سرمایه گذاری ارز دیجیتال

ارز دیجیتال یا طلا؟ کدام سرمایه‌گذاری مناسب است؟ (طلا بخریم یا بیت‌کوین؟)

طلا بخریم یا بیت‌کوین؟ سوالی کلیدی که در پاسخ به آن، باید فاکتورهای مهم زیادی را بررسی کرد. همه چیز بستگی به شرایط کشور و همین‌طور قیمت ارز دارد. نه صرفاً می‌توان گفت که خرید بیت‌ کوین بهتر است و نه با تمام قوا، می‌توان اعلام داشت که خرید طلا، در شرایط فعلی بازار منطقی‌تر است. موضوع مهم این است که هر دوی آن‌ها، جز گزینه‌های متداول برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.

در سال‌های اخیر، مردم برای همه این اهداف، ارزهای دیجیتال را جایگزین طلا کرده‌اند.

مزایای ارزهای دیجیتال

در پاسخ به این سوال که طلا بخریم یا بیت‌کوین، مسئله مهمی که نباید فراموش کرد این است که مقایسه این دو، نیاز به بررسی بیش از ده فاکتور و المان دارد.

اجازه دهید که نخست مزیت‌های خرید بیت‌کوین و ارز دیجیتال را مقایسه کنیم. آن‌ها مبنای کسب و توسعه تجارت هستند و تا حد زیادی، در مسیری که پیش و رو گرفته‌اید، شما را برای تجارت قدرتمندتر یاری می‌کنند.

مطلب مرتبط: بازی موباکس چیست؟ همه چیز در مورد ارز دیجیتال MOBOX

مرسوم‌تر

کریپتو بخشی از فرهنگ سرمایه‌گذاران جوان است. همچنین توسط بسیاری از اینفلوئنسرهای دیگر مانند ایلان ماسک، مت دیمون، تام برادی و مارک کوبان تحت‌فشار قرار گرفته است.

زیرساخت بزرگ‌تر

زیرساخت‌های بسیار بزرگ‌تری از طرف‌ها وجود دارد که سرمایه‌گذاری کریپتو را نسبت به طلا افزایش می‌دهد. اینها شامل فروشندگان، ماینرها، سازندگان تجهیزات ماینینگ، معامله‌گران، صادرکنندگان توکن، شرکت‌های نرم‌افزاری و اینفلوئنسرهایی هستند که از آن برای به‌دست‌آوردن فالوور استفاده می‌کنند.

بدون هزینه ذخیره‌سازی

طلای فیزیکی باید ذخیره شود و اغلب بیمه شود. دقت کنید که کریپتو در یک‌دنیای مجازی نگه‌داری می‌شود و شما صرفاً باید المان‌های امنیتی وب را رعایت کنید. هیچ نیازی به فضای فیزیکی نیست.

ایجاد آسان‌تر

توکن‌ها را می‌توان از هوای رقیق در مقابل طلا ایجاد کرد که یافتن آن به طور فزاینده‌ای دشوار است و استخراج آن بسیار سخت است. البته علم اقتصاد حکم می‌کند که عرضه بیشتر به معنای کاهش قیمت است.

جایگزینی برای ارزهای فیات ضعیف

اگرچه کریپتوها بی‌ثبات هستند، اما در واقع نسبت به برخی از ارزهای ملی که با تورم شدید مواجه هستند، نوسان کمتری دارند.

بازده کم طلا

اگر صاحب سهام معدن طلا هستید، حتی اگر قیمت طلا افزایش یابد، اگر معدنچی در یافتن طلای کافی برای سودآوری مشکل داشته باشد، می‌توانید ضرر کنید.

دلایل انتخاب طلا نسبت به ارزهای دیجیتال

دلایل انتخاب طلا نسبت به ارزهای دیجیتال

همین‌طور در ادامه پاسخ به این سوال که طلا بخریم یا بیت‌کوین؟ باید کمی بیشتر در مورد طلا هم صحبت کنیم و شما را قانع کنیم، طلا هم می‌تواند انتخاب خوبی باشد. البته دقت کنید که هیچ‌گاه در این مسیر، به شما سیگنال نمی‌دهیم.

مصارف صنعتی

طلا مصارف صنعتی متعددی دارد. این به‌شدت در مدارهای چاپی، تراشه‌های کامپیوتری و ترانزیستورها استفاده می‌شود. در واقع، من در شرکتی سرمایه‌گذاری کردم که طلا را از قطعات مستعمل کامپیوتر و تلفن بازیابی می‌کند. Crypto هیچ کاربرد فیزیکی ندارد.

استفاده مصرف‌کننده

طلا به‌شدت توسط مصرف‌کنندگان استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد آن برای جواهرات است. برخی از جوامع بزرگ مانند هند از جواهرات هم برای مد و هم برای ذخیره ثروت استفاده می‌کنند. Crypto دوباره هیچ کاربرد فیزیکی ندارد.

استفاده‌های پولی

طلا توسط دولت‌ها به‌عنوان پشتوانه‌ای برای ارزهای خود انباشته می‌شود. ذخایر طلا ارزهای خود را تقویت می‌کند. تنها یک دولت (السالوادور) در حال حاضر تلاش می‌کند تا این کار را انجام دهد که تاکنون تقریباً هیچ موفقیتی نداشته است.

ایمن‌تر از کریپتو

طلا ایمن‌تر از ارزهای دیجیتال است. کلیدی برای ازدست‌دادن وجود ندارد. هیچ ضرر و زیان ناشی از هک وجود ندارد.

کارگزاری‌های طلا ایمن‌تر هستند

حساب‌ها در حال حاضر در ورشکستگی مانند آنچه در حال حاضر در FTX اتفاق می‌افتد از بین نمی‌روند. موجی از دلالان و معامله‌گران مانند آنچه در حال حاضر در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد وجود ندارد. در پاسخ به این سوال طلا بخریم یا بیت‌کوین، شاید بخش مهمی از ایده اصلی، در مورداستفاده آن در زمینه‌های تجاری مهم است.

ناپایدار کمتر

قیمت طلا به چیزی نزدیک به ارزهای دیجیتال افزایش نمی‌یابد. تنها در 3 سال گذشته، ارزش کریپتوها 40 درصد سه بار و بیش از 65 درصد دوبرابر کاهش‌یافته است.

کمتر دست‌کاری شده

هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. بسیاری از موارد کوچک‌تر به‌راحتی توسط حامیان مالی خود دست‌کاری می‌شوند. به نظر می‌رسد FTX این کار را با دو ارز دیجیتال انجام داده است.

از نظر زیست‌محیطی ایمن‌تر

استخراج طلا مقدار قابل‌توجهی انرژی مصرف می‌کند. اما در مقایسه با ماینینگ کریپتوها کم‌رنگ است. در واقع، استخراج کریپتو در حال حاضر 0.9٪ تا 1.7٪ از کل مصرف برق ایالات متحده را مصرف می‌کند. این محدوده استفاده از برق مشابه تمام رایانه‌های خانگی یا روشنایی منازل در ایالات متحده است. آلودگی محیط‌زیست بسیار کمتر است.

کاهش قیمت انرژی

اگر هنوز برای شما این سوال مطرح می‌شود که طلا بخریم یا بیت‌کوین، اجازه دهید کمی از جنبه انسانی نگه کنیم.

پس شما فکر می‌کنید گرم‌شدن کره زمین یک فریب است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید؛ در نظر بگیرید که انرژی انبوه مصرف شده در استخراج کریپتوها باعث افزایش قیمت انرژی می‌شود.

سود سهام

می‌توانید صاحب معدن‌کاران طلا شوید و سود سهام نرخ بازار را دریافت کنید. البته ماینرهای کریپتو نیز وجود دارند، اما تعداد کمی از آنها در حال حاضر سود سهام پرداخت می‌کنند، چه رسد به کسب سود. همچنین، سهام استخراج طلا نسبت به سهام استخراج کریپتو نوسان کمتری دارد.

عرضه کمتر

اولین چیزی که در هر کلاس اقتصاد به شما می‌آموزند قیمت‌گذاری است که تابعی از عرضه و تقاضا است. عرضه کریپتوها به‌شدت در حال افزایش است. بیش از 20000 ارز دیجیتال مختلف وجود دارد که سالانه هزاران ارز دیگر به آن اضافه می‌شود. مقدار توکن‌ها برای هر یک از این رمزارزها نیز به‌سرعت در حال افزایش است، زیرا استخراج ارزهای دیجیتال بسیار آسان‌تر از طلا است. در همین حال، سالانه تنها حدود 2 درصد از عرضه جدید طلا از زمین خارج می‌شود. استخراج طلا سخت است. هزاران سال است که استخراج شده و چیزهای آسان پیدا شده است. اما تقاضا برای طلا بیش از 2 درصد در سال افزایش می‌یابد که به آن تورم تضمینی می‌دهد.

عصر هوشیاری

بیایید فرض کنیم کریپتوها در حباب نیستند. پس از یک دوره فعالیت‌های سوداگرانه گسترده، اقتصاد معمولاً دچار رکود می‌شود و به دنبال آن عصر متانت است. این در سال 1929 پس از Roaring 20s، دوباره در سال 2001 پس از سقوط dot.com و در بازارهای املاک و مستغلات که در سال 2007 شروع شد، اتفاق افتاد. این بار تعدادی از حباب‌ها ترکیده‌اند.

اینها شامل سهام رشد بیش از حد، IPO ها، SPAC ها، سهام الگوهای رفتاری، معاملات اختیار و NFTها هستند. سرمایه‌گذاران به‌شدت سوخته‌اند و برای مدتی طولانی کمتر به دنبال سرمایه‌گذاری پرریسک‌تر خواهند بود. اینها اغلب همان سرمایه‌گذاران جوان‌تری هستند که کریپتو می‌خرند. این خبر بدی برای ارزهای دیجیتال است.

بازارها تنظیم می‌شوند

طلا بخشی از دنیای سرمایه‌گذاری اصلی است که به‌شدت تحت نظارت است. مقررات بسیار کمی در مورد کریپتوها وجود دارد و از خبرهای زیادی از هک‌کردن، فروشندگان شبانه‌روزی، کلاهبرداری، هیاهو و تبلیغات نادرست بوده ایجاد شده است.

سیاست بازپرداخت یا لغو برای خطاها

فروشندگان طلا تأسیس شده‌اند و سیاست‌های بازپرداخت یا لغو برای خطاها را دارند. آنها مدتی بوده‌اند. FTX نمونه‌ای از فروشنده ارزهای دیجیتال است که سیاست‌های کمی برای هر چیزی داشت.

مدت طولانی ثابت شده

ثابت شده است که ارزش طلا در طی مسافت طولانی، بیش از 5000 سال افزایش‌یافته است. جایگزین‌های زیادی در طول سال‌ها تبلیغ شده‌اند، اما هیچ‌کدام تا این لحظه با طلا به‌عنوان ذخیره‌ای باارزش خارج از ارزهای ملی و املاک و مستغلات رقابت نکرده‌اند.

محافظت در برابر تورم

کریپتو نه‌تنها اولین‌بار هیچ‌گونه محافظتی در برابر تورم ارائه نکرد، بلکه در واقع در زمان شعله‌ورشدن ارزش آن به میزان قابل‌توجهی حباب آن زیاد و اعتماد کاهش یافت. طلا در بلندمدت از تورم محافظت کرده است. بااین‌حال، با افزایش تورم در دو سال گذشته، ارزش آن تنها ثابت بود. این احتمالاً بیشتر به دلیل افزایش قیمت دلار است. در آن دوره برای اکثر نقاط جهان از تورم محافظت می‌کند.

