAUUSD نیز می‌توان موقعیت فروش را باز کرد.

بهترین استراتژی معاملاتی بلندمدت طلا

اگر قصد تریدر بلندمدت هستید، شاید درگیری با شاخص‌های فنی و تحلیل‌های روزانه و کوتاه‌مدت انتخاب شما نباشد. در‌این‌صورت یک استراتژی معاملاتی طلا در فارکس با احتمال موفقیت بالا می‌تواند شامل مراحل زیر باشد.

خرید طلا در زمان مناسب

بر اساس الگوهای فصلی روند تغییرات قیمت طلا، بهترین ماه‌ها برای خرید این دارایی، ژانویه، فوریه، آگوست، سپتامبر، نوامبر و دسامبر هستند. در این ماه‌ها، بازده میانگین طلا صعودی است. انتظار برای سطح اصلاحی فیبوناچی ۰٫۶۱۸ نیز می‌تواند اطمینان شما از خرید طلا را بالا ببرد. این اتفاق نیز معمولا در یکی از ماه‌های ذکرشده می‌افتد.

همچنین بهتر است در استراتژی معاملاتی طلای خود، خرید را در سطح حمایتی یک روند صعودی یا پس از شکسته‌شدن یک سطح مقاومتی انجام دهید. طبق تجربه، توصیه می‌شود اگر قیمت، پیش از ژانویه صعودی شد، منتظر شکسته‌شدن سطح مقاومتی بعدی بمانید.

تعیین حدود سود و ضرر

باید این احتمال را نیز درنظر گرفت که در روند قیمت قله‌های موردنظر برای فروش ایجاد نشوند. به‌همین‌دلیل باید حد ضرر را زیر آخرین کف قیمتی قرار داده تا بتوانیم با کمترین ضرر از معامله خارج شویم. با استفاده از حد ضرر متحرک نیز می‌توانید با بالا رفتن قیمت، این شاخص را نیز تغییر دهید. طبق تجربه، ماه مارس، یکی از بدترین ماه‌ها برای خرید و فروش طلاست و بهتر است حد سود خود را نیز پیش از پایان این ماه تعیین کنید.

سخن آخر

فارکس، یکی از شناخته‌شده‌ترین بازارهای مالی و طلا یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های موردمعامله در آن است. تعیین مناسب‌ترین استراتژی معاملاتی طلا در فارکس با توجه به رفتار این دارایی و عوامل اثرگذار بر قیمت آن، مهم‌ترین کاری است که پیش از ورود به این بازار باید انجام دهید. همانطور که در این مقاله گفتیم، استراتژی‌های مبتنی بر شاخص‌ها، معاملات روزانه، معامله بر اساس مثلث متقارن و معامله‌ی بلندمدت در بازه‌ی ماه‌های ژانویه تا مارس از بهترین و پرسودترین استراتژی‌های معاملاتی طلا هستند. در اجرای این استراتژی‌ها تمرین و رعایت اصل حداقل ریسک نیز توصیه می‌شود.

منبع: آی تی بی

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه