متاورس

متاورس چیست و دنیای متاورس چه آینده ای دارد ؟

متاورس اخیراً موضوع بسیار داغ و پر گفتگویی بوده است که به تازگی فیس بوک و مایکروسافت هر دو ادعاهایی عجیب و مبهم را در مورد بازی‌ های متاورس مطرح کرده‌اند. اما متاورس چیست؟

نویسنده‌ای به نام نیل استفنسون با ابداع اصطلاح متاورس در رمان علمی تخیلی خود در سال 1992 به نام «برخورد برف» که در آن شخصیت‌های واقعی را تصور می‌کرد که در ساختمان‌های سه بعدی واقع گرایانه و سایر محیط‌های واقعیت مجازی با هم ملاقات می‌کردند.

از آن زمان به بعد، پیشرفت‌های مختلفی در راه رسیدن به بازی‌ های متاورس واقعی و یک دنیای مجازی آنلاین که یه صورت واقعی، واقعیت مجازی، شخصیت‌های سه بعدی، ویدئو و سایر وسایل ارتباطی را در خود جای داده است، شکل گرفت. همانطور که پیوسته متاورس در حال گسترش بوده، یک دنیای جایگزین دیجیتال که فراتر از دنیای ماست، در حال تشکیل است.

متاورس چیست
متاورس چیست

نشانه‌های کوچکی از بازی‌ های متاورس در حال حاضر، در جهان‌ بازی‌های آنلاین، مانند Fortnite، Minecraft و Roblox وجود دارد. شرکت‌ های پشت این بازی‌ها، جاه طلبی‌های بسیار مرتفعی در سر دارند که همه‌ی این‌ها بخشی از تکامل متاورس است.

متاورس چیست؟

این فناوری ترکیبی از چندین عنصر متفاوت، از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو است که در آن کاربران در یک جهان دیجیتال، به صورت کاملا واقعی زندگی می‌کنند. حامیان بازی‌های متاورس تصور می‌کنند که کاربران آن در همه چیز از کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها گرفته تا سفرهای مجازی به سراسر جهان، کار، بازی و ارتباط با دوستان خود را تجربه کنند.

متیو بال، شریک مدیریت شرکت سرمایه گذاری بازی‌های متاورس Epyllion Industries، در مقاله ای در فوریه 2021 در وب سایت خود گفت: “در حال حاضر، ما در آستانه تشکیل اینترنت جدید هستیم.”

اخیراً، Shaan Puri، کارآفرین استارت‌ آپی، تعریف دیگری ارائه کرده است و متاورس را به عنوان نقطه‌ای در زمان توصیف می‌کند. به طور خاص، متاورس لحظه‌ای است که در آن زندگی دیجیتالی ما، هویت‌های آنلاین، تجربیات، روابط و دارایی‌های ما،  برای ما معنادارتر از زندگی فیزیکی ما می‌شود. این دیدگاه بر تجربه انسانی تمرکز می‌کند و گذار به فراجهان را به جای تغییر تکنولوژیک، به یک تغییر جامعه شناختی تبدیل می‌کند.

متاورس چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا (فیسبوک سابق) که به تازگی نامگذاری شده است، تخمین می‌زند که پنج تا 10 سال طول می‌کشد تا ویژگی‌ و نیاز‌های کلیدی متاورس به جریان اصلی در جهان تبدیل شود. اما جنبه‌هایی کوچکی از بازی‌های متاورس در حال حاضر درسطح اینترنت وجود دارد؛ مانند سرعت پهنای باند فوق‌العاده سریع، هدست‌های واقعیت مجازی و جهان‌های دائمی آنلاین که همیشه فعال هستند.

Metaverse به زبان ساده، یک فضای مجازی است که می‌تواند یک فضای واقعی، فیزیکی یا یک دنیای دیجیتال را به شما نشان بدهد. برای مثال فیلم «بازیکن ماده یک» می‌تواند گزینه خوبی برای این کلمه باشد؛ اما این مفهوم برای اولین بار توسط نیل استفنسون در کتابش در سال 1992 نوشته شد. در بازی‌های متاورس شخصیت‌های دیجیتالی شما نشان‌دهنده زندگی شما و هر چیزی که انجام می‌دهید است. همه این‌ها یک محیط مجازی است که می‌توانید حتی بدون داشتن هدست‌های AR/VR به آن دسترسی داشته باشید.

شما در بازی‌های متاورس می‌توانید صاحب زمین بشوید، خرید کنید، برای کسب درآمد بازی کنید، کنسرت تماشا کنید و حتی کار کنید. به نظر می‌رسد که همه مردم همراه با سازندگان، رویاپردازان و غول‌های شرکتی که تلاش می‌کنند یک جهان کامل و جدید را از ابتدا در بازی‌های متاورس بسازند، همکاری می‌کنند. به همین دلیل این امر دارای جذابیت عجیب و مبهمی است.

بازی‌های متاورس به معنای واقعی، یک جهان جدید پر از پتانسیل را با تمرکز بر روش‌های مختلف، کسب درآمد، شغل و انجام بسیاری دیگر از کار‌ها را به روی مردم باز می‌کند.

تاریخچه متاورس

متاورس که از دو کلمه meta به معنی فراتر و universe به معنای جهان ساخته شده این روز‌ها سر و صدای زیادی به پا کرده است. در واقع کلمه متاورس metaverse به معنی یک جهان جدید و فراتر از دنیای امروزی ماست.

وایت پیپر متاورس

در ژانویه 2020، متیو بال، نویسنده و سرمایه‌گذار، معرف‌ترین مقاله نوشته شده از متاورس را منتشر کرد: «شبکه گسترده‌ای از جهان‌های سه ‌بعدی و شبیه ‌سازی‌های پایدار و بی ‌درنگ که می‌توانند به طور همزمان توسط تعداد بسیار نامحدودی از کاربران تجربه شوند.»

طبق تعریف او، متاورس یک محصول یا خدمت است که دارای هفت ویژگی اصلی از جمله پایداری، همزمانی و قابلیت همکاری است. با این حال، بن تامپسون، استراتژیست فناوری، استدلال کرده است که این توصیف در واقع با آنچه که اینترنت در حال حاضر وجود دارد و انجام می‌دهد، فاصله چندانی ندارد.

متاورس به عنوان یک مکان

متاورس همچنین به عنوان مکانی توصیف شده است که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، تعامل داشته باشند تا خود و وسایلشان را در چندین مکان دیجیتالی انتقال دهند. نمونه‌هایی که به ذهن می‌رسد شامل پلتفرم‌های بازی و سازندگان مانند Roblox، Epic Games ‘Fortnite یا Manticore Games’ Core است که در آن بازیکنان و آواتارهای آن‌ها می‌توانند به‌طور یکپارچه از یک دنیای مجازی به دنیای دیگر منتقل شوند.

آینده متاورس از نظر کارشناسان

این روزها بسیاری از مردم در مورد فناوری متاورس صحبت می‌کنند. جان هانکه، مدیر عامل شرکت فناوری Niantic در یک پست وبلاگ اخیر خود نوشت: پس از پایان هجده ماه تحقیق، استدلال کرد که فناوری دیجیتال، نباید با زندگی فیزیکی در واقعیت رقابت کند و بیشتر مردم از تجربیات طولانی در دنیای مجازی لذت نمی‌برند. به عقیده هانکه، متاورس باید تجارب انسانی را بهبود بخشد.

او تنها کسی نیست که این استدلال را بیان می‌کند. فیلیپ روزدیل که بر Second Life، یک پلتفرم اجتماعی آنلاین که در سال 2003 راه اندازی شد، نظارت داشت، اخیراً استدلال کرده است که متاورس برای همه مردم جهان مناسب نیست. اما دید Niantic مبتنی بر واقعیت افزوده (AR) است که برخلاف VR میدان دید کاربر را به طور کامل پوشش نمی‌دهد و جایگزین نمی‌کند.

طرفداران AR ادعا می‌کنند که متاورس آینده مبتنی بر دنیای فیزیکی و دیجیتال خواهد بود. در آخرین محاسبات سرمایه گذاری، ارزش شرکت Niantic حدود 9 میلیارد دلار ارزیابی شد.

عرضه‌های اخیر و آتی محصولات AR توسط شرکت‌هایی مانند North (Google)، Snap، Nreal، و Tilt Five، پتانسیل واقعیت مجازی را در کنار محدودیت‌هایی که باید برطرف شوند، نشان می‌دهند.

مزایای متاورس چیست؟

یکب از مزیت‌های مهم متاورس نبود محدودیت‌های اینترنتی است. یعنی در این شبکه پیشرفته، شما دیگر محدودیت‌های ازار دهنده را تجربه نخواهید کرد؛ این که شبکه متاورس به نوعی  نیازمند یک شبکه اینترنتی است که فراتر از اینترنت کنونی ما عمل می‌کند.

یکی دیگر از مزیت‌های متاورس این است که شما می‌توانید به راحتی خود واقعیتان را در دنیای متاورس بسازید. یعنی اینکه شما با ساخت یک پروفایل و اواتار، می‌توانید خود را در همه پلتفرم‌ها معرفی کنید.

متاورس مزیت‌های بسیار زیادی دارد که خارج از بحث ما خواهد بود، اما مزیت‌های مهمی مانند برگزاری سه بعدی جلسات، اخبار سه‌ بعدی، انواع تفریح جدید، بازی‌، تعامل با کامپیوتر‌ها و… دارد.

نقش فیس بوک در متاورس چیست؟

یکی از سازمان‌های بزرگ جهان که از متاورس حمایت می‌کند و سرمایه گذاریه کلانی در این حوزه کرده ، فیسبوک است. این شرکت بعد از تغییر نام خود به meta و اعلام این خبر که از این به بعد تمامی خدمات خود را برپایه متاورس ارائه می‌دهد، سر و صدای زیادی راه انداخت.

جالب است بدانید که فیسبوک ارز دیجیتال متاورس را هم به بازار عرضه کرده است. اما برخلاف انتظارات و این سروصدای زیاد، طبق آمار مردم از فیسبوک و متا راضی نیستند و به آن اعتماد ندارند. دلیل این بی‌اعتمادی این است که مردم احساس می‌کنند که این پلتفرم ‌ها امن نیستند و از اطلاعات انها سواستفاده می‌شود. وجود این ناامنی‌ها، موجب شده که مردم از عمل کرد فیسبوک و متا راضی نباشند.

در ادامه ما به چند نمونه از بازی‌های متاورس نگاهی می‌ندازیم که ممکن است روش زندگی روزمره ما را تغییر بدهد.

انواع بازی متاورس
انواع بازی متاورس

بازی متاورس دسنترالند Decentraland

دنیای مجازی در Decentraland کاملاً متعلق به کاربران آن است که می‌توانند املاک دیجیتالی بخرند و آن را بفروشند، در آن خانه بسازند، اجاره و تبلیغات کنند و مشغول کارهای بیشتری باشند. درست مانند یک دنیای واقعی.

این بازی متاورس دارای رویدادهایی است که در آن می‌توانید اتفاقات اخیر را دنبال کنید و در آن شرکت داشته باشید که شامل نمایشگاه‌های هنری، دی‌ جی در مهمانی‌ها و… می‌شود. شما می‌توانید به عنوان یک مهمان در این بازی متاورس گشت و گذار کنید یا از یکی از کیف پول‌های کریپتوی خود را مانند Meta Mask برای ورود به سیستم استفاده کنید.

—— برای مشاهده قیمت دسنترالند کلیک کنید ——

بازی متاورس Axie Infinity

در حالی که Decentraland می‌خواهد یک شهر مجازی ایجاد کند که جنبه‌های دیگر یک دنیای واقعی را تقلید کند، بازی متاورس Axie Infinity رویکرد بازی را برای کسب درآمد، در نقطه‌ اصلی خود قرار می‌دهد. بازیکنان با الهام از پوکمون، موجوداتی به نام Axies را جمع آوری و پرورش می‌دهند و با آنها در نبردهای PvP (بازیکن در مقابل بازیکن) شرکت می‌کنند.

پس از هر بازی، یک سیستم امتیاز برای ارتقاء سطح شما وجود دارد. بازی متاورس Axie Infinity که توسط توکن حاکمیتی خود به نام Axie Infinity Shards یا AXS اجرا می‌شود، نحوه تعامل گیمرها با بازی را تغییر می‌دهد. بازیکنان مالک موجوداتی هستند که آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند و می‌توانند برای به دست آوردن توکن‌های واقعی ارز دیجیتال و فروشش اقدام کنند.

بازی متاورس Sandbox

یکی دیگر از بازی‌های متاورس با محوریت کسب درآمد، Sandbox است که به کاربران اجازه می‌دهد زمین بخرند، روی آن خانه بسازند، سپس آن را در بازارهای NFT بفروشند. شما می‌توانید یک بازیکنی باشید که در حال خرید زمین در متاورس است و از این راه سود کسب می‌کند.

ارز رمزنگاری شده بومی این بازی متاورس SAND است که اقتصاد را در این بازی تقویت می‌کند و تراکنش‌هایی مانند خرید یا فروش قطعه زمین، کاراکترها و… را برای شما آسان می‌کند.

—- برای مشاهده قیمت سندباکس کلیک کنید —-

بازی متاورس Yield Guild Games

Yield Guild Games یا YGG این امکان را برای گروهی از بازیکنان فراهم می‌کند تا از طریق اینترنت در بازی‌های بلاک چین شرکت کنند. این بازی می‌توانند برای جوایز، پول نقد یا ژتون‌ها و دارایی‌های درون بازی برای شما یک محیط رقابتی ایجاد کند.

شما می‌توانید YGG را به‌عنوان Steam (از Valve) به نوعی یک بازی‌ بلاک چین در نظر بگیرید که در آن می‌توانید بازی‌های مختلفی مانند The Sandbox، Axie Infinity، بازی آپلند و… را انجام دهید.

هدف YGG گرد هم آوردن بازیکنان از نقاط مختلف جهان در کنار همدیگر است تا بتوانند با هم رقابتی سالم داشته باشند. از آنجایی که YGG یک DAO است، بازیکنان می‌توانند در مورد تصمیم‌های مهم رای دهند. مانند محل سرمایه‌ گذاری پول که NFT‌ها برای خرید و فروش و بازی‌ هایی که می‌خواهند به این لیست اضافه کنند.

بیشتر بخوانید :

بازی متاورس Mines of Dalarnia

Mines of Dalarnia یک از بازی‌های متاورس اکشن و ماجراجویی است که شما را به اعماق معادن می‌برد. شما باید برای منابع، آیتم‌ها و ابزارها بجنگید، شما در حالی که با بازیکنان دیگر برای موفقیت مبارزه می‌کنید، منابع ارزشمندی را به دست می‌اورید.

در حالی که گرافیک این روزها گزینه مهمی برای جذب کاربر است، این بازی به صورت دو بعدی است، اما می‌توان گفت به نوعی امیدوارکننده به نظر می‌رسد. شاید اضافه کردن چند نقشه جدید و جهان‌های سه بعدی در آینده و آپدیت‌های بعدی این بازی، بتواند گزینه مناسب‌تری برای انتخاب باشد.

استودیو بازی‌ های متاورس Chromia

Chromia یک بازی نیست، بلکه یک استودیوی کامل دیجیتالی است که چندین بازی متاورس از جمله Mines of Dalarnia که در بالاتر مورد بحث قرار گرفت شد، ساخته شده است. از دیگر بازی‌های متاورس می‌توان به My Neighbor Alice، Krystopia و Chain of Alliance اشاره کرد. همچنین این استودیو در برخی پروژه‌های جانبی دیگر مشارکت دارد و احتمالاً به همین‌ها بسنده نخواهد کرد و تصمیم دارد در آینده فعالیت‌های جدیدی را در زمینه‌ی بازی‌های متاورس آغاز کند. شما می‌توانید با پیشرفت این فناوری، انتظار عرضه بازی‌های بیشتر و جدید‌تری را در آینده داشته باشید.

استودیو بازی‌های متاورس Gala

Gala یک استودیوی بازی سازی بر پایه بلاک چین است. این شرکت دقیقا مانند Chromia عمل می‌کند. این تیم توسعه دهنده در حال حاضر مجموعه‌ای از بازی‌ها مانند Townstar  یک بازی شبیه سازی و SpiderTanks یک بازی PvP را با تعداد کمی دیگر از بازی‌های مختلف، منتشر کرده است. برای کسب درآمد فروشگاهی وجود دارد که شما در آن می‌توانید آیتم‌های درون‌بازی را با توکن بومی Gala خرید و فروش کنید.

ارز دیجیتال گالا گیمز توسط اریک شیرمای، که شرکت Zynga را نیز تأسیس کرد، مدیریت می‌شود. این شرکت بازی‌های متاورس در حال حاضر روی ایجاد بازی‌های بیشتر و راه‌اندازی شبکه اصلی بلاک چین خود به نام GalaChain کار می‌کند. در حال حاضر، بستر اصلی آنها بر مبنای اتریوم است.

کسب اطلاع بیتشر درباره گالا در مقاله ارز دیجیتال گالا چیست یا مشاهده قیمت گالا در بیتمینو

تحلیل نهایی بازی‌های متاورس

در نهایت باید به شما بگوییم که شما در هر مرحله‌ای که هستید، برای سرمایه‌ گذاری‌های مالی باید آموزش دیده باشید و حتما از مشاوران و تریدر‌های با تجربه، مشاوره بگیرید.

همچنین جالب است بدانید که این فناوری چندین سال بوده که در حال اجرا و توسعه است؛ اما پس از پیوستن اینستاگرام، فیسبوک و واتساپ به این فناوری و تغییر نام آنها به متا، یک موج هیجانی در میان مردم ایجاد شد. همانطور که گفتیم این اصطلاح برای اولین بار در سال 1992 به زبان آورده شد و بازی‌های فراوانی در سه الی چهار ساله گذشته در سبک متاورس ساخته شده است. پس توصیه ما به شما این است که همه احساسات هیجانی خود را کنار بگذارید و با مشاوره و آموزش‌های لازم وارد هر کاری بشوید.

سوالات متداول:

1) آیا می توانم بدون VR وارد متاورس شوم؟

اکثر پلتفرم‌های متاورس به کاربران اجازه می‌دهند با یا بدون VR در محیط خود تعامل داشته باشند. از آنجایی که متاورس یک بازار در حال ظهور و در حال توسعه است، کاربران نیازی به سرمایه‌گذاری روی سخت‌افزار گران‌قیمت واقعیت مجازی برای کشف و تجربه متاورس ندارند. شما می توانید Metaverse را از هر دستگاه یا رایانه ای که دارای وب است، تجربه کنید.

2) آیا همه می‌توانند از متاورس استفاده کنند؟

هر کسی که یک دستگاه دیجیتال و یک دوربین هوشمند دارد می‌تواند به برنامه‌های AR دسترسی داشته باشد. VR تفاوت زیادی با AR دارد و شبیه مفهوم متاورس است. این یک دنیای دیجیتال کامل تولید شده توسط رایانه ایجاد می‌کند که کاربران می‌توانند با استفاده از هدست‌های VR، دستکش‌ها و حسگرهای دیجیتال آن را کشف کنند.

3) در متاورس از چه نرم افزاری استفاده می‌شود؟

تحریریه

بیتمینو فعالیت رسمی خود را در سال 1399 بصورت برای افزایش آگاهی مردم در زمینه ارز دیجیتال آغاز نموده است و سعی دارد مرجعی برای مطالعه آخرین اخبار و آموزش های مربوط به ارز دیجیتال برای فارسی زبانان شود.و همچنین قصد دارد تا ابزار هایی مانند قیمت لحظه ای و دیگر ابزار های ارز دیجیتال را بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

نوشته های مشابه