اعتبار

 Dogecoin منتشر شده به‌عنوان یک شوخی به یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. ارزشی که بر اساس هیچ منطقی غیر از آنچه یک فرد غیروابسته به سکه (ایلان ماسک) می‌گوید و انجام می‌دهد نیست. به‌شدت توسط هیاهو و احساسات پیش می‌رود. این واقعیت که در واقع عملکرد بهتری داشته است

بیت‌کوین و اتر، دو بزرگ‌ترین رمزارزها، به اعتبار این دسته کمک نمی‌کنند.

فقط یک واحد است

بیش از 20000 ارز دیجیتال وجود دارد که ردیابی و دانستن اینکه کدام یک از آنها مجاز هستند به یک کابوس تبدیل شده است. فقط یک طلا وجود دارد.

تأثیرات طلا و ارز دیجیتال بر هم

تأثیرات طلا و ارز دیجیتال بر هم

ارزهای دیجیتال آن‌طور که فکر می‌کنید روی طلا تأثیری نداشته‌اند. ظهور و سقوط کریپتو باید واکنش معکوس برای طلا داشته باشد، و واقعاً این‌طور نبود. طلا در دو سال گذشته در ایالات متحده تحت‌تأثیر قدرت دلار آمریکا قرار گرفت.

واضح است که اشتیاق زیادی برای طلا و ارزهای دیجیتال وجود دارد. طلا در این مرحله هنوز برای بیشتر کارکردهایی مانند ذخیره ارزش و محافظت در برابر تورم یا اقتصاد ضعیف نسبت به ارزهای دیجیتال برتر است. همچنین کاربردهای فیزیکی متعددی دارد که کریپتوها ندارند، مانند جواهرات و در الکترونیک مدرن. در پاسخ به این سوال: طلا بخریم یا بیت‌کوین باید گفت که بازار نیز باید به‌خوبی آنالیز شود. بخصوص اگر قصد خرید مقطعی را دارید.

دنیای کریپتو چقدر پایدار است؟

بازار کریپتو مانند بسیاری از بازارهای بزرگ جدیدتر بی‌ثبات، سوداگرانه، ریسک‌پذیرتر و آسیب‌پذیرتر در برابر دست‌کاری و هک است. کریپتو، به نظر من، برای افراد بالای 40 سال که برای بازنشستگی پس‌انداز می‌کنند، بسیار فرار است. ممکن است در نهایت ازاین‌گذشته عبور کند، اما به مقررات و استانداردهای بسیار بیشتری نیاز دارد. هم طلا و هم کریپتوها می‌توانند در کوتاه‌مدت توسط معامله‌گران با استفاده از تحلیل تکنیکال استفاده شوند. اما من توصیه نمی‌کنم که بخش قابل‌توجهی از سبد خود را در هیچ فعالیت سفته‌بازانه قرار دهید.

درحالی‌که ارزش طلا با شرایط اقتصادی جهانی، استفاده از جواهرات، استفاده تجاری، استفاده از پوشش ریسک، تورم و سیاست‌های اقتصادی ملی تغییر می‌کند، کریپتوها عمدتاً از طریق احساسات و هیاهو حرکت می‌کنند. این موضوع در سه سال گذشته ثابت شده است، زیرا کریپتوها با افزایش سایر فعالیت‌های سفته‌بازی افزایش یافتند و با ترکیدن آن حباب‌های سوداگرانه به‌سرعت سقوط کردند. قیمت‌های هر دو تحت‌تأثیر عرضه و تقاضا قرار می‌گیرند، اما عرضه طلا تنها حدود 2 درصد در سال افزایش می‌یابد، درحالی‌که عرضه ارزهای دیجیتال در حال افزایش است.

طلا بخریم یا بیت‌کوین تفاوت‌های اساسی بین طلا و ارزهای دیجیتال

طلا بخریم یا بیت‌کوین: تفاوت‌های اساسی بین طلا و ارزهای دیجیتال

طلا بخریم یا بیت‌کوین؟ سوالی که از ابتدای این مقاله درگیر آن هستیم، اجازه دهید جنبه‌های بیشتری را از این موضوع بررسی کنیم.

1. ماهیت دوگانه طلا

طلا هزاران سال است که به‌عنوان یک ذخیره مهم و ملموس ثروت و شکل مبادله شناخته شده است. این نه‌تنها در اختیار سرمایه‌گذاران فردی، بلکه سرمایه‌گذاران نهادی و بانک‌های مرکزی در سراسر جهان است.

برعکس، ارزهای رمزنگاری شده؛ مانند بیت‌کوین البته دیجیتالی نیستند و منبع تقاضای آنها بیشتر برای سرمایه‌گذاری متمرکز است. به گفته شورای جهانی طلا، نوسانات اخیر در قیمت بیت‌ کوین ممکن است نشان دهد که بیت‌کوین عمدتاً به حرکت قیمتی سفته‌بازانه پاسخ می‌دهد نه ابزاری برای ذخیره ثروت در بلندمدت.

برای مشاهده قیمت لحظه ای بیت کوین کلیک کنید

2. طلا یک عنصر طبیعی کمیاب است

درحالی‌که طلا و بیت‌کوین هر دو متناهی هستند، ذخایر طلا در بالای زمین در 20 سال گذشته حدود 1.7 درصد در سال افزایش‌یافته است. در مقابل، سهام بیت‌کوین در حال حاضر حدود 3 درصد در سال افزایش می‌یابد.

3. ارزش در معرض خطر بیت‌کوین تقریباً پنج برابر بیشتر از طلا است

قیمت بیت‌کوین در دو سال گذشته به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته و در سال 2020 چهار برابر شده است. این افزایش قیمت تصورات بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد و حتی برخی سرمایه‌گذاری‌های نهادی را تشویق کرد. بااین‌حال، با جوایز عالی، اغلب ریسک بزرگی به همراه دارد، و افزایش قیمت بیت‌کوین نیز با نوسانات قابل‌توجهی همراه بوده است.

4. بیت‌کوین هنوز خود را به‌عنوان یک پناهگاه امن ثابت نکرده است

در زمان‌های خاصی دیده شده است که بیت‌کوین رفتارهایی شبیه به «منابع امن» از خود نشان می‌دهد، زیرا به نظر می‌رسد در جهتی مشابه با برخی پوشش‌های سنتی از جمله طلا حرکت می‌کند. بااین‌حال، هیچ روند ثابتی برای این رفتار وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال، در مارس 2020، قیمت بیت‌کوین بیش از 40 درصد کاهش یافت و ماه را با 25 درصد کاهش به پایان رساند.

طلا بخریم یا بیت‌کوین

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال پرداختیم که طلا بخریم یا بیت‌کوین؟ در این مورد، می‌توان المان‌ها و فاکتورهای کوچک و بزرگ زیادی را گرد هم آورد. خرید بیت‌کوین و خرید طلا، هر دو می‌تواند زمینه‌های فعالیتی خوبی باشد. کلاسیک‌ها به سراغ طلا می‌روند و کسانی که ترید و دنیای ارز را دوست دارند، ترجیح می‌دهند گزینه‌ای هوشمندتر با دامنه انتخابی گسترده‌تر را برگزیده و به سراغ آن بروند.

با تمامی این تفاسیر، ما هیچ پاسخ دقیقی به سوال: طلا بخریم یا بیت‌کوین نمی‌دهیم و این را بر عهده خودتان می‌گذاریم. ما قبلاً و در مقالات بیتمینو در این مورد توضیحاتی در اختیار شما قرار داده‌ایم. شاید با استناد به آن‌ها، بتوانید به نتیجه کامل‌تر و منطقی‌تری هم دست یابید.

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه